czwartek, 07 czerwiec 2018 08:22

Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

Napisane przez Lockheed Martin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: f35.com Źródło zdjęcia: f35.com

Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

Dzięki technologii stealth, zaawansowanym czujnikom, nośności i zasięgowi broni, F-35 jest najbardziej śmiercionośnym, wytrzymałym samolotem myśliwskim jaki kiedykolwiek zbudowano. To więcej niż myśliwiec, bo posiada zdolność do zbierania, analizowania i udostępniania danych, a to potężny mnożnik siły, który zwiększa siłę powietrzną i naziemną na polu walki.

"Ten samolot naprawdę zmieni sposób, w jaki Wielka Brytania przeprowadza operacje obronne i dobrze, że kolejna generacja lotniczej "mocy bojowej" przybyła, gdy RAF obchodzi swoje stulecie", powiedział Peter Ruddock, dyrektor naczelny Lockheed Martin UK. "Jako kluczowy partner w programie F-35 od jego wczesnych etapów, Wielka Brytania odegrała zasadniczą rolę w kształtowaniu projektu i rozwoju samolotu, szczególnie w odniesieniu do krótkiego startu i możliwości lądowania w pionie".

Program ten przyniósł również duże korzyści branży brytyjskiej z ponad 500 brytyjskimi firmami zaangażowanymi w łańcuch dostaw. Około 15 procent wartości każdego z ponad 3000 samolotów F-35 przewidzianych w programie jest produkowanych w Wielkiej Brytanii, a do tej pory program wygenerował około 13 miliardów USD w kontraktach dla brytyjskich dostawców.

f-35b royal airforce

Samoloty przybyły dwa miesiące przed planowanym terminem, co pozwoli brytyjskim Lightning Force skupić się na osiągnięciu początkowych zdolności operacyjnych do końca 2018 roku. Pierwsze próby lotnicze z brytyjskimi lotniskowcami Queen Elizabeth Class są spodziewane jeszcze w tym roku.

Kompleksowe wsparcie dla brytyjskiej floty samolotów F-35 z RAF Marham zostanie dostarczone przez Lightning Team UK, który reprezentuje mieszany zespół branżowy BAE Systems, Lockheed Martin, Pratt & Whitney i Rolls Royce.

Obecnie w Wielkiej Brytanii jest 15 samolotów F-35B, z których pozostałe stacjonują w MCAS Beaufort lub Edwards Air Force Base w Kalifornii, gdzie uczestniczą w testach i szkoleniach.

Na całym świecie jest już prawie 300 samolotów F-35, które działają z 15 baz na całym świecie, a program osiągnął ponad 140 000 godzin lotu.

Źródło informacji i zdjęć: Lockheed Martin

Czytany 253 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 czerwiec 2018 13:45

Artykuły powiązane

 • Gdy w powietrzu walkę toczą myśliwce, nawigatorzy naprowadzania na ziemi czuwają, by wszystko poszło zgodnie z planem.

  Dbają, by wojskowe samoloty latały w przydzielonych strefach ćwiczeń. Specjaliści od rozpoznania i identyfikacji, kierowania środkami walki i nawigatorzy naprowadzania Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymiczuwają na zieminad bezpieczeństwem podniebnych operacji. – Jesteśmy jak dodatkowa para oczu dla pilotów – mówi płk pil. Mirosław Nawrocki, dowódca jednostki.

 • Sukcesy polskiej Kadry Śmigłowcowej. Mamy kolejne cztery medale!

  Zakończyły się FAI Helicopter World Cup (Helicopter Races 2) na lotnisku w Wycombe Airpark w Wielkiej Brytanii. Polska załoga wraca do kraju z czterema medalami – dwa złote, po jednym srebrnym i brązowym.

 • Nowy system obserwacji przestrzennej dla F-35 od Raytheon.

  Lockheed Martin wybrał Raytheon, aby opracować i dostarczyć system śledzenia i obserwacji przestrzennej nowej generacji (DAS) dla myśliwca F-35. W wyniku konkursu prowadzonego przez Lockheeda Martina wybór zwiększy możliwości i obniży koszty.

 • 300 samolotów F-35 już dostarczonych przez Lockheed Martin i Pentagon.

  Biuro Programu F-35 i Lockheed Martin świętuje dostarczenie 300-ego seryjnego samolotu F-35, demonstrując tym samym stały postęp i dynamikę programu. 300-ny samolot ma zostać dostarczony do Bazy Hill Air Force w stanie Utah.

 • NATO Tiger Meet zakończone. Trwało dwa tygodnie.
  Po niespełna dwóch tygodniach podniebnych zmagań, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie, NATO Tiger Meet. Wszystkie cele szkolenia osiągnięto.
 • Commando Merlin Mk4 będzie nowym śmigłowcem używanym przez brytyjskich Marines.

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło, że dostarczy pierwszą z flot nowych śmigłowców zaprojektowanych do operacji z lotniskowców Królewskiej Marynarki.

 • Czy amerykańskie supermyśliwce F-35 pojawią się na Air Show w Radomiu?

  Najnowsze amerykańskie samoloty o wartości blisko 100 milionów dolarów każdy mogą zostać zaprezentowane podczas Air Show 2018 w Radomiu. Mówił o tym wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w programie "Mocna Rozmowa" Echa Dnia.

 • Nowy brytyjski Dywizjon 617 będzie używał F-35. Przyjął również historyczną nazwę.

  Nazwa nowego Dywizjonu 617 zostaje otrzymana w 75. roczniczę powstania eskadry, zwanej popularnie "Dambusters" - założonej pierwotnie w celu realizacji wysoce wyspecjalizowanych misji niszczenia zapór i zakłócania produkcji przemysłowej w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. Nowy Dywizjon 617 będzie pierwszym, który poleci nowiutkim, najnowocześniejszym myśliwcem F-35, najbardziej zaawansowanym i dynamicznym samolotem myśliwskim w 100-letniej historii RAF.

 • Brytyjskie Tornada zostały użyte przy niszczeniu celów związanych z wytwarzaniem broni chemicznej w Syrii.

  Dzisiaj o godzinie 2:00 czasu brytyjskiego siły brytyjskie dołączyły do ​​bliskich sojuszników w precyzyjnym ataku na syryjskie instalacje zaangażowane w użycie przez reżim broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom. Atak został zainicjowany w odpowiedzi na atak chemiczny z dnia 7 kwietnia w Doumie, w którym zginęło do 75 osób, w tym małe dzieci. Znaczna część informacji, w tym wywiadu, wskazuje, że reżim syryjski był odpowiedzialny za ten ostatni atak.

 • Program F-35 wykonał końcowy lot testowy fazy programu "System Rozwoju i Demonstracji".

  "Ukończenie testowego lotu FD-35 SDD jest kulminacją lat ciężkiej pracy i poświęcenia ze strony rządu i zespołu branżowego" - powiedział Mat Winter, dyrektor wykonawczy ds. Programu F-35. "Od czasu pierwszego lotu AA-1 w 2006 r. program lotów testowych trwa od ponad 11 lat bez żadnych problemów, przeprowadzając ponad 9 200 lotów, gromadząc ponad 17 000 godzin nalotu i wykonując ponad 65 000 punktów testowych, aby zweryfikować projekt, wytrzymałość, oprogramowanie, czujniki, możliwości i wydajność broni dla wszystkich trzech wariantów F-35. Gratulujemy naszemu zespołowi testowemu F-35 i szerszemu F-35 Enterprise za dostarczenie tej nowej, potężnych i decydujących możliwości dla wojska."

Top