sobota, 05 maj 2018 15:31

Zespół Akrobatyczny Chorwackich Sił Powietrznych "Wings of Storm" na Air Show w Radomiu.

Napisane przez Air Show Radom 2018
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło grafiki: Air Show Radom 2018 Źródło grafiki: Air Show Radom 2018

Zespół akrobatyczny Chorwackich Sił Powietrznych „Skrzydła Burzy” zadebiutował 22 lipca 2004 roku podczas ceremonii otwarcia Żeglarskich Mistrzostw Europy w Zadarze, wykonując swój pierwszy pokaz na czterech statkach powietrznych Pilatus PC-9.

Rok później, 5 sierpnia 2005 roku, podczas obchodów 10-tej rocznicy akcji chorwackiego wojska i policji, znanej jako akcja „Burza”, zespół otrzymał swoją obecną nazwę „Skrzydła Burzy”, co uświetnił niesamowitym podniebnym pokazem. Po tym wydarzeniu grupa stała się reprezentacyjnym zespołem Chorwackich Sił Powietrznych. Jeszcze w tym samym roku do zespołu dołączyła kolejna jednostka latająca, tworząc pięciosamolotową grupę akrobacyjną.

Zespół „Skrzydła Burzy” stacjonuje w bazie wojskowej z Zemunik. Wszyscy piloci wchodzący w skład zespołu są instruktorami Szkoły Lotniczej Chorwackich Sił Powietrznych, tak samo jak członkowie obsługi naziemnej statków powietrznych.

W 2009 roku skład zespołu powiększył się o kolejny statek powietrzny.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy to większość pilotów złożyło podania o zwolnienie ze służby w Chorwackich Siłach Powietrznych i przeniosła się do Kataru aby utworzyć całkiem nowy zespół akrobatyczny. Na szczęście, na ich miejsce udało się pozyskać innych pilotów, którzy w 2016 roku wystartowali z nowymi pokazami.

Źródło informacji: Organizatorzy Air Show Radom 2018

Czytany 599 razy Ostatnio zmieniany sobota, 05 maj 2018 15:37

Artykuły powiązane

Top