czwartek, 28 czerwiec 2018 09:13

Pierwszy ACJ320neo przekazany do montażu końcowego.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Airbus Press Release Foto: Airbus Press Release

Pierwszy ACJ320neo został przekazany do montażu końcowego w Hamburgu, rozpoczynając tym samym nową erę dla samolotów dyspozycyjnych Airbus. ACJ320neo, posiadający największą kabinę w swojej klasie, zostanie dostarczony w ostatnim kwartale przewoźnikowi biznesowemu Acropolis Aviation w Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie inny egzemplarz tego modelu trafi do firmy Comlux w Szwajcarii.

W liniach lotniczych na całym świecie lata już ponad 300 samolotów z rodziny A320neo, ale dostawy wersji dyspozycyjnych tych samolotów dopiero się rozpoczynają.

Podobnie jak w przypadku samolotów liniowych, rodzina ACJ320neo wyposażona jest w silniki nowej generacji i w końcówki skrzydeł typu Sharklet. Wszystkie te udoskonalenia zapewniają wspólnie oszczędność paliwa na poziomie 15% i skokowy wzrost zasięgu.

W rezultacie ACJ320neo może przewozić 25 pasażerów na trasach do 11 100 km (6 000 mil morskich), wymagających nawet 13 godzin lotu, co umożliwia mu przeloty na takich odcinkach jak Londyn – Pekin, Londyn – Kapsztad i Moskwa – Los Angeles. Bliźniaczy ACJ319neo może przewozić 8 pasażerów na trasach do 12 500 km (6 700 mil), utrzymując się w powietrzu do 15 godzin.

Rodzina ACJ320neo wyróżnia się szerszą i wyższą kabiną niż tradycyjne odrzutowe samoloty  dyspozycyjne, a jednocześnie charakteryzuje się podobną powierzchnią postojową i kosztami eksploatacji oraz wyższą wartością rezydualną.

Różni się ona od wersji liniowych także m.in. wzmocnioną ładownią, umożliwiającą instalację dodatkowych zbiorników środkowych (ACT) dla potrzeb przelotów międzykontynentalnych, wbudowanymi schodkami, dającymi użytkownikom tej maszyny większą niezależność na lotniskach, a także niższą presuryzacją kabiny dla zapewnienia komfortu pasażerom.

Zamówienia na samoloty z rodziny ACJ320neo obejmują obecnie łącznie dziewięć maszyn, w tym trzy ACJ319neo i sześć ACJ320neo.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 471 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 czerwiec 2018 09:17

Artykuły powiązane

 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

 • Airbus i Ursa kontynuują współpracę w dziedzinie satelitarnego obrazowania radarowego.

  Spółka Airbus Defence and Space będzie kontynuować udostępnianie danych ze swoich satelitów radarowych spółce Ursa Space Systems (dalej: Ursa), firmie analitycznej z sektora data fusion, z którą Airbus współpracuje od 2015 r.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii odebrały dwa nowe H225M.

  Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) odebrały dostawę siódmego i ósmego wielozadaniowego śmigłowca H225M (znanego wcześniej pod nazwą EC725).

 • A350-900 w specjalnym malowaniu Airbus i China Airlines.

  Linie China Airlines (CAL) odebrały pierwszy z najnowszej serii zamówionych samolotów A350-900. Egzemplarz został przekazany tajwańskiemu przewoźnikowi w unikalnym, wspólnym malowaniu łączącym jego charakterystyczny, symbolizujący kwiat śliwy logotyp ze specjalnym motywem plecionki włókien węglowych, zaprojektowanym przez spółkę Airbus specjalnie dla A350 XWB.

Top