wtorek, 17 lipiec 2018 11:33

Krakowskie lotnisko przystąpiło do Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

Napisane przez Kraków Airport
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport oraz Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty podpisali deklarację współpracy w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.

- Cieszy mnie fakt, iż Kraków Airport dołączył do grona sygnatariuszy Deklaracji współpracy w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. Port lotniczy to miejsce dla którego bezpieczeństwo jest priorytetem. Dbałość krakowskiego lotniska o małych pasażerów, która przejawia się nie tylko w udogodnieniach w terminalu, ale także poprzez unikatowy projekt edukacyjny, jakim jest Centrum Edukacji Lotniczej – wyznacza nowe standardy działań. Kraków Airport podpisując Deklarację, potwierdza swoje zaangażowanie w obszarze sprawnego i kompleksowego wdrażanie rozwiązań na rzecz dzieci i młodzieży – powiedziała Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty

- Krakowskie lotnisko jest zaangażowane w projekty mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i podnoszenia komfortu podróży lotniczej. Dotychczasowa współpraca firm i instytucji działających na terenie Kraków Airport ma na celu diagnozę, inicjowanie i realizację rozwiązań, będących odpowiedzią  na konkretne potrzeby najmłodszych podróżnych. Kraków Airport realizuje także programy grantowe wspierając lokalną społeczność w działaniach związanych z podnoszeniem bezpieczeństwa dzieci. Wymienione aspekty to tylko część z elementów składających się na realizowaną przez krakowskie lotnisko Strategię społecznej odpowiedzialności biznesu – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport

- W Centrum Edukacji Lotniczej realizowane są projekty, które pozwalają przybliżyć m.in. zagadnienia związane z lotnictwem, etapy podróży lotniczej. W działania edukacyjne włączają się w także inne firmy i instytucje – tak jak podczas 100-lecia Lotnictwa Polskiego, które świętowaliśmy z dziećmi ze szkół z Gmin Zabierzów i Liszki – dodał Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport

 

PODRÓŻ Z DZIECKIEM

Każdy lot jest przygodą dla dziecka. Firmy i instytucje działające na terenie krakowskiego lotniska inicjują i podejmują szereg działań mających na celu wdrożenie rozwiązań zapewniających bezpieczną i komfortową podróż lotniczą. Rozwiązania zastosowane w terminalu pasażerskim sprawiają, że jest on przyjazny dla osób podróżujących z dziećmi.

UDOGODNIENIA W TERMINALU

 • Pokoje dla rodziców z dziećmi są wyposażone w niezbędny sprzęt pielęgnacji niemowląt, część z nich wyposażana jest również w kuchenki mikrofalowe.
 • Lotniskowe wózki dziecięce są dostępne po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Można z nich korzystać przez cały czas przebywania w strefie odlotów.
 • W terminalu znajdują się place zabaw oraz automat z produktami dla dzieci.

PRZED PODRÓŻĄ – WARTO WIEDZIEĆ

Imię, nazwisko, adres domowy czy numer telefonu komórkowego rodzica/opiekuna są informacjami, które każde dziecko powinno mieć przy sobie. Mogą okazać się bardzo przydatne dla personelu obsługi lotniska, w razie gdyby dziecko zostało odnalezione na terenie portu lotniczego.

Przed podróżą zalecamy upewnić się czy dziecko posiada:

 • ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Tylko w przypadku rejsów krajowych (z Kraków Airport to loty do Warszawy i Gdańska) – dziecko może posługiwać się także legitymacją szkolną.
 • ważną wizę – w przypadku podróży do krajów, gdzie jest ona wymagana (np. loty z Krakowa do Chicago). Informacje na temat wiz oraz warunków wjazdu można sprawdzić na stronach internetowych MSZ oraz kontaktując się bezpośrednio z placówkami konsularnymi poszczególnych krajów.

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA

Dzieci podlegają kontroli bezpieczeństwa w takim samym zakresie, jak pozostali pasażerowie.

 • „Special Service Line” -  to dodatkowe przejście do kontroli bezpieczeństwa, z którego mogą korzystać m.in. kobiety w zaawansowanej ciąży oraz rodziny podróżujące z dziećmi do lat 3. Pasażerowie, którzy potrzebują dodatkowej pomocy przy kontroli bezpieczeństwa mogą zwrócić się o nią do personelu NEED HELP;
 • wszystkie płyny w tym m.in. lekarstwa oraz żywność dla dzieci muszą zostać wyjęte z bagażu podręcznego przed kontrolą bezpieczeństwa;
 • żywność oraz napoje dla dziecka do 2 lat nie podlegają restrykcjom dot. przewozu płynów.

Na stronie internetowej krakowairport.pl znajdują się najważniejsze informacje dotyczące podróży lotniczej.

CENTRUM EDUKACJI LOTNICZEJ

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport – to unikatowy projekt, który jest rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży, seniorów. Ośrodek służy również do szkoleń dla dorosłych. W ofercie Centrum znajdą się szkolenia z zakresu procedur lotniskowych, standardów obsługi, szkolenia specjalistyczne z wykorzystaniem technologii informatycznych (e-learning, multimedia).

W Centrum istnieje również możliwość organizacji imprezy okolicznościowej dla dzieci, urozmaiconej o animacje o tematyce lotniczej. W wakacje organizowane są lotnicze campy.

Pracownicy Centrum Edukacji Lotniczej organizują i biorą udział również w wydarzeniach mających na celu podnoszenie świadomości dotyczącej podróży lotniczej. Od uruchomienia w październiku 2017 z usług Centrum skorzystało już niemal 9 tysięcy osób.

KRAKÓW AIRPORT WSPIERA DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM WOKÓŁ LOTNISKA

Kraków Airport poprzez organizowane programy grantowe „Wspieramy Sąsiadów” oraz „Blisko lotniska” wspiera lokalną społeczność w realizacji działań, które mają na celu także podnoszenie bezpieczeństwa dzieci. Jednym z takich programów był zrealizowany w ubiegłym roku projekt aktywnego przejścia dla pieszych wraz z pasami akustyczno-wibracyjnymi na drodze powiatowej w okolicy szkoły w Cholerzynie. Kolejnymi przykładami jest doposażenie ochotniczych straży pożarnych czy szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy realizowane przez pracowników Kraków Airport m.in. w ramach projektu „Wspieramy Wolontariuszy”.

KRAKÓW AIRPORT WŁĄCZA SIĘ W KAMPANIE SPOŁECZNE

Kraków Airport włączył się w kampanie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: „Laser to nie zabawka” oraz „Drony – lataj z głową”. Kampanie te mają na celu edukowanie oraz informowanie o zagrożeniach związanych z niewłaściwym wykorzystaniem dronów i laserów.

Podejmowane działania są wyrazem realizacji Strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport.
Jej priorytetowymi obszarami są m.in. zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej oraz podejmowanie inicjatyw udoskonalających funkcjonowanie lotniska.

Źródło informacji i zdjęć: Kraków Airport

Czytany 444 razy

Artykuły powiązane

 • 100 lat Polskich Skrzydeł - Myśliwce Puławskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W najbliższą niedzielę, 21 października, o godzinie 12.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się spotkanie w ramach 100 lat Polskich Skrzydeł. Wielbiciele lotnictwa tym razem będą poznawać tajniki Myśliwców Puławskiego.

 • Linie Emirates organizują w Warszawie oraz Krakowie kolejne spotkania rekrutacyjne dla członków załogi pasażerskiej.

  Emirates, jedna z największych na świecie linii lotniczych, poszukuje kandydatów z Polski, którzy dołączą do jej międzynarodowej załogi. Już niebawem dubajski przewoźnik zorganizuje spotkania rekrutacyjne.  Pierwsze z nich odbędzie się 27 października w Krakowie o g. 8:00 w Radisson Blu Hotel (ul. Straszewskiego 17), drugie rozpocznie się 30 października o g. 8:00 w hotelu Sofitel Warsaw Victoria  (ul. Królewska 11).

 • W przyszłym roku loty z Krakowa do Glasgow.

  Linia lotnicza jet2.com ogłosiła nowe połączenie pomiędzy Krakowem a Glasgow, które zostanie zainagurowane w sezonie zima 2019/2020. Glasgow jest piątym bazowym lotniskiem Jet2.com, do którego przewoźnik oferuje połączenia z Krakowa.

 • O samolocie Polikarpow I-16 w ramach weekendowych spotkań w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W nadchodzącą niedzielę 14 października o godzinie 12:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie przy samolocie Polikarpow I-16. Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.

 • "Liberatorem do Polski". Prawdziwa historia małego Janka z RAF.

  Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza 6-ego listopada na promocję książki „Liberatorem do Polski”. Spotkanie z autorem książki rozpocznie się o godz. 15.30. Książka przedstawia fascynującą biografię wybitnego harcmistrza i pilota, ukazana na tle wojennych losów dywizjonu bombowego nr 300 i 1586 Polskiej Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, przekształconej następnie w dywizjon bombowy 301 Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”.

 • Nowy przewoźnik na krakowskim lotnisku. Transavia poleci do Eindhoven.

  Od wtorku można korzystać z połączenia linii lotniczej Transavia do położonego w południowej Holandii – Eindhoven. Transavia będzie oferowała połączenia #PROSTOzKRAKOWA cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele.

 • Podróż z dzieckiem - nowa strefa edukacyjna w terminalu pasażerskim.

  Dzisiaj wycieczka dzieci z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu przetestowała nową strefę edukacyjną na antresoli w terminalu pasażerskim Kraków Airport. To miejsce, w którym dzieci wraz z opiekunami mogą odpocząć przed podróżą; jest to też kolejny interaktywny punkt na mapie wycieczek organizowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

 • Z Krakowa do Wiednia z nowym przewoźnikiem.

  Laudamotion, niskokosztowa linia lotnicza nr 1 w Austrii, oferuje połączenie z Krakowa do Wiednia, cztery razy w tygodniu, począwszy od 28 października 2018 roku. Nasze połączenia się sprawdzają, ponieważ mamy odpowiednią ofertę dla klientów wrażliwych na cenę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nasze nowe trasy City Shuttle, z pewnością zwiększymy ruch na nowym połączeniu do i z Wiednia – powiedział Andreas Gruber, CEO Managing Director.

 • Ponad 600 tys. pasażerów skorzystało z krakowskiego lotniska we wrześniu.

  We wrześniu 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 614 567 pasażerów, o 69 tys. więcej niż przed rokiem (+13%). Odnotowano łącznie 4 600 startów i lądowań, czyli o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

 • Jak Bell X-1 pokonał barierę dźwięku. Porozmawiajmy o tym w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W piątek 28 września 2018 o godzinie 19.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się Małopolska Noc Naukowców, a w niej rozmowa o samolocie Bell X-1 i jego pokonania "Bariery dźwięku".

Top