czwartek, 07 czerwiec 2018 08:47

Nowi astronauci już na orbicie Ziemi. 56-ta ekspedycja na Stację Kosmiczną.

Napisane przez NASA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rakieta Sojuz MS-09 startuje z Bajkonuru w 56 Ekspedycję. / NASA Foto: Joel Kowsky Rakieta Sojuz MS-09 startuje z Bajkonuru w 56 Ekspedycję. / NASA Foto: Joel Kowsky

Trzej członkowie załogi są w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start nastąpił o godz. 12:12 czasu Bajkonur.

Statek kosmiczny Sojuz, przewożący Serenę Auón - NASA, Aleksandra Gersta z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i Siergieja Prokopyjewa z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, ma przylecieć do modułu Rassvet stacji kosmicznej o 9:07 w piątek, 8 czerwca. Dokowanie rozpocznie się o godzinie 8:15 rano, a następnie o godzinie 10:30 nastąpi otwarcie luków miedzy stacją kosmiczną a statkiem kosmicznym.

Przybycie Auón-Kanclerza, Gersta i Prokopiewa przywróci stacji komplet czyli sześciu członków załogi. Dołączą do dowódcy 56-tej ekspedycji, Drewa Feustela i inżynierów lotnictwa Ricky'ego Arnolda z NASA i Olega Artemyeva z Roskosmos. Załoga spędzi ponad pięć miesięcy, przeprowadzając około 250 badań naukowych w dziedzinach takich jak biologia, nauka o ziemi, badania ludzi, nauki fizyczne i rozwój technologii.

Feustel, Arnold i Artemiejew mają pozostać na stacji do października, podczas gdy Auñón-Kanclerz, Gerst i Prokopyev mają zamiar wrócić na Ziemię w grudniu.

Załoga ta kontynuuje długoterminowy wzrost liczebności załogi w segmencie USA z trzech do czterech osób, co pozwala NASA zmaksymalizować czas poświęcony na badania w stacji kosmicznej. Najważniejsze wydarzenia związane z nadchodzącymi badaniami obejmują nowy obiekt do badania ultra-zimnych gazów kwantowych, pierwszy komercyjny europejski obiekt do przeprowadzania badań mikrograwitacyjnych oraz system wykorzystujący siły powierzchniowe do osiągnięcia rozdziału cieczy.

Przez ponad 17 lat ludzie żyli i pracowali ciągle na pokładzie stacji, rozwijając wiedzę naukową i demonstrując nowe technologie, co przyczyniło się pełnych przełomów badawczych na Ziemi, które umożliwią w przyszłości długotrwałą ludzką i zrobotyzowaną eksplorację kosmosu.

To pierwszy lot kosmiczny dla Auñón, która została wybrana na astronautę w 2009 roku i jest 61 kobietą lecącą w kosmos.

Źródło informacji i zdjęć: NASA

Czytany 377 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 czerwiec 2018 08:56

Artykuły powiązane

 • Zbudowany przez Airbus uzdatniacz powietrza ACLS leci na ISS.

  Airbus wysyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nowy element systemu podtrzymywania życia (Life Support Rack). Ten zaprojektowany do działania w obiegu zamkniętym system – z tego względu nazwany ACLS (Advanced Closed Loop System) – powstał w laboratoriach spółki Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako demonstrator technologii oczyszczania powietrza i odzyskiwania tlenu dla potrzeb ISS.

 • Satelita ESA do badań nad wiatrem Aeolus umieszczony w rakiecie nośnej Vega.

  Aeolus, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wyposażony w aparaturę do pomiarów wiatru, został umieszczony w komorze rakiety nośnej Vega i przygotowany do zaplanowanego na 21 sierpnia startu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

 • RemoveDEBRIS, kosmiczna "sprzątaczka" opracowana przez Airbus, opuściła Międzynarodową Stację Kosmiczną.

  Od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oddzielił się bezzałogowy statek kosmiczny RemoveDEBRIS, rozpoczynając misję zakładającą przeprowadzenie badań nad kilkoma różnymi technologiami umożliwiającymi usuwanie z orbity poruszających się po niej szczątków i odpadów, tzw. śmieci kosmicznych. Projekt, którego celem jest praktyczne wypróbowanie szeregu nowatorskich technik ich usuwania, prowadzi brytyjski ośrodek badań kosmicznych Surrey Space Centre (SSC) Uniwersytetu Surrey.

 • Studenci z Politechniki Wrocławskiej przetestują w kosmosie uniwersalny chwytak.

  Studenci Politechniki Wrocławskiej zbadają, czy możliwe jest wykorzystanie w kosmosie uniwersalnego chwytaka, dostosowującego się do kształtu przedmiotu. Ich eksperyment zakwalifikował się do europejskiego programu Rexus/Bexus i ma znaleźć się na rakiecie wystrzelonej w jego ramach.

 • Akceleracja sprzętowa przyspieszy prace badawcze na ISS.

  Niemiecki astronauta Alexander Gerst przygotuje do pracy system HSC-OS (High Speed Camera Operating System), stanowiący niewielkie, ale ważne rozszerzenie osprzętu elektronicznego superszybkiej kamery wideo lewitatora elektromagnetycznego (EML), która dzięki tej modernizacji zyska większe możliwości sterowania i przyspieszy przetwarzanie ogromnych ilości generowanych przez siebie danych.

 • NASA gotowa do lotu na Marsa w celu zbadania jego wnętrza.

  NASA niedługo wyruszy w podróż, aby zbadać wnętrze Marsa. Agencja kosmiczna zorganizowała konferencję prasową w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, opisując kolejną misję na Czerwonej Planecie.

 • Projekt "PERUN". Studenci z WSOSP będą chcieli pobić rekord wysokości lotu rakiety.

  Studenci z dęblińskiej Szkoły Orląt budują rakietę, którą chcą pobić rekord Polski w wysokości lotu oraz rozpocząć badania niskich warstw atmosfery. Nad tym innowacyjny projektem od kilku miesięcy pracują członkowie Sekcji Rakietowej Naukowego Koła Astronomicznego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (NKA WSOSP). Start rakiety planowany jest na druga połowę 2019 r.

 • Airbus dostawcą nowego systemu podtrzymywania życia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Grupa Airbus zbudowała i przekazała  dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) system ACLS (Advanced Closed Loop System), czyli zaawansowany system podtrzymywania życia, oczyszczający powietrze i odzyskujący tlen.

 • Lądownik marsjański dostarczony przez Lockheed Martin gotowy do lotu.

  28 lutego Lockheed Martin dostarczył lądownik InSight Mars NASA do Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Lądownik zostanie poddany ostatecznemu montażowi w ramach przygotowań do wystrzelenia 5 maja na pokładzie rakiety Atlas Launch V 401 United Launch Alliance na planetę Mars.

 • Astronauci z NASA i Roscosmos wracają na Ziemię bezpiecznie lądując w Kazachstanie.

  Trzech członków ekipy Expedition 54 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w tym astronauci NASA Mark Vande Hei i Joe Acaba, wrócili na Ziemię we wtorek po miesiącach przeprowadzania badań i spacerów kosmicznych na orbicie okołoziemskiej.

Top