czwartek, 30 sierpień 2018 14:21

Biało-Czerwony Iskry i Orliki już mają swoje specjalne plakaty w ramach "Skrzydeł nad Kazimierzem".

Napisane przez Skrzydła nad Kazimierzem
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach od 7. do 9. września 2018 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”. Organizatorami przedsięwzięcia są władze miasta Kazimierz Dolny, Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne SWAT oraz jednostki Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - Klub DG RSZ, 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego oraz 41 Baza Lotnictwa Szkolnego.

plakat ORLIK skrzydła nad kazimierzem

Od pierwszej edycji Partnerami w organizacji są Muzeum Sił Powietrznych oraz Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie. Także od pierwszej edycji gości u nas Motocyklowe Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa „POLISH WINGS”. Po raz drugi partneruje imprezie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

„Skrzydła nad Kazimierzem” są jedynym miejscem na mapie Polski, gdzie w tak różnorodny sposób opowiada się o lotnictwie i lataniu.

skrzydła nad kazimierzem 2018

Możemy usłyszeć piosenki o lotnictwie wykonywane w ramach Festiwalu Piosenki Lotniczej o Laur Dowódcy Generalnego, możemy też zagrać w gry planszowe opracowane przez IPN, a traktujące o m.in. udziale lotników w obronie Lwowa czy też historii Dywizjonu 303.

Do dyspozycji gości udostępniona zostanie wystawa opracowana przez specjalistów z dęblińskiego Muzeum SP, a Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprezentuje wydane przez siebie – poświęcone historii - komiksy.

Jak co roku, niedziela jest dniem zatytułowanym „Skrzydła Dzieciom”. Każda z wymienionych tu instytucji przygotuje coś od siebie specjalnie na tą okazję.

No i oczywiście pokazy w powietrzu, w tym roku zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będziemy podziwiać zespoły akrobacyjne BIAŁO CZERWONE ISKRY oraz ORLIK TEAM.

Całość zostanie oprawiona występami znanych i cenionych artystów scen polskich (od rocka, poprzez fingerstyle, art pop do muzyki klasycznej i filmowej), a także twórców amatorów. Wystąpią IGNAVUS, FABRYKA, THESZCZ, K.SIA, KORPUS, Piotr Krępeć, Mika Urbaniak i Victor Davies oraz artyści występujący na co dzień w produkcjach teatrów ROMA, RAMPA, BUFFO, a także w projekcie ACCANTUS.

W tym roku organizatorzy Skrzydeł zaprosili na spotkanie wszystkich absolwentów Liceum Lotniczego w Dęblinie. Po spotkaniu na rynku wszyscy udadzą się do Kościoła Farnego na tradycyjną już mszę w intencji Lotników Polskich.

Jak widać, nie ma takiej drugiej imprezy lotniczej w Polsce, która byłaby równie wielobarwna i otwarta na wszystkich, od dziecka do seniora, od miłośnika filmu po entuzjastę teatru, od fana muzyki rockowej po zwolennika muzycznej klasyki.

Źródło informacji: Skrzydła nad Kazimierzem / Andrzej Królikowski

Czytany 776 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 sierpień 2018 14:25

Artykuły powiązane

 • Imprezy lotnicze 2018 w Polsce - krótkie podsumowanie.

  Nastała przepiękna polska jesień, koniec roku zbliża się wielkimi krokami, wszystko to skłania do przemyśleń i podsumowań tego co wydarzyło się przez ostatni czas. 

 • Dziesięć minut lotu, kilkanaście figur w powietrzu, ogromne wrażenie publiczności.

  Jego niezwykłe pokazy w myśliwcu F-16 można zobaczyć podczas air show w Polsce i Europie, ostatnio również w czeskiej Ostrawie, gdzie trwały Dni NATO. O tym jak przygotowuje się do pokazu, opowiada mjr Dominik „Zippity” Duda, lider zespołu F-16 Tiger Demo Team Poland, a na co dzień instruktor-pilot w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

 • Orliki na Athens Flying Week 2018 zakończyły sezon pokazowy.
  Pokazami lotniczymi Athens Flying Week 2018 w bazie Sil Powietrznych Grecji w Tanagrze, Zespół Akrobacyjny ORLIK zakończył sezon występów polskich lotników wojskowych na krajowych i zagranicznych imprezach lotniczych.
 • Po 6 latach Piknik Lotniczy powróci do Płocka.
  - Dobra atmosfera i dobra współpraca z Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej przyniosły efekt: zorganizujemy Piknik Lotniczy i przygotowujemy na lotnisku betonowy pas – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

 • Pokazy Air Show 2018: wspierane przez instytucje wojskowe, media i biznes.

  Tegoroczne pokazy, planowane z niezwykłym rozmachem, nie byłyby możliwe do zrealizowania bez wsparcia parterów, zwłaszcza sponsorów strategicznych, którymi są: Polska Grupa Zbrojeniowa, Bank Gospodarstwa Krajowego i PKN Orlen. W najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze w Polsce zaangażowało się także wiele innych firm, instytucji wojskowych, a także mediów, które XVI edycję AIR SHOW, objęły patronatem medialnym.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Relacja filmowa Aviation24.pl.

  To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". Przez dwa dni Kazimierz Dolny nad Wisłą zapraszał muzyką, wystawami, stoiskami oraz pokazami lotniczymi. Ekipa Aviation24.pl była na miejscu i okiem swojej kamery zaglądała do głównych atrakcji w tym małym urokliwym miasteczku.

 • Nie żyje podpułkownik pilot Kazimierz Kuźniar. Latał w "Rombiku" a potem w "Iskrach".

  W poniedziałek, 10 września w Gdyni zmarł podpułkownik pilot Kazimierz Kuźniar. W latach młodości służył w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Pełnił funkcję lewego prowadzącego pierwszego zespołu akrobacyjnego w Radomiu.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Trzecia edycja już za nami.

  Drugi weekend września Kazimierz Dolny był pełen wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”, w których aktywnie udział wzięli mieszkańcy oraz licznie przybyli fani lotnictwa z różnych regionów Polski. Jednym słowem Kazimierz opanowali lotnicy.

 • Pierwszy lot wschodniej Polski im. Pawła Zołotowa.

  100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego – uroczystości z takich okazji nie mogą zostać zapomniane. Już w najbliższy piątek 7 września, rozpocznie się I Lot Polski Wschodniej im. Pawła Zołotowa. Jest to trzydniowe, wyjątkowe, niekomercyjne spotkanie pilotów z całego kraju, połączone z licznymi atrakcjami współtowarzyszącymi.

Top