poniedziałek, 28 maj 2018 12:21

Odrestaurowana Memphis Belle odsłonięta w Muzeum Narodowym Sił Powietrznych USA.

Napisane przez US Air Force Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
U.S. Air Force , foto: Staff Sgt. Megan Friedl U.S. Air Force , foto: Staff Sgt. Megan Friedl

Siedemdziesiąt pięć lat temu 17 maja 1943 r. załoga bombowca B-17F Memphis Belle ukończyła 25. misję bojową w okupowanej przez nazistów Europie. Pokonali nieprzezwyciężone siły przeciwnika, stając się załogą pierwszego ciężkiego bombowca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych USA, który w ten sposób ukończył z powodzeniem 25 misji i powrócił szczęśliwie do Stanów Zjednoczonych.

Dokładnie 75 lat po ich ostatniej misji, Muzeum Narodowe Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych ma odnowioną Memphis Belle jako eksponat wystawy od 17 maja 2018. Kurator muzeum i kierownik projektu wystawy Memphis Belle, Jeff Duford, powiedział: - "W czasie wojny ponad 25 000 amerykańskich członków załogi zostało zabitych podczas misji bojowych, podczas których zniszczono ponad 8 000 ciężkich bombowców".

W latach 40. Memphis Belle była symbolem amerykańskiej odwagi. Po powrocie załogi do Stanów Zjednoczonych wyruszyła ona w trasę promującą sprzedaż obligacji wojennych. W 1944 roku nakręcono film dokumentalny o tych samolotach i załodze z prawdziwymi materiałami dokumentalnymi z wojny. Później w 1990 r. ukazał się hollywoodzki film o Memphis Belle.

Od 2005 roku, kiedy samolot przybył do Bazy Sił Powietrznych Wright Patterson, ponad 55 000 drobiazgowych godzin zostało poświęconych na odnowienie go do pierwotnego stanu. Wykwalifikowany personel wraz z grupą wykwalifikowanych technicznie wolontariuszy był w stanie doprowadzić Memphis Belle do nienagannego stanu w jakim się teraz znajduje.

16 maja 2018 r. rodzina i przyjaciele załogi Memphis Belle, weteranów i innych gości specjalnych z całego kraju zgromadziła się, aby zobaczyć odsłonięcie Memphis Belle. Nawet niektórzy z potomków Wilbur i Orville Wright wzięli udział w specjalnym wydarzeniu.

memphis belle U.S. Air Force , foto: Staff Sgt. Megan Friedl

Syn pilotów Memphis Belle, Robert K. Morgan Jr. był jednym z gości specjalnych podczas ceremonii odsłonięcia. Dla niego był to wyjątkowy moment. - "Bardzo mnie to cieszy, ponieważ tak bardzo chciał tego tata" - powiedział Morgan. "Pracował tak ciężko z Memphis Belle Memorial Association przez tyle lat próbując zachować samolot .... Żałuję, że nie może tego dzisiaj zobaczyć. "

Obok samolotu Memphis Belle znajduje się także ekspozycja zawierająca setki eksponatów związanych z samolotem i jego załogami, w tym mundury, insygnia i rzadkie kolorowe materiały archiwalne.

"Strategiczna kampania bombowa, którą przeprowadzili ci młodzi lotnicy, odegrała kluczową rolę w zakończeniu wojny" -  powiedział Duford. - "Złamali siły niemieckiego lotnictwa, co umożliwiło w następstwie wykonanie misji D-Day".

Podczas publicznego przecięcia wstęgi i podczas uroczystego weekendu, w trakcie tych wydarzeń, muzeum wypełniło się tysiącami ludzi, od weteranów, rodzin, fanów historii lotnictwa, po dzieci w wieku szkolnym i wiele innych.

Pięć myśliwców P-51 Mustang, trzy bombowce B-17 i samoloty szkoleniowe PT-19 latały w formacji nad muzeum, aby uczcić to wydarzenie. Część z nich wylądowała, aby goście mogli się im przyjrzeć z bliska. Wraz z otwarciem wystawy i przelotami samolotów, goście zwiedzający mogli zobaczyć obóz pojazdów z II wojny światowej i ponad 130 rekonstruktorów biorących udział w wydarzeniach.

Gen. Jacqueline Van Ovost, szefowa sztabu Sił Powietrznych i gość przemawiający podczas imprezy, powiedział, że Memphis Belle i jej załoga "stanowią przykład siły i ducha naszego narodu. Jesteśmy lepszymi Siłami Powietrznymi, lepszym narodem i lepszym światem, ponieważ oni kiedyś odpowiedzieli na wezwanie ".

Źródło informacji: US Air Force Press Release

Czytany 565 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 maj 2018 12:30

Artykuły powiązane

 • Powiat Kołobrzeski kupił hangar. Będzie w nim Muzeum Lotnictwa.

  Powiat Kołobrzeski za niemal 3 mln zł zakupił od gminy Trzebiatów poniemiecki hangar w miejscowości Rogowo. Dziś, podpisano w tej sprawie akt notarialny, który kończy kilkuletnie starania Powiatu Kołobrzeskiego o pozyskanie tej nieruchomości.

 • Jak wygląda praca JTAC-ów - nawigatorów naprowadzania statków powietrznych.

  Wiedzą wszystko o celu, który trzeba zniszczyć, znają dokładną lokalizację wojsk nieprzyjaciela oraz armii sojuszniczych. Ich informacje służą pilotom do ataku podczas misji close air suport – bliskiego wsparcia. Jak wygląda praca JTAC-ów, nawigatorów naprowadzania statków powietrznych, opowiada sierż. Burton Fitzpatrick, JTAC US Air Force. Sierżant brał udział w ćwiczeniach  „Aviation Detachment” w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu.

  Polska Agencja Kosmiczna prowadzi rozmowy o współpracy Polski i USA dot. kosmosu. Chodzi o rozwój projektów na rzecz misji kosmicznych czy współpracę badawczą w zakresie technologii kosmicznych - podała w piątkowym komunikacie PAK.

 • GA-ASI przeprowadziło kolejną fazę prób bezzałogowego statku latającego Gray Eagle Extended Range.

  Przedsiębiorstwo General Atomics Aeronautical Systems, Inc. (GA-ASI), we współpracy z amerykańską armią, przeprowadziło kolejną fazę prób (FOT&E) bezzałogowego statku powietrznego MQ-1C ER Gray Eagle Extended Range (o rozszerzonym zasięgu). Próby bezzałogowego systemu latającego (UAS) rozpoczęły się na początku czerwca, obejmując 644 godzin lotów testowych. Powodzenie prób bezzałogowego statku powietrznego MQ-1C ER otwiera furtkę do jego wstępnej eksploatacji przez Dowództwo Wywiadu i Bezpieczeństwa Sił Lądowych USA (INSCOM) oraz Dowództwo Operacji Specjalnych USA (SOCOM), a także jednostki Dowództwa Sił Lądowych USA (FORSCOM).

 • Amerykanin zwycięzcą Red Bull Air Race w Indianapolis.

  Michael Goulian został pierwszym amerykańskim pilotem od 2008 roku, który wygrał podniebny wyścig u siebie. Amerykanin Michael Goulian zwyciężył w przedostatniej rundzie Mistrzostw Świata Red Bull Air Race i awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej. W Challenger Cup najlepszy był Florian Berger.

 • Boeing wygrywa pilotażowy program szkolenia pilotów US Air Force na samolocie T-X.

  Piloci Sił Powietrznych USA wkrótce będą się szkolić się do walki na samolotach i symulatorach T-X od Boeinga. "Dzisiejsza informacja jest kulminacją lat niezmiennego skupienia się przez zespół Boeinga i Saaba", powiedział Leanne Caret, prezes i dyrektor generalny Boeing Defence, Space & Security. "Jest to bezpośredni rezultat naszych wspólnych inwestycji w rozwój systemu opartego na unikalnych wymaganiach Amerykańskich Sił Powietrznych. Oczekujemy, że T-X będzie programem franchisingowym [orgin.] przez większość tego stulecia "

 • Mustang Midget w malowaniu Spitfire MK VB o oznakowaniu Dywizjonu 303 podczas Nocy w ILOT.

  MUZEUM 303 przygotowało niespodziankę - specjalnie dla fanów Nocy Mustang Midget - aktualnie w malowaniu Spitfire MK VB o znakach RFD Dywizjonu 303 należącego do ppłk. pilota Jana Zumbacha - patrona Muzeum 303. Znaki samolotu: A44-RFD. Samolot tej jest dopuszczony do akrobacji.

 • Śladami 305 Dywizjonu Bombowego. Delegacja Muzeum Sił Powietrznych w Becklingam.

  Muzeum Sił Powietrznych oraz Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi prowadzi prace badawcze nad tradycjami 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 • Linia lotnicza KLM uruchomi połączenie do Las Vegas.

  Wkrótce oferta lotów KLM wzbogaci się o kolejne miasto w Ameryce Północnej. Od lata 2019 (a dokładnie od 6 czerwca 2019) holenderskimi liniami będzie można polecieć przez Amsterdam bezpośrednim rejsem do Las Vegas w stanie Nevada. Las Vegas to osiemnasty kierunek KLM w USA. Loty będą odbywały się do trzech razy w tygodniu samolotem Boeing 787-900 „Dreamliner”, z 294 miejscami na pokładzie. Wraz z uruchomieniem trasy do Las Vegas, KLM wycofuje z rozkładu połączenia do dwóch afrykańskich miast: Freetown (Sierra Leone) oraz Monrovii (Liberia).

 • Pierwszy B777 Cathay Pacific trafił do muzeum w Arizonie.

  Boeing i Cathay Pacific ogłosiły dzisiaj, że przekazują pierwszy w historii samolot Boeing 777 do Pima Air & Space Museum w Arizonie, jednego z największych na świecie obiektów poświęconych awiacji.

Top