środa, 29 sierpień 2018 08:28

Zdarzenie związane z alarmem wzbudzonym przez pasażera na Lotnisku Poznań-Ławica.

Napisane przez Lotnisko Poznań Ławica
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Poznań Lotnisko Foto: Poznań Lotnisko

Wydział prasowy lotniska Poznań Ławica wydał komunikat w sprawie zdarzenia, które miało miejsce w niedzielę ubiegłego tygodnia: - "W dniu 26 sierpnia 2018 roku (niedziela), w godzinach południowych, podczas szczytu ruchu pasażerskiego, na lotnisku w Poznaniu doszło z winy pasażera do zdarzenia, które w żadnym razie nie powinno mieć miejsca w obiekcie użyteczności publicznej o takim znaczeniu, jak Port Lotniczy.

Około godziny 13.20 w terminalu lotniska, w części krytycznej strefy zastrzeżonej lotniska, niefrasobliwy pasażer uruchomił, wybijając szybkę zabezpieczającą, alarm przeciwpożarowy. W wyniku tego nieodpowiedzialnego działania wzbudził się alarm, uruchomiły się komunikaty głosowe o ewakuacji, natychmiast opadły kurtyny przeciwpożarowe w miejscach strategicznych lotniska, rozpoczęły się procedury powiadomień służb miejskich, wstrzymano odprawy, a na samym lotnisku ponad tysiąc pasażerów stanęło w obliczu podjęcia ewakuacji. Służby lotniska, Straż Ochrony Lotniska (SOL), niezwłocznie podjęły czynności sprawdzające powody alarmu  , które zmierzać mogły finalnie do wyprowadzenia pasażerów z terminala, podczas których nie uniknięto by normalnej w takich sytuacjach paniki pasażerów, wśród których były między innymi rodziny z dziećmi, osoby starsze. Po opanowaniu sytuacji oraz rozpoznaniu faktu nieuzasadnionego wzbudzenia alarmu przez pasażera, rozpoczęto przywracanie normalnej obsługi. Niestety, cała operacja trwała około godziny. Pasażer swoim postępowaniem naraził nie tylko Port na poważne kłopoty operacyjne, ale także i tu przede wszystkim stworzył zagrożenie dla pasażerów, gości oraz pracowników będących w budynku. Pod znakiem zapytania stała także kwestia opóźnień w ruchu lotniczym, co skutkować mogło konsekwencjami ze strony służb nadzorujących działanie lotniska, linii lotniczych. Nie do pominięcia jest także kwestia trudności dla pasażerów w sytuacji mogących powstać na skutek tych wydarzeń opóźnień. Straż Ochrony Lotniska po rozpoznaniu osoby, która spowodowała alarm przekazała ją do dyspozycji Straży Granicznej, a obsługa, odprawy powróciły do normy i odbywały się w dalszym ciągu bez zakłóceń. Zabezpieczono nagranie z monitoringu przemysłowego, gdzie wyraźnie widać, jak w sposób pozbawiony roztropności, pasażer uruchamia alarm. Tego typu działanie jest absolutnie niedopuszczalne. Stanowi realne zagrożenie dla osób znajdujących się w budynku i w konsekwencji powoduje wiele poważnych problemów dla funkcjonowania Portu Lotniczego. Zarządzający Portem Lotniczym w Poznaniu zamierzają wejść na drogę prawną względem pasażera celem ukarania czynu, który spowodował powyższe zdarzenia i mógł doprowadzić do nieobliczalnych strat tak na zdrowiu osób oraz mieniu, a także w ruchu lotniczym. O dalszym toku sprawy będziemy informować. Za wszelkie utrudnienia w tym dniu, a przede wszystkim powstałe w wyniku tej sytuacji bardzo przepraszamy. Przepraszam za kłopot."

Komunikat prasowy: Błażej Patryn - Rzecznik Prasowy / Port Lotniczy Poznań Ławica

Czytany 271 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 sierpień 2018 08:33

Artykuły powiązane

 • 2 mln Pasażer wylądował na lotnisku Poznań Ławica.

  2-milionowy szczęśliwiec przyleciał do Poznania we czwartek 27 września 2018 r., wracając ze swoich wakacji w Turcji, na pokładzie linii lotniczej Enter Air z Bodrum, realizowanego na zlecenie biura podróży TUI Poland.

 • Obywatele Izraela i Amerykanin wyprowadzeni z pokładu samolotu.

  Trzech mężczyzn, którzy nie wykonywali poleceń załogi zostało wycofanych z rejsu przez kapitana statku powietrznego. Nie chcieli dobrowolnie opuścić pokładu samolotu, zmienili jednak zdanie na widok naszych funkcjonariuszy.

 • Wizz Air zamknie bazę w Poznaniu. Optymalizacja siatki połączeń.

  Wizz Air, jedna z najszybciej rozwijających się linii lotniczych w Europie i największy niskokosztowy przewoźnik w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłasza dzisiaj dostosowanie siatki połączeń i plany optymalizacji działalności w Polsce w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów. 30 marca 2019 roku zostanie zamknięta baza linii w Poznaniu, natomiast jeden Airbus A320 zostanie dodany do gdańskiej floty. Ponadto Wizz Air wprowadza całą letnią ofertę na 2019 rok dla Polski. Bilety na nowe połączenia są dostępne już w sprzedaży na wizzair.com, a ich ceny rozpoczynają się od 39 złotych*.

 • Sierpień na poznańskim lotnisku Ławica. Wysoki wzrost ruchu pasażerskiego.

  Port Lotniczy w Poznaniu utrzymuje wysoką dynamikę tempa wzrostu w roku 2018. Według zakończonej wczoraj analizy, statystyki pokazują, że nastąpił 45% wzrost w sierpniu 2018 do sierpnia 2017.

 • Trzy czarne walizki przyczyną ewakuacji na lotnisku w Modlinie.

  Wczoraj w godzinach popołudniowych pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin przeprowadzili rozpoznanie wobec trzech pozostawionych na parkingu przed terminalem czarnych walizek.

 • Aż 8 fałszywych stempli w paszporcie Rosjanki ujawnionych na lotnisku Chopina.

  W paszporcie obywatelki Rosji funkcjonariusze Straży Granicznej na warszawskim Lotnisku Chopina ujawnili 8 sfałszowanych stempli. Kobiecie odmówiono wjazdu na terytorium RP.

 • Niesforny Amerykanin na pokładzie samolotu lecącego do Tel Awiwu.

  We ubiegły wtorek przed północą funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zostali poinformowani o pasażerze, który nie podporządkowywał się poleceniom załogi samolotu odlatującego do Tel Awiwu.

 • Ponad 1300 osób ewakuowano na Lotnisku Chopina.

  W ubiegły weekend trzykrotnie musieli interweniować pirotechnicy z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie. Przyczyną były pozostawione bez opieki bagaże.

 • Bardzo dobre wyniki portu lotniczego Poznań Ławica w ubiegłym miesiącu.

  W lipcu wzrost ruchu pasażerskiego względem roku ubiegłego to +43% na lotnisku Poznań Ławica. Został pobity też rekord dobowy 12550 pasażerów ( dla porówniania podczas EURO 2012 było ich 11369). Został również pobity rekord miesięczny wynoszący 324778 pasażerów. Dodatkowe dane przedstawiamy w załączonej grafice.

 • Centralna Baza Zgłoszeń – łatwiejsze zgłaszanie zdarzeń lotniczych on-line.

  Od 1 września 2018 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wraz z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) uruchamia system Centralnej Bazy Zgłoszeń (CBZ) dla zgłaszania zdarzeń lotniczych, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 376/2014 z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zgłaszania i analizy zdarzeń w lotnictwie cywilnym oraz podejmowanych w związku z nimi działań następczych. Dzięki temu systemowi każda organizacja będzie mogła przesyłać informację o zdarzeniu bezpośrednio do PKBWL (jako podmiotu badającego zdarzenie lotnicze), jak i do ULC (jako organu prowadzącego nadzór lotniczy). Zgłoszenie wymaga wypełnienia tylko jednego formularza online, bez konieczności wysyłania wielu różnych dokumentów oddzielnie.

Top