niedziela, 06 maj 2018 17:35

Wojciech Bógdał zdobył złoty medal na Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata w Tajlandii.

Napisane przez Wojtek Bógdał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Archiwum Wojtka Bógdała Źródło zdjęcia: Archiwum Wojtka Bógdała

Z Tajlandii pisze Wojciech Bógdał, zdobywca złotego medalu w Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata: - Po długiej, wyczerpującej walce czas na podsumowanie zawodów. Jak dotąd była to najmocniej i najliczniej obsadzona impreza w jakiej uczestniczyłem.

Na początku, z pomocą tajlandzkich mechaników, pokonałem problemy ze sprzętem, który po wyjęciu z kontenera nie nadawał się do lotu. W pierwszej konkurencji, przez niespodziewany kontakt z tyczką, połamałem śmigło. Dzięki szybkiej pomocy Krzysztof Romicki, który pożyczył mi swoje śmigło, mogłem wrócić do rywalizacji i dokończyć zadanie. Cały czas zmagaliśmy się z trudnymi warunkami klimatycznymi. Nam jako zawodnikom ciężko było funkcjonować i zachować formę w strasznym upale. Organizatorzy starali się rozgrywać konkurencje w jak najbardziej sprawiedliwych i bezpiecznych warunkach, lecz nie zawsze było to możliwe. Sprzęt sprawował się zupełnie inaczej niż w Polsce, miał mniejszy zasięg, inne spalanie, a finalnie, podczas widokowego lotu po zakończonych zawodach silnik wyzionął ducha.

Jednak całą tę walkę wygrałem. Doleciałem szczęśliwie do końca i to w suchych spodniach. Do ostatniej konkurencji prowadziłem kilkunastoma punktami przewagi. W ostatnim zadaniu zostałem wyprzedzony przez rywala zaledwie jednym punktem. Niestety sprzęt skonfigurowany pod techniczne i slalomowe zadania nie sprzyjał zrobieniu dobrego wyniku w ekonomii... W niedzielę, po rozpatrzeniu przez organizatorów wszystkich formalnych zażaleń dotyczących wyników, zadecydowano o anulowaniu tasku nr 7. Przyczyną tego było niejasne przedstawienie zasad dotyczących wykonania zadania na briefingu i różna ich interpretacja przez zawodników, przez co nie było możliwe ustalenie sprawiedliwej dla każdego punktacji. To spowodowało, że wróciłem na pierwsze miejsce.

Gratuluję pozostałym zawodnikom i trenerom! Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w zdobyciu tego cennego medalu. W szczególności Wam, moim Kibicom. Dzięki całemu dopingowi, wszystkim trzymanym kciukom oraz atmosferze, którą tworzyliście i która towarzyszyła mi przez ostatnie dni, mogłem osiągnąć tak dobry wynik. Cieszę się, że te trudne zawody są już za mną i raz jeszcze wszystkim dziękuję!

Oprócz Wojtka polska reprezentacja zdobyła jeszcze 5 medali w tym główne Mistrzostwo Świata. W Mistrzostwach startowali i zajęli następujące miejsca:

Artykuły powiązane

• Polak Mistrzem Świata w Slalomie Motoparalotniowym!

W Egipcie zakończyły się Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Świata. Polska Kadra Narodowa zaliczyła świetny występ – Wojtek Bógdał został Mistrzem Świata w klasie PL1 a Szymon Winkler zdobył srebrny medal. Do tego polska ekipa drużynowo wywalczyła brąz.

• Polska kadra bierze udział w rozpoczynających się Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Świata w Egipcie.

W egispkim Al-Fayoum nad jeziorem Karun rozpoczynają się III Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Slalomach. Polacy będą bronić tytułów mistrzowskich. Rywalizacja zakończy się 4 listopada.

• Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii odebrały dwa nowe H225M.

Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) odebrały dostawę siódmego i ósmego wielozadaniowego śmigłowca H225M (znanego wcześniej pod nazwą EC725).

• Chciał sprawdzić jak lata się paralotnią ... skończył w szpitalu.

Obrażeniami ciała zakończyła się próba nauki sterowania paralotnią dla 46 letniego mieszkańca Lublina. Policjanci ustalili, że mężczyzna paralotnię kupił kilka tygodni wcześniej na jednym z portali ogłoszeniowych. Nie mając doświadczenia sam postanowił poćwiczyć stawianie paralotni i sterowanie. Gdy rozłożył skrzydło paralotni gwałtowny podmuch wiatru poderwał go do góry na wysokość ok. 5 metrów po czym skrzydło skręciło i mężczyzna upadł na ziemię.

• Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamawiają śmigłowce H225M.

Airbus Helicopters pozyskał zamówienie na cztery kolejne, wielozadaniowe śmigłowce H225M (poprzednia nazwa: EC725) od Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii (RTAF) w ramach programu rozwoju floty wiropłatów. To dodatkowe zamówienie zwiększy do 2021 r. liczbę H225M w służbie RFAT do 12 sztuk.

• Podsumowanie 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018.

Tak wielkiej imprezy balonowej we Włocławku jeszcze nie było. W dniach 11-16 września, Aeroklub Włocławski i miasto Włocławek w ramach 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018 gościł 49 załóg z 17 krajów, które przez tydzień rywalizowały ze sobą na kujawskim niebie. Piloci zmagali się również z pogodą, która spowodowała odwołanie kilku zaplanowanych lotów. W trakcie zawodów, piloci wykonali 4 loty i rozegrali 17 konkurencji. Sytuacja na podium zmieniała się z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję. Wszystko stało się jasne dopiero po ostatnim locie, który odbył się w piątek, 14 września o świcie.

• Święto lotnictwa i 4 FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów.

W 2018 roku wrześniowe kujawskie niebo opanują kolorowe statki powietrzne z całego świata. Mistrzostwa Europy Juniorów zgromadzą na starcie ponad 60 balonów. Podziwianie kolorowych kul wypełnionych gorącym powietrzem jest tradycją Włocławka i okolic. Starty i lądowania gromadzą rzesze widzów na lotnisku w Kruszynie.

• 4. Balonowe Mistrzostwa Świata FAI Juniorów 2018.

Za nieco ponad tydzień, już po raz kolejny włocławskie niebo zapełni się różnokolorowymi balonami. Wszystko to za sprawą 4. Balonowych Mistrzostw Świata FAI Juniorów 2018, które odbędą się w dniach 11 – 16.09.2018 r.

• Sukcesy Polaków na Paralotniowym Pucharze Świata.

Z sukcesami Polacy zakończyli czwarty w tym sezonie etap Paralotniowego Pucharu Świata rozgrywany w Bułgarii. Klaudia Bułgaków wywalczyła trzecie miejsce w klasyfikacji kobiecej a Michał Gierlach był 14. w klasyfikacji generalnej.

• Sebastian Kawa po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym pilotem szybowcowym świata.

Zwycięstwo wywalczone podczas minionych dwu tygodni walki nad Czechami w 35 Szybowcowych Mistrzostwach Świata jest już jego 24 tryumfem w zawodach o randze mistrzostw świata, Europy, Światowych Igrzysk Lotniczych. Bezprecedensowy jest również fakt, że podobnie jak w ubiegłym roku wygrał wszystkie zawody w jakich uczestniczył. W styczniu nad Andami pokonał uczestników światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix. W pierwszych dwu tygodniach lipca wywalczył w Ostrowie tytuł mistrza świata klasy 15-metrowej, a w Czechach latając z Mirkiem Matkowskim, właścicielem szybowca, złoty medal w klasie szybowców dwumiejscowych. Wyniki nie do powtórzenia.