czwartek, 14 maj 2009 22:00

Wywiad z kpt. pil. Witoldem Sokołem

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 Na początku kwietnia swoją służbę w Siłach Powietrznych RP i 1 ELT zakończył kpt. pil. Witold Sokół. Z tej okazji aviation24.pl przeprowadziło krótki wywiad z tym świetnym polskim pilotem odchodzącym właśnie do "cywila". Znany w gronie pasjonatów lotnictwa jako "Toyo" ma za sobą bogatą karierę lotniczą min. na samolotach Mig-29.

 

Wywiad z kpt. pil. Witoldem Sokołem z 1 ELT przeprowadził na początku kwietnia Mariusz Barszcz

A. Jak rozpoczęła się twoja przygoda z lotnictwem?
WS. Dość prozaicznie - od modeli, później były książki, a następnie Liceum Lotnicze i Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza. Liceum dało mi pierwszy kontakt z lotnictwem, pierwsze skoki ze spadochronem, pierwsze szybowce. Szkoła oficerska to zupełnie inna liga, tam były odrzutowce.

A. Czy zdawałeś sobie kiedyś sprawę, że będziesz latał na tak szybkich maszynach?
WS. Młody człowiek wyobraża sobie wiele, ale najtrudniej przekuć to w rzeczywistość, całe szczęście dość wcześnie zdałem sobie sprawę, że aby w ogóle latać trzeba ciężko pracować, określone cele pojawiły się pod koniec szkoły oficerskiej, wtedy chciałem dosiąść MiGa-29. Po kilku latach dopiąłem swego.

A. Ile godzin spędziłeś w powietrzu?
WS. Około 1200 h, dużo i nie, to zależy, biorąc pod uwagę ilość wykonanych lotów, a tych mam 1900 wygląda to nieźle. Należy wspomnieć, że na MiG-u mam nieco ponad 600 godzin. Najkrótszy lot to 7 minut i musiałem lądować z braku paliwa, a przed lotem zatankowane było "pod korek", jak się okazało dopalanie wyłączyłem jedynie na kilkanaście sekund stąd tyle samolot zużył. To był lot pokazowy.
A. Jak często uczestniczysz w ćwiczeniach NATO ? Czy są to ćwiczenia po za granicami RP?
WS. Generalnie przynajmniej raz w roku. Przeważnie w Polsce.

A. Jakie samoloty pilotowałeś w swojej karierze?
WS. Zlin-142, TS-11, Su-22M4 i Su-22UM3K (wbrew pozorom te samoloty różnią się dość znacznie, w książce mam je wpisane jako dwa typy), MiG-29. Na tych byłem wyszkolony. Usiadłem też za sterami F-15 oraz MiG-29M2, w każdym z nich wykonałem po około jednej godzinie lotu.

A. Która z tych maszyn dostarczyła tobie największych przeżyć?
WS. Bezsprzecznie MiG-29.

A. Jaki samolot chciałbyś pilotować?
WS. MiG-a??? Na pozkazach tak, ale do walki wybrałbym F-16. Jeżeli mam się rozmarzyć to F-22, chłopaki mają problem żeby znaleźć godnego siebie przeciwnika, czegóż chcieć więcej.

A. Czy po za służbą w SP latasz "po godzinach" np. w aeroklubach?
WS. Teraz tak, kiedyś nie. Ma to związek z moimi życiowymi planami.

A. Jakie to plany? Czy zamierzasz zasiąść za sterami cywilnych samolotów po zakończeniu służby?
WS. Tak właśnie zamierzam. Robię wszelkiego rodzaju uprawnienia aby latać dalej.

 
 
A. Od kiedy jesteś w 1ELT?
WS. Od samego jej początku, kiedy to po rozformowaniu 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego powstała 1 elt i 23 Baza lotnicza. Mogę powiedzieć, że ją tworzyłem.

A. Kto jest twoim "następcą"? Kto jest najlepszy w 1ELT ? Kogo w tym roku zobaczymy na pokazach w Polsce ?
WS. Z latania pokazowego zrezygnowałem w 2006 roku (zmęczenie materiału :) ). Po mnie latał mjr Kałko, obecnie w Malborku, do pokazów wrócił ppłk Kozak, a szkoli się obecnie kpt. Iwaszko. Kto jest najlepszy? Każdy w tym co robi.

A. Najniebezpieczniejsze chwile w twojej karierze?
WS. Dwója na zaliczeniu z filozofii, całe szczęście rzutem na taśmę poprawiłem. Poważnie - to uszkodzenie instalacji hydraulicznej w locie, całe szczęście blisko był Łask i tam lądowałem awaryjnie.

A. W którym to było roku? Czy to lotnisko nie było wtedy czasem lotniskiem niezabezpieczonym ?
WS. W 2007 roku lotnisko było w remoncie, na szczęście dla mnie pas był już czynny, dokonałem swego rodzaju cichej inauguracji.

A. Najprzyjemniejsze chwile w twojej karierze?
WS. Za dużo ich było by wszystkie wymienić, z takiego naj naj naj... niemal wszystko takie było.

A. Co zamierzasz robić w życiu po zakończeniu służby w SP?
WS. Latać.

 
 
A. Czy lotnictwo to jedyna pasja twojego życia?
WS. Tak, jedyna, ale to nie z powodu jakichś moich ograniczeń, lotnictwo jest tak absorbujące, że na inne rzeczy brakuje czasu, tym bardziej, że dzielę go jeszcze z rodziną.

A. Twój ulubiony film o tematyce lotniczej, to....
WS. Może nie cały film, ale scena. W filmie "Imperium Słońca" jest moment pożegnania odlatujących na swą ostanią misję (dla wielu będącą jednocześnie pierwszą) pilotów kamikadze. Przy akompaniamencie chóru piloci uruchamiają swe maszyny, kolejno wzbijają się w niebo lecąc ku swemu przeznaczeniu, w tle widać piękne Słońce. Jeden z samolotów delikatnie kładzie się na skrzydło by obrać kurs na przeciwnika i nagle zamienia się w kulę ognia. Zza kadru wyskakują Mustangi, zmienia się muzyka i... warto obejrzeć.

A. Co należałoby życzyć tobie na przyszłość patrząc z perspektywy dotychczasowych dokonań i planów na przyszłość?

WS. Realizacji planów, nie mówię marzeń, bo zmieniłem je w cele, które zamierzam osiagnąć.

A. W takim razie życzymy realizacji planów Witoldzie i dziękujemy za wywiad.

Czytany 8133 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2016 13:04
Top