środa, 04 lipiec 2018 16:19

Jak zorganizować pokazy lotnicze podpowiada Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Napisane przez ULC
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak zorganizować legalne pokazy lotnicze? Wszystkiego dowiesz się w ULC. Jak zorganizować legalne pokazy lotnicze? Wszystkiego dowiesz się w ULC.

Pokazy lotnicze to wydarzenia, które przyciągają wielu pasjonatów lotnictwa, ale także osoby niezwiązane z awiacją, które chętnie podziwiają umiejętności pilotów. Najwięcej pokazów organizowanych jest w szczycie sezonu lotniczego, czyli w wakacje. Z uwagi na bezpieczeństwo publiczności i pilotów pokazy lotnicze muszą odbywać się zgodnie z określonymi przepisami. W związku z tym oraz w trosce o bezpieczeństwo publiczności i uczestników tego rodzaju imprez Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował ulotkę na temat przepisów dotyczących organizacji oraz przeprowadzania pokazów lotniczych.

Przez pokaz lotniczy, zgodnie z art. 123 ust. 1a ustawy z dnia 3 lipca 2002 - Prawo Lotnicze (Dz.U. z 2018, poz. 1183.), należy rozumieć loty statków powietrznych organizowane dla publiczności w celu zademonstrowania sprzętu lotniczego lub umiejętności pilotów, które nie są wykonywane wyłącznie w ramach szkolenia lub treningu lub organizowane wyłącznie w celach handlowych lub zawodowych.

Przed przystąpieniem do organizacji pokazu lotniczego należy złożyć do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego stosowny wniosek lub zgłosić zamiar jego przeprowadzenia, stosownie do postanowień art. 123 ust. 1b i ust. 1d ustawy – Prawo lotnicze.

Wszelkie podejmowanie działań zmierzających do organizacji i przeprowadzenia pokazów bez wymaganej zgody lub powiadomienia o zamiarze zorganizowania pokazu z udziałem publiczności jest nielegalne i niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Wykonywanie lotów szkolnych lub treningowych przy okazji imprez z udziałem publiczności nosi już znamiona pokazu lotniczego. Organizator tego rodzaju imprez ma obowiązek spełnić warunki zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie lotów próbnych i akrobacyjnych oraz pokazów lotniczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1488).

Wielu organizatorów nielegalnych pokazów tłumaczy je realizowaniem statutowych działań organizacji np. wykonywaniem lotów szkoleniowych lub treningowych, a obecność publiczności uznaje za przypadkową lub związaną z innym wydarzeniem odbywającym się na terenie wydzielonym na potrzeby, np. jarmarku lub pikniku rodzinnego. Z punktu widzenia prawa sytuacja, w której wykonywane są loty statków powietrznych dla zorganizowanych skupisk ludzi, jest już pokazem lotniczym i podległa zgłoszeniu do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Podczas tego rodzaju imprez występuje jawne zagrożenie bezpieczeństwa lotów, a także mienia i osób na nich przebywających, dlatego muszą odbywać się zgodnie z przepisami stworzonymi dla zapewnienia bezpieczeństwa pokazów lotniczych.
 
Lokalne władze wydając decyzję na zorganizowanie imprezy masowej na terenach lotnisk, lądowisk lub terenach wydzielonych powinny dopilnować, by organizator zapraszając publiczność stosował przepisy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2017r. poz. 1160 z późn. zm.), eliminując w ten sposób ryzyko związane z oddziaływaniem działalności lotniczej na uczestników imprezy.

Jak zorganizować legalny pokaz lotniczy?

1.    Złóż wniosek lub powiadomienie do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jeśli planujesz zorganizowaną działalność z udziałem publiczności i statków powietrznych.
2.    Nie myl lotniczej działalności statutowej z pokazem lotniczym. Przerwij swoją działalność, jeśli obok trwa impreza z udziałem publiczności lub zgłoś ją jako pokaz lotniczy.
3.    Pamiętaj, że demonstrowanie sprzętu lotniczego lub umiejętności pilotów dla zgromadzonej publiczności jest pokazem lotniczym i wymaga zgody lub podlega powiadomieniu Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
4.    Zadzwoń do nas 22 520 75 00 lub 22 520 73 55, jeśli chcesz zorganizować legalny pokaz lotniczy. Udzielimy Ci niezbędnych informacji.

Organizacja pokazów lotniczych bez zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego podlega karze pieniężnej, zgodnie z art. 209r ustawy Prawo lotnicze.

pdfUlotka do pobrania78.51 KB

Źródło informacji i grafiki: ULC

Czytany 446 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 lipiec 2018 16:22

Artykuły powiązane

 • Zobacz Oficjalny Spot Air Show 2018 w Radomiu! Rozmawialiśmy z przedstawicielami Biura Organizacyjnego pokazów.

  Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. Rozmawaliśmy również przy okazji z przedstawicielami Biura Organizacyjnego Air Show 2018 w Radomiu.

 • SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy na Air Show 2018.

  SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy produkowany przez koncern lotniczy SAAB w koprodukcji z BAE Systems. Gripen charakteryzuje się stosunkowo wysokimi osiągami, a przy tym jest to dość uniwersalna maszyna przystosowana na wymogów współczesnego pola walki.

 • Royal International Air Tatoo 2018. 100-lecie Królewskich Sił Powietrznych.

  Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal International Air Tatoo. W tym roku jest to ważne wydarzenie w Wielkiej Brytanii, ponieważ przypada w 100-lecie Królewskich Sił Lotniczych. Brytyjskie Air Show zakończy się dzisiaj, a my tymczasem prezentujemy zdjęcia Petera Steehouwera z ostatnich dni.

 • Urząd Lotnictwa Cywilnego na 36. plenarnej sesji ECAC.

  W dniach 10-11 lipca br. w Strasbourgu odbyła się 36. plenarna sesja Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), w której udział wziął Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Oprócz Dyrektorów Generalnych Lotnictwa Cywilnego w sesji uczestniczyli m.in. przedstawiciele państw członkowskich ECAC, organizacji międzynarodowych, a także Przewodniczący Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) dr Olumuyiwa Benard Aliu, Sekretarz Generalna ICAO dr Fang Liu, Dyrektor Generalny ds. mobilności i transportu w Komisji Europejskiej Henrik Hololei oraz Dyrektor Generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Alexandre de Juniac.

 • Akredytacje i pakiety spotterskie na Air Show w Radomiu.

  Organizatorzy Pokazów Lotniczych w Radomiu informują, że wnioski o przyznanie pakietu spotterskiego Biuro Prasowe zacznie przyjmować 5 lipca 2018 r. akredytacje zostaną zakończone 20 lipca 2018 r. o godz. 15.00.Po tym terminie nie będzie już możliwe uzyskanie akredytacji.

 • Latający ołówek powraca. Rumuński Mig-21 na Air Show w Radomiu.

  Na Międzynarodowych Pokazach AIR SHOW 2018 kolejny raz wystąpi ulubieniec fanów lotnictwa - solista rumuński na myśliwcu MiG-21 LanceR. "Latający ołówek" to rumuński samolot myśliwski MiG-21 LanceR - zmodyfikowana wersja radzieckiego myśliwca MiG-21. W 1995 r. wzniósł się w powietrze pierwszy prototyp tej maszyny.

 • Dwudniowy program X Nowotarskiego Pikniku Lotniczego.

  Blisko 16 godzin pokazów, ponad 30 maszyn w powietrzu! To wszystko czeka nas już za kilka dni. 7-8 lipca wszystkie drogi będą prowadzić na nowotarskie lotnisko! Prezentujemy Państwu szczegółowy program na poszczególne dni.

 • Uwaga! Zmiany w przewozie substancji sproszkowanych na rejsach do USA.

  Od 30 czerwca br. amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security - DHS) wprowadza ograniczenia dotyczące przewozu substancji sproszkowanych w ilościach powyżej 350 ml w bagażu kabinowym na rejsach do USA.

 • Widzowie podczas Air Show w Radomiu zobaczą SAAB 105 OE.

  Saab 105 OE to samolot szkolno-bojowy i rozpoznawczy zbudowany przez wytwórnię SAAB dla Szwedzkich Sił Powietrznych.

 • Za kulisami Patrouille de France: sekrety zbiorowej doskonałości.

  Pod koniec maja br. oddział w Elancourt powitał Virginie Guyot, byłego pilota myśliwskiego i pierwszą kobietę-lidera zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych Patrouille de France, która przyjechała na konferencję podzielić się swoimi niezwykłymi doświadczeniami.

Top