wtorek, 26 czerwiec 2018 11:31

Za kulisami Patrouille de France: sekrety zbiorowej doskonałości.

Napisane przez TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Virginie Guyot / Foto: TBB Virginie Guyot / Foto: TBB

Pod koniec maja br. oddział w Elancourt powitał Virginie Guyot, byłego pilota myśliwskiego i pierwszą kobietę-lidera zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, która przyjechała na konferencję podzielić się swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

W obecności licznie przybyłych gości konferencja rozpoczęła się przemówieniem Iñaky Garcia-Brotons, dyrektora lokalizacji w rejonie paryskim w spółce Airbus Defence and Space, po którym przemawiała Véronique Magot, inicjatorka projektu. Zespoły w Toulouse i Creil również mogły oglądać tę wyjątkową prezentację dzięki transmisji konferencji na żywo.

„Najmniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje dla reszty grupy”

Prezentację fascynujących doświadczeń Virginie Guyot rozpoczęła efektownym filmem, będącym pokazem umiejętności reprezentacyjnego zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych. Po filmie była pilot samolotów myśliwskich opowiedziała o wszystkich etapach lotu, opisując szczegółowo wrażenia, jakie czuła pilotując tak dobrze jej znane samoloty.

Zaraz na wstępie Virginie podkreśliła swoje głębokie przekonanie o ogromnym znaczeniu wspólnego działania: „Najmniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje dla reszty grupy. Warunkiem skuteczności i efektywności jest patrzenie przez każdego członka zespołu w tym samym kierunku, co pozostali. Nikt z zespołu ani na moment nie może tracić z oczu wspólnego celu, ponieważ to właśnie ten cel pozwala nam uzyskać potrzebną nam koncentrację.”

Zaufanie

Zaufanie jest jedną z podstawowych wartości zespołu Patrouille de France, a jego budowanie jest procesem ciągłym. Członkowie zespołu muszą mieć absolutne zaufanie do lidera, ale także do siebie nawzajem, gdyż tylko wówczas są w stanie uwolnić cały swój potencjał. Gdy są w przestworzach, muszą sobie bezgranicznie ufać, ponieważ ich życie zależy od kruchej równowagi całego zespołu. A ponieważ w zespole co roku zachodzi częściowa rotacja latających w nim pilotów, równowaga ta jest stale wystawiana na próbę.

Jak więc budować zaufanie w tych warunkach? Odpowiedź brzmi: zaufanie musi panować w zespole od samego początku. Faza rekrutacji determinuje działalność zespołu na kolejny rok, i chociaż jest rzeczą oczywistą, że niezbędne jest wiele umiejętności technicznych, to ocena skupia się przede wszystkim na cechach ludzkich kandydatów. Virginie wyjaśnia: „Nie rekrutujemy najlepszego pilota, ale tego, który ma najbardziej ludzkie cechy. Stale dążymy do stworzenia czegoś, co można określić „zbiorową duszą”, będącą źródłem zaufania i silnego ducha zespołu. Tylko dzięki niej udaje nam się przetrwać i iść naprzód w najtrudniejszych momentach.”

Szacunek

Gdy wstąpiła do zespołu, Virginia Guyot odkryła jego ekosystem i zrozumiała całą pracę, jaka odbywa się za kulisami jego spektakularnych występów. Doceniła znaczenie zaangażowania wszystkich członków zespołu w osiągnięcie wspólnego celu. Bardzo skromnie wyjaśniła, że „ci, którzy w oczywisty sposób skupiają na sobie blask jupiterów, muszą pozwolić, by świeciło też na innych”. Nieustający szacunek dla pracy i umiejętności każdej osoby ma dla zespołu kluczowe znaczenie.

Zespół Patrouille de France wykuwa swojego ducha poprzez standardowe działania, czerpiąc przy tym ze swej długiej tradycji. Wszyscy jego członkowie są zjednoczeni wokół wspólnych, podstawowych wartości i zasad. Wartości te umożliwiają każdemu z nich ciągłe skupianie się na znaczeniu, jakie ma dla zespołu ich własne zaangażowanie.

Współpraca

Dla Virginie Guyot przywództwo jest cechą, którą należy rozwijać na każdym szczeblu organizacyjnym. Podkreśla , jak ważne jest, aby każdy przejął odpowiedzialność w swojej dziedzinie. „Przywództwo to katalizator współpracy,” mówi.

Do współpracy niezbędna jest komunikacja. Opierając się na doświadczeniach wyniesionych z pracy w zespole mówi, że powodzenie misji aż w 80% zależy od jakości odprawy naziemnej. Odprawa zawsze odbywa się w ten sam sposób i w tym samym czasie, aby zapewnić, że informacje są przekazywane w sposób efektywny. Zawsze też jest czas na odpowiedzi na wszelkie pojawiające się w przerwach pytania.

Debriefing to nieodzowna część niezwykle ważnej dla zespołu kultury przekazywania informacji zwrotnych. Jego celem jest wyciągnięcie wniosków z tego, co się właśnie wydarzyło, poprzez postawienie kilku prostych pytań: „Czy misja się udała? Jeśli tak, to co przyczyniło się do jej sukcesu? A jeśli nie, to dlaczego?” Lider prosi każdego członka zespołu o wypowiedź, a zapytani muszą mieć dość odwagi i pokory, aby rozmawiać o własnych błędach i uczyć się od innych i aby uniknąć takich samych błędów w przyszłości.

Niezbędne są też działania pozwalające uniknąć pułapek związanych z oceną wartości, złymi emocjami i urazami, które mogłyby ostatecznie doprowadzić do destabilizacji zespołu.

Siła wspólnego wysiłku

Podczas tej wyjątkowej konferencji Virginie Guyot położyła nacisk na podstawowe tematy, które pozwalają Patrouille de France na codzienne samodoskonalenie. Siła wspólnego wysiłku, zaufanie, szacunek i solidarność to kluczowe czynniki, niezmiennie zapewniające zespołowi jedność, koncentrację na wspólnym celu oraz wspólne ukierunkowanie działań.

Konferencja była inicjatywą społeczności „Wartości”. Jej współorganizatorami byli uczestnicy społeczności „Równowaga dla biznesu” i „Uniwersytet przywództwa”, wspierani przez kierownictwo ośrodka w Elancourt.

Virginie Guyot zawsze chciała przeciwstawić się grawitacji i już w wieku 12 lat odbyła swój pierwszy lot. Kilka lat później, w wieku 25 lat, zdała egzaminy, otrzymała licencję pilota samolotu myśliwskiego i wstąpiła do eskadry rozpoznawczej stacjonującej w bazie lotniczej nr 112 w Reims, w której latała na samolotach Mirage F1-CR. Po mianowaniu na dowódcę klucza w 2007 roku, Virginie awansowała do stanowiska dowódcy w 2009 roku i wzięła udział w misjach w Czadzie, Darfurze, Tadżykistanie i Afganistanie. W tym samym roku, w wieku 32 lat, została pierwszą kobietą-pilotem w zespole akrobacyjnym Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, w którym została wkrótce mianowana liderem, zapisując tym samym nową kartę w jego – i swojej – historii. W 2015 roku Virginie Guyot opuściła lotnictwo w stopniu podpułkownika i z odznaczeniami Kawalera Legii Honorowej oraz Narodowym Orderem Zasługi. Obecnie występuje na konferencjach, dzieląc się swoją pasją i opowiadając o swoich niezwykłych doświadczeniach.

Źródło informacji i zdjęć: TBB

Czytany 468 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2018 11:36

Artykuły powiązane

 • Zobacz Oficjalny Spot Air Show 2018 w Radomiu! Rozmawialiśmy z przedstawicielami Biura Organizacyjnego pokazów.

  Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. Rozmawaliśmy również przy okazji z przedstawicielami Biura Organizacyjnego Air Show 2018 w Radomiu.

 • SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy na Air Show 2018.

  SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy produkowany przez koncern lotniczy SAAB w koprodukcji z BAE Systems. Gripen charakteryzuje się stosunkowo wysokimi osiągami, a przy tym jest to dość uniwersalna maszyna przystosowana na wymogów współczesnego pola walki.

 • Royal International Air Tatoo 2018. 100-lecie Królewskich Sił Powietrznych.

  Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal International Air Tatoo. W tym roku jest to ważne wydarzenie w Wielkiej Brytanii, ponieważ przypada w 100-lecie Królewskich Sił Lotniczych. Brytyjskie Air Show zakończy się dzisiaj, a my tymczasem prezentujemy zdjęcia Petera Steehouwera z ostatnich dni.

 • Akredytacje i pakiety spotterskie na Air Show w Radomiu.

  Organizatorzy Pokazów Lotniczych w Radomiu informują, że wnioski o przyznanie pakietu spotterskiego Biuro Prasowe zacznie przyjmować 5 lipca 2018 r. akredytacje zostaną zakończone 20 lipca 2018 r. o godz. 15.00.Po tym terminie nie będzie już możliwe uzyskanie akredytacji.

 • Jak zorganizować pokazy lotnicze podpowiada Urząd Lotnictwa Cywilnego.

  Pokazy lotnicze to wydarzenia, które przyciągają wielu pasjonatów lotnictwa, ale także osoby niezwiązane z awiacją, które chętnie podziwiają umiejętności pilotów. Najwięcej pokazów organizowanych jest w szczycie sezonu lotniczego, czyli w wakacje. Z uwagi na bezpieczeństwo publiczności i pilotów pokazy lotnicze muszą odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. W związku z tym oraz w trosce o bezpieczeństwo publiczności i uczestników tego rodzaju imprez Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę na temat przepisów dotyczących organizacji oraz przeprowadzania pokazów lotniczych.

 • Latający ołówek powraca. Rumuński Mig-21 na Air Show w Radomiu.

  Na Międzynarodowych Pokazach AIR SHOW 2018 kolejny raz wystąpi ulubieniec fanów lotnictwa - solista rumuński na myśliwcu MiG-21 LanceR. "Latający ołówek" to rumuński samolot myśliwski MiG-21 LanceR - zmodyfikowana wersja radzieckiego myśliwca MiG-21. W 1995 r. wzniósł się w powietrze pierwszy prototyp tej maszyny.

 • Dwudniowy program X Nowotarskiego Pikniku Lotniczego.

  Blisko 16 godzin pokazów, ponad 30 maszyn w powietrzu! To wszystko czeka nas już za kilka dni. 7-8 lipca wszystkie drogi będą prowadzić na nowotarskie lotnisko! Prezentujemy Państwu szczegółowy program na poszczególne dni.

 • Widzowie podczas Air Show w Radomiu zobaczą SAAB 105 OE.

  Saab 105 OE to samolot szkolno-bojowy i rozpoznawczy zbudowany przez wytwórnię SAAB dla Szwedzkich Sił Powietrznych.

 • Podczas Air Show w Radomiu wystąpi Typhoon Display Team.

  Typhoon Display Team to zespół pokazowy Królewskich Sił Powietrznych z 29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. W tym roku pilotem myśliwca jest Flight Lieutenant Jim Paterson z  29 Squadron Royal Air Force w Coningsby. Jim dołączył do Królewskich Sił Powietrznych w roku 1999, początkowo latając na Tornado GR4, a 12 lat temu tj. w roku 2006 „przesiadł się” na Typhoon’a.

 • Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar” im. Leszka Preisnera zaprasza na Piknik Lotniczo - Motoryzacyjny.

  Jak możemy przeczytać na stronie Stowarzyszenia w 100-lecie niepodległości Polski i dla uczczenia 100-lecia lotnictwa polskiego JASIELSKIE STOWARZYSZENIE LOTNICZE „IKAR” imienia Leszka Preisnera organizuje wspólnie z MIASTEM JASŁEM, trzema stowarzyszeniami motoryzacyjnymi oraz JASIELSKIM DOMEM KULTURY, pod Patronatem Honorowym BURMISTRZA MIASTA JASŁA – PIKNIK LOTNICZO-MOTORYZACYJNY „NIEPODLEGŁE JASŁO – SKRZYDŁA WOLNOŚCI” w niedzielę, 1 lipca od godziny 14-tej, na Lądowisku IKAR Jasło, przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, obok pawilonu meblowego WIP i dawnych zakładów Płyt Wiórowych „Furnel”.

Top