środa, 09 maj 2018 09:07

NASA i Uber badają bezpieczeństwo i efektywność przyszłej miejskiej przestrzeni powietrznej.

Napisane przez NASA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: NASA/Advanced Concepts Laboratory Źródło zdjęcia: NASA/Advanced Concepts Laboratory

NASA podpisała z firmą Uber Technologies Inc. drugą umowę dotyczącą działań , aby dalej rozwijać i tworzyć nowe koncepcje i technologie związane z miejską mobilnością lotniczą (UAM), aby zapewnić bezpieczny i wydajny system przyszłego transportu powietrznego na zaludnionych obszarach.

W ramach tej umowy Uber podzieli się swoimi planami wdrożenia sieci miejskich przewozów lotniczych. NASA wykorzysta najnowsze modele komputerowe i symulacje zarządzania przestrzenią powietrzną, aby ocenić wpływ małych samolotów - od dronów dostawczych po samoloty pasażerskie z pionowym startem i możliwościami lądowania w zatłoczonym otoczeniu.

"NASA jest bardzo zadowolana ze współpracy z firmą Uber i innymi członkami tej społeczności, aby zidentyfikować kluczowe wyzwania stojące przed rynkiem UAM i zbadać niezbędne wymagania w zakresie badań, rozwoju i testowania, aby sprostać tym wyzwaniom" - powiedział Jaiwon Shin, administrator stowarzyszony w NASA Aeronautics Research Mission Directorate. "Miejska mobilność lotnicza może zrewolucjonizować sposób przemieszczania się ludzi i ładunków w naszych miastach i zasadniczo zmienić nasz styl życia podobnie jak ma to miejsce w przypadku smartfonów."

W ośrodku badawczym na międzynarodowym lotnisku Dallas Fort Worth (DFW) NASA wykorzysta dane dostarczone przez Ubera do symulacji małego samolotu pasażerskiego przewożącego pasażerów w przestrzeni powietrznej DFW podczas szczytu regularnego ruchu lotniczego. Analiza tych symulacji pozwoli na identyfikację problemów związanych z bezpieczeństwem, ponieważ te nowe samoloty trafiają do przestrzeni powietrznej w już zatłoczonym systemie kontroli ruchu lotniczego.

"Nowa umowa o współpracy poszerzająca partnerstwo Ubera z NASA jest strasznie ekscytująca, ponieważ pozwala nam połączyć ogromną wiedzę inżynieryjną Ubera z dziesięcioleciami doświadczeń NASA w wielu domenach, które są kluczowe dla umożliwienia miejskiej mobilności lotniczej, począwszy od systemów przestrzeni powietrznej" - powiedział Jeff Holden, główny dyrektor ds. produktów firmy Uber.

Gdy małe powietrzne statki wejdą na ten rynek, NASA chce zapewnić, że zrobią to bezpiecznie, z dopuszczalnym poziomem hałasu i bez obciążania obecnego krajowego systemu kontroli ruchu lotniczego. W tym celu agencja wykorzystuje trwające badania aeronautyczne w obszarach obejmujących: Zarządzanie ruchem statków bezzałogowych (UAS) na małej wysokości, integracja UAS w Krajowym Systemie Przestrzeni Powietrznej, w pełni elektryczne samoloty, samoloty pionowego startu i lądowania, bezpieczeństwo całego systemu itd..

Działania te wygenerują dane niezbędne do wsparcia tworzenia standardów branżowych, zasad i procedur Federalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz innych powiązanych z nimi regulacji. NASA udostępni badania szerszej społeczności UAM.

Źródło informacji i zdjęć: NASA Press Release

Czytany 425 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 maj 2018 09:13

Artykuły powiązane

 • Jak przewieźć drona samolotem i latać nim bezpiecznie?

  Jeżeli wybierając się w podróż drogą lotniczą, chcesz zabrać ze sobą bezzałogowy statek powietrzny, pamiętaj o podstawowych zasadach przewożenia tego rodzaju sprzętu oraz korzystania z niego, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

 • Informacje na temat nowych unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych.

  Komisja Europejska ogłosiła, iż w dniu 11 września 2018 r. planowane jest wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2018/… w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (zwane dalej nowym rozporządzeniem bazowym lub NBR - New Basic Regulation). Jest to przełomowy akt dla rynku bezzałogowych statków powietrznych, ponieważ po raz pierwszy obszar ten zostanie uregulowany na poziomie ponadnarodowym.

 • 700-kilogramowy próbnik Parker Solar Probe wystartował.

  Z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie w niedzielę wystartowała rakieta nośna Delta IV Heavy z próbnikiem Parker Solar Probe, który ma się zbliżyć do Słońca bardziej niż jakikolwiek inny obiekt wysłany dotąd przez człowieka.

 • Wytrzymały Dron Podróżny z Kontrolą Głosową. Yuneec Prezentuje drona Mantis Q.

  Yuneec prezentuje Mantisa Q - kompaktowego, wytrzymałego drona podróżnego, który potrafi coś więcej niż tylko uwieczniać piękne chwile jako wyjątkowe zdjęcia i filmy w rozdzielczości 4K. Mantis Q gwarantuje też świetną zabawę dzięki unikalnej kontroli głosem, szybkiemu trybowi Sport, algorytmowi rozpoznawania twarzy oraz zintegrowanej funkcji dzielenia się nagranym materiałem poprzez media społecznościowe.

 • Akademia Drona - poznaj aspekty latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

  Choć latanie dronem wydaje się bardzo proste, dla początkujących operatorów ilość informacji może być przytłaczająca. Bezzałogowe statki powietrzne to w końcu zaawansowane technologicznie urządzenia, a korzystanie z nich jest regulowane przez prawo.

 • V Ogólnopolska Konferencja Naukowo - Techniczna "Bezpieczeństwo i niezawodność w lotnictwie oraz rozwój lotnictwa w regionach".

  W dniach od 21 do 22 sierpnia w podradomskiej miejscowości Jedlnia-Letnisko odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Naukowo - Techniczna  "Bezpieczeństwo i niezawodność w lotnictwie oraz rozwój lotnictwa w regionach".

 • Junior z Polski drugi na podium zawodów Pucharu Świata Drone Race Slovakia 2018.

  Polska reprezentacja zaliczyła bardzo udany występ na Międzynarodowych Zawodach Wyścigów Dronów, w konkurencji F3U – „Drone Race Slovakia 2018”. Zawody są zaliczane do Pucharu Świata FAI w klasie F3U. Podczas konkurencji Polak pobił rekord toru.

 • International Drone Event 2018 na Targach Kielce.

  W dniach 21-22 czerwca 2018 roku w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyło się pierwsze wydarzenie w Polsce o profilu międzynarodowym poświęcone wyłącznie branży BSP – International Drone Event – annual.

 • Polska Agencja Kosmiczna nawiązuje kontakty z NASA.

  Rozpoczęcie rozmów z NASA na temat podjęcia szerszej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie działalności kosmicznej jest jednym z głównych wyników udziału delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNISPACE+50 w Wiedniu.

 • NASA pracuje nad technologią skutecznie eliminującą hałas samolotów.

  Po serii testów w locie, NASA z powodzeniem pokazała technologie, które umożliwiają znaczne zmniejszenie hałasu generowanego przez samoloty i słyszane przez mieszkańców w pobliżu lotnisk. Samolot do pomiarów akustycznych, które zakończyły się w maju w NASA w Armstrong Flight Research Center w Kalifornii, przetestował technologię w celu rozwiązania problemu hałasu płatowca lub hałasu wytwarzanego przez inne niż silnik części samolotu podczas lądowania. Loty skutecznie łączyły kilka technologii, aby osiągnąć ponad 70-procentowy spadek hałasu płatowca.

Top