piątek, 27 lipiec 2018 14:59

Sąd oddalił wniosek o zabezpieczenie powództwa LTR przeciwko PPL i PHZ Baltona S.A.

Napisane przez Lotnisko Chopina
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: By Beemwej (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons Źródło zdjęcia: By Beemwej (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zabezpieczenie powództwa „Lagardere Travel Retail” przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu „Porty Lotnicze” i PHZ Baltona S.A. Potwierdza to słuszność argumentów przytaczanych w tej sprawie przez PPL, zarządzającego Lotniskiem Chopina i powierzchniami handlowymi, o których wynajęcie bezskutecznie zabiegał LTR.

Spółka LTR wystąpiła na drogę sądową kwestionując tryb wyboru najemcy części powierzchni handlowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. - Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” niezmiennie stoi na stanowisku, że cały proces realizowany był w sposób przejrzysty i transparentny – mówi Hubert Wojciechowski, rzecznik PPL. – Na żadnym etapie postępowania decyzje nie były podejmowane jednoosobowo, a cały proces uzyskał akceptację Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, wsparcie Prokuratorii Generalnej i osłonę „tarczy antykorupcyjnej” CBA.
 
Już na początku 2017 roku spółka „Lagardere Travel Retail”, dotychczasowy, główny najemca powierzchni handlowych w terminalu Lotniska Chopina, nie kryła, że jest zainteresowana przedłużeniem umów najmu w oparciu wyłącznie o negocjacje cenowe z PPL bez powiadamiania rynku i udziału w nich jakichkolwiek innych podmiotów. Do PPL zostały nawet przedłożone parafowane przez LTR umowy z symbolicznie podniesioną kwotą czynszu najmu. Taki tryb procedowania w oczywisty sposób mógł zaniżyć przychody PPL oraz rodził wątpliwości natury etycznej. Z tego powodu do postępowania konkursowego, ze względu na mocno ograniczoną na rynku polskim liczbę podmiotów z tego sektora, zaproszono także podmioty do tej pory w Polsce nieobecne. Wpłynęła jednak wyłącznie oferta LTR, co w konsekwencji było powodem unieważnienia tego postępowania.
 
Równolegle PPL, ze wsparciem Ministerstwa Infrastruktury oraz Prokuratorii Generalnej, zwrócił się do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów o zgodę na prowadzenie negocjacji także z „Baltoną”.
 
Postawiono jednak warunek. W sytuacji, gdyby oferta „Baltony” okazała się najkorzystniejsza, podmiot ten, jeszcze przed podpisaniem umowy, musiał zrzec się wszystkich roszczeń wobec PPL - w efekcie wieloletnich sporów sądowych, opiewały one na dziesiątki milionów złotych.
 
Finalnie w trakcie prowadzonego postępowania negocjacyjnego oferta „Baltony” okazała się lepsza. Zgodnie z wcześniejszym zastrzeżeniem „Baltona” zrzekła się wszelkich roszczeń wobec PPL. Wszelkie niezbędne dokumenty i umowy przygotowane z bardzo mocnym wsparciem Prokuratorii Generalnej zaakceptował też Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, a o wynikach negocjacji poinformowano LTR.
 
Niezależnie od zamierzonego celu, czyli zwiększenia przychodów PPL z tytułu najmu powierzchni handlowych, osiągnięto dodatkową korzyść tj. zakończony został wieloletni spór z „Baltoną”. Równocześnie zakończył się również wieloletni spór Skarbu Państwa (stąd obecność w całym procesie Prokuratorii Generalnej) toczony przed międzynarodowym trybunałem arbirtażowym z Grupą Flamingo, czyli właścicielem „Baltony”. Decyzje te pozwoliły na zaoszczędzenie w budżecie państwa ponad pół miliarda złotych.
 
- Orzeczenie sądu oddalające wniosek o zabezpieczenie powództwa „Lagardere Travel Retail”  przeciwko P.P. „Portom Lotniczym” i PHZ Baltona S.A. potwierdza tylko słuszność argumentów przytaczanych w tej sprawie przez PPL – kwituje Hubert Wojciechowski z PPL.

Źródło informacji: Lotnisko Chopina

Czytany 613 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 lipiec 2018 15:04

Artykuły powiązane

 • Ruszył przetarg na przebudowę portu lotniczego w Radomiu.

  Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło przetarg na przebudowę pasa startowego lotniska na Sadkowie. Trwają też procedury przetargowe dotyczące budowy płyty postojowej, dróg kołowania, terminala oraz budynków administracyjnych portu cywilnego.

 • Potrójne święto Ryanair na krakowskim lotnisku.

  Ryanair wczoraj świętował 5-lecie bazy w Krakowie oraz skorzystanie z oferty przewoźnika w stolicy Małopolski przez 20-milionowego pasażera. Ryanair jest obecny w Krakowie od 2005 roku. W sezonie zima 2018/2019 Ryanair zainaugurował 3 nowe trasy do: Ammanu, Lwowa i Kijowa; tym samym łącznie oferuje niemal 60 tras z Krakowa.

 • 1,6 mln. pasażerów zostało obsłużonych na Lotnisku Chopina w październiku 2018 r.

  Rok wcześniej, w tym samym okresie, z usług stołecznego portu skorzystało 1,4 mln. osób. To wzrost o 9,1 proc. Nigdy wcześniej w październiku z Lotniska Chopina nie korzystała tak duża liczba podróżnych.

 • Nowy dyrektor lotniska w Radomiu. Wcześniej zarządzał lotniskiem na Okęciu.

  Piotr Bejnarowicz jest dyrektorem radomskiego lotniska. To wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Ostatnio był wicedyrektorem lotniska Chopina w Warszawie.

 • Płyta do odladzania samolotów we Wrocławiu teraz jeszcze większa.

  Właśnie zakończyła się jedna z kluczowych inwestycji Portu Lotniczego Wrocław zaplanowanych na ten rok. Po sześciu miesiącach intensywnych prac nowe stanowisko na płycie do odladzania samolotów jest gotowe. Co istotne - prace ukończono przed startem rekordowego sezonu zimowego.

 • Stary terminal przylotów na wileńskim lotnisku ma zostać wyburzony.
  Minister komunikacji Rokas Masiulis oświadczył, że podczas rekonstrukcji wileńskiego lotniska ma być wyburzony budynek terminalu przylotów. Żeby można było tego dokonać, zbudowany tuż po II wojnie światowej gmach, musiałby zostać wykreślony z listy chronionych przez państwo obiektów dziedzictwa kulturowego.
 • Warszawa 158 portem lotniczym w siatce połączeń easyJet.

  Czołowy europejski przewoźnik lotniczy easyJet zainaugurował loty z Warszawy do Londynu Gatwick, które będą się odbywać w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Przewiduje się, że z nowego połączenia, obsługiwanego przez samoloty A320, skorzysta 77 000 osób.

 • Chiny chcą zbudować lotnisko na Antarktydzie.

  Chiny oficjalnie ogłosiły, że w listopadzie rozpoczną budowę pierwszego lotniska na Antarktydzie. Chińska gazeta, Keji Daily, poinformowała, że naukowcy rozpoczęli już prace geodezyjne, będące pierwszym etapem budowy lotniska, które będzie w stanie obsłużyć mały chiński samolot polarny o nazwie Snow Eagle 601.

 • Dziś rozpoczyna się Nocny Bieg Pamięci Bohaterskich Lotników Podlasia.

  Nocny Bieg Pamięci Bohaterskich Lotników Podlasia doczekał się swojej III edycji. I choć to dopiero III taka impreza, to jest ona w tym roku w pewnym sensie jubileuszowa. Będzie to nasza forma obchodów 100 – lecie Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego! - piszą organizatorzy imprezy.

 • Rozmowa z Prezesem PPL: lotnisko w Radomiu obsłuży pół Polski.

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie to kolejna ważna inwestycja dla Polski. Jak patrzy na lotnisko w Radomiu Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze? Niedawno ten właśnie podmiot został właścicielem Portu Lotniczego Radom. Teraz zamierza w ciągu dwóch lat stworzyć lotnisko, które będzie obsługiwać znaczną część obecnych pasażerów warszawskiego Okęcia.

Top