czwartek, 07 czerwiec 2018 08:22

Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

Napisane przez Lockheed Martin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: f35.com Źródło zdjęcia: f35.com

Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

Dzięki technologii stealth, zaawansowanym czujnikom, nośności i zasięgowi broni, F-35 jest najbardziej śmiercionośnym, wytrzymałym samolotem myśliwskim jaki kiedykolwiek zbudowano. To więcej niż myśliwiec, bo posiada zdolność do zbierania, analizowania i udostępniania danych, a to potężny mnożnik siły, który zwiększa siłę powietrzną i naziemną na polu walki.

"Ten samolot naprawdę zmieni sposób, w jaki Wielka Brytania przeprowadza operacje obronne i dobrze, że kolejna generacja lotniczej "mocy bojowej" przybyła, gdy RAF obchodzi swoje stulecie", powiedział Peter Ruddock, dyrektor naczelny Lockheed Martin UK. "Jako kluczowy partner w programie F-35 od jego wczesnych etapów, Wielka Brytania odegrała zasadniczą rolę w kształtowaniu projektu i rozwoju samolotu, szczególnie w odniesieniu do krótkiego startu i możliwości lądowania w pionie".

Program ten przyniósł również duże korzyści branży brytyjskiej z ponad 500 brytyjskimi firmami zaangażowanymi w łańcuch dostaw. Około 15 procent wartości każdego z ponad 3000 samolotów F-35 przewidzianych w programie jest produkowanych w Wielkiej Brytanii, a do tej pory program wygenerował około 13 miliardów USD w kontraktach dla brytyjskich dostawców.

f-35b royal airforce

Samoloty przybyły dwa miesiące przed planowanym terminem, co pozwoli brytyjskim Lightning Force skupić się na osiągnięciu początkowych zdolności operacyjnych do końca 2018 roku. Pierwsze próby lotnicze z brytyjskimi lotniskowcami Queen Elizabeth Class są spodziewane jeszcze w tym roku.

Kompleksowe wsparcie dla brytyjskiej floty samolotów F-35 z RAF Marham zostanie dostarczone przez Lightning Team UK, który reprezentuje mieszany zespół branżowy BAE Systems, Lockheed Martin, Pratt & Whitney i Rolls Royce.

Obecnie w Wielkiej Brytanii jest 15 samolotów F-35B, z których pozostałe stacjonują w MCAS Beaufort lub Edwards Air Force Base w Kalifornii, gdzie uczestniczą w testach i szkoleniach.

Na całym świecie jest już prawie 300 samolotów F-35, które działają z 15 baz na całym świecie, a program osiągnął ponad 140 000 godzin lotu.

Źródło informacji i zdjęć: Lockheed Martin

Czytany 500 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 czerwiec 2018 13:45

Artykuły powiązane

Top