poniedziałek, 28 maj 2018 12:21

Odrestaurowana Memphis Belle odsłonięta w Muzeum Narodowym Sił Powietrznych USA.

Napisane przez US Air Force Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
U.S. Air Force , foto: Staff Sgt. Megan Friedl U.S. Air Force , foto: Staff Sgt. Megan Friedl

Siedemdziesiąt pięć lat temu 17 maja 1943 r. załoga bombowca B-17F Memphis Belle ukończyła 25. misję bojową w okupowanej przez nazistów Europie. Pokonali nieprzezwyciężone siły przeciwnika, stając się załogą pierwszego ciężkiego bombowca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych USA, który w ten sposób ukończył z powodzeniem 25 misji i powrócił szczęśliwie do Stanów Zjednoczonych.

Dokładnie 75 lat po ich ostatniej misji, Muzeum Narodowe Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych ma odnowioną Memphis Belle jako eksponat wystawy od 17 maja 2018. Kurator muzeum i kierownik projektu wystawy Memphis Belle, Jeff Duford, powiedział: - "W czasie wojny ponad 25 000 amerykańskich członków załogi zostało zabitych podczas misji bojowych, podczas których zniszczono ponad 8 000 ciężkich bombowców".

W latach 40. Memphis Belle była symbolem amerykańskiej odwagi. Po powrocie załogi do Stanów Zjednoczonych wyruszyła ona w trasę promującą sprzedaż obligacji wojennych. W 1944 roku nakręcono film dokumentalny o tych samolotach i załodze z prawdziwymi materiałami dokumentalnymi z wojny. Później w 1990 r. ukazał się hollywoodzki film o Memphis Belle.

Od 2005 roku, kiedy samolot przybył do Bazy Sił Powietrznych Wright Patterson, ponad 55 000 drobiazgowych godzin zostało poświęconych na odnowienie go do pierwotnego stanu. Wykwalifikowany personel wraz z grupą wykwalifikowanych technicznie wolontariuszy był w stanie doprowadzić Memphis Belle do nienagannego stanu w jakim się teraz znajduje.

16 maja 2018 r. rodzina i przyjaciele załogi Memphis Belle, weteranów i innych gości specjalnych z całego kraju zgromadziła się, aby zobaczyć odsłonięcie Memphis Belle. Nawet niektórzy z potomków Wilbur i Orville Wright wzięli udział w specjalnym wydarzeniu.

memphis belle U.S. Air Force , foto: Staff Sgt. Megan Friedl

Syn pilotów Memphis Belle, Robert K. Morgan Jr. był jednym z gości specjalnych podczas ceremonii odsłonięcia. Dla niego był to wyjątkowy moment. - "Bardzo mnie to cieszy, ponieważ tak bardzo chciał tego tata" - powiedział Morgan. "Pracował tak ciężko z Memphis Belle Memorial Association przez tyle lat próbując zachować samolot .... Żałuję, że nie może tego dzisiaj zobaczyć. "

Obok samolotu Memphis Belle znajduje się także ekspozycja zawierająca setki eksponatów związanych z samolotem i jego załogami, w tym mundury, insygnia i rzadkie kolorowe materiały archiwalne.

"Strategiczna kampania bombowa, którą przeprowadzili ci młodzi lotnicy, odegrała kluczową rolę w zakończeniu wojny" -  powiedział Duford. - "Złamali siły niemieckiego lotnictwa, co umożliwiło w następstwie wykonanie misji D-Day".

Podczas publicznego przecięcia wstęgi i podczas uroczystego weekendu, w trakcie tych wydarzeń, muzeum wypełniło się tysiącami ludzi, od weteranów, rodzin, fanów historii lotnictwa, po dzieci w wieku szkolnym i wiele innych.

Pięć myśliwców P-51 Mustang, trzy bombowce B-17 i samoloty szkoleniowe PT-19 latały w formacji nad muzeum, aby uczcić to wydarzenie. Część z nich wylądowała, aby goście mogli się im przyjrzeć z bliska. Wraz z otwarciem wystawy i przelotami samolotów, goście zwiedzający mogli zobaczyć obóz pojazdów z II wojny światowej i ponad 130 rekonstruktorów biorących udział w wydarzeniach.

Gen. Jacqueline Van Ovost, szefowa sztabu Sił Powietrznych i gość przemawiający podczas imprezy, powiedział, że Memphis Belle i jej załoga "stanowią przykład siły i ducha naszego narodu. Jesteśmy lepszymi Siłami Powietrznymi, lepszym narodem i lepszym światem, ponieważ oni kiedyś odpowiedzieli na wezwanie ".

Źródło informacji: US Air Force Press Release

Czytany 459 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 maj 2018 12:30

Artykuły powiązane

Top