wtorek, 31 lipiec 2018 10:36

Medalowe sukcesy polskich modelarzy lotniczych w klasie F2

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski

W dniach 14-19 lipca, we francuskiej miejscowości Landres odbyły się Mistrzostwa Świata Modeli Latających na Uwięzi. Do samego końca nasi zawodnicy walczyli o mistrzowskie tytuły. Ostatecznie reprezentanci Polski odnieśli ogromny sukces zdobywając należne im miejsca na podium.

Złoty krążek w kategorii F2C (wyścig zespołowy) wywalczył zespół juniorów w składzie Dominik Siuda/Jakub Mucha. Srebrny medal Mistrzostw Świata w kategorii F2C, tym razem w klasyfikacji drużynowej, przypadł w udziale polskim zespołom wyścigowym w składach:Mariusz Brożek/Piotr Żyłka, Wacław Golisz/Wojciech Lesiuk, Krzysztof Piotrowski/Michał Dzikowski oraz Dominik Siuda/Jakub Mucha. Wreszcie brązowy medal w kategorii F2A (modele prędkościowe) wywalczył junior Kacper Walania.

Zawody odbyły się na terenie centrum modelarskiego im Victora Tatin w miejscowości Landres. Jest to piękny obiekt przygotowany specjalnie na potrzeby modeli latających na uwięzi. Pod wieloma względami były to zawody „naj”. Największa liczba zawodników (ponad 350), najwięcej uczestniczących państw (41), największa liczba zawodników w poszczególnych konkurencjach. W F2A wystartowało 48 zawodników, w F2B rywalizowało 85 zawodników, a w F2C wzięły udział 53 zespoły wyścigowe.

Jak przystało na zawody tej rangi, emocje sięgały zenitu. W kategorii F2C dwukrotnie został poprawiony rekord Polski. Najpierw, w drugiej kolejce lotów zespół Wacław Golisz/Wojciech Lesiuk ustanowił nowy rekord wynikiem 3:13,2. A już dwie godziny później zespół Mariusz Brożek/Piotr Żyłka odebrał palmę pierwszeństwa wynikiem 3:12,6. Obydwa polskie zespoły weszły do rozgrywki półfinałowej, co zostało zauważone i docenione przez naszych konkurentów. Także dzięki postawie trzeciego polskiego zespołu Krzysztof Piotrowski/Michał Dzikowski i ich wysokiemu miejscu udało nam się zdobyć wymarzony srebrny medal. Trzeba pamiętać, że cała szóstka zawodników to członkowie Aeroklubu Włocławskiego. Nasi juniorzy Dominik Siuda/Jakub Mucha (obaj z Aeroklubu Śląskiego) w biegu finałowym walczyli o palmę pierwszeństwa z zespołem rosyjskim. Po zakończonym locie, kibice obu zespołów podnieśli ręce do góry w geście zwycięstwa, każdemu wydawało się że to nasi wygrali. Dopiero po kilku minutach usłyszeliśmy decyzję sędziów: oba zespoły osiągnęły czas 7:22,3 a więc remis!!! W związku z tym obu zespołom przyznano 1. miejsce oraz złoty medal ex aequo.

W kategorii F2B modele akrobacyjne Krystian Borzęcki z Aeroklubu Śląskiego wszedł do rozgrywki finałowej, gdzie ostatecznie zajął 11. miejsce w stawce 85 zawodników, z wynikiem 1049,57 punktów. Wśród pierwszej piętnastki było tylko sześciu zawodników reprezentujących stary kontynent.

W kategorii F2A modele prędkościowe mamy bogate tradycje zawodnicze. Postać śp. Andrzeja Rachwała jest dobrze znana zawodnikom. Jego wychowankowie brali udział w zawodach, ale to junior z KM Wierzawice Kacper Walania sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Świata.

Po zakończeniu zawodów wszyscy zawodnicy życzyli sobie spotkania za dwa lata, na kolejnych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Polsce, na terenie Aeroklubu Włocławskiego.

Link do wyników F2A na fb: https://www.facebook.com/f2cmbl/posts/1772797876146821

Link do wyników F2B na fb: https://www.facebook.com/f2cmbl/posts/1772811969478745

Link do wyników F2C na fb: https://www.facebook.com/f2cmbl/posts/1772830482810227

Link do wyników PDF: http://www.f2cmbl.org/index.php/fr/wc2018

Aeroklub Polski gratuluje wszystkim zawodnikom!

Źródło informacji: Aeroklub Polski

 

Czytany 449 razy

Artykuły powiązane

 • I Ogólnopolski Mityng Modelarski z okazji 100- lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

  W ostatni weekend października zapraszamy modelarzy i miłośników plastikowych modeli redukcyjnych na I Ogólnopolski Mityng Modelarski, organizowany w jubileuszowym roku Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości  i 100- lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Redakcja Magazynu Super Model oraz Kagero Publishing.

 • Historia nowotarskiego modelarstwa lotniczego, to historia pasji Tadeusza Wiśniowskiego.

  W Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy „Historia Modelarstwa na Podhalu w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Historia modelarstwa lotniczego w Nowym Targu ma bardzo długą historię, z którą nierozerwalnie związana jest osoba, która poświęciła wiele lat swojego życia modelarstwu.

 • 8. Bitwa o Bemowo – Ogólnopolskie Zawody modeli do walki powietrznej.

  W najbliższą sobotę, 8 września w Warszawie odbędzie się 8. Bitwa o Bemowo Ogólnopolskie Zawody modeli do walki powietrznej w konkurencji ESA Aircombat WWI, WWII. W największym skrócie, konkurencja ESA Aircombat, to przepełnione realizmem walki powietrzne, w których o wygranej decydują umiejętności pilotażowe oraz refleks zawodnika. Zgodnie z wymogami regulaminu, modele są „półmakietami” prawdziwych samolotów wojskowych, z okresu I lub II Wojny Światowej.

 • Jacek Lipski: – Jest „latacz” i jest modelarz. Tych drugich jest coraz mniej…

  Gdy w latach 60. XX wieku rzeszowianin Jacek Lipski zaczynał swoją przygodę ze modelarstwem lotniczym na to hobby był popyt. To, co teraz nazwalibyśmy marketingiem wówczas było propagandą, która w tym przypadku, bez względu na nomenklaturę, dawała widoczne efekty. Modelarstwo lotnicze popularyzowało politechnizację i lotnictwo wśród tych najmłodszych, przyszłych lotników. Jackowi prawie się udało. Dzięki owej propagandzie, jako dziecko połknął bakcyla lotnictwa…

 • Mistrzostwa Polski Modeli na Uwięzi 2018 już za tydzień.


  Aeroklub Włocławski im. Stanisława Skarżyńskiego zaprasza na swoje lotnisko Kruszyn, gdzie w dniach 22 - 24 Czerwca odbywać się będą Mistrzostwa Polski Modeli na Uwięzi w klasach F2A, F2A Rodeo, F2B i F2C 2018.

 • Mistrzostwa Polski Modeli Małych Form i Latających Skrzydeł.

  W dniach 26 – 27. 05. 2018 r. na lotnisku w Gliwicach zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Modeli Małych Form i Latających Skrzydeł. Zgłoszenia zawodników odbywają się do 20 maja 2018. Gliwickie zawody będą rozgrywane w kategorii OPEN w klasach modeli: F1A/M, F1H, F1G, F1K, F1S, F1J, F1Q.

 • Festiwal Modelarski w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

  Festiwal Modelarski odbędzie się w dniach 2 - 3 czerwca 2018 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Impreza odbywa się w Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jak zawsze Organizatorzy zapraszają do wizyty w mieście Krakowie, które poza Festiwalem oferuje jak wiadomo moc wrażeń i atrakcji.

 • Aeroklub Bielsko-Bialski: Puchar Polski Modeli Motoszybowców RC kategorii F5J wkrótce.

  20 maja br. na lotnisku Aeroklubu Bielsko – Bialskiego odbędzie się Puchar Polski Modeli Motoszybowców RC w kategorii F5J. Rejestracja zawodników potrwa do 10 maja.

 • Wyniki Mistrzostw Polski Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze 2018 w klasie F7A/M.

  W dniu 25.03.2018 na lotnisku Kruszyn odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze 2018 pn. „31. Mały Puchar Gordona Bennetta” w klasie F7A/M. W zawodach udział wzięło 26 zawodników w klasach F7A/M i F7A/M Open, a także w kategorii drużynowej. Łącznie, zawody skupiły ponad 50 uczestników z całej Polski.

 • Tegoroczny kurs instruktorów modelarstwa odbył się we Flyspot w Katowicach.

  Tegoroczny kurs zorganizowany był w wyjątkowym miejscu, jakim jest Flyspot Katowice. Dla uczestników była to okazja poznania nowej dyscypliny sportu lotniczego, tzn. spadania / latania w pionowym tunelu aerodynamicznym.

Top