wtorek, 19 czerwiec 2018 13:49

Poznajemy CDG w Paryżu - port bazowy Air France i drugie największe lotnisko w Europie.

Napisane przez Air France Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Foto: Air France Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Foto: Air France

Zbliżają się letnie wakacje – czas wzmożonego ruchu na lotniskach. Paryskie lotnisko im. Charlesa de Gaulle’a (CDG) – to drugi co do wielkości ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie. Jest to też jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie, z którego co roku korzysta 40 milionów pasażerów. Lotnisko CDG uchodzi za prawdziwą “bramą do świata” dla podróżnych z Europy. Będąc portem bazowym linii Air France aktualnie obsługuje 100 tysięcy pasażerów tej linii dziennie, którzy mają do dyspozycji 25 tysięcy lotów przesiadkowych tygodniowo. Pracuje dla nich 6,5 tysiąca osób personelu Air France. Ale paryskie lotnisko to też duma francuskiej architektury, zaawansowane technologie, stylowe kawiarenki i sklepy ekskluzywnych francuskich marek.

Jeśli podróżujemy przez Paryż – warto dowiedzieć się wcześniej, co nas czeka na lotnisku – jak odbywa się przesiadka i jak miło spędzić czas między samolotami.

Podróż z Polski z przesiadką w Paryżu

Wszystkie loty Air France z Polski odbywamy z przesiadką na lotnisku bazowym linii w Paryżu (im. Charles’a de Gaulle’a), aby stamtąd dolecieć do prawie wszystkich zakątków świata. Lotnisko aktualnie składa się z 3 terminali: 2E, 2F oraz 2G. Terminale 2F i 2G są dedykowane lotom europejskim w ramach strefy Schengen. Loty poza Schengen i wszystkie międzykontynentalne odbywają się z terminala 2E. Podróżni lotów Air France z Warszawy i Wrocławia lądują na terminalu 2G. Wszyscy pasażerowie tranzytowi, którzy w Paryżu przesiadają się na lot międzykontynentalny bądź europejski lot poza Schengen, odlatują z terminala 2E, który składa się z 3 części: K – L – M, przy czym części L i M są osobnymi budynkami, w których znajdują się bramki do samolotów. Przejścia między terminalami odbywają się pieszo, dobrze oznakowanymi korytarzami, do części L i M terminala 2E dociera się korzystają z szybkiej bezobsługowej kolejki.

Podróżni, którzy przybywają na lotnisko de Gaulle’a, aby odwiedzić Paryż mogą w łatwy sposób dostać się do stolicy komunikacją miejską. Przy lotnisku ma stację paryska kolej podmiejska RER (terminal lotniskowy ze stacją kolejową łączy bezpłatna kolejka CDGVAL, przejazd to ok. 3 minuty), którą dojedziemy do centrum Paryża. Bezpośrednio pod terminalem lotniska jest też dworzec szybkobieżnej sieci TGV, którą dostaniemy się w dalsze zakątki kraju a nawet Europy.

Serce globalnej siatki

Paryskie lotnisko (CDG), to drugi pod względem ruchu pasażerskiego port lotniczy w Europie i jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych na świecie. Rocznie przez Paryż podróżuje 40 milionów osób. Nic dziwnego, bo oferta i częstotliwość lotów z tamtejszego lotniska daje prawdziwy wachlarz możliwości – 1000 lotów dziennie. Taka skala wymaga nie tylko personelu naziemnego, którego Air France zatrudnia aż 6,5 tysiąca osób, ale też odpowiedniej infrastruktury. Tutaj ze specjalnych kilkupoziomowych bramek korzystają największe pasażerskie samoloty świata – Airbusy A380, które zabierają na pokład ponad 500 osób.

Lotnisko w Paryżu jest sercem globalnej siatki lotów Air France. To tutaj pasażerowie lecący samolotem Air France z Wrocławia, Warszawy, czy innego miasta w Europie, przesiadają się na swoje dalsze loty. Przez Paryż, z biletem Air France w ręku możemy dolecieć do 184 miast w 81 krajach! Co więcej, linie Air France wspólnie z linią partnerską KLM, daje swoim pasażerom jeszcze więcej kierunków do wyboru. Samoloty Grupy AIR FRANCE KLM docierają do 314 miast w 116 krajach. W ofercie są zarówno popularne kierunki jak Londyn, Barcelona, Nowy Jork, Pekin czy Hawana, ale też te mniej znane, „poza utartym szlakiem” jak Madagaskar, Chile, Gwadelupa, Reunion, czy Polinezja Francuska.

Czas na relaks

Podczas przesiadki nasz wolny czas „między samolotami” możemy miło zagospodarować, aby nawet bez wychodzenia z lotniska poczuć klimat Paryża. Tutaj na podróżnych czeka 8 ekskluzywnych poczekalni biznesowych (dla pasażerów klasy biznes i uprawnionych pasażerów z kartami lojalnościowymi). Jeden z takich salonów o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych jest największą poczekalnią biznesową Air France na świecie, z której jednocześnie może korzystać nawet 800 gości. Otwarta, jasna przestrzeń poczekalni z zielonymi fotelami, lampami w kształcie drzew oraz oryginalnymi dekoracjami nawiązuje do „botanicznej” koncepcji całego budynku. Osoby oczekujące na swój lot mogą tu wypocząć w wygodnych fotelach, a w części biurowej mają do dyspozycji bezpłatny dostęp do wszelkich potrzebnych urządzeń biurowych. Do dyspozycji gości jest 150 tabletów, dzięki którym można surfować po sieci, korzystać z prasy, a nawet sprawdzić repertuar filmów dostępnych na pokładzie podczas czekających ich lotów. W ramach salonu działa też spa, w którym firma Clarins oferuje gościom szereg bezpłatnych zabiegów, są też kabiny prysznicowe i zestawy kosmetyków. Natomiast w części restauracyjnej na gości czeka bogatą ofertę dań – w tym również posiłki na ciepło, zimne przekąski i cała gama napojów. Na ogromnej powierzchni poczekalni, poza klasyczną restauracją funkcjonuje kilka osobnych barów i kawiarni. Jest tam też sekcja VIP z odrębnymi pomieszczeniami, w których ważne osobistości i celebryci mogą dyskretnie oczekiwać na lot.

Ale nawet nie korzystając z business lounge można tu miło spędzić czas i poczuć atmosferę Paryża w oczekiwaniu na swój lot. Na gości czekają restauracje i stylowe kafejki z francuskimi wypiekami. Są sklepy prestiżowych francuskich marek, jak i delikatesy, gdzie można kupić oryginalne francuskie produkty spożywcze. Żywe ogrody zdobią niektóre ze ścian, tworząc barwne, przyjemne dla oka kompozycje W strefach „beauty & spa” można skorzystać z profesjonalnego masażu, czy zrobić manicure. Poza tym niedawno otwarto wyjątkową, darmową strefę wypoczynku - The Instant Paris Lounge. Mogą w niej przebywać wszyscy pasażerowie oczekujący na swój lot dłużej niż 3 godziny. Projektując Instant Paris starano się naśladować i oddać atmosferę stylowego paryskiego wnętrza. Nie dość, że gustownie jest też wygodnie i cicho. Podróżni odpoczywają z dala od lotniskowego zgiełku w luksusowej paryskiej kamienicy. Poza wygodnymi fotelami jest kącik zabaw dla dzieci, biblioteka, bar z przekąskami oraz tablety z grami, prasą i filmami.

Lotniskowy high-tech

W dzisiejszych czasach digitalizacja transakcji i procesu obsługi - od rezerwacji biletu do przybycia na lotnisko i jeszcze dalej – jej wygoda, stopień mobilności, inteligencja i dopasowanie od potrzeb klienta - jest wyznacznikiem standardu w branży lotniczej i turystycznej. Standardem w obecnym świecie, którego nie mogło zabraknąć na paryskim lotnisku, jest bezpłatny, szybki internet. Dodatkowo, w celu zapewnienia lepszej przepustowości łącza, poczekalnie biznesowe oferują gościom swoje odrębne sieci WiFi. Dużym ułatwieniem życia podróżnych są licznie rozmieszczone gniazdka zasilania, gdzie można naładować swoje urządzenia podczas przesiadki. Rzecz niby prozaiczna, ale niezwykle cenna, której niestety brakuje na wielu lotniskach. Lotnisko jest dobrze oznakowane, ale tutaj też pomaga technologia. Podróżni, którzy pobrali na swoje telefony darmową aplikację geolokalizacyjną „My Way Aéroports de Paris" szybciej odnajdą się na paryskim lotnisku, sprawdzą rozkład lotów, znajdą praktyczne informacje na temat dostępnej komunikacji, np. kolei TGV czy parkingów.

Również, aby ułatwić poruszanie się po lotnisku, w całym obiekcie rozmieszczono informacyjne ekrany dotykowe. Po odczytaniu kodu kreskowego z karty pokładowej podróżny otrzymuje aktualne informacje na temat swojego lotu. Ekrany umożliwiają również przegląd dostępnych na lotnisku usług, butików i restauracji, a opcja przeglądania w 3D pomaga użytkownikom odnaleźć się na mapie obiektu i zwizualizować swoją trasę do wyjścia do samolotu.

Lotnisko de Gaulle’a wyposażono w automaty do samodzielnej odprawy, wydruku karty pokładowej i wywieszki bagażowej. Podróżni mogą też skorzystać z licznych samoobsługowych punktów zdawania bagażu, w których obsługa trwa zaledwie 30 sekund. Wszystko to skraca kolejki i ułatwia przesiadkę.

Coraz bardziej powszechne stają się też bezobsługowe bramki do samolotu. Na paryskim lotnisku ich już 56. Bez udziału obsługi, korzystając tylko z nowoczesnej technologii dostępu, samodzielne wejście 178 osób na pokład Airbusa A320 trwa zaledwie 12 minut.

Warto dodać, że pracownicy obsługi naziemnej Air France dysponują 2,5 tysiącem tabletów, które korzystają z dostępu do centralnego systemu rezerwacji lotniczej. Dzięki temu mogą udzielać podróżnym pomocy we wszelkich sprawach związanych z podróżą przez Paryż, bez względu na to, w którym miejscu na lotnisku się znajdują.

Na paryskim lotnisku jest też udogodnienie przeznaczone dla podróżnych, którzy muszą często przechodzić kontrolę paszportową (np. obywatele Unii którzy latają przez Paryż do krajów spoza strefy Shengen lub poza Europę). PARAFE jest to biometryczny system szybkiej, automatycznej kontroli granicznej, który jest alternatywą do tradycyjnej kontroli paszportowej. Po uprzedniej, jednorazowej rejestracji w bazie, podróżny może później omijać kolejki i korzystać z samoobsługowego przejścia granicznego, poprzez zeskanowanie paszportu w specjalnym kiosku.

Lotnisko, które zmienia się na lepsze

Lotnisko de Gaulle’a mimo swojej skali, jest dobrze i wyraźnie oznakowane. Poza tym liczny personel czuwa nad płynnością przemieszczania się pasażerów i w razie potrzeby służy pomocą. Od momentu swojego powstania – 21 lat temu – ten port nigdy nie zasypia i ciągle zmienia się i usprawnia. Godziny połączeń i rozkłady są coraz lepiej zharmonizowane, czas oczekiwania na samolot skraca się, a poczekalnie biznesowe prześcigają się w udogodnieniach. Nie bez powodu więc zdobywa uznanie podróżnych i nagrody w branżowych rankingach. W 2015 roku port bazowy Air France zdobył pierwsze miejsce w kategorii „najbardziej ulepszone lotnisko na świecie” w rankingu Skytrax. Ponadto paryskie lotnisko trafiło do pierwszej piątki w zestawieniu „Najlepszych Lotnisk na Świecie 2015” według Skytrax w kategorii „oferty zakupowej” i pierwszej dziesiątki „w zakresie jakości obsługi pasażerów”. Pasażerowie docenili też wyjątkowy serwis oferowany gościom w odrębnym salonie dla gości Klasy Pierwszej Air France La Première Dwa lata temu, w rankingu Skytrax uznano go za najlepszy salon Klasy Pierwszej na świecie, pierwsze miejsce na podium zdobyła też oferta gastronomiczna salonu - menu przygotowane przez francuskiego szefa kuchni Alaina Ducasse’a.

Źródło informacji i zdjęć: Air France Press Release

Czytany 575 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 czerwiec 2018 13:53

Artykuły powiązane

 • W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow.

  Linia lotnicza jet2.com ogłosiła nowe połączenie pomiędzy Krakowem a Glasgow, które zostanie zainagurowane w sezonie zima 2019/2020. Glasgow jest piątym bazowym lotniskiem Jet2.com, do którego przewoźnik oferuje połączenia z Krakowa.

 • Port lotniczy Radom sprzedany PPL. Pokazano makiety nowego lotniska.

  W sobotę ,13 września syndyk i prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze podpisali umowę sprzedaży portu cywilnego na Sadkowie. Nowy właściciel za radomskie lotnisko zapłacił miasto 12,7 miliona złotych. - Od dziś możemy uruchamiać inwestycję w Radomiu – mówi Mariusz Szpikowski, prezes Portów Lotniczych.

 • Creotech Instruments po raz trzeci z rzędu wśród technologicznych liderów wzrostu w Europie Środkowej.

  Firma Creotech Instruments S.A., została po raz trzeci z rzędu wyróżniona w prestiżowym rankingu Technology Fast 50 prowadzonym przez firmę doradczą Deloitte. Zestawienie obejmuje najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej. W tegorocznej, 19. już edycji rankingu, firmy z polski zajęły 18 z 50 miejsc.

 • Nowy przewoźnik na krakowskim lotnisku. Transavia poleci do Eindhoven.

  Od wtorku można korzystać z połączenia linii lotniczej Transavia do położonego w południowej Holandii – Eindhoven. Transavia będzie oferowała połączenia #PROSTOzKRAKOWA cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele.

 • Linie lotnicze Air France istnieją już 85 lat. Rozpoczynają się obchody tej rocznicy.

  Od 5 października linia Air France rozpoczęła obchody swoich 85. urodzin, które będą trwały przez najbliższe kilka miesięcy. Jubileusz jest świętowany pod hasłem „innowacje”. Firma wraz ze swoimi pracownikami przygotowała liczne inicjatywy na lotnisku, w powietrzu i samym Paryżu. Z okazji urodzin, w październiku i listopadzie mają miejsce m.in. loty historyczne, wystawy, wydarzenia sportowe i inne jubileuszowe akcenty.

 • Port Lotniczy Wrocław. Blisko 20% pasażerów więcej.

  We wrześniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 350 tys. pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o prawie 30%, a przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych o blisko 25%. Lotnisko odnotowało też ponad 500 rejsów czarterowych, co pokazuje, że nadal dużym powodzeniem cieszyły się wakacje z biurami podróży.

 • Podróż z dzieckiem - nowa strefa edukacyjna w terminalu pasażerskim.

  Dzisiaj wycieczka dzieci z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu przetestowała nową strefę edukacyjną na antresoli w terminalu pasażerskim Kraków Airport. To miejsce, w którym dzieci wraz z opiekunami mogą odpocząć przed podróżą; jest to też kolejny interaktywny punkt na mapie wycieczek organizowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

 • Kino samochodowe na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego.

  Trwający w Gliwicach Festiwal Filmów Kultowych (28 września – 7 października) zakończy pokaz legendarnego filmu, reprezentującego niezwykle wpływowy nurt kina, jakim był niemiecki ekspresjonizm. „Metropolis”, epickie nieme dzieło Fritza Langa, jest uważane za jeden z pierwszych filmów science fiction w historii kina.

 • W Europie brakuje pilotów. Rosnące zapotrzebowanie linii lotniczych.

  Jak tłumaczą specjaliści z londyńskiej firmy Colibri Aircraft, pośredniczącej w sprzedaży i zakupie prywatnych statków powietrznych na rynku wtórnym, coraz mniejsza liczba pilotów w sektorze prywatnym jest związana z szybkim rozwojem rynku lotniczego w Azji i na Bliskim Wschodzie oraz rosnącym zapotrzebowaniem linii lotniczych w Europie.

 • Air France instaluje internet we wszystkich samolotach.

  Nadeszła długo oczekiwana wiadomość przez pasażerów Air France. Już niebawem będzie można korzystać z pokładowego internetu we wszystkich samolotach i na wszystkich trasach przewoźnika. Instalacją zostaną objęte w pierwszej kolejności m.in. samoloty Airbus A330 i Boeing 777. Do końca tego roku internet będzie dostępny już na 30 trasach Air France (22 trasy międzykontynentalne i 8 europejskich), a montaż zakończy się w 2020 roku, obejmując całą flotę. Do tej pory w Air France z pokładowego internetu mogli korzystać tylko pasażerowie Boeingów 787 – tzw. „Dreamlinerów”.

Top