czwartek, 28 czerwiec 2018 08:05

Lotnisko w Krakowie dołączyło do partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Napisane przez Kraków Airport
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konsekwencją kompleksowego podejścia do zarządzania jest dołączenie przez Kraków Airport – jako pierwszego lotniska w Polsce – do Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.Dzisiaj (27 czerwca) podczas pierwszego Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Kraków Airport dołączył do Partnerstwa na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Kraków Airport jest pierwszym portem lotniczym w Polsce, który dołączył do tej inicjatywy i jest to konsekwencją prowadzonych dotychczas działań.

Deklarację partnerstwa podpisał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. Wśród sygnatariuszy Partnerstwa znalazły się firmy m.in. z branży: finansowej, energetycznej, transportowej, budowlanej, spożywczej, a także organizacje pozarządowe.

- Cele zrównoważonego rozwoju stwarzają wiele okazji do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że działania krakowskiego lotniska przyczynią się budowania standardów w tym zakresie w branży lotniczej w Polsce – powiedział podczas podpisywania deklaracji Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Rozwój portu lotniczego wpływa na środowisko i społeczność. Kompleksowe podejście do zarządzania zapewnia dokument Strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport na lata 2016-2018. Podejmowane inicjatywy z zakresu odpowiedzialnego biznesu, wpisują się w realizację celów zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goals – w skrócie SDGs).

Przykładami podejmowanych działań są m.in.: przyjęta w ubiegłym roku „Polityka ograniczania oddziaływania akustycznego Lotniska Kraków-Balice (EPKK) na środowisko” (inicjatywa cywilnego użytkownika lotniska, której misją jest współpraca międzysektorowa/międzyinstytucjonalna); rozwój programów grantowych z myślą o lokalnej społeczności oraz modyfikowanie ich w oparciu o dialog; działalność Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport; program staży studenckich „Need Help”, udział w programach akceleracyjnych i zaangażowanie pracowników w rozwój nowych technologii. To nieliczne przykłady działań podejmowanych przez krakowskie lotnisko.

- Zapewnienie wykwalifikowanej kadry, rozwój infrastruktury na lotnisku i wokół lotniska wymaga współpracy oraz dzielenia się wiedzą. Dialog, nieraz skomplikowany, inspiruje do podejmowania inicjatyw służących: pracownikom, pasażerom, lokalnym społecznościom czy szerzej regionowi i branży lotniczej – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Kraków Airport jest pierwszym regionalnym portem lotniczym w Polsce, który opublikował raport zrównoważonego rozwoju. Dokument przedstawia podstawy zarządzania Spółką, osiągnięte wyniki, plany na przyszłość i co najważniejsze, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności w kontekście strategii biznesowej Spółki. Wkrótce ukaże się kolejny raport obejmujący działalność lotniska
w 2017 r.

BRANŻA LOTNICZA INTEGRUJE

Charakter branży lotniczej sprawia, że integruje ona: ludzi, przedsiębiorstwa, kulturę i naukę. Liczba osób zatrudnionych w lotnictwie na świecie to ponad 62,7 mln osób[1]. Zgodnie z najnowszymi szacunkami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników IATA w 2018 r. z usług linii lotniczych skorzysta 4,36 mld pasażerów, oznacza to że codziennie loty łączą około 12 mln podróżujących z różnymi miejscami na całym świecie.

KRAKOWSKIE LOTNISKO STRATEGICZNYM ELEMENTEM INFRASTRUKTURY REGIONU

Tegoroczna, zdywersyfikowana siatka 110 połączeń lotniczych z Kraków Airport na 4 kontynenty umożliwia łatwe zaplanowanie podróży. Codziennie, średnio 52 różne kierunki są dostępne dzięki połączeniom lotniczym z Krakowa, korzysta z nich kilkanaście tysięcy pasażerów. Niemal 60% turystów odwiedzających Małopolskę wybiera samolot. Z usług lotniska korzystają zarówno pasażerowie lecący na wakacje, turyści, badacze współpracujący w ramach projektów naukowych, uczestnicy konferencji, licznie organizowanych w Krakowie i Małopolsce. Walory regionu, dobre zaplecze przemysłu spotkań, oraz połączenia lotnicze z 28 krajami (w tym także z największymi europejskimi portami przesiadkowymi), są atutami m.in. dla organizacji koncertów, festiwali czy plenerów filmowych. Z regularnych połączeń lotniczych korzystają również osoby ratujące życie, np. transportując szpik kostny. Z kolei piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego biorą udział w „Akcji serce”, a śmigłowiec z 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratunkowej, uczestniczy w akcjach ratunkowych – na przykład ostatnio wspierał działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Zakopiance.

Krakowskie lotnisko jest strategicznym elementem infrastruktury regionu, wpływa na jego dostępność transportową, intensyfikuje rozwój Małopolski – m.in. transatlantyckie połączenie LOT z Chicago, połączenie flydubai z Dubajem (umożliwiające wygodną przesiadkę np. do Australii), liczne połączenia z europejskimi stolicami sprawiają, że lotnisko służy Małopolsce. Wpływ krakowskiego lotniska na rozwój przedsiębiorstw i napływ inwestorów do regionu (tzw. wpływ katalityczny) generuje ponad 51,5 tysięcy miejsc pracy.

Wyzwania, które stoją przed krakowskim lotniskiem są szansą i pewnego rodzaju zobowiązaniem dla użytkowników lotniska, firm i instytucji działających na lotnisku i w jego otoczeniu, a także dla Małopolski i Krakowa. Działalność lotniska jest wpisana w rozwój samorządów lokalnych. Z kolei rozwój nowych technologii, sprawia, że ewoluują standardy stosowane w branży lotniczej, którym port lotniczy musi wyjść naprzeciw.

Źródło informacji i zdjęć: Kraków Airport

Czytany 217 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 czerwiec 2018 08:09

Artykuły powiązane

 • Podsumowanie pierwszego półrocza 2018 na krakowskim lotnisku.

  - W ubiegłym roku zostało uruchomionych dwadzieścia osiem nowych tras, w tym roku – trzynaście. Koncentrujemy się na utrzymaniu szerokiej siatki połączeń oferowanych przez ponad dwudziestu przewoźników, wyróżnia nas to spośród polskich portów regionalnych i jest atutem Małopolski – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

 • Krakowskie lotnisko przystąpiło do Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

  Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport oraz Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty podpisali deklarację współpracy w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

 • Krakowskie lotnisko przystąpiło do Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

  Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport oraz Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty podpisali deklarację współpracy w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

 • Pierwsze odrzutowce Jakowlewa w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W niedzielę 15 lipca o godzinie 12.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się spotkanie poruszające temat pierwszych odrzutowców Jakowlewa.

 • Londyn Luton – nowe połączenie prosto z Krakowa dzięki easyJet.

  W 2018 r. easyJet oferuje bezpośrednie połączenia z Krakowa do: Bazylei, Belfastu, Bristolu, Edynburga, Genewy, Liverpoolu, Londynu Gatwick, Lyonu, Manchesteru, Mediolanu Malpensy, Neapolu, Paryża Charles de Gaulle, Wenecji, a od dzisiaj także do Londynu Luton.

 • Wrocławskie lotnisko w europejskim top 7. Znalazł się wśród takich potęg jak Moskwa, Berlin czy Paryż.

  Port Lotniczy Wrocław jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez magazyn „Anker Report” na podstawie danych serwisu Flight Global. Wrocław znalazł się wśród takich potęg jak Moskwa, Berlin czy Paryż.

 • Z Krakowa do Tel Awiwu. LOT połączy kolejne polskie miasto z Izraelem.

  Od 25 lutego przyszłego roku Boeingami 737 MAX 8 LOT-u będzie można dotrzeć z Krakowa do Tel Awiwu. Połączenie uzupełni istniejącą ofertę rejsów z Warszawy i portów regionalnych. Bilety są od dziś dostępne w sprzedaży. Połączenia z Krakowa do Tel Awiwu mają odbywać się dwa razy w tygodniu, a rozkład będzie się różnił w poszczególnych tygodniach. Do Izraela pasażerowie będą mogli dotrzeć w każdy wtorek oraz w środę lub czwartek (w zależności od tygodnia). Z Tel Awiwu do stolicy Małopolski samoloty wystartują w poniedziałki oraz we wtorki lub środy. Wszystkie rejsy docelowo obsługiwane będą najnowocześniejszymi samolotami wąskokadłubowymi Boeing 737 MAX 8. 

 • Rekordowy czerwiec na wrocławskim lotnisku z ponad 26 proc. wzrostu.

  W czerwcu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 352 tys. pasażerów. Zarówno tanie linie, jak i przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali wzrosty o blisko 30%. Ponad 90 tys. podróżnych wybrało wakacje z biurem podróży.

 • Czerwiec na krakowskim lotnisku. Statystyki i wydarzenia.

  W czerwcu 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 594 983pasażerów, o 64 tys. więcej niż przed rokiem (+12%). Odnotowano łącznie 4 512 startów i lądowań, czyli o 8% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

 • Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Jasionce.

  Ponad 350 tysięcy pasażerów obsłużonych od stycznia do czerwca 2018 roku to najlepsze pierwsze półrocze w historii podrzeszowskiego lotniska. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ruch pasażerski w Jasionce wzrósł o prawie 10 procent.

Top