czwartek, 19 lipiec 2018 13:11

Airbus szacuje wartość światowego rynku komercyjnych usług lotniczych w ciągu kolejnych 20 lat na 4,6 biliona dolarów.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według najnowszej przedstawionej przez Grupę Airbus „Globalnej prognozy dla rynku usług” („Global Services Forecast”) wartość światowego rynku komercyjnych usług lotniczych w latach od 2018 do 2037 wyniesie 4,6 biliona dolarów amerykańskich. Analiza dzieli rynek usług na trzy segmenty i omawia kwestie związane z każdym z nich osobno, skupiając się najpierw na usługach dotyczących samolotów, następnie – na obsłudze linii lotniczych i na udogodnieniach dla pasażerów.

Usługi związane z cyklem życia samolotów to segment odpowiadający za największą część wzrostu. Obejmują one serwis i utrzymanie techniczne, dostęp do puli części zamiennych, zaopatrzenie w narzędzia, szkolenia techniczne i modernizacje systemowe – wszystko, co niezbędne, aby utrzymać floty linii lotniczych w powietrzu. Tej części rynku na przestrzeni rozpatrywanego dwudziestolecia odpowiada skumulowana wartość 2,2 biliona dolarów – od 76 mld w 2018 r. do ponad 160 mld rocznie jeszcze przed rokiem 2037. Są to usługi świadczone przez cały cykl życia samolotu – od fazy projektowo-konstrukcyjnej aż po jego demontaż po wycofaniu z eksploatacji. W tej kategorii znajdują się najważniejsze usługi, jakie producenci samolotów zapewniają swoim odbiorcom wraz z przekazywanymi im samolotami, w tym naprawy prowadzone u klienta oraz np. telecentra obsługi naziemnej. Największą częścią tego rynku pod względem wartości jest serwis i utrzymanie techniczne, coraz częściej powierzane firmom zewnętrznym i rozliczane na podstawie kontraktów wyceniających tego typu prace w roboczogodzinach. Trend ten jest dodatkowo wzmacniany przez rozwój nowych technologii i materiałów i np. coraz częstszą konieczność wykonywania napraw na elementach kompozytowych. Kontrakty godzinowe umożliwiają liniom lotniczym zabezpieczanie i prognozowanie ponoszonych kosztów obsługi technicznej, pozwalając im skupić się na tym, co w ich działalności najważniejsze: na lataniu. Analitycy Grupy Airbus dostrzegają też zwiększanie udziału outsourcingu w zarządzaniu inwentarzem linii lotniczych, które skłaniają się ostatnio bardziej ku korzystaniu z pul części i wyposażenia, powoli odchodząc od inwestowania we własne zapasy magazynowe.

Druga co do wielkości kategoria to obsługa operacji lotniczych – czyli takie usługi, jak szkolenie pilotów czy rozwiązania służące do planowania lotów. Przez najbliższe 20 lat ten segment rynku pochłonie na całym świecie łączne wydatki rzędu 1,5 biliona dolarów. W tym czasie liczebność flot przewoźników komercyjnych wzrośnie ponad dwukrotnie, sięgając 48 tys. samolotów, co według autorów prognozy w ciągu kolejnych dwóch dekad oznaczać będzie zapotrzebowanie na 540 tys. nowych pilotów. Ten trend oznacza zaś wzrost zapotrzebowania na „inteligentniejsze” metody szkolenia, polegające na większym wykorzystaniu technologii cyfrowych.

Trzeci i ostatni komponent globalnego rynku usług lotniczych skupia się wokół zadowolenia i wygody pasażerów i jego wartość w ciągu analizowanych 20 lat ma skumulować się w skali globalnej na kwotę 0,9 biliona dolarów. Ten segment obejmuje usługi służące poprawie wygody podróży lotniczych, w tym modernizację kabin pasażerskich, szkolenie załóg pokładowych, dostępne dla pasażerów formy rozrywki, łączność i usługi rezerwacji biletów. Airbus szacuje, że w ciągu kolejnych 20 lat wartość tej kategorii usług również podwoi się z nawiązką, wzrastając z 27 mld do niemal 70 mld dolarów. Daje się tu zauważyć trend wykładniczego wzrostu łączności sieciowej, wraz z szybkim zwiększaniem się odsetka pasażerów posługujących się podczas podróży smartfonami i innymi urządzeniami korzystającymi z internetu i oczekujących ciągłej i natychmiastowej dostępności wszystkich przydatnych im informacji – o portach lotniczych, lotach skomunikowanych, odbiorze bagażu itp.

Ambitne cele Grupy Airbus w zakresie usług – 10 mld przychodu i więcej korzyści dla klientów

Grupa Airbus, która przez ostatnie dwa lata odnotowywała rocznie 18-procentowy wzrost przychodów z usług, postawiła sobie ambitny cel potrojenia ich kwoty w sektorze komercyjnym w ciągu najbliższej dekady z obecnych 3,2 mld dolarów (dane za rok 2017) do 10 mld. Aby osiągnąć ten cel, Airbus będzie nadal rozbudowywać usługi zintegrowane z każdym etapem cyklu eksploatacyjnego samolotów, ukierunkowane na operatorów wszystkich produkowanych przez siebie samolotów. Co więcej, usługi te – na przykład Flight Hour Services (FHS) – staną się jeszcze bardziej wydajne dzięki otwartej platformie danych Skywise.

Airbus będzie także poszerzać istniejącą ofertę usług, obejmując nią platformy innych firm – już dziś aż 62 procent wszystkich samolotów Airbus jest zarządzane przez operatorów „wieloflotowych”. To podejście dobrze ilustruje przypadek firmy Satair, zajmującej się zarządzaniem materiałami spółki zależnej Grupy Airbus, uzyskującej obecnie aż 25 procent przychodów na częściach innych producentów niż Airbus; inna spółka zależna, Navblue, obsługuje operacje lotnicze przewoźników korzystających z samolotów różnych producentów. Airbus zamierza również objąć usługami szerszą bazę klientów – oferując produkty opracowane z myślą o portach lotniczych i kontroli ruchu lotniczego. Koncern wzmocni też swoją strategiczną pozycję w łańcuchu wartości. Innym widocznym aspektem wzrostu Grupy Airbus w sektorze usług jest jej coraz większa obecność lokalna – czyli większa dostępność dla klientów. Swój rosnący udział w globalnym rynku usług Grupa Airbus zawdzięcza 65 placówkom na całym świecie, spośród których 17 to ośrodki szkoleniowe.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 319 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 lipiec 2018 13:14

Artykuły powiązane

 • Inteligentne rozwiązania Airbus w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego.

  Na mającej odbyć się w Paryżu w dniach od 23 do 26 października tegorocznej edycji targów Euronaval spółka Airbus zaprezentuje szeroki wachlarz inteligentnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego – od centrów nadzoru nad obszarami morskimi, doskonale zintegrowanych usług łączności morskiej, przez systemy satelitarne i im pokrewne, po bezzałogowe statki powietrzne, samoloty i śmigłowce. Wyjątkowo obszerna i kompleksowa oferta rozwiązań marynistycznych, którą przedstawi Airbus, czerpie z 50 lat doświadczeń spółki w tej dziedzinie i daje branży morskiej wszystko, co na morzu potrzebne do podejmowania właściwych decyzji i działań we właściwym momencie. 

 • Francuski SAF zwiększa flotę o kolejnych sześć śmigłowców Airbus Helicopters.

  SAF Group, francuski użytkownik cywilny, mający siedzibę w Alpach, zamówił sześć nowych śmigłowców Airbusa dla służb ratownictwa medycznego (EMS), ratownictwa górskiego, prac wysokościowych i transportu pasażerskiego. Zamówienie obejmuje trzy lekkie śmigłowce jednosilnikowe i trzy lekkie śmigłowce dwusilnikowe, które będą używane we Francji i na wyspie Reunion, gdzie SAF nabył ostatnio towarzystwo Hélilagon. Dostawa sześciu śmigłowców planowana jest na 2019 r.

 • Demonstrator szybkiego wirolotu Racer celująco zaliczył przegląd projektu wstępnego.

  Airbus Helicopters kontynuuje prace rozwojowe demonstratora technologii Racer (Rapid And Cost-Efficient Rotorcraft – szybki i ekonomiczny wiropłat) finansowanego ze środków H2020 Unii Europejskiej w ramach programu Clean Sky 2, którego celem jest zapewnienie najlepszego kompromisu między prędkością, efektywnością kosztową, zrównoważonym rozwojem i osiągami misji.

 • Airbus Helicopters dostarczy śmigłowce H135 pogotowiu Holandii oraz H145 pogotowiu Niemiec.

  Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB zawiera z Airbusem umowę ramową na sześć śmigłowców H135 Amsterdam, 16 października 2018 r. – Airbus Helicopters i Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB (Algemene Nederlandse Wielrijdersbond) – operator lotniczego pogotowia ratunkowego, podpisały umowę ramową na maksymalnie sześć śmigłowców H135 z awioniką Helionix. Dodatkowo postanowiły, że pierwsza partia trzech śmigłowców zostanie dostarczona w 2019 i 2020 r.

 • Kuwait Airways – najnowszy nabywca A330neo.

  Linie Kuwait Airways, krajowy przewoźnik Kuwejtu, podpisały właśnie umowę o zakupie ośmiu samolotów A330-800. W imieniu Kuwait Airways podpis na dokumencie złożył prezes zarządu linii, Yousef Al-Jassim. Spółkę Airbus reprezentował Christian Scherer, jej dyrektor handlowy. 

 • Hainan Airlines powiększa flotę o nowe samoloty Airbus A350.

  Lot HU7607 linii Hainan Airlines z Pekinu do lotniska Shanghai Hongqiao International Airport wylądował o 11:00 13 października czasu pekińskiego, tym samym podsumowując dziewiczy lot pasażerski pierwszego samolotu Airbus A350 w posiadaniu linii Hainan Airlines Holding Co., Ltd., zwanych dalej Hainan Airlines. Przewoźnik rozpoczyna nową epokę usług na pokładach samolotu A350, czego świadkami było ponad 300 pasażerów.

 • Przestronna kabina pasażerska kluczowym atutem prywatnego odrzutowca ACJ319.

  Spółka Airbus Corporate Jets (ACJ) wystawia na targach lotnictwa biznesowego NBAA (National Business Aviation Association) samolot ACJ319, zwracając uwagę odbiorców na jego pełnowymiarową, wygodną kabinę pasażerską. Udostępniony gościom egzemplarz należy do firmy K5 Aviation, która wynajmuje go swoim największym klientom, i jest udostępniany na tego rodzaju imprezie po raz pierwszy.

  „Dyspozycyjne samoloty odrzutowe Airbus oferują swoim użytkownikom większą produktywność i więcej czasu na pielęgnowanie bezpośrednich relacji biznesowych i towarzyskich, niż tradycyjne, mniejsze maszyny. Zmniejszają odległości między kontynentami, pozwalając podróżować z klasą, a przy tym ograniczają koszty przelotów do przystępnego poziomu”, mówi prezes ACJ, Benoit Defforge.

  Flagowym atutem samolotów z rodziny ACJ320 jest najszersza i najwyższa kabina wśród wszystkich tradycyjnych, dużych odrzutowców dyspozycyjnych, mimo podobnych rozmiarów zewnętrznych i kosztów eksploatacji.

  Stale rozwijana oferta odrzutowców biznesowych ACJ obejmuje obecnie przewożący maksymalnie ośmiu pasażerów na trasach do 12 500 km model ACJ319neo, zdolny do przelotów non-stop trwających nawet 15 godzin, oraz 25-miejscowy model ACJ320neo o zasięgu 11 100 km, utrzymujący się w powietrzu bez międzylądowania do 13 godzin.

  Do odbiorców, do których należą takie firmy jak Acropolis Aviation, Comlux czy K5 Aviation, pierwsze ACJ320neo trafią już w nadchodzących miesiącach. Na pierwsze egzemplarze ACJ319neo poczekają oni do przyszłego roku.

  Oba samoloty są napędzane silnikami nowej generacji i wyposażone w optymalizujące aerodynamikę skrzydeł sharklety, co skutkuje zmniejszonym spalaniem paliwa, zasięgiem umożliwiającym przeloty na trasach międzykontynentalnych i daje nabywcom gwarancję, że ich inwestycja długo będzie utrzymywać wysoką wartość.

  Spółka Airbus oferuje także pełny wachlarz mieszczących jeszcze więcej pasażerów dyspozycyjnych samolotów szerokokadłubowych klasy VIP o dużym zasięgu: ACJ330 neo i ACJ350 XWB.

  Na całym świecie lata ponad 190 samolotów ACJ. Ich operatorzy korzystają z niezawodności technicznej tych maszyn i globalnej dostępności zaplecza serwisowego, którą zawdzięczają one pokrewieństwu ze swoimi pasażerskimi odpowiednikami. Użytkownicy korporacyjni maszyn biznesowych mogą oczywiście dodatkowo korzystać z usług specjalnych, skrojonych na miarę ich samolotów.

  Dzięki współpracy ze spółką Airbus Corporate Helicopters (ACH), Airbus Corporate Jets (ACJ) jest w stanie oferować swoim klientom jedyne w swoim rodzaju nowoczesne i wydajne usługi i kompleksowe rozwiązania, wychodzące naprzeciw ich szczególnym potrzebom w zakresie podróży biznesowych, służbowych i roboczych

  Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

 • Pierwszy lot A220 w barwach Delta Air Lines.

  W dniu 6 października o godzinie 14:02 miejscowego czasu z lotniska w Mirabel w kanadyjskiej prowincji Québec do swojego dziewiczego lotu wzbił się pierwszy airbus A220-100 w malowaniu Delta Air Lines. W trakcie trwającego 2 godziny i 53 minut lotu próbnego, składająca się z pilotów-oblatywaczy programu A220 załoga pomyślnie sprawdziła działanie najważniejszych systemów samolotu, po czym powróciła na lotnisko w Mirabel, gdzie maszyna wylądowała o 16:55. 

 • Port Lotniczy Wrocław. Blisko 20% pasażerów więcej.

  We wrześniu wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 350 tys. pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o prawie 30%, a przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych o blisko 25%. Lotnisko odnotowało też ponad 500 rejsów czarterowych, co pokazuje, że nadal dużym powodzeniem cieszyły się wakacje z biurami podróży.

 • Lotnisko Chopina ustanawia kolejne rekordy.
  Lipiec, sierpień i wrzesień stały pod znakiem wakacji i urlopów. Dla Lotniska Chopina był to okres wytężonej pracy i kolejnego, znaczącego wzrostu liczby pasażerów. W ciągu ostatnich trzech – wakacyjnych – miesięcy bieżącego roku w stołecznym porcie obsłużono 5,7 mln pasażerów. Przed rokiem, w tym samym okresie, z usług warszawskiego lotniska skorzystało o 600 tys. osób mniej.
Top