środa, 27 czerwiec 2018 12:12

Hiszpański narodowy przewoźnik Iberia odbiera pierwszego A350-900.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Linie Iberia, hiszpański narodowy przewoźnik lotniczy, członek-założyciel grupy linii lotniczych IAG, odebrały pierwszą z 16 zamówionych maszyn A350 XWB, stając się 18-tą linią lotniczą posiadającą ten najnowocześniejszy i najbardziej wydajny na świecie szerokokadłubowy samolot silnik dwusilnikowy.

Dostarczony egzemplarz jest pierwszym z modeli A350-900 wyposażonych w najnowszy pakiet poprawy osiągów, obejmujący skręt skrzydeł, wydłużone winglety i zwiększoną maksymalną masę startową, zapewniających mu niezrównaną wydajność, którą nie może pochwalić się żaden inny samolot linii Iberia. Jest ponadto skonfigurowany w układzie trzyklasowym Premium z 348 miejscami siedzącymi, w tym 31 rozkładanymi do całkowicie poziomej pozycji leżącej, 24 miejscami w ekonomicznej klasie Premium i 293 miejscami klasy typowo ekonomicznej.

„Ogromnie cieszymy się, że otrzymaliśmy już nasz pierwszy samolot A350, który doskonale odzwierciedla wydajność i nowoczesność nowej Iberii, a także moc i energię, dzięki którym dotarliśmy aż tutaj”, powiedział Luis Gallego, prezes linii. „O ile w ostatnich latach przekształcaliśmy się, aby przetrwać, teraz przekształcamy się ku doskonałości, czego ten nowy samolot jest najlepszym przykładem”.

„Jesteśmy niezmiernie dumni z długoletniej współpracy Grupy Airbus z liniami Iberia i z tego, że właśnie dostarczamy temu przewoźnikowi pierwszy model A350-900”, powiedział Tom Enders, CEO Airbusa. „Linie Iberia były założycielem grupy lotniczej IAG, która dzięki tej dostawie ma już w eksploatacji wszystkie modele produkowanych przez nas samolotów pasażerskich, od A318, przez największy A380, po oddany właśnie do użytku najnowocześniejszy A350. Gratulujemy zespołom Iberii i IAG”.

A350-900 dołączy do całej floty airbusów Iberii, obejmującej ponad 100 samolotów (w tym Iberia Express), co pozwoli hiszpańskiej spółce w pełni wykorzystać zalety wyjątkowej jednolitości konstrukcyjnej maszyn Airbus.

Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, w locie dostawczym z Tuluzy do Madrytu silniki A350 były zasilane mieszanką specjalnego, zrównoważonego paliwa do silników odrzutowych.

Model A350 XWB został wyposażony w najnowsze rozwiązania aerodynamiczne, kadłub i skrzydła z włókna węglowego oraz nowe, oszczędne silniki Rolls-Royce Trent XWB. Te najnowsze technologie łącznie przekładają się na niezrównaną wydajność pracy, aż 25-procentową redukcję zużycia paliwa i emisji spalin oraz znacznie niższe koszty eksploatacji. Kabina marki „Airspace by Airbus” w A350 XWB zapewnia pasażerom i załogom najwyższy komfort, dobre samopoczucie i technologię.

Do tej pory Grupa Airbus przyjęła 847 wiążących zamówień na samolot A350 XWB od 44 klientów na całym świecie, co czyni go jednym z najbardziej udanych samolotów szerokokadłubowych w historii.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 497 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2018 12:17

Artykuły powiązane

 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • Grupa Emirates ogłasza wyniki za pierwsze półrocze 2018/19.

  Grupa Emirates ogłosiła dzisiaj wyniki za pierwsze półrocze 2018-19. Grupa odnotowała stały wzrost przychodów w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim, jednak zyski zmniejszyły się z uwagi na znaczny wzrost cen ropy, niekorzystne zmiany kursów walut na niektórych rynkach oraz inne wyzwania stojące przed przewoźnikiem i całą branżą.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

 • Airbus i Ursa kontynuują współpracę w dziedzinie satelitarnego obrazowania radarowego.

  Spółka Airbus Defence and Space będzie kontynuować udostępnianie danych ze swoich satelitów radarowych spółce Ursa Space Systems (dalej: Ursa), firmie analitycznej z sektora data fusion, z którą Airbus współpracuje od 2015 r.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii odebrały dwa nowe H225M.

  Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) odebrały dostawę siódmego i ósmego wielozadaniowego śmigłowca H225M (znanego wcześniej pod nazwą EC725).

Top