środa, 04 lipiec 2018 16:19

Jak zorganizować pokazy lotnicze podpowiada Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak zorganizować legalne pokazy lotnicze? Wszystkiego dowiesz się w ULC. Jak zorganizować legalne pokazy lotnicze? Wszystkiego dowiesz się w ULC.

Pokazy lotnicze to wydarzenia, które przyciągają wielu pasjonatów lotnictwa, ale także osoby niezwiązane z awiacją, które chętnie podziwiają umiejętności pilotów. Najwięcej pokazów organizowanych jest w szczycie sezonu lotniczego, czyli w wakacje. Z uwagi na bezpieczeństwo publiczności i pilotów pokazy lotnicze muszą odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. W związku z tym oraz w trosce o bezpieczeństwo publiczności i uczestników tego rodzaju imprez Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę na temat przepisów dotyczących organizacji oraz przeprowadzania pokazów lotniczych.

Przez pokaz lotniczy, zgodnie z art. 123 ust. 1a ustawy z dnia 3 lipca 2002 - Prawo Lotnicze (Dz.U. z 2018, poz. 1183.), należy rozumieć loty statków powietrznych organizowane dla publiczności w celu zademonstrowania sprzętu lotniczego lub umiejętności pilotów, które nie są wykonywane wyłącznie w ramach szkolenia lub treningu lub organizowane wyłącznie w celach handlowych lub zawodowych.

Przed przystąpieniem do organizacji pokazu lotniczego należy złożyć do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego stosowny wniosek lub zgłosić zamiar jego przeprowadzenia, stosownie do postanowień art. 123 ust. 1b i ust. 1d ustawy – Prawo lotnicze.

Wszelkie podejmowanie działań zmierzających do organizacji i przeprowadzenia pokazów bez wymaganej zgody lub powiadomienia o zamiarze zorganizowania pokazu z udziałem publiczności jest nielegalne i niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Wykonywanie lotów szkolnych lub treningowych przy okazji imprez z udziałem publiczności nosi już znamiona pokazu lotniczego. Organizator tego rodzaju imprez ma obowiązek spełnić warunki zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie lotów próbnych i akrobacyjnych oraz pokazów lotniczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1488).

Wielu organizatorów nielegalnych pokazów tłumaczy je realizowaniem statutowych działań organizacji np. wykonywaniem lotów szkoleniowych lub treningowych, a obecność publiczności uznaje za przypadkową lub związaną z innym wydarzeniem odbywającym się na terenie wydzielonym na potrzeby, np. jarmarku lub pikniku rodzinnego. Z punktu widzenia prawa sytuacja, w której wykonywane są loty statków powietrznych dla zorganizowanych skupisk ludzi, jest już pokazem lotniczym i podległa zgłoszeniu do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Podczas tego rodzaju imprez występuje jawne zagrożenie bezpieczeństwa lotów, a także mienia i osób na nich przebywających, dlatego muszą odbywać się zgodnie z przepisami stworzonymi dla zapewnienia bezpieczeństwa pokazów lotniczych.
 
Lokalne władze wydając decyzję na zorganizowanie imprezy masowej na terenach lotnisk, lądowisk lub terenach wydzielonych powinny dopilnować, by organizator zapraszając publiczność stosował przepisy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2017r. poz. 1160 z późn. zm.), eliminując w ten sposób ryzyko związane z oddziaływaniem działalności lotniczej na uczestników imprezy.

Jak zorganizować legalny pokaz lotniczy?

1.    Złóż wniosek lub powiadomienie do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jeśli planujesz zorganizowaną działalność z udziałem publiczności i statków powietrznych.
2.    Nie myl lotniczej działalności statutowej z pokazem lotniczym. Przerwij swoją działalność, jeśli obok trwa impreza z udziałem publiczności lub zgłoś ją jako pokaz lotniczy.
3.    Pamiętaj, że demonstrowanie sprzętu lotniczego lub umiejętności pilotów dla zgromadzonej publiczności jest pokazem lotniczym i wymaga zgody lub podlega powiadomieniu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
4.    Zadzwoń do nas 22 520 75 00 lub 22 520 73 55, jeśli chcesz zorganizować legalny pokaz lotniczy. Udzielimy Ci niezbędnych informacji.

Organizacja pokazów lotniczych bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego podlega karze pieniężnej, zgodnie z art. 209r ustawy Prawo lotnicze.

pdfUlotka do pobrania78.51 KB

Źródło informacji i grafiki: ULC

Czytany 713 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 lipiec 2018 16:22

Artykuły powiązane

 • Imprezy lotnicze 2018 w Polsce - krótkie podsumowanie.

  Nastała przepiękna polska jesień, koniec roku zbliża się wielkimi krokami, wszystko to skłania do przemyśleń i podsumowań tego co wydarzyło się przez ostatni czas. 

 • Dziesięć minut lotu, kilkanaście figur w powietrzu, ogromne wrażenie publiczności.

  Jego niezwykłe pokazy w myśliwcu F-16 można zobaczyć podczas air show w Polsce i Europie, ostatnio również w czeskiej Ostrawie, gdzie trwały Dni NATO. O tym jak przygotowuje się do pokazu, opowiada mjr Dominik „Zippity” Duda, lider zespołu F-16 Tiger Demo Team Poland, a na co dzień instruktor-pilot w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Orliki na Athens Flying Week 2018 zakończyły sezon pokazowy.
  Pokazami lotniczymi Athens Flying Week 2018 w bazie Sil Powietrznych Grecji w Tanagrze, Zespół Akrobacyjny ORLIK zakończył sezon występów polskich lotników wojskowych na krajowych i zagranicznych imprezach lotniczych.
 • Po 6 latach Piknik Lotniczy powróci do Płocka.
  - Dobra atmosfera i dobra współpraca z Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej przyniosły efekt: zorganizujemy Piknik Lotniczy i przygotowujemy na lotnisku betonowy pas – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

 • Powstał Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) na Śląsku.

  Podczas katowickiej konferencji Impact mobility’18 rEVolution w dniu 12 września 2018 roku, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaja Wilda zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Programu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który będzie skoncentrowany na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

 • Pokazy Air Show 2018: wspierane przez instytucje wojskowe, media i biznes.

  Tegoroczne pokazy, planowane z niezwykłym rozmachem, nie byłyby możliwe do zrealizowania bez wsparcia parterów, zwłaszcza sponsorów strategicznych, którymi są: Polska Grupa Zbrojeniowa, Bank Gospodarstwa Krajowego i PKN Orlen. W najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze w Polsce zaangażowało się także wiele innych firm, instytucji wojskowych, a także mediów, które XVI edycję AIR SHOW, objęły patronatem medialnym.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Relacja filmowa Aviation24.pl.

  To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". Przez dwa dni Kazimierz Dolny nad Wisłą zapraszał muzyką, wystawami, stoiskami oraz pokazami lotniczymi. Ekipa Aviation24.pl była na miejscu i okiem swojej kamery zaglądała do głównych atrakcji w tym małym urokliwym miasteczku.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Trzecia edycja już za nami.

  Drugi weekend września Kazimierz Dolny był pełen wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”, w których aktywnie udział wzięli mieszkańcy oraz licznie przybyli fani lotnictwa z różnych regionów Polski. Jednym słowem Kazimierz opanowali lotnicy.

 • Mechanizm Kompensacji i Redukcji CO2 dla Lotnictwa Międzynarodowego.

  Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) opublikowała na swoich stronach internetowych https://www.icao.int/environmental-protection/CORSIA/Pages/default.aspx tekst Załącznika 16 cz. 4 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym wraz z materiałami towarzyszącymi. Załącznik poświęcony został regulacjom związanym z Mechanizmem Kompensacji i Redukcji CO2 dla Lotnictwa Międzynarodowego (CORSIA).

Top