wtorek, 28 sierpień 2018 14:55

Dziś wielkie święto polskich skrzydeł. Muzeum Sił Powietrznych pisze o tej okrągłej rocznicy.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konstruktor lotniczy Stanisław Wigura i pilot Franciszek Żwirko (1. z prawej) przed samolotem. 7 sierpnia 1932 / Źródło: By Nieznany fotograf wydawnictwa Ilustrowany Kurier Codzienny (Archiwum http://audiovis.nac.gov.pl) [Public domain], via Wikimedia Commons Konstruktor lotniczy Stanisław Wigura i pilot Franciszek Żwirko (1. z prawej) przed samolotem. 7 sierpnia 1932 / Źródło: By Nieznany fotograf wydawnictwa Ilustrowany Kurier Codzienny (Archiwum http://audiovis.nac.gov.pl) [Public domain], via Wikimedia Commons

28 sierpnia przypada Święto Lotnictwa. Data obchodów święta od pamiętnego 1918 roku zmieniała się kilkukrotnie, warto więc prześledzić tę interesującą historię.

Po południu 2 listopada 1918 roku lotnisko Lwów – Lewandówka, znalazło się w polskich rękach. Udało się przejąć park lotniczy, warsztat naprawczy oraz 18 samolotów, co prawda uszkodzonych ale zdatnych do naprawy. Zdobyte lotnisko należało jednak utrzymać gdyż zbrojne oddziały ukraińskie koniecznie chciały je odbić. 3 listopada sytuacja Polaków stała się bardzo trudna. Na zlokalizowaną niedaleko południowych granic Lwowa stację kolejową Persenkówka zaczęły przybywać transporty Ukraińskich Strzelców Siczowych, którzy mieli stanowić istotną siłę w walkach o strategiczne obiekty na terenie Lwowa. Najbardziej intensywne walki miały miejsce 4 listopada, jednak udało się wówczas odeprzeć Ukraińców, którzy jednak nie dawali za wygraną i przygotowywali kolejny atak w celu przejęcia lotniska. Nocą z 4 na 5 listopada polscy lotnicy osobiście pilnowali remontowanych samolotów w hangarach. Dwa z nich udało się już doprowadzić do stanu lotnego. Żeby podjąć konkretne działania ppor. obs. Władysław Toruń udał się do Naczelnej Komendy Obrony Lwowa i zameldował o sytuacji na lotnisku. Otrzymał wówczas rozkaz możliwie najszybszego podjęcia bombardowania stacji kolejowej Persenkówka. Rankiem 5 listopada około godziny 10:00 silnik samolotu Hansa-Brandenburg C I, zagrał równym rytmem. W kabinach siedzieli por. pil. Stefan Bastyr oraz por. obs. Janusz de Beaurain. Na pokład maszyny lotnicy zabrali kilka bomb i pomknęli na start. Kiedy nadlecieli nad stację kolejową Persenkówka Ukraińcy byli totalnie zaskoczeni. Bastyr i de Beaurain wykonali skuteczny atak zrzucając swój śmiercionośny ładunek i szczęśliwie powrócili na lotnisko. Nalot na Persenkówkę był pierwszym lotem operacyjnym polskiego lotnictwa wojskowego, świętowanym w kolejnych latach przez lotników. Warto na marginesie wspomnieć iż 5 listopada zostało także opanowane lotnisko w Lublinie. Z inicjatywy Polskiej Organizacji Wojskowej, ppor. pil. Wiktor Ryl po rozmowach z Austriakami przejął oraz zabezpieczył posterunkami wartowniczymi Lubelskie lotnisko oraz pięć samolotów wywiadowczych. Rozpoczął również od razu werbunek lotników, z których dość szybko powstał „Oddział Lotniczy w Lublinie” przemianowany pod koniec listopada na 2. Eskadrę Lotniczą. Przęjęcie Lubelskiego lotniska jednak stanęło w cieniu pierwszego lotu bojowego wykonanego przez Bastyra i de Beauraina. 5 listopada stał się dla Polskiego Lotnictwa datą niezwykle symboliczną, aż do 1932 roku obchodzoną jako Święto Lotnictwa. Święto to obchodzili lotnicy jednak nie zostało ono oficjalnie ustanowione. Dopiero przy okazji odsłonięcia Pomnika Lotnika w Warszawie ustanowiono również oficjalną datę święta oraz oficjalne obchody.

Historia pomnika lotnika zaczyna się we Lwowie i jest bezpośrednio związana z uczestnikiem pierwszego lotu bojowego w historii polskich skrzydeł Stefanem Bastyrem. Kiedy 6 sierpnia 1920 roku zginął on w katastrofie lotniczej, społeczeństwo Lwowskie oraz lotnicy na terenie całego kraju chcieli w jakiś sposób utrwalić jego postać.

Grupa przyjaciół Bastyra jesienią 1920 roku przybyła do wybitnego mieszkającego w Warszawie rzeźbiarza prof. Edwarda Wittiga z prośbą o wykonanie pomnika ku czci lotnika, który to miałby stanąć we Lwowie. Początkowo profesor odmówił sugerując zwrócenie się z tą prośbą do artystów lwowskich, jednak po wielu namowach zgodził się na wykonanie monumentu. W zamyśle artysty pomnik ten jednak nie miał prezentować konkretnej postaci, a lotnika jako symbol. Ostatecznie też miał on stanąć w Warszawie. Taki pomysł spotkał się z przychylnością władz. Decyzją Szefa Departamentu IV Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych gen. bryg. pil. Gustawa Macewicza, powołano Komitet Budowy Pomnika ku czci Poległych Lotników. Miał on upamiętniać przede wszystkim lotników poległych podczas walk w latach 1918-1920. Projekt przedstawiono w 1923 roku. Od razu uzyskał on aprobatę specjalistów oraz krytyków. Po zaaprobowaniu podjęto działania zmierzające do wybudowania monumentu. Określono szczegółowo wymiary, ustalono kosztorys, poproszono o wsparcie zarządu miasta stołecznego Warszawy oraz wystąpiono z prośbą o objęcie budowy honorowym patronatem Prezydenta RP oraz Marszałka Polski. W 1927 roku powstały modele pomnika w skali 1:1. Model gipsowy zaprezentowano na krajowej wystawie w Poznaniu w 1929 roku gdzie spotkał się on z bardzo przychylnym przyjęciem. W 1930 roku zawarto z firmą Kranc i Łempicki umowę na wykonanie pomnika z brązu. Monument został usytuowany w Warszawie u zbiegu ulic  Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej. Odsłonięcie pomnika odbyło się 11 listopada 1932 roku. Zadecydowano iż pierwsza prezentacja monumentu zostanie połączona z obchodami Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się już w czwartek 10 listopada. W kościele Świętego Zbawiciela odprawiono nabożeństwo żałobne za dusze poległych lotników oraz Mszę Świętą. Po południu tego dnia w kasynie 1. Pułku Lotniczego, odbyła się dekoracja lotników odznaczeniami przyznanymi przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odznaczeni zostali lotnicy biorący udział w walkach w latach 1918-1920. Dekoracji dokonał Szef Departamentu Aeronautyki płk pil. Ludomił Rayski. Wieczorem, o godz. 20:00 na lotnisku mokotowskim odbył się uroczysty Apel Poległych podczas którego odczytano nazwiska 356 poległych lotników. W piątek 11 listopada o godz. 13:00 prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki dokonał odsłonięcia pomnika. Od tej pory 11 listopada oprócz Święta Niepodległości, obchodzono również oficjalnie Święto Lotnictwa. Warto dodać iż podczas uroczystości obecna była żona tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej Franciszka Żwirki. W dowód wdzięczności wręczyła ona twórcy pomnika prof. Edwardowi Wittigowi bukiet róż w kolorze żółtym, kojarzonym wówczas właśnie z lotnictwem.

Wybuch II Wojny Światowej przerwał obchody Święta Lotnictwa w Polsce, dopiero po zakończeniu działań zbrojnych podjęto próbę reaktywacji uroczystości według pomysłu nowych narzuconych przez Sowietów władz. 22 sierpnia 1945 roku rozkazem nr 189 ustanowiono „Dzień Lotnictwa Polskiego” który miał być świętowany 1 września. Według ulotki propagandowej to we wrześniu miał „ruszyć na front” 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Nie było to jednak prawdą gdyż 1 . PLM ze swojej bazy w Grigoriewskoje wyruszył 3 czerwca 1944 roku, a pierwszy lot bojowy wykonał dopiero 23 sierpnia tegoż roku.  1 września był jednak datą symboliczną, i to w tym dniu, aż do roku 1950 obchodzono „Dzień Lotnictwa Polskiego”. Odbywały się wówczas pokazy lotnicze oraz uroczyste promocje w Szkole Lotniczej w Dęblinie.

Rok 1950 przyniósł kolejną zmianę daty, tym razem bardziej fortunną związaną z wejściem do walki 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. 23 sierpnia 1944 roku pułk wykonał pierwsze zadanie bojowe, w ramach wsparcia 1. Armii Wojska Polskiego, w walkach w rejonie przyczółka warecko – magnuszewskiego. Do tego pierwszego lotu bojowego zostali wyznaczeni czterej piloci, dowódca pułku płk pil. Jan Tałdykin, por. pil. Witold Gabis, kpt. pil. Oleg Matwiejew i chor. pil. Edward Chromy. Wraz z polskimi myśliwcami lecieć miały także dwa Jak-i z 233 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Armii Czerwonej. Zadanie polegało na wykonaniu rozpoznania na przedpolach Warki oraz osłonie dwóch samolotów Iljuszyn Ił-2 należących do 611 Pułku Lotnictwa Szturmowego Armii Czerwonej które miały zaatakować ewentualne rozpoznane cele. Start ośmiu maszyn nastąpił o godzinie 8:30. Nad zadanym rejonem samoloty trafiły na potężny ogień artylerii przeciwlotniczej przeciwnika, mimo tego jednak misję kontynuowano. Podczas rozpoznania lotnicy zaobserwowali ok. 60 wrogich pojazdów które następnie zostały zaatakowane z sukcesem przez Iły. Po zniszczeniu kilkudziesięciu samochodów przez Szturmowiki, cała grupa szczęśliwie powróciła do bazy. Na pamiątkę tych wydarzeń rozkazem nr 28 wydanym 4 maja 1950 roku ustanowiono nową datę obchodów święta lotnictwa. Od tej pory obchody lotnicze miały odbywać się 23 sierpnia, aż do 1993 roku.

28 sierpnia 1932 roku, w upalną niedzielę odbywała się ostatnia konkurencja zawodów Challenge International de Tourisme tym razem organizowanych w Berlinie. Ostatnim etapem zawodów była próba prędkości maksymalnej. Konkurencja polegała na przelocie po trasie trójkąta Berlin – Frankfurt nad Odrą – Doberlug – Berlin. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce z ilością 456 punktów zajmowała polska załoga w składzie Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, lecąca na polskim samolocie RWD-6. Na drugim miejscu z różnicą jedynie 5 punktów znajdował się niemiecki pilot Reinhold Poss. Finałowa rozgrywka miała rozstrzygnąć się w ostatnim dniu zawodów. Wyścig był bardzo zacięty, Poss powoli doganiał Żwirkę, jednak sam został na drugim punkcie kontrolnym wyprzedzony przez innego niemieckiego pilota Wolfa Hirtha który zaczął zagrażać prowadzeniu polskiej załogi. Hirth jednak ok. 2 km przed metą z powodu defektu samolotu musiał awaryjnie lądować. Zgromadzona na Berlińskim lotnisku Tempelhof publiczność w końcu ujrzała zbliżający się do mety samolot. Nie była to maszyna żadnego z Niemców ale polski samolot RWD-6 który na pierwszej pozycji kończył konkurencję, wygrywając tym samym całe zawody. Radość z tego zwycięstwa była ogromna, sukces osiągnęli polscy lotnicy, ale i polski przemysł lotniczy który był w stanie wyprodukować samolot stanowiący konkurencję dla najlepszych maszyn zagranicznych. Triumf w zawodach spowodował dostrzeżenie na świecie polskiego lotnictwa sportowego oraz polskich lotników. Na pamiątkę tego wspaniałego zwycięstwa decyzją Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku ustalono nową datę Święta Lotnictwa. Święto lotnictwa wojskowego, cywilnego oraz przemysłu lotniczego jest więc od tamtej pory obchodzone 28 sierpnia.

Marcin Arbuz

artykuł ukazał się w biuletynie „Pod dobrymi skrzydłami” nr 5.2018

Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Czytany 505 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 sierpień 2018 15:02

Artykuły powiązane

 • O historii Aeroklubu w Dęblinie w Muzeum Sił Powietrznych.

  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na nowy cykl spotkań "W lotniczym kręgu". We wtorek 22 stycznia 2019 r.  pierwsze spotkanie poprowadzą członkowie Aeroklubu Orląt w Dęblinie i zaprezentują historię tej organizacji, której początki sięgają czasów przed II wojną światową: Prezes Adam Zugaj, sekretarz Andrzej Jaworski, dyrektor Jarosław Matyszczak oraz seniorzy z dęblińskiego oddziału Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP: mjr. pil. Jan Tarczoń i ppłk. pil. Zbigniew Swoboda.

 • 15 stycznia rozpoczyna się rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej.

  Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się składać z dwóch etapów: Złożeniu wniosku o powołanie do służby kandydackiej oraz badań lekarskich. Studenci Akademii będą mieli możliwość wyboru z kilku kierunków min. Lotnictwo i Astronatyka, Nawigacja oraz Logistyka. Studia wojskowe są przeznaczone dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Absolwent studiów promowany jest na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.

 • Wielkopolski Urząd Wojewódzki zaprasza na Piknik lotniczy w Poznaniu.

  W 100. rocznicę zdobycia Stacji Lotniczej Ławica wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, dowódca Garnizonu Poznań płk dypl. pil. Ireneusz Nowak oraz dowódca Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi płk dypl. pil. Mirosław Nawrocki zapraszają na Piknik Lotniczy.

 • Najlepsze myśliwce I wojny światowej. Repliki samolotów Fokker można dziś zobaczyć w Poznaniu.

  Na poznańskim placu Wolności podczas uroczystości setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego zaprezentowano dwie repliki samolotów myśliwskich Fokker D. VII. Legendarne maszyny wchodzą w skład Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości. Wiosną mają wziąć udział w pierwszych pokazach powietrznych.

 • Spotkanie i z ks. Robertem Kulczyńskim. Książka o IV Eskadrze Wielkopolskiej z koloryzowanymi archiwalnymi zdjęciami.

  Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych mniej i bardziej lotniczych kolejnych „setnych rocznic”, ale czy znamy tak naprawdę historię, w jaki sposób lotnicy polscy przyczynili się do odzyskania i utrzymania Niepodległości?

 • Dziś odbyła się rekonstrukcja historyczna Lotniczej Przysięgi na Polu Mokotowskim. Właśnie minęło dokładnie 100 lat!

  Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej Szachownicy, zaprosił mieszkańców Warszawy i wszystkich miłośników lotnictwa na wyjątkową uroczystość odtworzenia przysięgi lotniczej złożonej 100-lat temu przez pierwszych lotników polskich na Lotnisku Mokotowskim w Warszawie .

 • 122 Promocja Oficerska w Lotniczej Akademii Wojskowej.

  14 grudnia 2018 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbyła się 122 Promocja Oficerska. Wśród zaproszonych gości byli m.in. I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła, Zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. dr Tadeusz Mikutel, Dowódca COP-DKP gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, Naczelnik Wydziału Szkolnictwa Wojskowego w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON płk Marek Grobelny,

 • Kolejne cztery samoloty M-346 Bielik dla Wojska Polskiego .
  Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o zakupie dodatkowych czterech samolotów szkoleniowych M-346 Bielik dla Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu Siły Powietrzne RP będą posiadać do końca października 2022 roku 16 samolotów M-346. Polska będzie drugim krajem z największą liczbą tego typu statków powietrznych na świecie.
 • Zapraszamy na lotniczą przysięgę na Polu Mokotowskim. W niedzielę mija dokładnie 100 lat.

  Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej Szachownicy, zaprasza mieszkańców Warszawy i wszystkich miłośników lotnictwa na wyjątkową uroczystość odtworzenia przysięgi lotniczej złożonej 100-lat temu przez pierwszych lotników polskich na Lotnisku Mokotowskim w Warszawie .

 • Kpt. pil. Piotr Żemojtel został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Prezydent wspomniał, że Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony z jego inicjatywy i nawiązuje do II Rzeczypospolitej oraz wręczanego w 1928 roku Medalu 10-lecia odzyskanej niepodległości.
 • Katastrofa, której nic nie zapowiadało. Czy historia polskiego lotnictwa może być ciekawa? Część V.

  Zakłady Mechaniczne Plage & Laśkiewicz przeżywały rozkwit. Nastały złote czasy dla lotnictwa polskiego. Pod kierownictwem wybitnego konstruktora Jerzego Rudlickiego skonstruowano 11 prototypów samolotów. W latach 1929–1930 zakłady wyprodukowały na licencji Fokkera jedenaście samolotów pasażerskich Fokker F-VIIB/3m.

 • Muzeum Sił Powietrznych uhonorowane wyróżnieniem za zaangażowanie w organizację 26. Europejskich Dni Dziedzictwa.

  Nagroda została wręczona podczas uroczystej ogólnopolskiej Gali EDD 7 grudnia 2018 r w Warszawie. Koordynatorzy EDD- Narodowy Instytut Dziedzictwa- docenili wydarzenie pn. „Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie”, którego pomysłodawcą jest dyrektor muzeum-Paweł Pawłowski, a w tym roku było organizowane w jubileuszowym roku Stulecia odzyskania Niepodległości i Stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej.

 • Pierwsza polska wytwórnia lotnicza. Czy historia polskiego lotnictwa może być ciekawa? Część IV.

  Rok 1918 to zakończenie Wielkiej Wojny i proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Należało stworzyć własną armię, w której wojska lotnicze zaczęły odgrywać duże znaczenie. Stopniowo, zajmując opuszczane przez zaborców lotniska, przejmowaliśmy sprzęt lotniczy.

 • Pierwsze kroki w powietrzu. „Flyer” - samolot braci Wright w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  Już jutro, 09 grudnia, o godzinie 12:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się spotkanie - pogadanka o samolocie „Flyer” braci Wright i jego pierwszych krokach w powietrz. Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza serdecznie na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.

 • Lotnicza muzyka na mikołajki w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  Ponad 130 osób wspólnie śpiewało piosenki lotnicze podczas mikołajkowego oblotu nowego wydawnictwa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Spotkanie dowodziło tezie, że warto śpiewać- szczególnie w towarzystwie. Śpiewanie bowiem ma moc przełamywania barier i budowania więzi międzypokoleniowych. Na widowni obok siebie zasiedli uczniowie i nauczyciele liceum, dzieci z ośrodka szkolno-wychowawczego,  piloci i kadra dydaktyczna Lotniczej Akademii Wojskowej i seniorzy lotnictwa.

 • Kobiety na biało-czerwonych skrzydłach. Czy historia polskiego lotnictwa może być ciekawa? Część III.

  8 marca 1910 roku pierwsza na świecie kobieta otrzymała licencję pilota International Aeronautics Federation. Była nią francuska Raymonde de Laroche. Wtedy ta data nie miała znaczenia. Wtedy jeszcze nie świętowano Dnia Kobiet.

 • Ppłk. Mariusz Gołębiowski pożegnał Lotniczą Akademię Wojskową.

  30 listopada br. władze Uczelni wraz z kadrą i pracownikami Lotniczej Akademii Wojskowej uroczyście pożegnali ppłk. Mariusza Gołębiowskiego, który decyzją Ministra Obrony Narodowej od 3 grudnia 2018 r. będzie pełnił dalszą służbę w Centrum Operacyjnym MON. Jednocześnie z dniem objęcia obowiązków na nowym stanowisku służbowym zostanie mianowany na stopień pułkownika.

 • Lotniczą Akademię Wojskową odwiedziła delegacja węgierskich Sił Powietrznych.

  Lotniczą Akademię Wojskową odwiedziła delegacja węgierskich Sił Powietrznych z dowódcą generałem brygady Albertem Safarem na czele.

 • Silnik Messerschmitta Bf 109 z Zabierzowa powrócił do Muzeum Sił Powietrznych.

  Na wystawę techniki lotniczej Muzeum Sił Powietrznych wrócił silnik DB 605, niemieckiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Bf 109, wydobyty w Zabierzowie Bocheńskim, w 2012 roku. 

 • Czy historia polskiego lotnictwa może być ciekawa? Zobaczcie i przeczytajcie część II.

  ROZPORZĄDZENIE Nr 38 Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 1 grudnia 1918: „Samoloty Wojsk Polskich będą w przyszłości zaopatrzone w miejscach dotychczas obowiązujących znakiem kwadratowym szerokości 60 cm, dzielącym się na 4 równe pola. Lewe górne i prawe dolne pole będzie barwy karmazynowej, lew dolne i prawe górne pole barwy białej.”

Redakcja poleca

Sie 10, 2018
Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 13, 2018
To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 14, 2018
Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Maj 16, 2018
Sikorsky/PZL Mielec, firma Lockheed Martin (NYSE: LMT), podpisała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 11, 2019
Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Sty 03, 2019
Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Gru 15, 2018
Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 16 śmigłowców ...
Gru 15, 2018
14 grudnia 2018 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 19 Stycznia 2019    |    Wydarzyło się: 1940 – Otwarto Port lotniczy Dublin. 1946 - Odbył się pierwszy lot amerykańskiego eksperymentalnego samolotu odrzutowego Bell X-1. 1950 – Dokonano oblotu kanadyjskiego myśliwca Avro Canada CF-100 Canuck. 1960 - 42 osoby zginęły w Ankarze w katastrofie samolotu Sud Aviation Caravelle należącego do skandynawskich linii SAS. 1975 – Palestyńscy terroryści ostrzelali na paryskim lotnisku Orly izraelski samolot pasażerski; rannych zostało 20 osób. 2006 - 42 słowackich żołnierzy zginęło, a jeden został ranny w katastrofie samolotu wojskowego An-24 w północnych Węgrzech. 1965 – Rozpoczęła się bezzałogowa amerykańska misja kosmiczna Gemini 2. 1918 - Urodził się Tadeusz Góra, polski generał, pilot, szybownik (zm. 2010).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top