piątek, 07 wrzesień 2018 08:14

Pierwszy lot wschodniej Polski im. Pawła Zołotowa.

Napisane przez Navcomsystems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Navcomsystems Foto: Navcomsystems

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego – uroczystości z takich okazji nie mogą zostać zapomniane. Już w najbliższy piątek 7 września, rozpocznie się I Lot Polski Wschodniej im. Pawła Zołotowa. Jest to trzydniowe, wyjątkowe, niekomercyjne spotkanie pilotów z całego kraju, połączone z licznymi atrakcjami współtowarzyszącymi.

Impreza ma za zadanie propagować turystykę samolotową oraz promować organizacje i firmy lotnicze z Lubelszczyzny oraz utrwalać podniebne tradycje tego regionu.

Wydarzenie celowo zostało zaplanowane na najbliższy weekend 7-9 września, aby wzorem roku ubiegłego, zsynchronizować je z cyklem imprez lotniczych „Skrzydła nad Kazimierzem”. Pomysł powstał dzięki wydawnictwu KAGERO Publishing. Wydawnictwo i firma lotnicza Navcom Systems skonsolidowały siły i tak oto zrodziła się ta impreza. Dołączyły do nich Aeroklub Lubelski i Aeroklub Stalowowolski. Chociaż organizatorami są przedsiębiorstwa komercyjne, sama impreza ma charakter non-profit. Uczestnicy rajdu pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegiem, paliwem i innymi ewentualnymi kosztami logistycznymi. Organizatorzy zapewniają opracowanie atrakcyjnego programu rajdu, pomoc w rezerwacji hoteli, pomoc logistyczną techniczną i nawigacyjną itp.

Organizatorzy podkreślają, że nie tylko podwójna rocznica jest specjalną okazją, ale równie ważnym celem jest konsolidacja środowiska pilotów i właścicieli samolotów turystycznych, umożliwienie nawiązania osobistych kontaktów ludzi, którzy poświęcili się temu wspaniałemu stylowi życia jakim jest latanie.

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

Wzorem dla I Lotu Polski Wschodniej był ubiegłoroczny I FLY RAJD - towarzyski zlot pasjonatów lotnictwa (warto podkreślić, zlot bardzo udany), zorganizowany również przez Navcom Systems i KAGERO Publishing. Nawiązały się nowe znajomości, uczestnicy zwiedzili Lublin, a z lotu ptaka podziwiali Lubelszczyzn. Była to również świetna okazja do zapoczątkowania cyklicznej imprezy lotniczej.

„– Chcemy, aby miasto Świdnik o tak silnych lotniczych korzeniach znowu zatętniło życiem, aby na rozległym, zielonym lotnisku – poza operacjami stricte szkoleniowymi – odbywały się zloty, rajdy, zawody sportowe i pokazy lotnicze – mówi Grzegorz Jędrasik, prezes Navcom Systems Fly. – Chcemy wnieść swój wkład w lotniczą rewitalizację tego miejsca, tym bardziej, że sama nazwa „Świdnik” kojarzona jest z lotnictwem. To wielkie wyzwanie.” – tak zapowiadał na rozpoczęciu ubiegłorocznej imprezy, inaugurującej działalność Fly Academii, prezes Navcom Systems Fly i dotrzymał słowa. Szkoła nie tylko kształci pilotów, organizuje pogawędki „przy kawce”, ale jest też współorganizatorem i partnerem dużych lotniczych imprez.

Samoloty przylecą w piątek na lotnisko Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu (EPLR). Na sobotę organizatorzy zaplanowali przelot na trasie Radawiec (EPLR), Kazimierz nad Wisłą, Sandomierz, Turbia (EPST) z wieczornym lądowaniem na lądowisku firmy PRONAR Sp. z o.o. Narew II. W niedzielę uczestnicy wydarzenia będą gośćmi tejże firmy. Wydarzenie będzie obfitowało też w atrakcje na ziemi. Na odwiedzanych lotniskach zostanie rozegrana konkurencja na celność lądowania. Wyjątkowy charakter rajdu podkreśli udział samolotów historycznych, w tym Piper Cub śp. Pawła Zołotowa. Samolot został odrestaurowany przez Antoniego Nowaka z Żywca i jest atrakcją wielu pokazów lotniczych. Wśród uczestników rajdu znajdą się m.in. samoloty historyczne, uczestnicy ubiegłej edycji rajdu. Instruktorzy Navcom Systems Fly Academy, będą mieli pieczę nad bezpieczeństwem załóg na każdym etapie rajdu.

Uczestników prosimy o zarezerwowanie dobrej pogody i zabranie ze sobą uśmiechów.

I Lot Polski Wschodniej jest imprezą dla pilotów i właścicieli samolotów turystycznych oraz historycznych.

Źródło informacji i zdjęć: Navcomsystems

Czytany 370 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 08:26

Artykuły powiązane

 • Pamięć o polskiej załodze zestrzelonego samolotu RAF.
  Delegacja Polskich Sił Powietrznych z 8. BLTr wzięła udział w uczczeniu polskich lotników zestrzelonych podczas lotu z pomocą dla Walczącej Polski. W dniu 28 grudnia 1944 roku Halifax Mk V o numerze LL 187 z Dywizjonu Specjalnego 301 "Ziemi Pomorskiej" wystartował z Brindisi we Włoszech z zadaniem dotarcia z misją w okolice Lublina.
 • Polacy w spadochronowym rekordzie Europy 30-Way!

  W Holandii spadochroniarze ustanowili rekord Europy 30-Way w Canopy Formation. Wśród 30 skoczków spadochronowych aż ośmiu było z Polski. Ogromnym wsparciem dla ustanowienia tego rekordu byli: Michał Balonis, Marcin Bąk, Paweł Michalski, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Iza Pilarczyk, Grzegorz Sujkowski i Jarosław Zwierzyński.

 • W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

  W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

 • Wyniki Samolotowego Pucharu Polski 2018. Krzysztof Wieczorek zwycięzcą.
  Prezentujemy wyniki Samolotowego Pucharu Polski 2018 w Lataniu Precyzyjnym. Jako ciekawostkę prezentujemy również statystykę ilości zawodników z poszczególnych Klubów Sportowych w 2018 roku. 
 • Skrzydła nad Kazimierzem. Relacja filmowa Aviation24.pl.

  To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". Przez dwa dni Kazimierz Dolny nad Wisłą zapraszał muzyką, wystawami, stoiskami oraz pokazami lotniczymi. Ekipa Aviation24.pl była na miejscu i okiem swojej kamery zaglądała do głównych atrakcji w tym małym urokliwym miasteczku.

 • Skrzydła nad Kazimierzem. Trzecia edycja już za nami.

  Drugi weekend września Kazimierz Dolny był pełen wydarzeń pod wspólnym hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem”, w których aktywnie udział wzięli mieszkańcy oraz licznie przybyli fani lotnictwa z różnych regionów Polski. Jednym słowem Kazimierz opanowali lotnicy.

 • Polska Grupa Zbrojeniowa repolonizuje przemysł lotniczy w Polsce.

  28 sierpnia 2018 roku Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz” S.A. oraz amerykańska United Technologies Corp. i Pratt&Whitney Rzeszów S.A. podpisały list intencyjny (Memorandum of Understanding) w sprawie nabycia przez PGZ części rzeszowskiego przedsiębiorstwa lotniczego.

 • Centralny Port Komunikacyjny – skok cywilizacyjny Polski i regionu CEE.

  Potrzebujemy nowego lotniska, które będzie regionalnym hubem, gdyż inaczej Polska straci szansę na dynamiczny rozwój gospodarczy. - mówi pełnomocniki Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, p.Mikołaj Wild. -  Bez nowoczesnej komunikacji lotniczej żaden kraj nie ma szans w globalnej rywalizacji o inwestycje, nowe miejsca pracy, zdobywanie nowych rynków zbytu. Lotniska są potrzebne do obsługi milionów turystów, ludzi biznesu, nauki, kultury czy rzesz pasażerów odwiedzających rodziny i przyjaciół w najdalszych zakątkach świata. Ostatnie lata pokazały, że polska infrastruktura lotnicza nie jest przygotowana na boom w tym sektorze transportu i praktycznie wybił już ostatni dzwonek, aby zacząć budować ogromny Centralny Port Komunikacyjny, który będzie obsługiwał nie tylko Polskę, ale także potoki podróżnych udające się z lub do państw naszego regionu Europy.

 • 10. połączenie krajowe w siatce LOT-u. Przewoźnik zaczął latać do Lublina.

  Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały dziś najnowsze połączenie krajowe. Rejsy między Warszawą i Lublinem  odbywają się pięć razy w tygodniu. To oferta dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na modernizowanych trasach drogowych i kolejowych między tymi miastami.

 • Lufthansa Group inauguruje w Polsce nowy Program Partnerski NDC.

  Dobre wieści dla biur podróży, klientów korporacyjnych oraz firm dostarczających technologie dla branży turystycznej w Polsce - Lufthansa Group zainaugurowała Program Partnerski NDC. Na jednej platformie program łączy oferty, ekskluzywne treści a także rozwiązania interfejsu NDC API oraz wsparcie i programy szkoleniowe dla podłączonych partnerów handlowych.

Top