czwartek, 07 czerwiec 2018 08:47

Nowi astronauci już na orbicie Ziemi. 56-ta ekspedycja na Stację Kosmiczną.

Napisane przez NASA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rakieta Sojuz MS-09 startuje z Bajkonuru w 56 Ekspedycję. / NASA Foto: Joel Kowsky Rakieta Sojuz MS-09 startuje z Bajkonuru w 56 Ekspedycję. / NASA Foto: Joel Kowsky

Trzej członkowie załogi są w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start nastąpił o godz. 12:12 czasu Bajkonur.

Statek kosmiczny Sojuz, przewożący Serenę Auón - NASA, Aleksandra Gersta z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i Siergieja Prokopyjewa z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, ma przylecieć do modułu Rassvet stacji kosmicznej o 9:07 w piątek, 8 czerwca. Dokowanie rozpocznie się o godzinie 8:15 rano, a następnie o godzinie 10:30 nastąpi otwarcie luków miedzy stacją kosmiczną a statkiem kosmicznym.

Przybycie Auón-Kanclerza, Gersta i Prokopiewa przywróci stacji komplet czyli sześciu członków załogi. Dołączą do dowódcy 56-tej ekspedycji, Drewa Feustela i inżynierów lotnictwa Ricky'ego Arnolda z NASA i Olega Artemyeva z Roskosmos. Załoga spędzi ponad pięć miesięcy, przeprowadzając około 250 badań naukowych w dziedzinach takich jak biologia, nauka o ziemi, badania ludzi, nauki fizyczne i rozwój technologii.

Feustel, Arnold i Artemiejew mają pozostać na stacji do października, podczas gdy Auñón-Kanclerz, Gerst i Prokopyev mają zamiar wrócić na Ziemię w grudniu.

Załoga ta kontynuuje długoterminowy wzrost liczebności załogi w segmencie USA z trzech do czterech osób, co pozwala NASA zmaksymalizować czas poświęcony na badania w stacji kosmicznej. Najważniejsze wydarzenia związane z nadchodzącymi badaniami obejmują nowy obiekt do badania ultra-zimnych gazów kwantowych, pierwszy komercyjny europejski obiekt do przeprowadzania badań mikrograwitacyjnych oraz system wykorzystujący siły powierzchniowe do osiągnięcia rozdziału cieczy.

Przez ponad 17 lat ludzie żyli i pracowali ciągle na pokładzie stacji, rozwijając wiedzę naukową i demonstrując nowe technologie, co przyczyniło się pełnych przełomów badawczych na Ziemi, które umożliwią w przyszłości długotrwałą ludzką i zrobotyzowaną eksplorację kosmosu.

To pierwszy lot kosmiczny dla Auñón, która została wybrana na astronautę w 2009 roku i jest 61 kobietą lecącą w kosmos.

Źródło informacji i zdjęć: NASA

Czytany 283 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 czerwiec 2018 08:56

Artykuły powiązane

Top