czwartek, 28 czerwiec 2018 08:05

Lotnisko w Krakowie dołączyło do partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Napisane przez Kraków Airport
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konsekwencją kompleksowego podejścia do zarządzania jest dołączenie przez Kraków Airport – jako pierwszego lotniska w Polsce – do Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.Dzisiaj (27 czerwca) podczas pierwszego Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Kraków Airport dołączył do Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Kraków Airport jest pierwszym portem lotniczym w Polsce, który dołączył do tej inicjatywy i jest to konsekwencją prowadzonych dotychczas działań.

Deklarację partnerstwa podpisał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. Wśród sygnatariuszy Partnerstwa znalazły się firmy m.in. z branży: finansowej, energetycznej, transportowej, budowlanej, spożywczej, a także organizacje pozarządowe.

- Cele zrównoważonego rozwoju stwarzają wiele okazji do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że działania krakowskiego lotniska przyczynią się budowania standardów w tym zakresie w branży lotniczej w Polsce – powiedział podczas podpisywania deklaracji Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Rozwój portu lotniczego wpływa na środowisko i społeczność. Kompleksowe podejście do zarządzania zapewnia dokument Strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport na lata 2016-2018. Podejmowane inicjatywy z zakresu odpowiedzialnego biznesu, wpisują się w realizację celów zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goals – w skrócie SDGs).

Przykładami podejmowanych działań są m.in.: przyjęta w ubiegłym roku „Polityka ograniczania oddziaływania akustycznego Lotniska Kraków-Balice (EPKK) na środowisko” (inicjatywa cywilnego użytkownika lotniska, której misją jest współpraca międzysektorowa/międzyinstytucjonalna); rozwój programów grantowych z myślą o lokalnej społeczności oraz modyfikowanie ich w oparciu o dialog; działalność Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport; program staży studenckich „Need Help”, udział w programach akceleracyjnych i zaangażowanie pracowników w rozwój nowych technologii. To nieliczne przykłady działań podejmowanych przez krakowskie lotnisko.

- Zapewnienie wykwalifikowanej kadry, rozwój infrastruktury na lotnisku i wokół lotniska wymaga współpracy oraz dzielenia się wiedzą. Dialog, nieraz skomplikowany, inspiruje do podejmowania inicjatyw służących: pracownikom, pasażerom, lokalnym społecznościom czy szerzej regionowi i branży lotniczej – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Kraków Airport jest pierwszym regionalnym portem lotniczym w Polsce, który opublikował raport zrównoważonego rozwoju. Dokument przedstawia podstawy zarządzania Spółką, osiągnięte wyniki, plany na przyszłość i co najważniejsze, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności w kontekście strategii biznesowej Spółki. Wkrótce ukaże się kolejny raport obejmujący działalność lotniska
w 2017 r.

BRANŻA LOTNICZA INTEGRUJE

Charakter branży lotniczej sprawia, że integruje ona: ludzi, przedsiębiorstwa, kulturę i naukę. Liczba osób zatrudnionych w lotnictwie na świecie to ponad 62,7 mln osób[1]. Zgodnie z najnowszymi szacunkami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników IATA w 2018 r. z usług linii lotniczych skorzysta 4,36 mld pasażerów, oznacza to że codziennie loty łączą około 12 mln podróżujących z różnymi miejscami na całym świecie.

KRAKOWSKIE LOTNISKO STRATEGICZNYM ELEMENTEM INFRASTRUKTURY REGIONU

Tegoroczna, zdywersyfikowana siatka 110 połączeń lotniczych z Kraków Airport na 4 kontynenty umożliwia łatwe zaplanowanie podróży. Codziennie, średnio 52 różne kierunki są dostępne dzięki połączeniom lotniczym z Krakowa, korzysta z nich kilkanaście tysięcy pasażerów. Niemal 60% turystów odwiedzających Małopolskę wybiera samolot. Z usług lotniska korzystają zarówno pasażerowie lecący na wakacje, turyści, badacze współpracujący w ramach projektów naukowych, uczestnicy konferencji, licznie organizowanych w Krakowie i Małopolsce. Walory regionu, dobre zaplecze przemysłu spotkań, oraz połączenia lotnicze z 28 krajami (w tym także z największymi europejskimi portami przesiadkowymi), są atutami m.in. dla organizacji koncertów, festiwali czy plenerów filmowych. Z regularnych połączeń lotniczych korzystają również osoby ratujące życie, np. transportując szpik kostny. Z kolei piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego biorą udział w „Akcji serce”, a śmigłowiec z 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratunkowej, uczestniczy w akcjach ratunkowych – na przykład ostatnio wspierał działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Zakopiance.

Krakowskie lotnisko jest strategicznym elementem infrastruktury regionu, wpływa na jego dostępność transportową, intensyfikuje rozwój Małopolski – m.in. transatlantyckie połączenie LOT z Chicago, połączenie flydubai z Dubajem (umożliwiające wygodną przesiadkę np. do Australii), liczne połączenia z europejskimi stolicami sprawiają, że lotnisko służy Małopolsce. Wpływ krakowskiego lotniska na rozwój przedsiębiorstw i napływ inwestorów do regionu (tzw. wpływ katalityczny) generuje ponad 51,5 tysięcy miejsc pracy.

Wyzwania, które stoją przed krakowskim lotniskiem są szansą i pewnego rodzaju zobowiązaniem dla użytkowników lotniska, firm i instytucji działających na lotnisku i w jego otoczeniu, a także dla Małopolski i Krakowa. Działalność lotniska jest wpisana w rozwój samorządów lokalnych. Z kolei rozwój nowych technologii, sprawia, że ewoluują standardy stosowane w branży lotniczej, którym port lotniczy musi wyjść naprzeciw.

Źródło informacji i zdjęć: Kraków Airport

Czytany 436 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 czerwiec 2018 08:09

Artykuły powiązane

 • Hangary do wynajęcia w Zielonej Górze/Babimost.

  HANGARY DO WYNAJĘCIA W ZIELONEJ GÓRZE / BABIMOST

 • Wypadkowi uległ samolot ze skoczkami. Spokojnie ... to tylko ćwiczenia.

  W piątek na lotnisku aeroklubowym w Inowrocławiu odbyły się cykliczne ćwiczenia służb ratowniczych zgodnie z Planem Działania w Sytuacji Zagrożenia. Organizacją ćwiczeń zajęła się firma zarządzająca lotniskami Aero Partner oraz Aeroklub Kujawski.

 • Ruszył przetarg na przebudowę portu lotniczego w Radomiu.

  Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło przetarg na przebudowę pasa startowego lotniska na Sadkowie. Trwają też procedury przetargowe dotyczące budowy płyty postojowej, dróg kołowania, terminala oraz budynków administracyjnych portu cywilnego.

 • PAŻP i IATA podpisały Strategię Rozwoju Przestrzeni Powietrznej dla Polski.

  Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opracowały pierwszą edycję Strategii Rozwoju Przestrzeni Powietrznej dla Polski (Airspace Strategy for Poland).

 • Odbudowa łukowego hangaru 2. Pułku Lotniczego przez Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  Muzeum Lotnictwa Polskiego planuje odbudowę łukowego hangaru ekspozycyjnego w miejscu oryginalnego hangaru zniszczonego w  1945 roku wraz z wykorzystaniem ocalałych reliktów budynku. Projekt jest kolejny etapem rekonstrukcji i rekompozycji terenu lotniska i budynków 2. Pułku Lotniczego w Krakowie, w ramach działań dotyczących zagospodarowania Lotniczego Parku Kulturowego, który ma połączyć funkcje muzealne, dydaktyczne i rekreacyjne w jedną całość wg koncepcji architektoniczno-krajobrazowejopracowanej na Politechnice Krakowskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. M. Łuczyńskiej-Bruzdy.

 • Potrójne święto Ryanair na krakowskim lotnisku.

  Ryanair wczoraj świętował 5-lecie bazy w Krakowie oraz skorzystanie z oferty przewoźnika w stolicy Małopolski przez 20-milionowego pasażera. Ryanair jest obecny w Krakowie od 2005 roku. W sezonie zima 2018/2019 Ryanair zainaugurował 3 nowe trasy do: Ammanu, Lwowa i Kijowa; tym samym łącznie oferuje niemal 60 tras z Krakowa.

 • Inauguracja nowego połączenia Jet2.com z Krakowa do Leeds Bradford.

  Dzisiaj (12 listopada 2018 r.) zainaugurowano połączenie do Leeds Bradford, brytyjskiej linii lotniczej Jet2.com. Loty na tej trasie będą odbywać się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Pasażerowie pierwszego rejsu zostali poczęstowani okolicznościowymi słodyczami, a załoga otrzymała inauguracyjny tort.

 • Kapsuła czasu - świętowanie odzyskania niepodległości.

  W listopadzie w Kraków Airport symbolicznie zakończono obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości RP, umieszczając pod posadzką terminalu pasażerskiego kapsułę czasu. Historia lotnictwa polskiego oraz postać św. Jana Pawła II były głównymi tematami wydarzeń zorganizowanych w Kraków Airport.

 • Lotnicze szkolnictwo techniczne a rozwój i potrzeby branży lotniczej w Polsce.

  25 października 2018 r. odbyła się VIII Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych „Lotnicze szkolnictwo techniczne a rozwój i potrzeby branży lotniczej w Polsce”, zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych, LS Airport Services, LS Technics oraz LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o.

 • Nowy dyrektor lotniska w Radomiu. Wcześniej zarządzał lotniskiem na Okęciu.

  Piotr Bejnarowicz jest dyrektorem radomskiego lotniska. To wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Ostatnio był wicedyrektorem lotniska Chopina w Warszawie.

Top