środa, 09 maj 2018 09:07

NASA i Uber badają bezpieczeństwo i efektywność przyszłej miejskiej przestrzeni powietrznej.

Napisane przez NASA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: NASA/Advanced Concepts Laboratory Źródło zdjęcia: NASA/Advanced Concepts Laboratory

NASA podpisała z firmą Uber Technologies Inc. drugą umowę dotyczącą działań , aby dalej rozwijać i tworzyć nowe koncepcje i technologie związane z miejską mobilnością lotniczą (UAM), aby zapewnić bezpieczny i wydajny system przyszłego transportu powietrznego na zaludnionych obszarach.

W ramach tej umowy Uber podzieli się swoimi planami wdrożenia sieci miejskich przewozów lotniczych. NASA wykorzysta najnowsze modele komputerowe i symulacje zarządzania przestrzenią powietrzną, aby ocenić wpływ małych samolotów - od dronów dostawczych po samoloty pasażerskie z pionowym startem i możliwościami lądowania w zatłoczonym otoczeniu.

"NASA jest bardzo zadowolana ze współpracy z firmą Uber i innymi członkami tej społeczności, aby zidentyfikować kluczowe wyzwania stojące przed rynkiem UAM i zbadać niezbędne wymagania w zakresie badań, rozwoju i testowania, aby sprostać tym wyzwaniom" - powiedział Jaiwon Shin, administrator stowarzyszony w NASA Aeronautics Research Mission Directorate. "Miejska mobilność lotnicza może zrewolucjonizować sposób przemieszczania się ludzi i ładunków w naszych miastach i zasadniczo zmienić nasz styl życia podobnie jak ma to miejsce w przypadku smartfonów."

W ośrodku badawczym na międzynarodowym lotnisku Dallas Fort Worth (DFW) NASA wykorzysta dane dostarczone przez Ubera do symulacji małego samolotu pasażerskiego przewożącego pasażerów w przestrzeni powietrznej DFW podczas szczytu regularnego ruchu lotniczego. Analiza tych symulacji pozwoli na identyfikację problemów związanych z bezpieczeństwem, ponieważ te nowe samoloty trafiają do przestrzeni powietrznej w już zatłoczonym systemie kontroli ruchu lotniczego.

"Nowa umowa o współpracy poszerzająca partnerstwo Ubera z NASA jest strasznie ekscytująca, ponieważ pozwala nam połączyć ogromną wiedzę inżynieryjną Ubera z dziesięcioleciami doświadczeń NASA w wielu domenach, które są kluczowe dla umożliwienia miejskiej mobilności lotniczej, począwszy od systemów przestrzeni powietrznej" - powiedział Jeff Holden, główny dyrektor ds. produktów firmy Uber.

Gdy małe powietrzne statki wejdą na ten rynek, NASA chce zapewnić, że zrobią to bezpiecznie, z dopuszczalnym poziomem hałasu i bez obciążania obecnego krajowego systemu kontroli ruchu lotniczego. W tym celu agencja wykorzystuje trwające badania aeronautyczne w obszarach obejmujących: Zarządzanie ruchem statków bezzałogowych (UAS) na małej wysokości, integracja UAS w Krajowym Systemie Przestrzeni Powietrznej, w pełni elektryczne samoloty, samoloty pionowego startu i lądowania, bezpieczeństwo całego systemu itd..

Działania te wygenerują dane niezbędne do wsparcia tworzenia standardów branżowych, zasad i procedur Federalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz innych powiązanych z nimi regulacji. NASA udostępni badania szerszej społeczności UAM.

Źródło informacji i zdjęć: NASA Press Release

Czytany 495 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 maj 2018 09:13

Artykuły powiązane

 • Inteligentne rozwiązania Airbus w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego.

  Na mającej odbyć się w Paryżu w dniach od 23 do 26 października tegorocznej edycji targów Euronaval spółka Airbus zaprezentuje szeroki wachlarz inteligentnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego – od centrów nadzoru nad obszarami morskimi, doskonale zintegrowanych usług łączności morskiej, przez systemy satelitarne i im pokrewne, po bezzałogowe statki powietrzne, samoloty i śmigłowce. Wyjątkowo obszerna i kompleksowa oferta rozwiązań marynistycznych, którą przedstawi Airbus, czerpie z 50 lat doświadczeń spółki w tej dziedzinie i daje branży morskiej wszystko, co na morzu potrzebne do podejmowania właściwych decyzji i działań we właściwym momencie. 

 • Spotkanie szefów PAK i NASA podczas IAC 2018.

  Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. Grzegorz Brona, i administrator Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (National Aeronautics and Space Administration, NASA) USA, Jim Bridenstine, rozmawiali w Bremie o rozwinięciu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie działalności kosmicznej. Udział w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (International Astronautical Congress, IAC), który w tym roku odbył się w Niemczech w dniach 1-5 października, był również okazją do spotkań prezesa PAK z szefami izraelskiej, rumuńskiej, meksykańskiej, włoskiej, brytyjskiej, francuskiej i niemieckiej agencji kosmicznej.

 • EREA Young Researchers Event – Urban Air Mobility.

  Pod koniec sierpnia 2018 w portugalskim instytucie CEIIA w Porto odbył się EREA Young Researchers Event, którego tematem przewodnim było zagadnienie Urban Air Mobility.

 • Powstał Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) na Śląsku.

  Podczas katowickiej konferencji Impact mobility’18 rEVolution w dniu 12 września 2018 roku, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaja Wilda zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który będzie skoncentrowany na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

 • Firma Schiebel angażuje się w Australii, aby obsługiwać region Pacyfiku.

  Schiebel, lider rynku pionowych startów i lądowań (VTOL) oraz bezzałogowych systemów powietrznych (UAS), założył spółkę Schiebel Pacific Pty Ltd (SPL), aby zapewnić regionowi Pacyfiku stały i kompleksowy program, logistykę i sprzedaż.

 • Instytut Lotnictwa testuje system ADS-B do integracji ruchu systemów załogowych i bezzałogowych.

  W dniu 9 sierpnia 2018 roku w okolicach Warszawy odbyła się pierwsza seria bezzałogowych lotów testowych z udziałem przedstawicieli Instytutu Lotnictwa (Zakład Systemów Bezzałogowych) oraz DroneRadar. Celem lotów było testowanie systemu ADS-B do użytku w statkach bezzałogowych oraz jego integracja z systemami pokładowymi bezzałogowców.

 • Jak przewieźć drona samolotem i latać nim bezpiecznie?

  Jeżeli wybierając się w podróż drogą lotniczą, chcesz zabrać ze sobą bezzałogowy statek powietrzny, pamiętaj o podstawowych zasadach przewożenia tego rodzaju sprzętu oraz korzystania z niego, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

 • Informacje na temat nowych unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych.

  Komisja Europejska ogłosiła, iż w dniu 11 września 2018 r. planowane jest wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2018/… w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 216/2008 (zwane dalej nowym rozporządzeniem bazowym lub NBR - New Basic Regulation). Jest to przełomowy akt dla rynku bezzałogowych statków powietrznych, ponieważ po raz pierwszy obszar ten zostanie uregulowany na poziomie ponadnarodowym.

 • 700-kilogramowy próbnik Parker Solar Probe wystartował.

  Z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie w niedzielę wystartowała rakieta nośna Delta IV Heavy z próbnikiem Parker Solar Probe, który ma się zbliżyć do Słońca bardziej niż jakikolwiek inny obiekt wysłany dotąd przez człowieka.

 • Wytrzymały Dron Podróżny z Kontrolą Głosową. Yuneec Prezentuje drona Mantis Q.

  Yuneec prezentuje Mantisa Q - kompaktowego, wytrzymałego drona podróżnego, który potrafi coś więcej niż tylko uwieczniać piękne chwile jako wyjątkowe zdjęcia i filmy w rozdzielczości 4K. Mantis Q gwarantuje też świetną zabawę dzięki unikalnej kontroli głosem, szybkiemu trybowi Sport, algorytmowi rozpoznawania twarzy oraz zintegrowanej funkcji dzielenia się nagranym materiałem poprzez media społecznościowe.

Top