czwartek, 10 maj 2018 08:50

Modyfikacja amerykańskich F-16 w tym jednego z Thunderbirds-ów.

Napisane przez US Air Force
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
U.S. Air Force photo by R. Nial Bradshaw U.S. Air Force photo by R. Nial Bradshaw

Kompleks Ogden Air Logistics dokonuje modyfikacji w celu przedłużeniu życia jednej z najbardziej przetestowanych i uznanych flot myśliwców wielozadaniowych Sił Powietrznych.

Samolot Thunderbirds-ów jest to pierwszy z około 300 przeznaczonych do przebudowania modeli C i D myśliwca F-16, które zostaną uruchomione w hali 573. Dywizjonu Konserwacji Samolotów. Otrzymają one wiele modyfikacji wzmacniających strukturę.

"Jako były oficer odpowiedzialny za utrzymanie Thunderbirds-ów, mogę w pełni zrozumieć znaczenie tego osiągnięcia przez 573 AMXS", powiedział Brig. Gen. Stacey Hawkins, dowódca kompleksu Ogden Air Logistics. "Zespół nie tylko zwiększył dostępność samolotu dla najbardziej rozpoznawalnej eskadry lotniczej Sił Powietrznych, ale utorował drogę do zwiększenia żywotności naszych myśliwców bojowych na całym świecie."

Program wydłużenia czasu służby F-16 utrzyma te myśliwce do lat 2050, dzięki partnerstwu między kompleksem Ogden Air Logistics i biurem F-16 Systems w centrum zarządzania cyklem życia Sił Powietrznych.

Program łączy w sobie kilkanaście strukturalnych modyfikacji w jedną powtarzalną procedurę modyfikacji - od grodzi do skrzydeł i przeszklenia kokpitu . Odrzutowce, które zaczęły działać w 1979 roku i początkowo uznano je za zdolne do lotu z resursem do 8 000 godzin lotu, będą miały przedłużone życie do 12.000 godzin lotu - a prawdopodobnie więcej, powiedział kapitan Randy Nemerson, zarządzający przyjęciem do modyfikacji samolotów F-16.

Myśliwiec Thunderbird był pierwszym z czterech samolotów F-16, które będą używane jako przeznaczone do weryfikacji pomodyfikacyjnej. Opiekunowie wykorzystują wyzwania i wnioski wyciągnięte na temat tych pierwszych samolotów, aby lepiej ustalić koszty, przebieg pracy i harmonogram modyfikacji.

"Odrzutowiec Thunderbird przedstawił nam pewne wyzwania. Jest to największe ulepszenie strukturalne, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy ", powiedział Joe Gardenhour, cywilny lider w 573. AMXS. "Ale to dla nas ogromne wyzwanie. Program ten wykracza poza zwykłe modyfikacje od standardowego pakietu napraw, a przez wiele lat zapewni stabilne obciążenie pracą w magazynie. "

Modyfikacja skrzydeł jest dużym przedsięwzięciem, podwajającym obecne obciążenie skrzydła eskadry, ale inżynierowie twierdzą, że pozwoli to zaoszczędzić miliony dolarów. Harmonogramy również muszą być ściśle skoordynowane, aby części i narzędzia były gotowe we właściwym czasie do zdemontowania i ponownego złożenia.

Źródło informacji i zdjęć: Air Force Press Release

Czytany 600 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 maj 2018 08:55

Artykuły powiązane

 • Piloci F-16 szkolili się w hiszpańskim Albacete. Misje zwalczania okrętów i poszukiwania rozbitków.

  Piętnaście misji lotniczych, a każda kolejna coraz bardziej skomplikowana. Polscy piloci F-16 przez cztery tygodnie szkolili się w Hiszpanii na kursie Tactical Leadership Programme. Zwalczali okręty przeciwnika oraz osłaniali misje ratowania pilota zestrzelonego samolotu. W powietrzu latali nawet z 60 innymi statkami powietrznymi.

 • Jak wygląda praca JTAC-ów - nawigatorów naprowadzania statków powietrznych.

  Wiedzą wszystko o celu, który trzeba zniszczyć, znają dokładną lokalizację wojsk nieprzyjaciela oraz armii sojuszniczych. Ich informacje służą pilotom do ataku podczas misji close air suport – bliskiego wsparcia. Jak wygląda praca JTAC-ów, nawigatorów naprowadzania statków powietrznych, opowiada sierż. Burton Fitzpatrick, JTAC US Air Force. Sierżant brał udział w ćwiczeniach  „Aviation Detachment” w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu.

  Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu. Chodzi o rozwój projektów na rzecz misji kosmicznych czy współpracę badawczą w zakresie technologii kosmicznych - podała w piątkowym komunikacie PAK.

 • DGRSZ zaprzecza informacjom dotyczącym odejść pilotów F-16, podanym przez Onet.
  Informacje podane wczoraj w artykule autorstwa Edyty Żemły pt. „Piloci myśliwców F-16 odchodzą. Ilu? Wojsko tego nie wie” (na portalu Onet) są nieprawdziwe . - pisze Zastępca rzecznika prasowego DG RSZ ppłk Marek Pawlak.
 • GA-ASI przeprowadziło kolejną fazę prób bezzałogowego statku latającego Gray Eagle Extended Range.

  Przedsiębiorstwo General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI), we współpracy z amerykańską armią, przeprowadziło kolejną fazę prób (FOT&E) bezzałogowego statku powietrznego MQ-1C ER Gray Eagle Extended Range (o rozszerzonym zasięgu). Próby bezzałogowego systemu latającego (UAS) rozpoczęły się na początku czerwca, obejmując 644 godzin lotów testowych. Powodzenie prób bezzałogowego statku powietrznego MQ-1C ER otwiera furtkę do jego wstępnej eksploatacji przez Dowództwo Wywiadu i Bezpieczeństwa Sił Lądowych USA (INSCOM) oraz Dowództwo Operacji Specjalnych USA (SOCOM), a także jednostki Dowództwa Sił Lądowych USA (FORSCOM).

 • Amerykanin zwycięzcą Red Bull Air Race w Indianapolis.

  Michael Goulian został pierwszym amerykańskim pilotem od 2008 roku, który wygrał podniebny wyścig u siebie. Amerykanin Michael Goulian zwyciężył w przedostatniej rundzie Mistrzostw Świata Red Bull Air Race i awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej. W Challenger Cup najlepszy był Florian Berger.

 • Tankowanie w powietrzu i podniebne walki – w Krzesinach szkolili się polscy i amerykańscy piloci F-16.

  Precyzja, opanowanie i... luz – polscy piloci po raz pierwszy w historii szkoleń w ramach Aviation Detachment trenowali tankowanie w powietrzu. – Nie jest to łatwy manewr – przyznają. Piloci z Krzesin i Łasku przez dwa tygodnie ćwiczyli z amerykańską eskadrą, między innymi misje bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych oraz walki w powietrzu.

 • Boeing wygrywa pilotażowy program szkolenia pilotów US Air Force na samolocie T-X.

  Piloci Sił Powietrznych USA wkrótce będą się szkolić się do walki na samolotach i symulatorach T-X od Boeinga. "Dzisiejsza informacja jest kulminacją lat niezmiennego skupienia się przez zespół Boeinga i Saaba", powiedział Leanne Caret, prezes i dyrektor generalny Boeing Defence, Space & Security. "Jest to bezpośredni rezultat naszych wspólnych inwestycji w rozwój systemu opartego na unikalnych wymaganiach Amerykańskich Sił Powietrznych. Oczekujemy, że T-X będzie programem franchisingowym [orgin.] przez większość tego stulecia "

 • Dziesięć minut lotu, kilkanaście figur w powietrzu, ogromne wrażenie publiczności.

  Jego niezwykłe pokazy w myśliwcu F-16 można zobaczyć podczas air show w Polsce i Europie, ostatnio również w czeskiej Ostrawie, gdzie trwały Dni NATO. O tym jak przygotowuje się do pokazu, opowiada mjr Dominik „Zippity” Duda, lider zespołu F-16 Tiger Demo Team Poland, a na co dzień instruktor-pilot w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Linia lotnicza KLM uruchomi połączenie do Las Vegas.

  Wkrótce oferta lotów KLM wzbogaci się o kolejne miasto w Ameryce Północnej. Od lata 2019 (a dokładnie od 6 czerwca 2019) holenderskimi liniami będzie można polecieć przez Amsterdam bezpośrednim rejsem do Las Vegas w stanie Nevada. Las Vegas to osiemnasty kierunek KLM w USA. Loty będą odbywały się do trzech razy w tygodniu samolotem Boeing 787-900 „Dreamliner”, z 294 miejscami na pokładzie. Wraz z uruchomieniem trasy do Las Vegas, KLM wycofuje z rozkładu połączenia do dwóch afrykańskich miast: Freetown (Sierra Leone) oraz Monrovii (Liberia).

Top