czwartek, 14 czerwiec 2018 09:13

Nowy system obserwacji przestrzennej dla F-35 od Raytheon.

Napisane przez Lockheed Martin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
System pozwoli zmniejszyć koszty produkcji przy jednoczesnej zwiększonej wydajności operacyjnej systemu dla F-35 / Grafika: Lockheed Martin System pozwoli zmniejszyć koszty produkcji przy jednoczesnej zwiększonej wydajności operacyjnej systemu dla F-35 / Grafika: Lockheed Martin

Lockheed Martin wybrał Raytheon, aby opracować i dostarczyć system śledzenia i obserwacji przestrzennej nowej generacji (DAS) dla myśliwca F-35. W wyniku konkursu prowadzonego przez Lockheeda Martina wybór zwiększy możliwości i obniży koszty.

DAS dla F-35 zbiera i przesyła wysokiej rozdzielczości obrazy w czasie rzeczywistym do hełmu pilota z sześciu kamer podczerwieni zamontowanych wokół samolotu, pozwalając pilotom widzieć otoczenie wokół nich - w dzień lub w nocy. Dzięki możliwości wykrywania i śledzenia zagrożeń pod dowolnym kątem, F-35 DAS zapewnia pilotom bezprecedensową świadomość sytuacji w działaniach bojowych.

"Konkurencja w łańcuchu dostaw dla systemu aperatury śledzącej w F-35 przyniosła znaczne oszczędności, niezawodność i poprawę wydajności" - powiedział Greg Ulmer, wiceprezes Lockheed Martin i dyrektor generalny programu F-35. "Agresywnie dążymy do redukcji kosztów w całej produkcji F-35, a ta inicjatywa jest wyraźnym dowodem naszego niesłabnącego zaangażowania na rzecz obniżenia kosztów i zapewnienia zdolności transformacyjnych dla tego samolotu".

Urządzenie DAS zbudowane w technologii Raytheon zostanie zintegrowane z samolotami F-35, którego dostawy z nowym systemem mają się rozpocząć w 2023 roku. Szacuje się, że system nowej generacji DAS wygeneruje następujące wyniki w porównaniu do obecnego systemu: ponad 3 miliardy dolarów oszczędności w cyklu życia, około 45 procent redukcji jednostkowych kosztów stałych, większa niż 50 procent redukcja operacji i kosztów utrzymania, 5 razy większa niezawodność i 2-krotna poprawa wydajności.
Nowy system będzie również pośrednio sprzyjać większej gotowości bojowej samolotów i zapotrzebowaniu na siłę roboczą.

"Rozwiązanie Raytheona zapewnia możliwości nowej generacji dla piątej generacji F-35" - powiedział Roy Azevedo, wiceprezes ds. Systemów wywiadowczych, nadzorczych i rozpoznawczych w Raytheon Space and Airborne Systems. "Naszym celem jest dostarczanie pilotom wszelkich możliwych korzyści taktycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu, że podatnicy otrzymują najlepszą możliwą wartość."

Źródło informacji i zdjęć: Lockheed Martin

Czytany 205 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwiec 2018 09:21

Artykuły powiązane

 • 300 samolotów F-35 już dostarczonych przez Lockheed Martin i Pentagon.

  Biuro Programu F-35 i Lockheed Martin świętuje dostarczenie 300-ego seryjnego samolotu F-35, demonstrując tym samym stały postęp i dynamikę programu. 300-ny samolot ma zostać dostarczony do Bazy Hill Air Force w stanie Utah.

 • Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

  Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

 • Udany test wystrzelenia z bombowca B-1B dwóch pocisków dalekiego zasięgu (LRASM).

  Wg. komunikatu koncernu pociski poruszały się po wszystkich zaplanowanych punktach nawigacyjnych, przejęły nawigację w połowie kursu i poleciały w kierunku poruszającego się morskiego celu, wykorzystując dane z czujników pokładowych. Pociski następnie pozytywnie zidentyfikowały zamierzony cel i trafiły.

 • Sikorsky S-70 Black Hawk zostanie zmodyfikowany tak aby skutecznie gasić pożary Kalifornii.

  United Rotorcraft, oddział Air Methods i Sikorsky, firma należąca do koncernu Lockheed Martin, otrzymała dziś zamówienie od Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej w Kalifornii (CAL FIRE) na zakup nowego śmigłowca Sikorsky S-70 Black Hawk, zmodyfikowanego do konfiguracji przeciwpożarowej FIREHAWK® przez United Rotorcraft. Ten śmigłowiec będzie najnowszym narzędziem przeciwpożarowym oddanym do użytku z CAL FIRE w celu ochrony mienia i mieszkańców Kalifornii.

 • Pierwszy CH-53 King Stallion dostarczony do US Marine Corps.

  Sikorsky, firma należąca do koncernu Lockheed Martin, dostarczyła dziś pierwszy amerykański śmigłowiec CH-53 King Stallion do US Marine Corps. Ten ciężki śmigłowiec jest pierwszym z oczekiwanych 200 śmigłowców, które mają trafić finalnie na wyposażenie piechoty morskiej.

 • Czy amerykańskie supermyśliwce F-35 pojawią się na Air Show w Radomiu?

  Najnowsze amerykańskie samoloty o wartości blisko 100 milionów dolarów każdy mogą zostać zaprezentowane podczas Air Show 2018 w Radomiu. Mówił o tym wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w programie "Mocna Rozmowa" Echa Dnia.

 • Nowy brytyjski Dywizjon 617 będzie używał F-35. Przyjął również historyczną nazwę.

  Nazwa nowego Dywizjonu 617 zostaje otrzymana w 75. roczniczę powstania eskadry, zwanej popularnie "Dambusters" - założonej pierwotnie w celu realizacji wysoce wyspecjalizowanych misji niszczenia zapór i zakłócania produkcji przemysłowej w Zagłębiu Ruhry w Niemczech. Nowy Dywizjon 617 będzie pierwszym, który poleci nowiutkim, najnowocześniejszym myśliwcem F-35, najbardziej zaawansowanym i dynamicznym samolotem myśliwskim w 100-letniej historii RAF.

 • Program F-35 wykonał końcowy lot testowy fazy programu "System Rozwoju i Demonstracji".

  "Ukończenie testowego lotu FD-35 SDD jest kulminacją lat ciężkiej pracy i poświęcenia ze strony rządu i zespołu branżowego" - powiedział Mat Winter, dyrektor wykonawczy ds. Programu F-35. "Od czasu pierwszego lotu AA-1 w 2006 r. program lotów testowych trwa od ponad 11 lat bez żadnych problemów, przeprowadzając ponad 9 200 lotów, gromadząc ponad 17 000 godzin nalotu i wykonując ponad 65 000 punktów testowych, aby zweryfikować projekt, wytrzymałość, oprogramowanie, czujniki, możliwości i wydajność broni dla wszystkich trzech wariantów F-35. Gratulujemy naszemu zespołowi testowemu F-35 i szerszemu F-35 Enterprise za dostarczenie tej nowej, potężnych i decydujących możliwości dla wojska."

 • MQ-25 to duży skok w przyszłość systemów tankowania w powietrzu.

  Opracowana przez Skunk Works misja bezzałogowa MQ-25 została zaprojektowana tak, aby zapewnić solidne możliwości tankowania, aby wesprzeć sojusznicze wojska i zwiększyć zasięg lotniskowców Stanów Zjednoczonych. Ta nowa oferta opiera się na dziedzictwie systemów bezobsługowych, w tym RQ-170.

 • Naddźwiękowy prototyp samolotu pasażerskiego poleci w 2021 roku. Lockheed Martin go zbuduje i przetestuje.

  Można uznać, że naddźwiękowa podróż komercyjna rysuje się już na horyzoncie, a to za sprawą przyznania przez NASA kontraktu dla koncernu Lockheed Martin Skunk Works® na zaprojektowanie, zbudowanie i testowanie lotu demonstratora lotu o niskiej emisji hałasu. Samolot X-plane będzie tak zaprojektowany, aby naddźwiękowy pasażerski transport lotniczy stał się rzeczywistością.

Top