poniedziałek, 09 lipiec 2018 17:31

Airbus otrzymuje od ESA zlecenie na dwa projekty badawcze w ramach misji Mars Sample Return.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Wikimedia.com / NASA / USGS / Public Domain Licence Źródło zdjęcia: Wikimedia.com / NASA / USGS / Public Domain Licence

Airbus uzyskał od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dwa zlecenia, obejmujące zaprojektowanie łazika marsjańskiego Sample Fetch Rover oraz statku Earth Return Orbiter. Obie konstrukcje będą miały decydujące znaczenie dla misji Mars Sample Return, polegającej na dostarczeniu próbek z Marsa na Ziemię przed końcem następnej dekady. W kwietniu 2018 r. NASA i ESA podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Po wystrzeleniu na Marsa w 2026 r. łazik Mars Sample Fetch Rover odszuka na powierzchni Marsa i przejmie 36 nie większych od długopisu pojemników z próbkami, wcześniej pozostawionych tam przez zbudowany przez NASA łazik Mars2020. Sample Fetch Rover pozbiera pojemniki, przetransportuje je do oczekującego pojazdu Mars Ascent Vehicle i załaduje je do znajdującego się w tym ostatnim zasobnika. Mars Ascent Vehicle wystartuje następnie z powierzchni planety i umieści zasobnik z próbkami na jej orbicie.

Trzecią częścią misji jest orbiter ESA - Earth Return Orbiter, który przechwyci krążący wokół Marsa zasobnik z próbkami – przedmiot wielkości piłki do koszykówki – po czym umieści go w szczelnym systemie zapewniającym jego izolację biologiczną i sprowadzi na Ziemię. Próbki trafią do atmosfery ziemskiej i wylądują na terytorium Stanów Zjednoczonych jeszcze przed końcem następnej dekady, dostarczając naukowcom z całego świata materiału do wieloletnich badań przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego i technik analitycznych.

Patrick Lelong, kierownik projektu po stronie Grupy Airbus odpowiedzialny za projekt badawczy Earth Return Orbiter, powiedział: „Nasze wieloletnie doświadczenie w złożonych misjach badawczych, takich jak Rosetta, BepiColombo i Mars Express, będzie dla tego projektu niezwykle cennym atutem. To niezwykle trudna misja z technicznego punktu widzenia, ale perspektywa obejrzenia przysłanych na Ziemię próbek Marsa jest niezwykle ekscytująca.”

Ben Boyes, kierownik projektu odpowiedzialny z ramienia Grupy Airbus za projekt badawczy Sample Fetch Rover, dodaje: „To przełomowa, wyjątkowo ambitna i zaawansowana technicznie misja, łącząca wiedzę fachową ESA i NASA. Na Marsie po raz pierwszy będą współdziałać ze sobą dwa łaziki. Co więcej, w jej ramach po raz pierwszy zostaną wykonane dwie niezwykłe operacje: pierwszy start z powierzchni Masa i pierwsze przekazanie próbek na jego orbicie. Powodzenie tej misji raz pierwszy umożliwi bezpośrednie zbadanie gleby z Marsa w laboratoriach na Ziemi.”

David Parker, dyrektor działu Human and Robotic Exploration w ESA, powiedział: „Pozyskanie próbek z Marsa jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że chcemy dzięki nim zrozumieć, dlaczego Mars, chociaż jest to najbardziej podobna do Ziemi planeta naszego układu, wybrał zupełnie inną drogę ewolucji niż Ziemia, a po drugie – ponieważ chcemy dobrze poznać środowisko marsjańskie, aby umożliwić któregoś dnia ludziom pracę i życie na Czerwonej Planecie. Bardzo cieszę się z powierzenia nam przez ESA tych dwóch projektów. W połączeniu z innymi badaniami prowadzonymi w innych częściach Europy robimy właśnie kolejny ważny krok w eksploracji Marsa.”

Zarówno łazik Sample Fetch Rover, jak i orbiter Earth Return Orbiter są częścią zaproponowanej przez ESA-NASA misji Sample Return Mission, która ma zostać zatwierdzona przez Radę ESA w 2019 r. na szczeblu ministerialnym.

Źródło informacji: Airbus / TBB

Czytany 184 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 lipiec 2018 17:37

Artykuły powiązane

 • Airbus dostarcza liniom Turkish Airlines pierwszy egzemplarz A321neo w konfiguracji Cabin Flex.

  Linie Turkish Airlines (THY) odebrały pierwszy samolot A321neo w konfiguracji Cabin Flex. Maszynę przekazno przewoźnikowi w zakładach Grupy Airbus w Hamburgu. A321neo to najnowszy model cieszącej się popularnością rodziny A320. Dzięki odpowiedniej modyfikacji kadłuba umożliwia ona elastyczne skonfigurowanie samolotu do przewozu nawet 240 pasażerów, choć Turkish Airlines będą użytkować go z nieco mniejszą liczbą miejsc: z 20 fotelami w klasie Business i 162 w klasie Economy.

 • Airbus Helicopters i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podpisują umowę na 55 śmigłowców.

  Po zawarciu przez Francję i Ukrainę międzyrządowej umowy 8 czerwca, Airbus Helicopters podpisał umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy na zakup 55 cywilnych śmigłowców przeznaczonych do poszukiwania i ratownictwa (SAR), dla służb publicznych i misji ratowniczych (EMS) w kraju. 55 śmigłowców obejmuje 21 rekonfigurowanych H225, 10 nowych H145 oraz 24 H125.

 • Unia Europejska zleca konsorcjum firm pod przewodnictwem Airbusa zapewnienie Europie pełnego pokrycia obrazowaniem satelitarnym.

  Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznały konsorcjum firm pod przewodnictwem Grupy Airbus kontrakt na pokrycie całej powierzchni Europy zasięgiem wydajnych usług obrazowania satelitarnego wysokiej rozdzielczości. W skład konsorcjum wschodzą spółki Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France i space4environment. Kontrakt stanowi część realizowanego na potrzeby Unii Europejskiej programu obserwacji Ziemi „Copernicus” i przewiduje pokrycie jeszcze w 2018 roku sześciu milionów kilometrów kwadratowych 39 krajów świeżo pozyskanymi satelitarnymi obrazami optycznymi bardzo wysokiej rozdzielczości.

 • Pierwsza zmontowana tylna część kadłuba H160 jest gotowa do połączenia z innymi zespołami i eksploatacji.

  Pierwszy przedseryjny H160 ma już gotową tylną część kadłuba. Pierwszy główny zespół został zmontowany w Albacete w Hiszpanii, zgodnie z wdrożoną w Airbus Helicopters strategią specjalizacji poszczególnych wytwórni. Środkowa część kadłuba pierwszego przedseryjnego śmigłowca przybyła z zakładów firmy w Donauwörth w Niemczech na początku roku.

 • Airbus wykonuje pierwsze w historii lotnictwa automatyczne tankowanie dużego samolotu w powietrzu.

  Spółka Airbus Defence and Space odniosła kolejny sukces w próbach automatycznego tankowania w powietrzu (A3R, Automatic Air-to-Air Refuelling). Poprzednio udało się zatankować w ten sposób myśliwiec, tym razem odbiorcą paliwa był o wiele większy samolot.

 • JetBlue zamawia 60 samolotów A220-300 i zmienia zamówienie 25 sztuk A320neo na większe A321neo.

  Podpisując protokół ustaleń obejmujący 60 wiążących zamówień na samoloty A220-300, Linie JetBlue stały się dzisiaj pierwszym nabywcą tych maszyn po dokonanej w ostatnich dniach zmianie ich marki i oznaczenia.  Linie te zmieniły jednocześnie wcześniejsze zamówienie 25 egzemplarzy A320neo na większy model z tej samej rodziny – A321neo. Zarówno samoloty A321neo, jak i A220 w barwach JetBlue będą wyposażone w silniki Pratt & Whitney GTF.

 • Satelita sterowany cieczą magnetyczną. SatRevolution łączy siły ze Space Garden.

  W maju wynieśli prototyp pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego do stratosfery, dziś łączą siły z rzeszowską spółką kosmiczną, która jako pierwsza w Europie odtwarza warunki panujące na Marsie i Księżycu – SatRevolution podpisał umowę o współpracy ze Space Garden. Wszystko po to, by wesprzeć projekt KRAKsat – jednego z pierwszych skonstruowanych w Polsce satelitów typu CubeSat i pierwszego na świecie, który do sterowania swoim położeniem wykorzystywał będzie ciecz magnetyczną.

 • Airbus wprowadza modele A220-100 i A220-300. Nowy członek rodziny Airbus – prosto z Kanady.

  Podczas uroczystości, która odbyła się w Henri-Ziegler Delivery Centre, znajdującym się pod Tuluzą ośrodku Grupy Airbus, ten europejski producent przedstawił swój nowy samolot: A220. W obecności pracowników Airbusa i przedstawicieli mediów z całego świata punktualnie o godz. 12:25 czasu CEST na pasie startowym ośrodka dostaw wylądował reprezentacyjny airbus A220-300, który przyleciał tam bezpośrednio po zakończeniu prac malarskich w swoim nowym malowaniu firmowym: z naniesioną na kadłubie nazwą marki Airbus i oznaczeniem modelu A220-300.

 • Baza Lunares w Pile rozpoczyna nowy sezon "pozaziemskich" misji.

  W księżycowo-marsjańskiej bazie Lunares w Pile (Wielkopolskie) rozpoczyna się nowy sezon "pozaziemskich" misji. Habitat Lunares to symulowana baza kosmiczna i laboratorium badawcze; przedsięwzięcie uruchomiono w ubiegłym roku na terenie byłego lotniska wojskowego.

 • Airbus i ONZ łączą siły przy międzynarodowej eksploracji kosmosu.

  Podczas konferencji UNISPACE+50, zorganizowanej w ramach obchodów półwiecza międzynarodowej współpracy na polu eksploracji przestrzeni kosmicznej, Grupa Airbus i Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA) podpisały protokół ustaleń w przedmiocie wspólnych prac nad stworzeniem zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się odpowiednich ram do prowadzenia badań nad mikrograwitacją i wynikającymi z niej korzyściami. Dokument, którego ważność ma być przedłużana co pięć lat, zawiera również postanowienia o dążeniu do umożliwienia beneficjentom programu wykorzystania danych gromadzonych w wyniku obserwacji Ziemi z kosmosu oraz o wsparciu dla misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, jej wyspecjalizowanych agencji i państw członkowskich.

Top