czwartek, 28 czerwiec 2018 11:10

Roboty będą wspierać produkcję samolotów bojowych.

Napisane przez BAE Systems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grafika: BAE Systems Grafika: BAE Systems

Inżynierowie BAE Systems będą niebawem mogli czerpać korzyści z użytkowania robotów współpracujących z zespołami linii produkcyjnej (collaborative robots – cobots – „koboty”), zaprojektowanych aby wspierać ludzi w złożonych procesach produkcji samolotów bojowych. Takie rozwiązania mają wejść w życie już w tym roku.

Stacja robocza oparta o „koboty” i wyposażona w szeroki zakres technologii cyfrowych to kluczowa cecha fabryki przyszłości. Projekt pilotażowy zostanie uruchomiony w zakładach firmy w Warton, w hrabstwie Lancashire. „Koboty” będą tam pracować u boku pracowników budujących systemy dla najnowocześniejszych samolotów bojowych.

Technologie, które rozwinięto, w tym system rozpoznający operatora i wyposażone w sensory ramię „kobotyczne”, będą testowane przed końcem br., na linii montażowej samolotów Typhoon. To najnowsze przedsięwzięcie w strategii BAE Systems, której celem jest ciągła inwestycja i rozwój zdolności produkcyjnych z myślą o dostawach samolotów przyszłości.

Wdrożenie nowych, zintegrowanych cyfrowo zaawansowanych technologii produkcyjnych opiera się o dotychczasowe inwestycje w robotykę. Główne zadanie, jakie postawiła przed sobą firma BAE Systems, to dalsze zwiększanie produktywności oraz podnoszenie jakości i poziomu bezpieczeństwa, związanych z przyszłościowymi programami rozwoju konstrukcji lotniczych. To z kolei ma się przekładać na wzrost konkurencyjności i elastyczności produkcyjnej spółki. Robotyka od dawna stanowi integralny element linii produkcyjnej samolotów bojowych w firmie BAE Systems. Wiąże się z tym wysoki stopień automatyzacji, a zintegrowane sensory zabudowane w stacjach roboczych to kolejny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników, którzy swoje zadania wykonują bezpośrednio z robotami.

Technologia pozwoli pracownikowi na podejmowanie decyzji o znaczeniu strategicznym dla procesu, i delegowanie do wykonania przez ramię „kobotyczne” powtarzalnych, maszynowo wykonywanych i wymagających konsekwencji czynności. Pozwoli to inżynierom na poświęcenie uwagi zadaniom wymagających wysokiego poziomu umiejętności, i stworzy wartość dodaną w procesie produkcyjnym.

System będzie w stanie rozpoznać operatora i automatycznie załadować indywidualne profile poszczególnych pracowników za pośrednictwem bezprzewodowej wymiany danych. Co więcej, automatycznie przekazywane będą wskazówki i instrukcje, dopasowane do poziomu wiedzy i doświadczenia obsługującej urządzenie osoby. Maszyna będzie więc działać jak „przewodnik”, w toku wykonywania praktycznych czynności. To z kolei przełoży się na wzrost tempa i dokładności pracowników.

CECHY KLUCZOWE

 • Rozpoznawanie operatora – stacje robocze oparte o wysokie technologie będą wykorzystywały czujniki bezprzewodowe w celu rozpoznawania każdego z pracowników i dopasują odpowiednio środowisko pracy.
 • Cyfrowy „paszport” szkoleniowy – pozwoli na zapamiętanie poziomu doświadczenia, historii odbytych szkoleń i uprawnień każdego z pracowników.
 • Ramię „kobotyczne” – zostanie wyposażone w czujniki, które pozwolą mu na bezpieczną interakcję z pracownikami w czasie złożonych czynności montażowych.
 • Montaż z niewielkim wsparciem – funkcjonalność ta pozwoli na podpowiedzenie użytkownikowi doboru prawidłowych komponentów lub materiałów eksploatacyjnych wykorzystywanych w procesie produkcyjnym.

Dave Holmes, dyrektor zarządzający działu lotniczego w BAE Systems stwierdził: „To dla nas dopiero początek eksploracji możliwości, jakich automatyzacja może dostarczyć branży. W miarę jak wchodzimy w czwartą rewolucję przemysłową pojawia się coraz więcej ciekawych usprawnień”.

„Kobotyka to naturalny kierunek dla rozwoju technologii produkcyjnych, który pozwoli na mieszanie stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji. Przewidujemy, że ludzie będą po prostu podejmować decyzje strategiczne o większym znaczeniu i powierzać powtarzalne i zawiłe aspekty procesu produkcyjnego robotom”.

„W fabryce opartej o technologie przyszłości automatyzacja pozwoli pracownikom na szybszą i bezpieczną pracę, oraz utrzymanie stałego poziomu dokładności, co z kolei przełoży się na zwiększenie produktywności i jakości”.

BAE Systems współpracuje obecnie z wieloma partnerami, w tym z Centrum Badań nad Zaawansowanymi Metodami Produkcyjnymi Uniwersytetu w Sheffield czy z firmą Siemens, która ma dostarczyć oprogramowanie MindSphere. Oprogramowanie to połączy technologie w ramach stacji roboczej i opracuje dane produkcyjne, które pozwolą inżynierom na analizowanie i usprawnianie zaawansowanych procesów produkcyjnych.

Kobotyczna stacja robocza to tylko część planów BAE Systems odnośnie dalszego wdrażania i integracji nowych technologii produkcyjnych w miejscu pracy, w tym konfigurowalnych technologii wielofunkcyjnych, druku 3D, rozszerzonej rzeczywistości i autonomii produkcyjnej.

BAE Systems jest obecnie zaangażowane w produkcję i rozwój najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych na świecie samolotów bojowych – w tym Eurofighter Typhoon i F-35 Lightning II. Spółka otworzyła w ubiegłym roku Centrum Rozwoju Procesów Produkcyjnych i Nowych Produktów w Samlesbury. Placówka ta zajmuje się wdrażaniem druku 3D i technologii VR, aby obniżyć koszty i przyspieszyć produkcję samolotów bojowych. Firma poczyniła również szeroko zakrojone inwestycje w robotykę, w ramach szkoleń zawodowych na wczesnych etapach rozwoju pracowników. Inicjatywy szkoleniowe organizowane są głównie w ramach Akademii Umiejętności i Wiedzy, zlokalizowanej w zakładzie Samlesbury w hrabstwie Lancashire.

Źródło informacji i zdjęć: BAE Systems

Czytany 431 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 czerwiec 2018 11:14

Artykuły powiązane

 • WACO Classic Aircraft Corporation zmienia właściciela.

  W dniu 9 listopada b.r. spółka Dimor Group Inc. z siedzibą w Fort Lauderdale w stanie Floryda przejęła utworzoną w 1983 r. spółkę WACO Aircraft Corporation, której siedziba mieści się w Battle Creek w stanie Michigan. Przejęcie obejmuje agenta obsługi naziemnej (FBO) i zakład serwisowy Centennial Aircraft Services, Inc. mający certyfikat Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) wydany w oparciu o cz. 145 Kodeks Przepisów Federalnych Stanów Zjednoczonych, również mający swoją siedzibę w Battle Creak.

 • Leasing krótkoterminowy w LOT. Dodatkowe samoloty pomagają realizować rozkład.

  Regularność rejsów przez siedem dni nielegalnego strajku wyniosła 95 proc. Przez pierwsze trzy dni nie został odwołany ani jeden lot. Było to łatwiejsze dzięki pozyskaniu dodatkowych samolotów w ramach leasingu krótkoterminowego. Koszt tej operacji wyniósł dotychczas 3,5 mln zł.

 • Lufthansa Group kupuje kolejne samoloty nowej generacji na krótkie i średnie trasy.

  28września rada nadzorcza Deutsche Lufthansa AG zatwierdziła zakup 27 krótko- i średniodystansowych samolotów. Opcja zakupu 24 Airbusów A320neo i trzech A321 została przekształcona w zamówienie. Decyzja jest odpowiedzią na pozytywny rozwój rynku i osiągnięte zyski, zapewniając odpowiednie zasoby floty w nadchodzących latach. Całkowita wartość tego zamówienia w cenach ofertowych wynosi około 3 miliardy dolarów. Zwiększa to łączną liczbę zamówień grupy na A320neo i A321neo do 149, z czego 13 już zasiliło flotę Lufthansy.

 • Nuctech Warsaw - dostawca systemów kontroli bezpieczeństwa otwiera nowy zakład produkcyjno - biurowy w Kobyłce.

  Nuctech Warsaw, należąca do chińskiego przedsiębiorstwa technologicznego Nuctech Co. Ltd. - wiodącego światowego dostawcy zaawansowanych systemów kontroli bezpieczeństwa dla służb celnych, lotnisk, portów i kolei otwiera nowy zakład produkcyjno-biurowy o powierzchni 6 000 m2 w Kobyłce pod Warszawą.

 • Pierwszy Airbus wyprodukowany w zakładach w Mobile leci do odbiorcy na biopaliwach.

  Jeszcze w tym tygodniu amerykańskie zakłady Airbus produkujące samoloty z rodziny A320 dostarczą pierwszą swoją maszynę napędzaną częściowo tzw. zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Najnowszy egzemplarz A321 jest przeznaczony dla linii JetBlue i zgodnie z planem, opuszcza w Mobile w dniu 20 września, mając w zbiornikach mieszankę zawierającą 15 procent specjalnych biopaliw.

 • Brona: Polska ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną.

  Polska jest krajem, który ma aspiracje związane z robotyką kosmiczną i systemami, które w przyszłości będą umieszczane w kosmosie, nie tylko na planecie Mars, ale chociażby wokół naszej planety - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

 • Pierwszy A380 dla ANA opuścił linię montażu końcowego w Tuluzie.

  Pierwszy airbus A380 dla linii All Nippon Airways (ANA) został wyholowany z linii montażu końcowego (FAL) w Tuluzie.  Samolot znajduje się teraz na stanowisku zewnętrznym, na którym odbędzie szereg prób naziemnych, przygotowujących go do pierwszego lotu, zaplanowanego na najbliższe tygodnie. Następnie kolos trafi do zakładów Airbus w Hamburgu, gdzie zostanie pomalowany na docelowe barwy i wykonane zostaną prace nad instalacją i wykończeniem kabiny pasażerskiej.

 • Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski w Chełmie.
  W imieniu Komisji Samolotowej AP, Aeroklubu Polskiego i Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie mamy przyjemność przekazać zaproszenie i pismo organizacyjne na 61. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów oraz 47. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów. Gorąco zachęcamy do rywalizacji sportowej. Zawody w Chełmie zakończą tegoroczną edycję Samolotowego Nawigacyjnego Pucharu Polski.
 • Airbus wprowadza modele A220-100 i A220-300. Nowy członek rodziny Airbus – prosto z Kanady.

  Podczas uroczystości, która odbyła się w Henri-Ziegler Delivery Centre, znajdującym się pod Tuluzą ośrodku Grupy Airbus, ten europejski producent przedstawił swój nowy samolot: A220. W obecności pracowników Airbusa i przedstawicieli mediów z całego świata punktualnie o godz. 12:25 czasu CEST na pasie startowym ośrodka dostaw wylądował reprezentacyjny airbus A220-300, który przyleciał tam bezpośrednio po zakończeniu prac malarskich w swoim nowym malowaniu firmowym: z naniesioną na kadłubie nazwą marki Airbus i oznaczeniem modelu A220-300.

 • Wyniki VIII Rajdowych Mistrzostw Polski oraz Samolotowego Rajdowego Pucharu Polski 2018.
  Komisja Samolotowa Aeroklubu Polskiego udostępniła materiały oraz wyniki po zakończeniu VIII Rajdowych Mistrzostw Polski w Nowym Targu, oraz dodatkowo wyniki końcowe Samolotowego Rajdowego Pucharu Polski 2018.
Top