środa, 27 czerwiec 2018 12:12

Hiszpański narodowy przewoźnik Iberia odbiera pierwszego A350-900.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Linie Iberia, hiszpański narodowy przewoźnik lotniczy, członek-założyciel grupy linii lotniczych IAG, odebrały pierwszą z 16 zamówionych maszyn A350 XWB, stając się 18-tą linią lotniczą posiadającą ten najnowocześniejszy i najbardziej wydajny na świecie szerokokadłubowy samolot silnik dwusilnikowy.

Dostarczony egzemplarz jest pierwszym z modeli A350-900 wyposażonych w najnowszy pakiet poprawy osiągów, obejmujący skręt skrzydeł, wydłużone winglety i zwiększoną maksymalną masę startową, zapewniających mu niezrównaną wydajność, którą nie może pochwalić się żaden inny samolot linii Iberia. Jest ponadto skonfigurowany w układzie trzyklasowym Premium z 348 miejscami siedzącymi, w tym 31 rozkładanymi do całkowicie poziomej pozycji leżącej, 24 miejscami w ekonomicznej klasie Premium i 293 miejscami klasy typowo ekonomicznej.

„Ogromnie cieszymy się, że otrzymaliśmy już nasz pierwszy samolot A350, który doskonale odzwierciedla wydajność i nowoczesność nowej Iberii, a także moc i energię, dzięki którym dotarliśmy aż tutaj”, powiedział Luis Gallego, prezes linii. „O ile w ostatnich latach przekształcaliśmy się, aby przetrwać, teraz przekształcamy się ku doskonałości, czego ten nowy samolot jest najlepszym przykładem”.

„Jesteśmy niezmiernie dumni z długoletniej współpracy Grupy Airbus z liniami Iberia i z tego, że właśnie dostarczamy temu przewoźnikowi pierwszy model A350-900”, powiedział Tom Enders, CEO Airbusa. „Linie Iberia były założycielem grupy lotniczej IAG, która dzięki tej dostawie ma już w eksploatacji wszystkie modele produkowanych przez nas samolotów pasażerskich, od A318, przez największy A380, po oddany właśnie do użytku najnowocześniejszy A350. Gratulujemy zespołom Iberii i IAG”.

A350-900 dołączy do całej floty airbusów Iberii, obejmującej ponad 100 samolotów (w tym Iberia Express), co pozwoli hiszpańskiej spółce w pełni wykorzystać zalety wyjątkowej jednolitości konstrukcyjnej maszyn Airbus.

Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, w locie dostawczym z Tuluzy do Madrytu silniki A350 były zasilane mieszanką specjalnego, zrównoważonego paliwa do silników odrzutowych.

Model A350 XWB został wyposażony w najnowsze rozwiązania aerodynamiczne, kadłub i skrzydła z włókna węglowego oraz nowe, oszczędne silniki Rolls-Royce Trent XWB. Te najnowsze technologie łącznie przekładają się na niezrównaną wydajność pracy, aż 25-procentową redukcję zużycia paliwa i emisji spalin oraz znacznie niższe koszty eksploatacji. Kabina marki „Airspace by Airbus” w A350 XWB zapewnia pasażerom i załogom najwyższy komfort, dobre samopoczucie i technologię.

Do tej pory Grupa Airbus przyjęła 847 wiążących zamówień na samolot A350 XWB od 44 klientów na całym świecie, co czyni go jednym z najbardziej udanych samolotów szerokokadłubowych w historii.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 389 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2018 12:17

Artykuły powiązane

 • Pierwszy Airbus wyprodukowany w zakładach w Mobile leci do odbiorcy na biopaliwach.

  Jeszcze w tym tygodniu amerykańskie zakłady Airbus produkujące samoloty z rodziny A320 dostarczą pierwszą swoją maszynę napędzaną częściowo tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Najnowszy egzemplarz A321 jest przeznaczony dla linii JetBlue i zgodnie z planem, opuszcza w Mobile w dniu 20 września, mając w zbiornikach mieszankę zawierającą 15 procent specjalnych biopaliw.

 • Ku Księżycowi: ESA powierza spółce Airbus prace koncepcyjne nad przyszłą stacją załogową na orbicie Księżyca.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zleciła spółce Airbus przeprowadzenie dwóch projektów badawczych dotyczących możliwego udziału partnerów europejskich w przyszłej kosmicznej stacji załogowej na orbicie Księżyca. W projekcie Gateway, wcześniej nazywanym Deep Space Gateway (DSG) lub Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), biorą udział agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii i Europy (NASA, Roscosmos, CSA, JAXA i ESA).

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamawiają śmigłowce H225M.

  Airbus Helicopters pozyskał zamówienie na cztery kolejne, wielozadaniowe śmigłowce H225M (poprzednia nazwa: EC725) od Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii (RTAF) w ramach programu rozwoju floty wiropłatów. To dodatkowe zamówienie zwiększy do 2021 r. liczbę H225M w służbie RFAT do 12 sztuk.

 • Pierwszy A380 dla linii All Nippon Airways już w powietrzu.

  Pierwszy airbus A380 zbudowany dla All Nippon Airways (ANA) pomyślnie wykonał dzisiaj swój pierwszy lot, przelatując z francuskiej Tuluzy, gdzie znajduje się linia montażu końcowego (FAL) tych maszyn, do zakładów spółki Airbus w Hamburgu. Samolot jest obecnie przygotowywany do instalacji kabiny pasażerskiej i malowania w specjalnie zaprojektowany dla A380 wariant barw japońskiego przewoźnika.

 • Pierwszy airbus A220-100 w barwach Delta Air Lines opuszcza hangar malarski w Mirabel.

  W minionym tygodniu w zakładach w Mirabel w kanadyjskiej prowicji Quebec odbyła się prezentacja pierwszego egzemplarza Airbus A220-100 w barwach Delta Air Lines. Samolot opuścił hangar, w którym wykonano na nim zwieńczające montaż końcowy prace malarskie.

 • Zbudowany przez Airbus uzdatniacz powietrza ACLS leci na ISS.

  Airbus wysyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nowy element systemu podtrzymywania życia (Life Support Rack). Ten zaprojektowany do działania w obiegu zamkniętym system – z tego względu nazwany ACLS (Advanced Closed Loop System) – powstał w laboratoriach spółki Airbus dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jako demonstrator technologii oczyszczania powietrza i odzyskiwania tlenu dla potrzeb ISS.

 • Singapur otrzymuje pierwszy egzemplarz A330 MRTT.

  Spółka Airbus przekazała Singapurskim Siłom Powietrznym (RSAF) pierwszy wielozadaniowy transportowiec-cysternę A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Samolot po raz pierwszy pokazano publicznie w sobotę 1 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej parady upamiętniającej 50-lecie powstania RSAF.

 • Singapur otrzymuje pierwszy egzemplarz A330 MRTT.

  Spółka Airbus przekazała Singapurskim Siłom Powietrznym (RSAF) pierwszy wielozadaniowy transportowiec-cysternę A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport). Samolot po raz pierwszy pokazano publicznie w sobotę 1 sierpnia 2018 r. podczas uroczystej parady upamiętniającej 50-lecie powstania RSAF.

 • Airbus potwierdza uczestnictwo w MSPO 2018 i wyraża gotowość do spełnienia potrzeb Sił Powietrznych w zakresie modernizacji.

  Airbus zaprezentuje kompleksową gamę produktów i usług sektora obronnego, kosmonautyki i bezpieczeństwa na tegorocznych targach MSPO, największej wystawie branży lotnictwa i kosmonautyki oraz obronności w Europie Środkowej, która odbędzie się od 4 do 7 września. Wszechstronne uczestnictwo Airbusa na tegorocznych targach odzwierciedla olbrzymie perspektywy i możliwości rozwoju we wszystkich jego przedsiębiorstwach handlowych, obronnych i usługowych w Polsce i w całym regionie.

 • Trwają prace nad Sentinel-6A, satelitą do badań poziomu oceanów.

  Prowadzone w zakładach spółki Airbus prace nad budową satelity Sentinel-6A, pierwszego z dwóch urządzeń mających kontynuować pomiar poziomu mórz od 2020 r., pomyślnie przeszły krytycznie ważny etap: dokładne dopasowanie i złożenie głównej konstrukcji satelity z modułem napędowym.

Top