wtorek, 05 czerwiec 2018 12:47

Eurofighter triumfalnie wraca z Tiger Meet z nagrodą dla Typhoona Ghost Tiger.

Napisane przez Reputation Managers
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Giovanni Colla / Źródło : Eurofighter Foto: Giovanni Colla / Źródło : Eurofighter

Należący do sił powietrznych Niemiec samolot EF2000 noszący numer taktyczny 31 00, numer seryjny GS077, znany jako „Ghost Tiger”, zdobył nagrodę dla najlepszego „tygrysiego” malowania samolotu podczas corocznego spotkania Tiger Meet, które w maju odbyło się po raz pierwszy w Polsce, w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Rywalizacja o „tygrysie” trofea jest co roku bardzo zacięta i została zapoczątkowana wraz z rozpoczęciem ćwiczeń Tiger Meet w 1961 r. Charakterystyczne malowanie Ghost Tigera, które zdobyło uznanie sędziów, składa się z zielonych i czarnych pasów na całej górnej powierzchni Typhoona, obejmującej skrzydła, ogon i kadłub.
Podczas dwóch tygodni ćwiczeń NATO Tiger Meet 2018 (NTM18) użytkownicy Eurofightera byli reprezentowani przez Włochy, Niemcy i Hiszpanię.
Włoskie siły powietrzne zaprezentowały cztery Typhoony z 12° Gruppo z bazy lotniczej Gioia del Colle. Asystowały im cztery Typhoony z 74 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego Niemieckich Sił Powietrznych w Neuburgu, a hiszpańskie lotnictwo wystawiło cztery Typhoony ze 142 Escuadrón z bazy lotniczej Albacete.
„Tygrysie” Typhoony należące do sił powietrznych trzech krajów użytkujących Eurofightera pomyślnie przeprowadziły skomplikowane połączone operacje lotnicze (COMAO), skupiając się na szkoleniu w kilku rodzajach misji.
Obejmowały one ustanowienie strefy zakazu lotów, obronę i ataki na cele powietrzne o szczególnym znaczeniu (HVAA), działania defensywne w ramach walki o przewagę w powietrzu (DCA) i działania ofensywne w ramach walki o przewagę w powietrzu (OCA), misje odzyskiwania personelu oraz poszukiwania i ratownictwa.
W NTM18 wzięły udział 22 eskadry z 13 krajów: Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Łącznie 70 samolotów, 10 śmigłowców i samolot wczesnego ostrzegania i kierowania (AWACS) wzięło udział w ćwiczeniach lotniczych na wielką skalę, odbywających się co roku w celu wymiany wiedzy taktycznej i poprawy interoperacyjności między różnymi siłami powietrznymi krajów będących członkami NATO i nie wchodzących w skład NATO.

Źródło informacji i zdjęć: Reputation Managers

Czytany 648 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 czerwiec 2018 12:54

Artykuły powiązane

 • Włoska oferta na samoloty Eurofighter dla Bułgarii.

  Na początku miesiąca rząd Włoch i spółka Leonardo złożyły Ministerstwu Obrony Bułgarii odpowiedź na zapytanie o ofertę na zakup ośmiu samolotów myśliwskich mających zastąpić flotę wyeksploatowaną flotę MiG-ów.

 • Linie lotnicze Juneyao Airlines ogłaszają motyw przewodni wizerunku floty Boeing 787 Dreamliner.

  Linie lotnicze Juneyao Air ogłosiły niedawno planowane usługi na pokładzie pierwszego samolotu 787 Dreamliner, w tym wyjątkowy projekt foteli i wnętrz oraz specjalne barwy modeli 787, między innymi za pośrednictwem filmu promocyjnego „Dream a Journey; Share a Trip". Szeroki wachlarz usług ma na celu zademonstrowanie wyjątkowych funkcji luksusowego samolotu i niepowtarzalnego charakteru przewoźnika w porównaniu do innych linii lotniczych, realizując tym samym inicjatywę marki Juneyao Air „wspaniałej podróży za granice wyobraźni".

 • Eurofighter naturalnym pomostem ku europejskiemu samolotowi bojowemu przyszłości.

  Prezes Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, Volker Paltzo, potwierdził, że usprawniony i zmodernizowany samolot Eurofighter Typhoon stanowiłby rdzeń dowolnego europejskiego systemu walki powietrznej przyszłości (FCAS - Future Combat Air System), uzupełniając i prowadząc współpracę w ramach dowolnego europejskiego programu myśliwca nowej generacji, niezależnie od tego, czy chodziłoby o maszyny załogowe, czy też platformy bezzałogowe.

 • Na pokładzie AWACS zapadały najważniejsze decyzje podczas NATO Tiger Meet.

  Prowadzi działania przeciwko Państwu Islamskiemu, operuje nad Morzem Śródziemnym i strzeże wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taki jest AWACS – natowski samolot dozoru radiolokacyjnego. Wziął udział w NATO Tiger Meet. O tym, jakie zadania wykonywał, rozmawiamy z ppłk. Zygmuntem Aniołem, szefem sekcji planowania bazy w Geilenkirchen.

 • Gdy w powietrzu walkę toczą myśliwce, nawigatorzy naprowadzania na ziemi czuwają, by wszystko poszło zgodnie z planem.

  Dbają, by wojskowe samoloty latały w przydzielonych strefach ćwiczeń. Specjaliści od rozpoznania i identyfikacji, kierowania środkami walki i nawigatorzy naprowadzania Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymiczuwają na zieminad bezpieczeństwem podniebnych operacji. – Jesteśmy jak dodatkowa para oczu dla pilotów – mówi płk pil. Mirosław Nawrocki, dowódca jednostki.

 • LOTAMS opowiada jak pomalować samolot krok po kroku.

  Spółka LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) to baza techniczna serwisująca samoloty pasażerskie. Przedsiębiorstwo zajmuje się nie tylko obsługą techniczną samolotów, lecz także ich malowaniem. W jednym z czterech hangarów LOTAMS znajduje się w pełni wyposażona lakiernia, w której wykonuje się skomplikowane malowania lub modyfikacje związane z lekkim odświeżeniem poszycia samolotu czy naklejeniem reklam. Razem z technologiem LOTAMS opracowaliśmy artykuł, w którym przedstawimy Wam bardzo dokładnie, jak wygląda cały proces malowania - krok po kroku.

 • Dostawcy Eurofightera szykują się na przyszły sukces.

  Współpraca z dostawcami i innowacje będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłego sukcesu programu Eurofighter – takie wnioski wyciągnięto podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez konsorcjum Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.

 • NATO Tiger Meet zakończone. Trwało dwa tygodnie.
  Po niespełna dwóch tygodniach podniebnych zmagań, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie, NATO Tiger Meet. Wszystkie cele szkolenia osiągnięto.
 • NATO Tiger Meet od kuchni - dosłownie i w przenośni.

  NATO Tiger Meet to nie tylko ćwiczenia eskadr, ale także pretekst do integracji środowiska lotników. Nie inaczej jest tym razem. Do tej pory, poza wieloma godzinami lotów, piloci uczestniczyli w zawodach sportowych, prezentowali przysmaki kuchni z własnych regionów, a wczoraj wieczorem wymienili się upominkami.

 • Tygrysy atakują, tygrysy bronią. NATO Tiger Meet.

  Prawie sto zrealizowanych misji, niemal 900 godzin spędzonych przez pilotów w powietrzu – to bilans pierwszych dni ćwiczeń NATO Tiger Meet 2018. – Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz można powiedzieć, że polskie lotnictwo wraca na właściwy poziom – mówił dziś w Poznaniu gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Top