wtorek, 17 lipiec 2018 11:33

Krakowskie lotnisko przystąpiło do Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

Napisane przez Kraków Airport
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport oraz Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty podpisali deklarację współpracy w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

- Cieszy mnie fakt, iż Kraków Airport dołączył do grona sygnatariuszy Deklaracji współpracy w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. Port lotniczy to miejsce dla którego bezpieczeństwo jest priorytetem. Dbałość krakowskiego lotniska o małych pasażerów, która przejawia się nie tylko w udogodnieniach w terminalu, ale także poprzez unikatowy projekt edukacyjny, jakim jest Centrum Edukacji Lotniczej – wyznacza nowe standardy działań. Kraków Airport podpisując Deklarację, potwierdza swoje zaangażowanie w obszarze sprawnego i kompleksowego wdrażanie rozwiązań na rzecz dzieci i młodzieży – powiedziała Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty

- Krakowskie lotnisko jest zaangażowane w projekty mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i podnoszenia komfortu podróży lotniczej. Dotychczasowa współpraca firm i instytucji działających na terenie Kraków Airport ma na celu diagnozę, inicjowanie i realizację rozwiązań, będących odpowiedzią  na konkretne potrzeby najmłodszych podróżnych. Kraków Airport realizuje także programy grantowe wspierając lokalną społeczność w działaniach związanych z podnoszeniem bezpieczeństwa dzieci. Wymienione aspekty to tylko część z elementów składających się na realizowaną przez krakowskie lotnisko Strategię społecznej odpowiedzialności biznesu – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport

- W Centrum Edukacji Lotniczej realizowane są projekty, które pozwalają przybliżyć m.in. zagadnienia związane z lotnictwem, etapy podróży lotniczej. W działania edukacyjne włączają się w także inne firmy i instytucje – tak jak podczas 100-lecia Lotnictwa Polskiego, które świętowaliśmy z dziećmi ze szkół z Gmin Zabierzów i Liszki – dodał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport

 

PODRÓŻ Z DZIECKIEM

Każdy lot jest przygodą dla dziecka. Firmy i instytucje działające na terenie krakowskiego lotniska inicjują i podejmują szereg działań mających na celu wdrożenie rozwiązań zapewniających bezpieczną i komfortową podróż lotniczą. Rozwiązania zastosowane w terminalu pasażerskim sprawiają, że jest on przyjazny dla osób podróżujących z dziećmi.

UDOGODNIENIA W TERMINALU

 • Pokoje dla rodziców z dziećmi są wyposażone w niezbędny sprzęt pielęgnacji niemowląt, część z nich wyposażana jest również w kuchenki mikrofalowe.
 • Lotniskowe wózki dziecięce są dostępne po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Można z nich korzystać przez cały czas przebywania w strefie odlotów.
 • W terminalu znajdują się place zabaw oraz automat z produktami dla dzieci.

PRZED PODRÓŻĄ – WARTO WIEDZIEĆ

Imię, nazwisko, adres domowy czy numer telefonu komórkowego rodzica/opiekuna są informacjami, które każde dziecko powinno mieć przy sobie. Mogą okazać się bardzo przydatne dla personelu obsługi lotniska, w razie gdyby dziecko zostało odnalezione na terenie portu lotniczego.

Przed podróżą zalecamy upewnić się czy dziecko posiada:

 • ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Tylko w przypadku rejsów krajowych (z Kraków Airport to loty do Warszawy i Gdańska) – dziecko może posługiwać się także legitymacją szkolną.
 • ważną wizę – w przypadku podróży do krajów, gdzie jest ona wymagana (np. loty z Krakowa do Chicago). Informacje na temat wiz oraz warunków wjazdu można sprawdzić na stronach internetowych MSZ oraz kontaktując się bezpośrednio z placówkami konsularnymi poszczególnych krajów.

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA

Dzieci podlegają kontroli bezpieczeństwa w takim samym zakresie, jak pozostali pasażerowie.

 • „Special Service Line” -  to dodatkowe przejście do kontroli bezpieczeństwa, z którego mogą korzystać m.in. kobiety w zaawansowanej ciąży oraz rodziny podróżujące z dziećmi do lat 3. Pasażerowie, którzy potrzebują dodatkowej pomocy przy kontroli bezpieczeństwa mogą zwrócić się o nią do personelu NEED HELP;
 • wszystkie płyny w tym m.in. lekarstwa oraz żywność dla dzieci muszą zostać wyjęte z bagażu podręcznego przed kontrolą bezpieczeństwa;
 • żywność oraz napoje dla dziecka do 2 lat nie podlegają restrykcjom dot. przewozu płynów.

Na stronie internetowej krakowairport.pl znajdują się najważniejsze informacje dotyczące podróży lotniczej.

CENTRUM EDUKACJI LOTNICZEJ

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport – to unikatowy projekt, który jest rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów. Ośrodek służy również do szkoleń dla dorosłych. W ofercie Centrum znajdą się szkolenia z zakresu procedur lotniskowych, standardów obsługi, szkolenia specjalistyczne z wykorzystaniem technologii informatycznych (e-learning, multimedia).

W Centrum istnieje również możliwość organizacji imprezy okolicznościowej dla dzieci, urozmaiconej o animacje o tematyce lotniczej. W wakacje organizowane są lotnicze campy.

Pracownicy Centrum Edukacji Lotniczej organizują i biorą udział również w wydarzeniach mających na celu podnoszenie świadomości dotyczącej podróży lotniczej. Od uruchomienia w październiku 2017 z usług Centrum skorzystało już niemal 9 tysięcy osób.

KRAKÓW AIRPORT WSPIERA DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM WOKÓŁ LOTNISKA

Kraków Airport poprzez organizowane programy grantowe „Wspieramy Sąsiadów” oraz „Blisko lotniska” wspiera lokalną społeczność w realizacji działań, które mają na celu także podnoszenie bezpieczeństwa dzieci. Jednym z takich programów był zrealizowany w ubiegłym roku projekt aktywnego przejścia dla pieszych wraz z pasami akustyczno-wibracyjnymi na drodze powiatowej w okolicy szkoły w Cholerzynie. Kolejnymi przykładami jest doposażenie ochotniczych straży pożarnych czy szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy realizowane przez pracowników Kraków Airport m.in. w ramach projektu „Wspieramy Wolontariuszy”.

KRAKÓW AIRPORT WŁĄCZA SIĘ W KAMPANIE SPOŁECZNE

Kraków Airport włączył się w kampanie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: „Laser to nie zabawka” oraz „Drony – lataj z głową”. Kampanie te mają na celu edukowanie oraz informowanie o zagrożeniach związanych z niewłaściwym wykorzystaniem dronów i laserów.

Podejmowane działania są wyrazem realizacji Strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport.
Jej priorytetowymi obszarami są m.in. zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej oraz podejmowanie inicjatyw udoskonalających funkcjonowanie lotniska.

Źródło informacji i zdjęć: Kraków Airport

Czytany 365 razy

Artykuły powiązane

 • Fokker Dr.I - myśliwski samolot z I Wojny Światowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W dniu 19 sierpnia o godzinie 12:00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza serdecznie na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna. Tym razem będzie ono dotyczyły niemieckiego myśliwca z I Wojny Światowej.

 • Wspólne ćwiczenia Zespołu Ewakuacji Medycznej w ramach AvDet.
  W dniach 8-10 sierpnia 2018r. na terenie 8.BLTr. Kraków-Balice w ramach AvDet 18-4 odbył się wspólny trening medyczny żołnierzy Zespołu Ewakuacji Medycznej oraz 86th Aeromedical Evacuation Squadron z Ramstein A.B.
 • Bezpieczeństwo na pokazach lotniczych w Radomiu.

  W XVI edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018 do zapewnienia bezpieczeństwa, zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz medycznego, zaangażowani będą żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej oraz pracownicy agencji ochrony.

 • Lipiec na krakowskim lotnisku. Statystyki i wydarzenia.

  W lipcu z Kraków Airport skorzystało 624 695 pasażerów. To wynik o 72 tys. (+13%) lepszy, niż w lipcu ubiegłego roku.

 • Pracownicy Służby Ochrony Lotniska ratowali ofiary wypadku na obwodnicy Krakowa.

  Dzisiaj, 27 lipca 2018 r. siedmiu pracowników Służby Ochrony Lotniska (dalej: SOL): Bartosz, Patryk, Angelika, Adrianna, Mateusz, Jakub i Andrzej w drodze do pracy skutecznie zabezpieczyli miejsce zdarzenia i podjęli akcję ratunkową na obwodnicy Krakowa. W akcji wzięli również udział pracownicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (dalej LSRG).

 • Samolot zmienia kształt. Od drewna przez metal do kompozytu.

  W najbliższą niedzielę 29 lipca o godzinie 12.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie zatytułowane: "Samolot zmienia kształt. Od drewna przez metal do kompozytu". Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza serdecznie na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.

 • Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na cykl sobotnich spotkań związanych z historią lotnictwa.

  Rozpoczynamy nowy cykl sobotnich spotkań, - pisze na swojej stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego: - w czasie których postaramy się opowiedzieć wiele ciekawych historii związanych z lotnictwem, pilotami i pilotkami. Spotkania pozwolą na poszerzenie wiedzy z dziedziny historii szeroko rozumianego lotnictwa. Wiele tematów przygotowaliśmy w oparciu o Państwa głosy i przesyłane komentarze. W czasie półtoragodzinnych nie zabraknie także tematów stricte o naszych eksponatach, ale także o wielu innych ciekawych konstrukcjach. Postaramy się także, by każde spotkanie wzbogacone było o materiały zdjęciowe i filmowe dotyczące danego tematu.

 • Lato w pełni. Pasażerowie korzystają z oferty 102 połączeń prosto z Krakowa.

  Tegoroczna, zróżnicowana siatka ponad 110 połączeń lotniczych oferowanych przez 23 przewoźników na 4 kontynenty umożliwia łatwe zaplanowanie podróży #PROSTOzKRAKOWA. Tylko w sezonie lato 2018 pasażerowie korzystają z oferty 21 przewoźników do 85 portów lotniczych w 27 krajach.

 • Podsumowanie pierwszego półrocza 2018 na krakowskim lotnisku.

  - W ubiegłym roku zostało uruchomionych dwadzieścia osiem nowych tras, w tym roku – trzynaście. Koncentrujemy się na utrzymaniu szerokiej siatki połączeń oferowanych przez ponad dwudziestu przewoźników, wyróżnia nas to spośród polskich portów regionalnych i jest atutem Małopolski – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

 • Krakowskie lotnisko przystąpiło do Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

  Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport oraz Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty podpisali deklarację współpracy w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

Top