środa, 27 czerwiec 2018 12:12

Hiszpański narodowy przewoźnik Iberia odbiera pierwszego A350-900.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Linie Iberia, hiszpański narodowy przewoźnik lotniczy, członek-założyciel grupy linii lotniczych IAG, odebrały pierwszą z 16 zamówionych maszyn A350 XWB, stając się 18-tą linią lotniczą posiadającą ten najnowocześniejszy i najbardziej wydajny na świecie szerokokadłubowy samolot silnik dwusilnikowy.

Dostarczony egzemplarz jest pierwszym z modeli A350-900 wyposażonych w najnowszy pakiet poprawy osiągów, obejmujący skręt skrzydeł, wydłużone winglety i zwiększoną maksymalną masę startową, zapewniających mu niezrównaną wydajność, którą nie może pochwalić się żaden inny samolot linii Iberia. Jest ponadto skonfigurowany w układzie trzyklasowym Premium z 348 miejscami siedzącymi, w tym 31 rozkładanymi do całkowicie poziomej pozycji leżącej, 24 miejscami w ekonomicznej klasie Premium i 293 miejscami klasy typowo ekonomicznej.

„Ogromnie cieszymy się, że otrzymaliśmy już nasz pierwszy samolot A350, który doskonale odzwierciedla wydajność i nowoczesność nowej Iberii, a także moc i energię, dzięki którym dotarliśmy aż tutaj”, powiedział Luis Gallego, prezes linii. „O ile w ostatnich latach przekształcaliśmy się, aby przetrwać, teraz przekształcamy się ku doskonałości, czego ten nowy samolot jest najlepszym przykładem”.

„Jesteśmy niezmiernie dumni z długoletniej współpracy Grupy Airbus z liniami Iberia i z tego, że właśnie dostarczamy temu przewoźnikowi pierwszy model A350-900”, powiedział Tom Enders, CEO Airbusa. „Linie Iberia były założycielem grupy lotniczej IAG, która dzięki tej dostawie ma już w eksploatacji wszystkie modele produkowanych przez nas samolotów pasażerskich, od A318, przez największy A380, po oddany właśnie do użytku najnowocześniejszy A350. Gratulujemy zespołom Iberii i IAG”.

A350-900 dołączy do całej floty airbusów Iberii, obejmującej ponad 100 samolotów (w tym Iberia Express), co pozwoli hiszpańskiej spółce w pełni wykorzystać zalety wyjątkowej jednolitości konstrukcyjnej maszyn Airbus.

Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, w locie dostawczym z Tuluzy do Madrytu silniki A350 były zasilane mieszanką specjalnego, zrównoważonego paliwa do silników odrzutowych.

Model A350 XWB został wyposażony w najnowsze rozwiązania aerodynamiczne, kadłub i skrzydła z włókna węglowego oraz nowe, oszczędne silniki Rolls-Royce Trent XWB. Te najnowsze technologie łącznie przekładają się na niezrównaną wydajność pracy, aż 25-procentową redukcję zużycia paliwa i emisji spalin oraz znacznie niższe koszty eksploatacji. Kabina marki „Airspace by Airbus” w A350 XWB zapewnia pasażerom i załogom najwyższy komfort, dobre samopoczucie i technologię.

Do tej pory Grupa Airbus przyjęła 847 wiążących zamówień na samolot A350 XWB od 44 klientów na całym świecie, co czyni go jednym z najbardziej udanych samolotów szerokokadłubowych w historii.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 274 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2018 12:17

Artykuły powiązane

 • Pamiętacie śmieszne malowanie Belugi XL? Dziś pierwszy raz wzbiła się w powietrze.

  Pierwszy samolot BelugaXL wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.30 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Jest to pierwszy z pięciu egzemplarzy nowej wersji tego niezwykłego transportowca. Maszyny te będą wprowadzane do eksploatacji w roku 2019 i stopniowo zastąpią swoich poprzedników – samoloty BelugaST.

 • Airbus i władze Singapuru wspólnie pracują nad cyfrowym zapleczem dla lotnictwa wojskowego.

  Spółka Airbus i singapurska Agencja ds. Nauki i Techniki Obronnej (DSTA, ang. Defence Science and Technology Agency) uzgodniły szczegóły pierwszej ze wspólnych inicjatyw zaplanowanych w ramach niedawno ogłoszonej współpracy w dziedzinie technologii cyfrowych1. Projekt ten będzie poświęcony pracom nad drukiem trójwymiarowym części zamiennych, które następnie zostaną poddane pierwszym próbom w nowonabytej przez Singapur flocie transportowców-cystern A330-MRTT (Multi Role Tanker Transport).

 • Pierwszy egzemplarz A321neo przekazany linii lotniczej easyJet.

  Linie easyJet odebrały pierwszy z 30 zamówionych przez nie samolotów A321neo. Przekazania maszyny dokonano podczas specjalnej imprezy, zorganizowanej w trakcie międzynarodowego salonu lotniczego Farnborough Air Show, w której wziął udział prezes easyJet Johan Lundgren, prezes CFM International Gaël Méheust oraz prezes spółki Airbus Tom Enders.

 • Airbus szacuje wartość światowego rynku komercyjnych usług lotniczych w ciągu kolejnych 20 lat na 4,6 biliona dolarów.

  Według najnowszej przedstawionej przez Grupę Airbus „Globalnej prognozy dla rynku usług” („Global Services Forecast”) wartość światowego rynku komercyjnych usług lotniczych w latach od 2018 do 2037 wyniesie 4,6 biliona dolarów amerykańskich. Analiza dzieli rynek usług na trzy segmenty i omawia kwestie związane z każdym z nich osobno, skupiając się najpierw na usługach dotyczących samolotów, następnie – na obsłudze linii lotniczych i na udogodnieniach dla pasażerów.

 • Zamówienie na 60 samolotów A220-300 od powstających amerykańskich linii lotniczych.

  Nowe amerykańskie linie lotnicze poinformowały dzisiaj o złożonym przez siebie zamówieniu na 60 samolotów Airbus A220-300, przewidującym pierwsze dostawy na początek roku 2021. Szczegóły podpisanego protokołu ustaleń ogłoszono dzisiaj podczas targów Farnborough Air Show. Nowy przewoźnik ma za sobą grupę doświadczonych inwestorów, na czele której stoi David Neeleman, założyciel linii JetBlue, udziałowiec portugalskich linii TAP i udziałowiec większościowy brazylijskich linii Azul.

 • Airbus otwiera pierwszy zakład produkcji seryjnej pseudosatelitów Zephyr HAPS.

  Na Farnborough Air Show spółka Airbus Defence and Space oficjalnie przedstawiła światu nowy model bezzałogowca Zephyr S. Jest to tzw. pseudosatelita, typ statku powietrznego określanego skrótowcem HAPS (od ang. High Altitude Pseudo-Satellite). Zephyr S jest pierwszą wersją konstrukcji opracowanej w ramach programu Zephyr przeznaczoną do produkcji seryjnej; poprzednie egzemplarze były prototypami służącymi do celów badawczo-rozwojowych.

 • Airbus dostarcza liniom Turkish Airlines pierwszy egzemplarz A321neo w konfiguracji Cabin Flex.

  Linie Turkish Airlines (THY) odebrały pierwszy samolot A321neo w konfiguracji Cabin Flex. Maszynę przekazno przewoźnikowi w zakładach Grupy Airbus w Hamburgu. A321neo to najnowszy model cieszącej się popularnością rodziny A320. Dzięki odpowiedniej modyfikacji kadłuba umożliwia ona elastyczne skonfigurowanie samolotu do przewozu nawet 240 pasażerów, choć Turkish Airlines będą użytkować go z nieco mniejszą liczbą miejsc: z 20 fotelami w klasie Business i 162 w klasie Economy.

 • Chcesz jeść jak w kosmosie? Lufthansa zaserwuje na pokładach posiłki dla Astronautów.

  Lufthansa oferuje posiłki przygotowane przez LSG Group dla kosmonauty Alexandra Gerst’a na rejsach długodystansowych z Niemiec. W lipcu i sierpniu w Klasie Biznes na rejsach międzykontynentalnych z Niemiec Lufthansa pozwoli poczuć się jak się w kosmosie – przynajmniej pod względem kulinarnym. Pasażerowie będą mogli spróbować dania ze specjalnego menu, które Alexander Gerst i jego załoga będą dostawać na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)– ragout z kurczaka z grzybami.

 • Airbus Helicopters i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podpisują umowę na 55 śmigłowców.

  Po zawarciu przez Francję i Ukrainę międzyrządowej umowy 8 czerwca, Airbus Helicopters podpisał umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy na zakup 55 cywilnych śmigłowców przeznaczonych do poszukiwania i ratownictwa (SAR), dla służb publicznych i misji ratowniczych (EMS) w kraju. 55 śmigłowców obejmuje 21 rekonfigurowanych H225, 10 nowych H145 oraz 24 H125.

 • Unia Europejska zleca konsorcjum firm pod przewodnictwem Airbusa zapewnienie Europie pełnego pokrycia obrazowaniem satelitarnym.

  Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznały konsorcjum firm pod przewodnictwem Grupy Airbus kontrakt na pokrycie całej powierzchni Europy zasięgiem wydajnych usług obrazowania satelitarnego wysokiej rozdzielczości. W skład konsorcjum wschodzą spółki Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France i space4environment. Kontrakt stanowi część realizowanego na potrzeby Unii Europejskiej programu obserwacji Ziemi „Copernicus” i przewiduje pokrycie jeszcze w 2018 roku sześciu milionów kilometrów kwadratowych 39 krajów świeżo pozyskanymi satelitarnymi obrazami optycznymi bardzo wysokiej rozdzielczości.

Top