czwartek, 31 maj 2018 11:33

Straż Graniczna wydaje decyzje o odmowie wjazdu. We wtorek na Okęciu aż cztery.

Napisane przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: NOSG / Archiwum Źródło zdjęcia: NOSG / Archiwum

W ubiegły wtorek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wydali decyzje o odmowie wjazdu czterem cudzoziemcom, którzy nie dopilnowali procedur pobytowych związanych z wizytą w naszym kraju.

Cztery osoby, którym nie udało się wjechać do Polski to 2 ob. Ukrainy, Tadżyk i Senegalczyk. Ukrainka i Tadżyk wykorzystali dozwolony czas pobytu na terytorium państw obszaru Schengen w okresie 180 dni, Senegalczyk z kolei nie posiadał ważnej wizy lub innego tytułu pobytowego uprawniającego go do wjazdu do Polski. Czwarta z osób to 28-letni ob. Ukrainy, który legitymując się paszportem biometrycznym zadeklarował wjazd do naszego kraju w celach turystycznych, którego nie potrafił wiarygodnie potwierdzić. Dlatego też, mężczyzna został skierowany na II linię kontroli w celu przeprowadzenia dodatkowych sprawdzeń. Jednak gdy 28-latek został zapytany o szczegóły pobytu w Polsce odparł, że przyleciał na dwa dni turystycznie, tyle że nie potrafił dokładnie wskazać - gdzie ma zamiar się zatrzymać, co zwiedzać. Cudzoziemiec nie posiadał także biletu powrotnego, ani żadnej rezerwacji hotelowej. Dysponował środkami pieniężnymi w wysokości 5 EUR. Wszystkie te przesłanki były wystarczające do wydania mu decyzji o odmowie wjazdu, zresztą tak jak pozostałej trójce cudzoziemców.

Przypominamy!

Od czerwca 2017 roku został zniesiony obowiązek posiadania wizy przez obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza zwolnienia z konieczności spełnienia pozostałych warunków wjazdu określonych w Kodeksie Granicznym Schengen. Obywatele Ukrainy, aby przekroczyć granicę w ruchu bezwizowym, muszą nie tylko posiadać ważny paszport biometryczny, ale również uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, posiadać wymagane środki finansowe oraz nie mogą widnieć w bazach danych jako osoby, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu, i stanowić zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

WAŻNE! Pobyt bez obowiązku posiadania wizy nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Do 90 dni wlicza się również poprzednie pobyty krótkoterminowe  cudzoziemca np. na podstawie uprzednio posiadanej wizy Schengen (również sprzed 11 czerwca!). Zgodnie z regulacjami unijnymi wszystkie pobyty krótkoterminowe są sumowane.

Źródło informacji: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Czytany 344 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 31 maj 2018 11:38

Artykuły powiązane

Top