czwartek, 14 czerwiec 2018 09:13

Nowy system obserwacji przestrzennej dla F-35 od Raytheon.

Napisane przez Lockheed Martin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
System pozwoli zmniejszyć koszty produkcji przy jednoczesnej zwiększonej wydajności operacyjnej systemu dla F-35 / Grafika: Lockheed Martin System pozwoli zmniejszyć koszty produkcji przy jednoczesnej zwiększonej wydajności operacyjnej systemu dla F-35 / Grafika: Lockheed Martin

Lockheed Martin wybrał Raytheon, aby opracować i dostarczyć system śledzenia i obserwacji przestrzennej nowej generacji (DAS) dla myśliwca F-35. W wyniku konkursu prowadzonego przez Lockheeda Martina wybór zwiększy możliwości i obniży koszty.

DAS dla F-35 zbiera i przesyła wysokiej rozdzielczości obrazy w czasie rzeczywistym do hełmu pilota z sześciu kamer podczerwieni zamontowanych wokół samolotu, pozwalając pilotom widzieć otoczenie wokół nich - w dzień lub w nocy. Dzięki możliwości wykrywania i śledzenia zagrożeń pod dowolnym kątem, F-35 DAS zapewnia pilotom bezprecedensową świadomość sytuacji w działaniach bojowych.

"Konkurencja w łańcuchu dostaw dla systemu aperatury śledzącej w F-35 przyniosła znaczne oszczędności, niezawodność i poprawę wydajności" - powiedział Greg Ulmer, wiceprezes Lockheed Martin i dyrektor generalny programu F-35. "Agresywnie dążymy do redukcji kosztów w całej produkcji F-35, a ta inicjatywa jest wyraźnym dowodem naszego niesłabnącego zaangażowania na rzecz obniżenia kosztów i zapewnienia zdolności transformacyjnych dla tego samolotu".

Urządzenie DAS zbudowane w technologii Raytheon zostanie zintegrowane z samolotami F-35, którego dostawy z nowym systemem mają się rozpocząć w 2023 roku. Szacuje się, że system nowej generacji DAS wygeneruje następujące wyniki w porównaniu do obecnego systemu: ponad 3 miliardy dolarów oszczędności w cyklu życia, około 45 procent redukcji jednostkowych kosztów stałych, większa niż 50 procent redukcja operacji i kosztów utrzymania, 5 razy większa niezawodność i 2-krotna poprawa wydajności.
Nowy system będzie również pośrednio sprzyjać większej gotowości bojowej samolotów i zapotrzebowaniu na siłę roboczą.

"Rozwiązanie Raytheona zapewnia możliwości nowej generacji dla piątej generacji F-35" - powiedział Roy Azevedo, wiceprezes ds. Systemów wywiadowczych, nadzorczych i rozpoznawczych w Raytheon Space and Airborne Systems. "Naszym celem jest dostarczanie pilotom wszelkich możliwych korzyści taktycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu, że podatnicy otrzymują najlepszą możliwą wartość."

Źródło informacji i zdjęć: Lockheed Martin

Czytany 422 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwiec 2018 09:21

Artykuły powiązane

 • Sikorsky S-97 Raider podczas kolejnych testów przekroczył prędkość 370km/h.

  Lekki taktyczny prototypowy śmigłowiec Sikorsky S-97 Raider szybko rozwija się dzięki swojemu harmonogramowi lotów próbnych, który ostatnio przekroczył prędkość 370km/h podczas testów w Sikorsky Development Flight Center. Raider, opracowany przez firmę Sikorsky, firmę należącą do Lockheed Martin, oparty jest na sprawdzonej technologii X2, umożliwiającej dwukrotnie większą prędkość niż w przypadku konwencjonalnych śmigłowców.

 • Śmigłowce S-76D wykonały już 10000 lotów dla Thai Aviation Services.

  Sikorsky, firma Lockheed Martina, poinformowała, że ​​Thai Aviation Services wykonał łącznie 10 tysięcy godzin lotów za pomocą swojej floty śmigłowców S-76D ™ w rekordowym czasie krótszym niż dwa lata. Ten kamień milowy został osiągnięty zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu działalności przez TAS jako pierwszego centrum obsługi klienta firmy Sikorsky w Tajlandii.

 • Lockheed Martin zmodernizował 52 samoloty C-5M Super Galaxy.

  Lockheed Martin dostarczył do tej pory 52 transportowce C-5M Super Galaxy zmodernizowane w ramach programu poprawy i niezawodności Sił Powietrznych USA. Dostarczenie kończy aktualizację RERP, która przedłuża żywotność floty C-5 do 2040 roku.

 • Amerykański Lockheed P-38 Lightning na Air Show w Radomiu.

  Lockheed P-38 Lightning to amerykański samolot myśliwski dalekiego zasięgu z okresu II wojny światowej. Szybki, silnie uzbrojony samolot używany do wielu zadań w różnorodnych warunkach walki. Samolot był zbudowany w układzie dwukadłubowym (tzw. latająca rama).

 • Nowe F-16 Block 70 zostaną wyprodukowane dla Królewskich Sił Powietrznych Bahrajnu.

  Lockheed Martin otrzymał od rządu USA umowę o wartości 1,12 miliarda dolarów na wyprodukowanie 16 nowych samolotów F-16 Block 70 dla Królewskich Sił Powietrznych Bahrainu. Jest to pierwsza sprzedaż tego F-16 i pierwszy program produkcyjny F-16, który zostanie wykonany w Greenville w Południowej Karolinie.

 • 300 samolotów F-35 już dostarczonych przez Lockheed Martin i Pentagon.

  Biuro Programu F-35 i Lockheed Martin świętuje dostarczenie 300-ego seryjnego samolotu F-35, demonstrując tym samym stały postęp i dynamikę programu. 300-ny samolot ma zostać dostarczony do Bazy Hill Air Force w stanie Utah.

 • Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

  Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

 • Udany test wystrzelenia z bombowca B-1B dwóch pocisków dalekiego zasięgu (LRASM).

  Wg. komunikatu koncernu pociski poruszały się po wszystkich zaplanowanych punktach nawigacyjnych, przejęły nawigację w połowie kursu i poleciały w kierunku poruszającego się morskiego celu, wykorzystując dane z czujników pokładowych. Pociski następnie pozytywnie zidentyfikowały zamierzony cel i trafiły.

 • Sikorsky S-70 Black Hawk zostanie zmodyfikowany tak aby skutecznie gasić pożary Kalifornii.

  United Rotorcraft, oddział Air Methods i Sikorsky, firma należąca do koncernu Lockheed Martin, otrzymała dziś zamówienie od Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej w Kalifornii (CAL FIRE) na zakup nowego śmigłowca Sikorsky S-70 Black Hawk, zmodyfikowanego do konfiguracji przeciwpożarowej FIREHAWK® przez United Rotorcraft. Ten śmigłowiec będzie najnowszym narzędziem przeciwpożarowym oddanym do użytku z CAL FIRE w celu ochrony mienia i mieszkańców Kalifornii.

 • Pierwszy CH-53 King Stallion dostarczony do US Marine Corps.

  Sikorsky, firma należąca do koncernu Lockheed Martin, dostarczyła dziś pierwszy amerykański śmigłowiec CH-53 King Stallion do US Marine Corps. Ten ciężki śmigłowiec jest pierwszym z oczekiwanych 200 śmigłowców, które mają trafić finalnie na wyposażenie piechoty morskiej.

Top