środa, 12 wrzesień 2018 09:42

Dzisiaj 24-godzinny strajk pilotów Ryanaira.

Napisane przez Skycop
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Skycop Źródło zdjęcia: Skycop

Niemiecki związek pilotów Vereinigung Cockpit (VC) zapowiedział na dziś 12 września 24-godzinny strajk. Odwołane będą wszystkie loty przewoźnika rozpoczynające się na lotniskach w Niemczech. Piloci walczą o poprawę warunków pracy. Twierdzą, że pomimo wyraźnego sygnału dla zarządu Ryanair, jakim były sierpniowe strajki, obecnie utrzymuje się zastój przy stole negocjacyjnym.

Zarząd linii lotniczej uważa, że akcja protestacyjna jest przesadnym działaniem w obecnym stanie negocjacji, ponieważ pilotom zaoferowano lokalne kontrakty i lepsze wynagrodzenia. Pracownicy walczący o lepsze warunki pracy uważają jednak, że porozumienia zawarte we Włoszech i w Irlandii nie są satysfakcjonujące i nie spełniają ich oczekiwań.

Odszkodowania dla pasażerów

Ryanair informuje pasażerów, że strajki są okolicznością nadzwyczajną, w której nie przysługują im odszkodowania od 250 do 600 euro wynikające z rozporządzenia WE 261/2004. Czy tak jest naprawdę?

Artykuł 5 ust. 3 rozporządzenia 261/2004 ustanawia zasadę, że przewoźnik lotniczy nie jest zobowiązany do wypłaty rekompensaty, jeżeli może dowieść, że odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności. W ustępie 14 preambuły wyłączona jest z kolei odpowiedzialność przewoźników w sytuacji strajków mających wpływ na ich działalność.

- Jeszcze niedawno linie lotnicze wykorzystywały powyższe przepisy do uzasadnienia, że każdy strajk jest okolicznością nadzwyczajną, zwalniającą z obowiązku wypłaty odszkodowań. Interpretacja ta została jednak podważona przez Europejski Trybunał – mówi Marius Stonkus, prezes firmy Skycop, walczącej o odszkodowania lotnicze.

Sędziowie Trybunału uznali, że aby strajk znosił odpowiedzialność przewoźnika, nie może ze względu na swój charakter lub pochodzenie wiązać się nieodłącznie z normalnym wykonywaniem działalności przedsiębiorstwa lotniczego, a także musi być poza rzeczywistą kontrolą linii lotniczych.

- Trybunał stworzył precedens, wskazując że nawet spontaniczne strajki nie stanowią okoliczności nadzwyczajnych, zwalniających przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania. – wyjaśnia Marius Stonkus - W przypadku Ryanair sprawa wydaje się jeszcze bardziej oczywista. Nie ma mowy o spontaniczności: firma była wcześniej ostrzegana przez związki zawodowe, a spór dotyczy warunków pracy, czyli jednej z najczęstszych przyczyn konfliktów pomiędzy pracownikami i pracodawcami. W naszej opinii strajki w Ryanair nie powinny być uznawane za nadzwyczajne okoliczności. Interpretację taką podzielają również władze lotnictwa cywilnego w całej Europie. Zachęcamy pasażerów, aby walczyli o odszkodowania w przypadku odwołania lotów w związku ze strajkami.

To nie koniec strajków

Problemy Ryanair mogą nie skończyć się na środowym strajku niemieckich pilotów. Kilka dni temu kolejny protest pod koniec września zapowiedziało siedem związków zawodowych. Ostateczna decyzja odnośnie ewentualnego strajku ma zapaść 13 września

W zeszłym miesiącu niskokosztowy przewoźnik musiał zmierzyć się z bardzo dotkliwym jednodniowym strajkiem. W szczycie wakacyjnych przewozów pokrzyżowane zostały plany nawet 55 tys. podróżnych.

Źródło informacji: Skycop

Czytany 355 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 wrzesień 2018 09:47

Artykuły powiązane

 • Ryanair uruchomi dodatkowe loty w Polsce w okresie wielkanocnym.

  Linie lotnicze Ryanair poinformowały o uruchomieniu dodatkowych lotów w okresie wielkanocnym z Warszawy Modlin, Gdańska oraz Wrocławia do Francji, Irlandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Pasażerowie będą mogli zrezerwować ponad 15.000 dodatkowych biletów na okres świąteczny (17-24 kwietnia 2019r.) w najlepszych cenach.

 • Potrójne święto Ryanair na krakowskim lotnisku.

  Ryanair wczoraj świętował 5-lecie bazy w Krakowie oraz skorzystanie z oferty przewoźnika w stolicy Małopolski przez 20-milionowego pasażera. Ryanair jest obecny w Krakowie od 2005 roku. W sezonie zima 2018/2019 Ryanair zainaugurował 3 nowe trasy do: Ammanu, Lwowa i Kijowa; tym samym łącznie oferuje niemal 60 tras z Krakowa.

 • Ryanair podpisał umowę z niemieckim Związkiem Zawodowym Załóg Pokładowych Ver.Di.

  Ryanair, poinformował w czwartek o porozumieniu z niemieckim związkiem zawodowym załóg pokładowych Ver.di. Ochroną objęte zostaną załogi pokładowe w Niemczech zatrudnione bezpośrednio w Ryanair. Umowa, która będzie jeszcze głosowana przez załogi pokładowe, potwierdza zastosowanie niemieckiego prawa pracy, wprowadza także podwyżki płac oraz inne świadczenia dla członków personelu pokładowego w Niemczech zatrudnionych bezpośrednio w Ryanair w ciągu najbliższych 2 lat.

 • Samolot Ryanair z Gdańska do Dublina nadał sygnał ratunkowy.
  Samolot linii Ryanair lecący z Gdańska do Dublina zmuszony był wczoraj w południe do awaryjnego lądowania w Anglii. Pilot nadał sygnał ratunkowy już 15 minut po starcie.
 • Ruch lotniczy Ryanaira w Październiku wzrósł o 11%.

  Linie lotnicze Ryanair opublikowały dane statystyczne za październik 2018 r. gdzie min. całkowity ruch lotniczy wzrósł o 11% do 13,1 mln pasażerów przy współczynniku wypełnienia 96%.

 • Koniec strajku w LOT. Jest porozumienie obu stron.

  Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT oraz zarządy Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych informują, że strony zawarły porozumienie w sprawie zakończenia strajku.

 • Oświadczenie Zespołu Negocjacyjnego PLL LOT. Konieczność rejestracji rozmów.

  Prezentujemy oświadczenie, które otrzymaliśmy przed chwilą: - "My niżej podpisani uczestnicy negocjacji ze strony PLL LOT oświadczamy, że podczas wczorajszych rozmów nie doszło do sytuacji przedstawionej w mediach przez Panią negocjator, i podanej wieczorem jako przyczyna jej popołudniowej rezygnacji z reprezentowania strony związkowej."

 • Wspólne oświadczenie PLL LOT S.A. i Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego Komitetu Strajkowego PLL LOT S.A.

  Poniżej przesyłamy wspólne oświadczenie PLL LOT i Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego informujące o zawieszeniu akcji strajkowej i przystąpieniu do dalszych rozmów.

 • Bartosz Piechota dołącza do zarządu LOT-u.

  Rada Nadzorcza PLL LOT S.A. podjęła dziś decyzję o oddelegowaniu członka Rady Nadzorczej pana Bartosza Piechoty do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu PLL LOT S.A. Panu Bartoszowi Piechocie powierzone zostało zadanie prowadzenia dialogu społecznego oraz negocjacji z protestującymi Związkami Zawodowymi.

 • Komunikat LOT: Propozycja kompromisu ze strony zarządu LOT.

  Zarząd chcąc osiągnąć porozumienie i zakończyć trwającą od ośmiu dni niezgodną z prawem akcję protestacyjną, przedstawił właśnie strajkującym propozycję kompromisu. Mamy nadzieję, że otworzy to drogę do porozumienia. - pisze w komunikacie prasowym PLL LOT.

Top