niedziela, 08 lipiec 2018 14:10

Ratownicza Anakonda z Gdyni uczestniczyła w poszukiwaniu pilota samolotu Mig-29.

Napisane przez GBLMW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W-3WARM Anakonda Fot.: kmdr. ppor. M. Braszak W-3WARM Anakonda Fot.: kmdr. ppor. M. Braszak
Załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przystąpiła do akcji poszukiwawczej pilota MiG-29, który uległ katastrofie. Akcję przerwano, po odnalezieniu miejsca katastrofy przez służby naziemne.

W dniu wypadku o godzinie 2:03 w nocy, załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda, dyżurującego w Gdyni Babich Dołach, otrzymała zadanie startu i poszukiwania w ustalonym rejonie pilota samolotu MiG-29. O godzinie 2:25 śmigłowiec dowodzony przez kpt pil. Marka Wawrzyniaka wystartował do wykonania zadania, utrzymując po starcie łączność ze służbami ratownictwa. Przed dolotem do rejonu poszukiwań, o godzinie 2:47 załoga dostała informację o przerwaniu zadania, ze względu na zlokalizowanie miejsca katastrofy samolotu przez służby naziemne. O godzinie 3:27 Anakonda lądowała na lotnisku 43 Bazy w Babich Dołach.
***
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim". Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km2; powierzchni morza. W ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Morskiego i Lotniczego w strefie odpowiedzialności BLMW znajduje się także 100 km pas lądu przyległy do wybrzeża morskiego. Całodobowy dyżur pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku, wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło informacji i zdjęć: Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

Czytany 1943 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 lipiec 2018 14:17

Artykuły powiązane

Top