piątek, 29 czerwiec 2018 18:21

Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 20 śmigłowców wojskowych H145M.

Napisane przez Airbus Helicopters
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Airbus H145M - Foto: Airbus Helicopters / A. Pecchi Airbus H145M - Foto: Airbus Helicopters / A. Pecchi

Śmigłowce wyposażone są w innowacyjny system zarządzania uzbrojeniem HForce, w ramach programu modernizacji sił zbrojnych Zrinyi 2026. Wraz ze śmigłowcami Airbus dostarczy kompleksowy pakiet szkoleniowy i wsparcia.

„Jesteśmy zaszczyceni, że ponownie zostaliśmy dostawcą węgierskiego Ministerstwa Obrony, które dziś witamy jako nowego nabywcę śmigłowców H145M. Zamówienie to potwierdza nasze doskonałe i pełne zaufania relacje z węgierskimi siłami zbrojnymi, po zakupieniu przez nie w ubiegłym roku dwóch samolotów A319 do transportu wojska. Airbus jest wdzięczny za zaufanie i wiarę pokładaną przez węgierski rząd w naszych produktach”, powiedział Tom Enders, dyrektor generalny Airbusa.

Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 3,7 tony, H145M może być używany do wielu zadań, w tym do transportu oddziałów, obserwacji, ewakuacji rannych, poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, a także ewakuacji medycznej. Flota węgierskich śmigłowców będzie wyposażona w liny desantowe, kamery wysokiej rozdzielczości, sprzęt do zwalczania pożarów, osłony balistyczne i elektroniczne systemy samoobrony, spełniające najbardziej rygorystyczne wymagania operacyjne. System HForce, opracowany przez Airbus Helicopters, pozwoli Węgrom wyposażyć ich śmigłowce w różnorodne uzbrojenie strzeleckie lub kierowane pociski rakietowe powietrze-ziemia i powietrze-powietrze.

H145M to sprawdzony lekki śmigłowiec dwusilnikowy, który po raz pierwszy został dostarczony w 2015 r. siłom zbrojnym Niemiec, a następnie został zamówiony przez Tajlandię i Republikę Serbii. Dojrzałość programu pozwala firmie Airbus Helicopters realizować zamówienia zgodnie z kosztorysem i harmonogramem. Wskaźnik gotowości do wykonania misji dla H145M, które są już eksploatowane, przekracza 95 procent.

Napędzany dwoma silnikami Safran Arriel 2E, H145M jest wyposażony w cyfrowy układ sterowania silnikiem (FADEC) i zestaw awioniki cyfrowej Helionix. Śmigłowiec posiada doskonałego 4-osiowego autopilota, zwiększającego bezpieczeństwo lotu i redukującego wysiłek pilota. Szczególnie niski poziom emitowanego przez niego hałasu sprawia, że H145M jest najcichszym śmigłowcem w swojej klasie.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Helicopters

Czytany 812 razy Ostatnio zmieniany piątek, 29 czerwiec 2018 18:26

Artykuły powiązane

 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

 • Airbus i Ursa kontynuują współpracę w dziedzinie satelitarnego obrazowania radarowego.

  Spółka Airbus Defence and Space będzie kontynuować udostępnianie danych ze swoich satelitów radarowych spółce Ursa Space Systems (dalej: Ursa), firmie analitycznej z sektora data fusion, z którą Airbus współpracuje od 2015 r.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii odebrały dwa nowe H225M.

  Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) odebrały dostawę siódmego i ósmego wielozadaniowego śmigłowca H225M (znanego wcześniej pod nazwą EC725).

 • A350-900 w specjalnym malowaniu Airbus i China Airlines.

  Linie China Airlines (CAL) odebrały pierwszy z najnowszej serii zamówionych samolotów A350-900. Egzemplarz został przekazany tajwańskiemu przewoźnikowi w unikalnym, wspólnym malowaniu łączącym jego charakterystyczny, symbolizujący kwiat śliwy logotyp ze specjalnym motywem plecionki włókien węglowych, zaprojektowanym przez spółkę Airbus specjalnie dla A350 XWB.

Top