środa, 09 maj 2018 09:07

NASA i Uber badają bezpieczeństwo i efektywność przyszłej miejskiej przestrzeni powietrznej.

Napisane przez NASA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: NASA/Advanced Concepts Laboratory Źródło zdjęcia: NASA/Advanced Concepts Laboratory

NASA podpisała z firmą Uber Technologies Inc. drugą umowę dotyczącą działań , aby dalej rozwijać i tworzyć nowe koncepcje i technologie związane z miejską mobilnością lotniczą (UAM), aby zapewnić bezpieczny i wydajny system przyszłego transportu powietrznego na zaludnionych obszarach.

W ramach tej umowy Uber podzieli się swoimi planami wdrożenia sieci miejskich przewozów lotniczych. NASA wykorzysta najnowsze modele komputerowe i symulacje zarządzania przestrzenią powietrzną, aby ocenić wpływ małych samolotów - od dronów dostawczych po samoloty pasażerskie z pionowym startem i możliwościami lądowania w zatłoczonym otoczeniu.

"NASA jest bardzo zadowolana ze współpracy z firmą Uber i innymi członkami tej społeczności, aby zidentyfikować kluczowe wyzwania stojące przed rynkiem UAM i zbadać niezbędne wymagania w zakresie badań, rozwoju i testowania, aby sprostać tym wyzwaniom" - powiedział Jaiwon Shin, administrator stowarzyszony w NASA Aeronautics Research Mission Directorate. "Miejska mobilność lotnicza może zrewolucjonizować sposób przemieszczania się ludzi i ładunków w naszych miastach i zasadniczo zmienić nasz styl życia podobnie jak ma to miejsce w przypadku smartfonów."

W ośrodku badawczym na międzynarodowym lotnisku Dallas Fort Worth (DFW) NASA wykorzysta dane dostarczone przez Ubera do symulacji małego samolotu pasażerskiego przewożącego pasażerów w przestrzeni powietrznej DFW podczas szczytu regularnego ruchu lotniczego. Analiza tych symulacji pozwoli na identyfikację problemów związanych z bezpieczeństwem, ponieważ te nowe samoloty trafiają do przestrzeni powietrznej w już zatłoczonym systemie kontroli ruchu lotniczego.

"Nowa umowa o współpracy poszerzająca partnerstwo Ubera z NASA jest strasznie ekscytująca, ponieważ pozwala nam połączyć ogromną wiedzę inżynieryjną Ubera z dziesięcioleciami doświadczeń NASA w wielu domenach, które są kluczowe dla umożliwienia miejskiej mobilności lotniczej, począwszy od systemów przestrzeni powietrznej" - powiedział Jeff Holden, główny dyrektor ds. produktów firmy Uber.

Gdy małe powietrzne statki wejdą na ten rynek, NASA chce zapewnić, że zrobią to bezpiecznie, z dopuszczalnym poziomem hałasu i bez obciążania obecnego krajowego systemu kontroli ruchu lotniczego. W tym celu agencja wykorzystuje trwające badania aeronautyczne w obszarach obejmujących: Zarządzanie ruchem statków bezzałogowych (UAS) na małej wysokości, integracja UAS w Krajowym Systemie Przestrzeni Powietrznej, w pełni elektryczne samoloty, samoloty pionowego startu i lądowania, bezpieczeństwo całego systemu itd..

Działania te wygenerują dane niezbędne do wsparcia tworzenia standardów branżowych, zasad i procedur Federalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz innych powiązanych z nimi regulacji. NASA udostępni badania szerszej społeczności UAM.

Źródło informacji i zdjęć: NASA Press Release

Czytany 300 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 maj 2018 09:13

Artykuły powiązane

 • NASA zrealizowała lot dużym bezzałogowcem w publicznej przestrzeni powietrznej.

  Zdalnie pilotowany samolot Ikhana, należący do NASA, sterowany z centrum badawczegp Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, z powodzeniem przeprowadził we wtorek pierwszą misję w systemie National Airspace już bez systemów ratunkowych. Ten historyczny lot przesuwa Stany Zjednoczone o krok bliżej do normalizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej wykorzystywanej przez komercyjnych i prywatnych operatorów statków bezzałogowych.

 • Podpisanie porozumienia z Instytutem Lotnictwa o współpracy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym.

  W dniu 11 maja 2018r.  Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Piotr Samson oraz Dyrektor Instytutu Lotnictwa Pan dr inż. Paweł Stężycki, podpisali w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego porozumienie  o współpracy w  zakresie zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym.

 • Mały autonomiczny śmigłowiec NASA będzie latał na Marsie.

  Administrator NASA Jim Bridenstine - "Idea śmigłowca latającego po niebie innej planety jest strasznie ekscytująca. Śmigłowiec na Marsie jest obiecującym projektem dla naszych przyszłych misji naukowych, odkrywczych i eksploracyjnych na Marsie."

 • Na Marsa wystartowała misja NASA InSight z urządzeniem z polskiej firmy.

  W sobotę tuż po godz. 13 czasu polskiego z Zachodniego Wybrzeża USA na Marsa wystartowała misja NASA InSight, poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Czerwonej Planety. Trafi tam m.in. instrument Kret HP3, którego najważniejsze elementy wykonali Polacy.

 • Unikanie wlotu w zastrzeżoną przestrzeń powietrzną - kampania EASA dla pilotów GA .

  Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wraz z władzami lotniczymi krajów członkowskich UE uruchomiła kampanię informacyjną dla pilotów lotnictwa ogólnego w kwestii unikania wlotu w zastrzeżoną przestrzeń powietrzną. Przedsięwzięcie jest kierowane do pilotów GA i instruktorów lotniczych, jako, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba przypadków tego typu stale wzrasta.

 • Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

  W dniach 18-19 kwietnia 2018 roku na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym zorganizowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Instytut Lotnictwa zaznaczył swoją obecność podczas wydarzenia w części poświęconej zagadnieniom ogólnym i organizacjom General Aviation, podczas której omawiano kwestie podwyższenia poziomu bezpieczeństwa operacji lotniczych.

 • Bezzałogowce będą monitorować ilość węgla na składowiskach.

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie dla projektu AutoInvent JSW Innowacje  w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.  AutoInvent  to innowacyjny system do automatycznego zbierania i analizy danych przestrzennych automatyzujący proces inwentaryzacji, modelowania i obliczania objętości składowisk węgla w czasie quasi rzeczywistym. Wdrożenie  systemu przyczyni się m.in. do efektywniejszego zarządzania zasobami  węgla w JSW.

 • Naddźwiękowy prototyp samolotu pasażerskiego poleci w 2021 roku. Lockheed Martin go zbuduje i przetestuje.

  Można uznać, że naddźwiękowa podróż komercyjna rysuje się już na horyzoncie, a to za sprawą przyznania przez NASA kontraktu dla koncernu Lockheed Martin Skunk Works® na zaprojektowanie, zbudowanie i testowanie lotu demonstratora lotu o niskiej emisji hałasu. Samolot X-plane będzie tak zaprojektowany, aby naddźwiękowy pasażerski transport lotniczy stał się rzeczywistością.

 • NASA gotowa do lotu na Marsa w celu zbadania jego wnętrza.

  NASA niedługo wyruszy w podróż, aby zbadać wnętrze Marsa. Agencja kosmiczna zorganizowała konferencję prasową w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, opisując kolejną misję na Czerwonej Planecie.

 • JSW Innowacje liderem konsorcjum organizacji przestrzeni powietrznej dla dronów w ramach U-Space.

  JSW Innowacje będzie współtworzyć projekt organizacji przestrzeni powietrznej dla dronów zgodnie z koncepcją U-Space. Spółka należąca do grupy kapitałowej JSW znalazła się w konsorcjum, w skład którego weszli liderzy branży bezzałogowych systemów latających. Pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych w Europie badania nad U-Space prowadzone będą na terenie jednej ze śląskich kopalni.  Wdrożenie systemu pomoże monitorować m.in. szkody górnicze, zasoby węgla, strategiczne urządzenia i obiekty, co przyczyni się do obniżenia kosztów funkcjonowania JSW.

Top