środa, 27 czerwiec 2018 08:29

Będzie upadłość, a potem nowy właściciel Portu Lotniczego Radom.

Napisane przez Echodnia.eu
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Autor: wSensie.tv (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons Źródło zdjęcia: Autor: wSensie.tv (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Ogólnopolski portal Echodnia.eu pisze: - Miasto wydzierżawi Państwowym Portom Lotniczym działki użytkowane teraz przez spółkę Port Lotniczy Radom. Umowa ma być podpisana w ciągu tygodnia. To jeden z ostatnich kroków przed zmianą właściciela cywilnego lotniska na Sadkowie. Po nim miasto będzie występować do sądu o ogłoszenie upadłości spółki, ten ma wskazać nowy podmiot zarządzający. Działki, którymi teraz zarządza spółka Port Lotniczy Radom miasto dostało w użyczenie, bądź na własność od Skarbu Państwa.

To w sumie teren o powierzchni ponad 173 hektarów. Część nieruchomości jest już wykorzystywana przez radomską spółkę lotniskową, pozostałe w planie generalnym są przeznaczone pod rozbudowę portu.

Zgodnie z przepisami, aby wydzierżawić działki na czas dłuższy niż trzy lata prezydent musi mieć zgodę Rady Miejskiej. We wtorek, na wniosek prezydenta Radosława Witkowskiego odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w tej sprawie. Rajcy jednogłośnie zgodzili się na dzierżawę nieruchomości Przedsiębiorstwu Polskie Porty Lotnicze do września 2040 roku.

- Myślę, że umowę z nowym zarządzającym spółką podpiszemy jutro. Ona jest potrzebna, żeby nowy zarządzający miał swobodę i pewność inwestowania w te nieruchomości – przekonuje Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

To jeden z ostatnich etapów przygotowań do przejęcia przez Państwowe Porty Lotnicze miejskiej spółki Port Lotniczy Radom. Jak już pisaliśmy rozmowy w tej sprawie trwają od miesięcy. - Posługując się językiem lotniczym jesteśmy po czwartym zakręcie i na ścieżce podejścia, podwozie zostało wypuszczone i będziemy lądować – mówi Konrad Frysztak. – Do wykonania zostały ostatnie czynności, do przekazania zostały ostatnie dokumenty i procedura będzie wykonana. Jakie to dokumenty i czynności pozostały do wykonania, ani wiceprezydent Konrad Frysztak, ani prezydent Radosław Witkowski nie chcieli mówić.

- To będą kroki wynikające z kodeksu spółek prawa handlowego – mówił Konrad Frysztak. - Pewne inwestycje wielomilionowe wymagają ciszy i spokoju. Procedura nie jest łatwa i nie chcę jej komentować. Znów posługując się językiem lotniczym powiem, że kiedy samolot ląduje kapitan potrzebuje ciszy i spokoju. To dla nas i dla radomian bardzo ważna sprawa i myślę, ze za kilka, kilkanaście dni będziemy mieli do przekazania ważne wiadomości. A później będziemy mogli świętować. Jedni będą pić szampana, drudzy zjedzą tort.

Wiadomo jednak, że kolejny krok w procedurze to między innymi złożenie przez właściciela do Sądu Gospodarczego wniosku o upadłość spółki Port Lotniczy Radom. Sąd wydając stosowne orzeczenie wskaże nowego zarządzającego spółką – Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Jak już pisaliśmy państwowa firma, jako nowy właściciel planuje w Radomiu milionowe inwestycje. Rozbudowany ma być między innymi terminal, powstaną nowe drogi kołowania, płyty postojowe i pas startowy. Lotnisko w Radomiu miałoby przejąć z warszawskiego Okęcia loty niskokosztowe, czyli te wykonywane przez tanie linie lotnicze. Takie były przynajmniej zapowiedzi prezesa Przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze Mariusza Szpilkowskiego i polityków PiS. Docelowa Sadków miałby obsługiwać 10 milionów pasażerów.

Źródło informacji: Echodnia.eu

Czytany 928 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2018 08:35

Artykuły powiązane

 • Państwowe Porty Lotnicze mogą budować lotnisko w Radomiu. Prezydent podpisał ostatnie dokumenty.

  - Podpisałem ostatni dokument, teraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ma otwartą drogę do realizacji zapowiadanych na Sadkowie inwestycji - mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski. We wtorek parafował oświadczenie o przekazaniu zarządzania radomskim lotniskiem państwowemu gigantowi.

 • W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow.

  Linia lotnicza jet2.com ogłosiła nowe połączenie pomiędzy Krakowem a Glasgow, które zostanie zainagurowane w sezonie zima 2019/2020. Glasgow jest piątym bazowym lotniskiem Jet2.com, do którego przewoźnik oferuje połączenia z Krakowa.

 • Port lotniczy Radom sprzedany PPL. Pokazano makiety nowego lotniska.

  W sobotę ,13 września syndyk i prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze podpisali umowę sprzedaży portu cywilnego na Sadkowie. Nowy właściciel za radomskie lotnisko zapłacił miasto 12,7 miliona złotych. - Od dziś możemy uruchamiać inwestycję w Radomiu – mówi Mariusz Szpikowski, prezes Portów Lotniczych.

 • Nowy przewoźnik na krakowskim lotnisku. Transavia poleci do Eindhoven.

  Od wtorku można korzystać z połączenia linii lotniczej Transavia do położonego w południowej Holandii – Eindhoven. Transavia będzie oferowała połączenia #PROSTOzKRAKOWA cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele.

 • Port Lotniczy Wrocław. Blisko 20% pasażerów więcej.

  We wrześniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 350 tys. pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o prawie 30%, a przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych o blisko 25%. Lotnisko odnotowało też ponad 500 rejsów czarterowych, co pokazuje, że nadal dużym powodzeniem cieszyły się wakacje z biurami podróży.

 • Podróż z dzieckiem - nowa strefa edukacyjna w terminalu pasażerskim.

  Dzisiaj wycieczka dzieci z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu przetestowała nową strefę edukacyjną na antresoli w terminalu pasażerskim Kraków Airport. To miejsce, w którym dzieci wraz z opiekunami mogą odpocząć przed podróżą; jest to też kolejny interaktywny punkt na mapie wycieczek organizowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

 • Kino samochodowe na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego.

  Trwający w Gliwicach Festiwal Filmów Kultowych (28 września – 7 października) zakończy pokaz legendarnego filmu, reprezentującego niezwykle wpływowy nurt kina, jakim był niemiecki ekspresjonizm. „Metropolis”, epickie nieme dzieło Fritza Langa, jest uważane za jeden z pierwszych filmów science fiction w historii kina.

 • Lufthansa Group optymalizuje zarządzanie hubami sieciowych linii lotniczych.

  Lufthansa Group konsekwentnie optymalizuje zarządzanie swoimi hubami w Monachium, Frankfurcie, Zurychu i Wiedniu. Główny nacisk położono na elastyczny system wielo-hubowy – nowo zintegrowane procesy oznaczają, że Lufthansa Group jest w coraz większym stopniu zdolna do przemieszczania floty i ruchu w miejsce, gdzie warunki pozwalają na najwyższą jakość, wzrost i efektywność kosztową.

 • 2 mln Pasażer wylądował na lotnisku Poznań Ławica.

  2-milionowy szczęśliwiec przyleciał do Poznania we czwartek 27 września 2018 r., wracając ze swoich wakacji w Turcji, na pokładzie linii lotniczej Enter Air z Bodrum, realizowanego na zlecenie biura podróży TUI Poland.

 • Koszty parkingu na lotnisku wyższe niż ceny biletów lotniczych.

  Podróżni, którzy na czas wyjazdu zostawiają samochód przy lotnisku mogą zapłacić więcej za parking niż za bilet lotniczy. Firma AirHelp porównała ceny parkingów na 10 lotniskach w kraju i zauważyła znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. Podczas, gdy w Gdańsku podróżni muszą zapłacić 69 zł za tydzień parkowania przy porcie lotniczym, w Warszawie koszt ten wzrasta aż do 220 zł. W większości przebadanych miast korzystniejsza cenowo wydaje się oferta prywatnych dostawców.

Top