wtorek, 31 lipiec 2018 10:36

Medalowe sukcesy polskich modelarzy lotniczych w klasie F2

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski

W dniach 14-19 lipca, we francuskiej miejscowości Landres odbyły się Mistrzostwa Świata Modeli Latających na Uwięzi. Do samego końca nasi zawodnicy walczyli o mistrzowskie tytuły. Ostatecznie reprezentanci Polski odnieśli ogromny sukces zdobywając należne im miejsca na podium.

Złoty krążek w kategorii F2C (wyścig zespołowy) wywalczył zespół juniorów w składzie Dominik Siuda/Jakub Mucha. Srebrny medal Mistrzostw Świata w kategorii F2C, tym razem w klasyfikacji drużynowej, przypadł w udziale polskim zespołom wyścigowym w składach:Mariusz Brożek/Piotr Żyłka, Wacław Golisz/Wojciech Lesiuk, Krzysztof Piotrowski/Michał Dzikowski oraz Dominik Siuda/Jakub Mucha. Wreszcie brązowy medal w kategorii F2A (modele prędkościowe) wywalczył junior Kacper Walania.

Zawody odbyły się na terenie centrum modelarskiego im Victora Tatin w miejscowości Landres. Jest to piękny obiekt przygotowany specjalnie na potrzeby modeli latających na uwięzi. Pod wieloma względami były to zawody „naj”. Największa liczba zawodników (ponad 350), najwięcej uczestniczących państw (41), największa liczba zawodników w poszczególnych konkurencjach. W F2A wystartowało 48 zawodników, w F2B rywalizowało 85 zawodników, a w F2C wzięły udział 53 zespoły wyścigowe.

Jak przystało na zawody tej rangi, emocje sięgały zenitu. W kategorii F2C dwukrotnie został poprawiony rekord Polski. Najpierw, w drugiej kolejce lotów zespół Wacław Golisz/Wojciech Lesiuk ustanowił nowy rekord wynikiem 3:13,2. A już dwie godziny później zespół Mariusz Brożek/Piotr Żyłka odebrał palmę pierwszeństwa wynikiem 3:12,6. Obydwa polskie zespoły weszły do rozgrywki półfinałowej, co zostało zauważone i docenione przez naszych konkurentów. Także dzięki postawie trzeciego polskiego zespołu Krzysztof Piotrowski/Michał Dzikowski i ich wysokiemu miejscu udało nam się zdobyć wymarzony srebrny medal. Trzeba pamiętać, że cała szóstka zawodników to członkowie Aeroklubu Włocławskiego. Nasi juniorzy Dominik Siuda/Jakub Mucha (obaj z Aeroklubu Śląskiego) w biegu finałowym walczyli o palmę pierwszeństwa z zespołem rosyjskim. Po zakończonym locie, kibice obu zespołów podnieśli ręce do góry w geście zwycięstwa, każdemu wydawało się że to nasi wygrali. Dopiero po kilku minutach usłyszeliśmy decyzję sędziów: oba zespoły osiągnęły czas 7:22,3 a więc remis!!! W związku z tym obu zespołom przyznano 1. miejsce oraz złoty medal ex aequo.

W kategorii F2B modele akrobacyjne Krystian Borzęcki z Aeroklubu Śląskiego wszedł do rozgrywki finałowej, gdzie ostatecznie zajął 11. miejsce w stawce 85 zawodników, z wynikiem 1049,57 punktów. Wśród pierwszej piętnastki było tylko sześciu zawodników reprezentujących stary kontynent.

W kategorii F2A modele prędkościowe mamy bogate tradycje zawodnicze. Postać śp. Andrzeja Rachwała jest dobrze znana zawodnikom. Jego wychowankowie brali udział w zawodach, ale to junior z KM Wierzawice Kacper Walania sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Świata.

Po zakończeniu zawodów wszyscy zawodnicy życzyli sobie spotkania za dwa lata, na kolejnych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Polsce, na terenie Aeroklubu Włocławskiego.

Link do wyników F2A na fb: https://www.facebook.com/f2cmbl/posts/1772797876146821

Link do wyników F2B na fb: https://www.facebook.com/f2cmbl/posts/1772811969478745

Link do wyników F2C na fb: https://www.facebook.com/f2cmbl/posts/1772830482810227

Link do wyników PDF: http://www.f2cmbl.org/index.php/fr/wc2018

Aeroklub Polski gratuluje wszystkim zawodnikom!

Źródło informacji: Aeroklub Polski

 

Czytany 319 razy

Artykuły powiązane

Top