wtorek, 19 czerwiec 2018 13:49

Poznajemy CDG w Paryżu - port bazowy Air France i drugie największe lotnisko w Europie.

Napisane przez Air France Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Foto: Air France Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Foto: Air France

Zbliżają się letnie wakacje – czas wzmożonego ruchu na lotniskach. Paryskie lotnisko im. Charlesa de Gaulle’a (CDG) – to drugi co do wielkości ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie. Jest to też jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie, z którego co roku korzysta 40 milionów pasażerów. Lotnisko CDG uchodzi za prawdziwą “bramą do świata” dla podróżnych z Europy. Będąc portem bazowym linii Air France aktualnie obsługuje 100 tysięcy pasażerów tej linii dziennie, którzy mają do dyspozycji 25 tysięcy lotów przesiadkowych tygodniowo. Pracuje dla nich 6,5 tysiąca osób personelu Air France. Ale paryskie lotnisko to też duma francuskiej architektury, zaawansowane technologie, stylowe kawiarenki i sklepy ekskluzywnych francuskich marek.

Jeśli podróżujemy przez Paryż – warto dowiedzieć się wcześniej, co nas czeka na lotnisku – jak odbywa się przesiadka i jak miło spędzić czas między samolotami.

Podróż z Polski z przesiadką w Paryżu

Wszystkie loty Air France z Polski odbywamy z przesiadką na lotnisku bazowym linii w Paryżu (im. Charles’a de Gaulle’a), aby stamtąd dolecieć do prawie wszystkich zakątków świata. Lotnisko aktualnie składa się z 3 terminali: 2E, 2F oraz 2G. Terminale 2F i 2G są dedykowane lotom europejskim w ramach strefy Schengen. Loty poza Schengen i wszystkie międzykontynentalne odbywają się z terminala 2E. Podróżni lotów Air France z Warszawy i Wrocławia lądują na terminalu 2G. Wszyscy pasażerowie tranzytowi, którzy w Paryżu przesiadają się na lot międzykontynentalny bądź europejski lot poza Schengen, odlatują z terminala 2E, który składa się z 3 części: K – L – M, przy czym części L i M są osobnymi budynkami, w których znajdują się bramki do samolotów. Przejścia między terminalami odbywają się pieszo, dobrze oznakowanymi korytarzami, do części L i M terminala 2E dociera się korzystają z szybkiej bezobsługowej kolejki.

Podróżni, którzy przybywają na lotnisko de Gaulle’a, aby odwiedzić Paryż mogą w łatwy sposób dostać się do stolicy komunikacją miejską. Przy lotnisku ma stację paryska kolej podmiejska RER (terminal lotniskowy ze stacją kolejową łączy bezpłatna kolejka CDGVAL, przejazd to ok. 3 minuty), którą dojedziemy do centrum Paryża. Bezpośrednio pod terminalem lotniska jest też dworzec szybkobieżnej sieci TGV, którą dostaniemy się w dalsze zakątki kraju a nawet Europy.

Serce globalnej siatki

Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Rocznie przez Paryż podróżuje 40 milionów osób. Nic dziwnego, bo oferta i częstotliwość lotów z tamtejszego lotniska daje prawdziwy wachlarz możliwości – 1000 lotów dziennie. Taka skala wymaga nie tylko personelu naziemnego, którego Air France zatrudnia aż 6,5 tysiąca osób, ale też odpowiedniej infrastruktury. Tutaj ze specjalnych kilkupoziomowych bramek korzystają największe pasażerskie samoloty świata – Airbusy A380, które zabierają na pokład ponad 500 osób.

Lotnisko w Paryżu jest sercem globalnej siatki lotów Air France. To tutaj pasażerowie lecący samolotem Air France z Wrocławia, Warszawy, czy innego miasta w Europie, przesiadają się na swoje dalsze loty. Przez Paryż, z biletem Air France w ręku możemy dolecieć do 184 miast w 81 krajach! Co więcej, linie Air France wspólnie z linią partnerską KLM, daje swoim pasażerom jeszcze więcej kierunków do wyboru. Samoloty Grupy AIR FRANCE KLM docierają do 314 miast w 116 krajach. W ofercie są zarówno popularne kierunki jak Londyn, Barcelona, Nowy Jork, Pekin czy Hawana, ale też te mniej znane, „poza utartym szlakiem” jak Madagaskar, Chile, Gwadelupa, Reunion, czy Polinezja Francuska.

Czas na relaks

Podczas przesiadki nasz wolny czas „między samolotami” możemy miło zagospodarować, aby nawet bez wychodzenia z lotniska poczuć klimat Paryża. Tutaj na podróżnych czeka 8 ekskluzywnych poczekalni biznesowych (dla pasażerów klasy biznes i uprawnionych pasażerów z kartami lojalnościowymi). Jeden z takich salonów o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych jest największą poczekalnią biznesową Air France na świecie, z której jednocześnie może korzystać nawet 800 gości. Otwarta, jasna przestrzeń poczekalni z zielonymi fotelami, lampami w kształcie drzew oraz oryginalnymi dekoracjami nawiązuje do „botanicznej” koncepcji całego budynku. Osoby oczekujące na swój lot mogą tu wypocząć w wygodnych fotelach, a w części biurowej mają do dyspozycji bezpłatny dostęp do wszelkich potrzebnych urządzeń biurowych. Do dyspozycji gości jest 150 tabletów, dzięki którym można surfować po sieci, korzystać z prasy, a nawet sprawdzić repertuar filmów dostępnych na pokładzie podczas czekających ich lotów. W ramach salonu działa też spa, w którym firma Clarins oferuje gościom szereg bezpłatnych zabiegów, są też kabiny prysznicowe i zestawy kosmetyków. Natomiast w części restauracyjnej na gości czeka bogatą ofertę dań – w tym również posiłki na ciepło, zimne przekąski i cała gama napojów. Na ogromnej powierzchni poczekalni, poza klasyczną restauracją funkcjonuje kilka osobnych barów i kawiarni. Jest tam też sekcja VIP z odrębnymi pomieszczeniami, w których ważne osobistości i celebryci mogą dyskretnie oczekiwać na lot.

Ale nawet nie korzystając z business lounge można tu miło spędzić czas i poczuć atmosferę Paryża w oczekiwaniu na swój lot. Na gości czekają restauracje i stylowe kafejki z francuskimi wypiekami. Są sklepy prestiżowych francuskich marek, jak i delikatesy, gdzie można kupić oryginalne francuskie produkty spożywcze. Żywe ogrody zdobią niektóre ze ścian, tworząc barwne, przyjemne dla oka kompozycje W strefach „beauty & spa” można skorzystać z profesjonalnego masażu, czy zrobić manicure. Poza tym niedawno otwarto wyjątkową, darmową strefę wypoczynku - The Instant Paris Lounge. Mogą w niej przebywać wszyscy pasażerowie oczekujący na swój lot dłużej niż 3 godziny. Projektując Instant Paris starano się naśladować i oddać atmosferę stylowego paryskiego wnętrza. Nie dość, że gustownie jest też wygodnie i cicho. Podróżni odpoczywają z dala od lotniskowego zgiełku w luksusowej paryskiej kamienicy. Poza wygodnymi fotelami jest kącik zabaw dla dzieci, biblioteka, bar z przekąskami oraz tablety z grami, prasą i filmami.

Lotniskowy high-tech

W dzisiejszych czasach digitalizacja transakcji i procesu obsługi - od rezerwacji biletu do przybycia na lotnisko i jeszcze dalej – jej wygoda, stopień mobilności, inteligencja i dopasowanie od potrzeb klienta - jest wyznacznikiem standardu w branży lotniczej i turystycznej. Standardem w obecnym świecie, którego nie mogło zabraknąć na paryskim lotnisku, jest bezpłatny, szybki internet. Dodatkowo, w celu zapewnienia lepszej przepustowości łącza, poczekalnie biznesowe oferują gościom swoje odrębne sieci WiFi. Dużym ułatwieniem życia podróżnych są licznie rozmieszczone gniazdka zasilania, gdzie można naładować swoje urządzenia podczas przesiadki. Rzecz niby prozaiczna, ale niezwykle cenna, której niestety brakuje na wielu lotniskach. Lotnisko jest dobrze oznakowane, ale tutaj też pomaga technologia. Podróżni, którzy pobrali na swoje telefony darmową aplikację geolokalizacyjną „My Way Aéroports de Paris" szybciej odnajdą się na paryskim lotnisku, sprawdzą rozkład lotów, znajdą praktyczne informacje na temat dostępnej komunikacji, np. kolei TGV czy parkingów.

Również, aby ułatwić poruszanie się po lotnisku, w całym obiekcie rozmieszczono informacyjne ekrany dotykowe. Po odczytaniu kodu kreskowego z karty pokładowej podróżny otrzymuje aktualne informacje na temat swojego lotu. Ekrany umożliwiają również przegląd dostępnych na lotnisku usług, butików i restauracji, a opcja przeglądania w 3D pomaga użytkownikom odnaleźć się na mapie obiektu i zwizualizować swoją trasę do wyjścia do samolotu.

Lotnisko de Gaulle’a wyposażono w automaty do samodzielnej odprawy, wydruku karty pokładowej i wywieszki bagażowej. Podróżni mogą też skorzystać z licznych samoobsługowych punktów zdawania bagażu, w których obsługa trwa zaledwie 30 sekund. Wszystko to skraca kolejki i ułatwia przesiadkę.

Coraz bardziej powszechne stają się też bezobsługowe bramki do samolotu. Na paryskim lotnisku ich już 56. Bez udziału obsługi, korzystając tylko z nowoczesnej technologii dostępu, samodzielne wejście 178 osób na pokład Airbusa A320 trwa zaledwie 12 minut.

Warto dodać, że pracownicy obsługi naziemnej Air France dysponują 2,5 tysiącem tabletów, które korzystają z dostępu do centralnego systemu rezerwacji lotniczej. Dzięki temu mogą udzielać podróżnym pomocy we wszelkich sprawach związanych z podróżą przez Paryż, bez względu na to, w którym miejscu na lotnisku się znajdują.

Na paryskim lotnisku jest też udogodnienie przeznaczone dla podróżnych, którzy muszą często przechodzić kontrolę paszportową (np. obywatele Unii którzy latają przez Paryż do krajów spoza strefy Shengen lub poza Europę). PARAFE jest to biometryczny system szybkiej, automatycznej kontroli granicznej, który jest alternatywą do tradycyjnej kontroli paszportowej. Po uprzedniej, jednorazowej rejestracji w bazie, podróżny może później omijać kolejki i korzystać z samoobsługowego przejścia granicznego, poprzez zeskanowanie paszportu w specjalnym kiosku.

Lotnisko, które zmienia się na lepsze

Lotnisko de Gaulle’a mimo swojej skali, jest dobrze i wyraźnie oznakowane. Poza tym liczny personel czuwa nad płynnością przemieszczania się pasażerów i w razie potrzeby służy pomocą. Od momentu swojego powstania – 21 lat temu – ten port nigdy nie zasypia i ciągle zmienia się i usprawnia. Godziny połączeń i rozkłady są coraz lepiej zharmonizowane, czas oczekiwania na samolot skraca się, a poczekalnie biznesowe prześcigają się w udogodnieniach. Nie bez powodu więc zdobywa uznanie podróżnych i nagrody w branżowych rankingach. W 2015 roku port bazowy Air France zdobył pierwsze miejsce w kategorii „najbardziej ulepszone lotnisko na świecie” w rankingu Skytrax. Ponadto paryskie lotnisko trafiło do pierwszej piątki w zestawieniu „Najlepszych Lotnisk na Świecie 2015” według Skytrax w kategorii „oferty zakupowej” i pierwszej dziesiątki „w zakresie jakości obsługi pasażerów”. Pasażerowie docenili też wyjątkowy serwis oferowany gościom w odrębnym salonie dla gości Klasy Pierwszej Air France La Première Dwa lata temu, w rankingu Skytrax uznano go za najlepszy salon Klasy Pierwszej na świecie, pierwsze miejsce na podium zdobyła też oferta gastronomiczna salonu - menu przygotowane przez francuskiego szefa kuchni Alaina Ducasse’a.

Źródło informacji i zdjęć: Air France Press Release

Czytany 731 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 czerwiec 2018 13:53

Artykuły powiązane

  • Port Lotniczy Wrocław: już 20 połączeń sieciowych dziennie.

    Samoloty w barwach sieciowych przewoźników – Lufthansy, Air France, SAS oraz SWISS – można dziś spotkać na wrocławskim lotnisku częściej niż kiedykolwiek przedtem. A będzie ich jeszcze więcej: już w lutym zadebiutują flagowe linie belgijskie Brussels Airlines, a od sezonu letniego holenderski potentat KLM. Liczba pasażerów korzystających z połączeń sieciowych wzrosła w tym roku o ponad 20%.

  • Wśród organizatorów najważniejszych europejskich pokazów panuje moda na zapraszanie zespołów lotniczych z Polski.

    Athens Flying Week w Grecji zakończył sezon międzynarodowych wojskowych pokazów lotniczych w Europie. Tymczasem do polskich lotników dotarły już zaproszenia na kolejny rok od organizatorów pokazów z całego świata. Piloci z baz lotniczych będą mogli wybrać, gdzie chcą wystąpić. Podczas selekcji kierują się rangą organizatora pokazów.

  • Port Lotniczy Wrocław - znakomite wyniki w listopadzie.

    Wrocławskie lotnisko obsłużyło blisko 16% pasażerów więcej. W imponującym tempie rozwijają się połączenia sieciowe, bardzo dobre wyniki notują też tanie linie. Wzrost liczby pasażerów na wrocławskim lotnisku przekracza prognozy.

  • Belgrad nowym kierunkiem w ofercie linii lotniczych Air France.

    Od najbliższej wiosny linie Air France będą oferowały codzienne loty do Belgradu – stolicy Serbii. Dzięki nowemu połączeniu oraz istniejącej współpracy code-share z partnerem – Air Serbia, klienci Air France będą mieli łącznie do wyboru 21 lotów tygodniowo między Paryżem a Belgradem.

  • Listopad na krakowskim lotnisku. Statystyki i wydarzenia ubiegłego miesiąca.

    W listopadzie 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 551 066 pasażerów (+75 tys. pasażerów, czyli o 16% więcej niż w listopadzie 2017 roku). Odnotowano łącznie 4 208 startów i lądowań (+ 16% w stosunku do listopada 2017 roku). Łącznie w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2018 roku obsłużono 6 211 498 pasażerów.

  • Podaruj sobie świat na święta z Air France KLM.

    Grudzień to tradycyjnie czas poszukiwania idealnych prezentów gwiazdkowych.Świąteczna akcja sprzedażowa biletów lotniczych Air France i KLM, która potrwa do 20 grudnia b.r. to okazja do spełnienia marzeń bliskich nam osób i naszych własnych. Linie podsuwają nam pomysł na oryginalny prezent na Święta - podróż do jednego z odległych zakątków świata, którą teraz można kupić w atrakcyjnych, obniżonych cenach.

  • Nowa atrakcja dla najmłodszych pasażerów Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

    W dniu 30 listopada 2018 roku ulubione trójmiejskie maskotki – lotniskowa mewa oraz Treflik uroczyście otworzyły nowy plac zabaw dla dzieci podróżujących z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

  • Air France KLM rozszerza współpracę z China Eastern Airlines.

    Air France-KLM i China Eastern Airlines podpisały umowę o rozszerzeniu współpracy partnerskiej w obecności Liu Shaoyong - prezesa China Eastern Airlines, Tang Bing – wiceprezesa China Eastern Airlines, Anne-Marie Couderc - prezes Air France-KLM i Air France, Benjamina Smitha - dyrektora generalnego Air France-KLM i Air France, oraz Pietera Elbersa - prezesa i dyrektora generalnego KLM.

  • Linie Emirates inwestują w nowoczesną flotę autobusową na lotniskach.

    Aby zapewnić pasażerom jeszcze wygodniejsze przesiadki na lotnisku Dubai International, linie Emirates zainwestowały we flotę nowoczesnych autobusów do przewozu pasażerów w strefie operacyjnej lotniska. Nowe autobusy będą kursować między terminalami a dalej położonymi stanowiskami postojowymi samolotów.  Dziesięć z nich zostało już oddanych do użytkowania. Kolejnych 30 trafi do przewoźnika do stycznia 2019 r., a docelowo cała flota ma liczyć 128 pojazdów do 2020 r.

  • Zatwierdzono plan generalny krakowskiego lotniska.

    Wczoraj został zatwierdzony Plan Generalny Lotniska Kraków/Balice. Dokument wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Wartość planowanych inwestycji to około miliard złotych. To dalszy rozwój gospodarki Krakowa i Małopolski oraz około 10 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie. Zadania zaplanowane do 2036 roku, uwzględniają rozwój siatki połączeń i ruchu lotniczego w Polsce, który będzie również efektem powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

  • Molestowanie seksualne: pochmurna rzeczywistość podróży lotniczych.

    25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Z tej okazji, w solidarności z ruchem "metoo", Skycop przyjrzał się jednej z form przemocy wobec kobiet – molestowaniu seksualnemu w lotnictwie.

  • Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej również na lotniskach.

    22 listopada, w związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018, na granicy wewnętrznej zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

  • Ekspresowe tempo budowy lotniska w Radomiu. Są pierwsi chętni do przebudowy.

    Otwarto pierwsze oferty dotyczące przebudowy lotniska cywilnego w Radomiu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze ruch lotniczy rozpocznie się w 2020 roku. W ubiegłym tygodniu miało nastąpić otwarcie ofert w dwóch z czterech przetargów dotyczących wielkich inwestycji na lotnisku. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podkreśla, że tempo procedowania zamówień publicznych jest wyjątkowo szybkie - zaledwie miesiąc temu przedsiębiorstwo przejęło od miasta spółkę Port Lotniczy Radom.

  • Hangary do wynajęcia w Zielonej Górze/Babimost.

    HANGARY DO WYNAJĘCIA W ZIELONEJ GÓRZE / BABIMOST

  • Wypadkowi uległ samolot ze skoczkami. Spokojnie ... to tylko ćwiczenia.

    W piątek na lotnisku aeroklubowym w Inowrocławiu odbyły się cykliczne ćwiczenia służb ratowniczych zgodnie z Planem Działania w Sytuacji Zagrożenia. Organizacją ćwiczeń zajęła się firma zarządzająca lotniskami Aero Partner oraz Aeroklub Kujawski.

  • Ruszył przetarg na przebudowę portu lotniczego w Radomiu.

    Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło przetarg na przebudowę pasa startowego lotniska na Sadkowie. Trwają też procedury przetargowe dotyczące budowy płyty postojowej, dróg kołowania, terminala oraz budynków administracyjnych portu cywilnego.

  • W trzy godziny z Europy do Australii samolotem.

    Naukowcy z Uniwersytetu w La Coruñi pracują nad projektem STRATOFLY, który ma umożliwić latanie z olbrzymią prędkością. 15 lat temu ze służby wycofano najsłynniejszy, naddźwiękowy samolot pasażerski – Aérospatiale-BAC Concorde.

  • Pasażer Air France 3-milionowym podróżnym lotniska we Wrocławiu.

    Wrocławskie lotnisko obsłużyło w tym roku rekordową liczbę pasażerów. Wzrost port zawdzięcza w dużym stopniu nowym połączeniom, takim jak trasa Wrocław-Paryż.

  • Potrójne święto Ryanair na krakowskim lotnisku.

    Ryanair wczoraj świętował 5-lecie bazy w Krakowie oraz skorzystanie z oferty przewoźnika w stolicy Małopolski przez 20-milionowego pasażera. Ryanair jest obecny w Krakowie od 2005 roku. W sezonie zima 2018/2019 Ryanair zainaugurował 3 nowe trasy do: Ammanu, Lwowa i Kijowa; tym samym łącznie oferuje niemal 60 tras z Krakowa.

  • Nowy dyrektor lotniska w Radomiu. Wcześniej zarządzał lotniskiem na Okęciu.

    Piotr Bejnarowicz jest dyrektorem radomskiego lotniska. To wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Ostatnio był wicedyrektorem lotniska Chopina w Warszawie.

Najczęściej czytane

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Lis 15, 2018
Naukowcy z Uniwersytetu w La Coruñi pracują nad projektem STRATOFLY, ...
Lis 20, 2018
Szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo pozyskany przez polską ...
Lis 19, 2018
Artykuł ten jest kontynuacją artykułu z października 2018 roku, i ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Paź 23, 2018
„No to lecimy!” to projekt skierowany do każdego, począwszy od tylko ...
Paź 18, 2018
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powołał z dniem 19 ...
Paź 19, 2018
Mieliśmy już różne zastosowania silników samolotowych oraz ich ...
Paź 04, 2018
W dniu 7 lipca 2017 roku wieczorem na lotnisku w San Francisco miał ...
Paź 01, 2018
Uroczyste rozpoczęcie Roku Akademickiego 2018/2019 odbędzie się 4 ...
Wrz 28, 2018
MUZEUM 303 przygotowało niespodziankę - specjalnie dla fanów Nocy ...
Paź 04, 2018
Śmigłowiec H225M, użytkowany w liczbie 88 egzemplarzy przez 6 krajów ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 12 Grudnia 2018    |    Wydarzyło się: 1968 – 51 osób zginęło w katastrofie samolotu Boeing 707 linii lotniczych Pan Am koło stolicy Wenezueli Caracas. 1985 – Samolot czarterowy Douglas DC-8 linii lotniczych Arrow Air, lecący z Kairu do Fort Campbell (Kentucky), rozbił się krótko po starcie po międzylądowaniu w Gander (wschodnia Kanada). Zginęło 256 osób, w tym 248 amerykańskich żołnierzy ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej. 1986 – 70 osób zginęło w katastrofie radzieckiego samolotu Tu-134A w Berlinie Wschodnim. 2012 – Korea Północna umieściła na orbicie okołoziemskiej swego pierwszego sztucznego satelitę Kwangmyŏngsŏng-3B. 1902 – Urodził się Adam Dziurzyński, polski pilot szybowcowy (zm. 1991). 1964 - Urodził się Kenneth Ham, amerykański inżynier, pilot wojskowy, astronauta. 1956 - Zmarł Franciszek Antoni Wiza, polski porucznik pilot (ur. 1916). 1963 - Zmarł Józef Zając, polski generał dywizji pilot (ur. 1891). 1966 - Zmarł Stanisław Skrzydlewski, polski pilot szybowcowy (ur. 1927).

Lotnicza książka

Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...
Kwi 20, 2017
„Spójrz na to drzewo. Ponieważ je widzę, mogę do niego dojść. Tak ...

Nasze Video

Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Gru 15, 2016
Niedługo minie rok od wprowadzenia na rynek aplikacji Droneradar, ...
Top