100 lat Polsko Niepodległa Polska

piątek, 21 wrzesień 2018 08:57

Pierwszy B777 Cathay Pacific trafił do muzeum w Arizonie.

Napisane przez Boeing Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: cathaypacific.com / Boeing.com Źródło zdjęcia: cathaypacific.com / Boeing.com

Boeing i Cathay Pacific ogłosiły dzisiaj, że przekazują pierwszy w historii samolot Boeing 777 do Pima Air & Space Museum w Arizonie, jednego z największych na świecie obiektów poświęconych awiacji.

Samolot z numerem linii WA001 i zarejestrowany jako B-HNL przyleciał z macierzystego lotniska Cathay Pacific w Hongkongu do Tucson w Arizonie 18 września. Samolot ten będzie wystawiony w muzeum obok ponad 350 innych znanych samolotów.

Boeing przetestował w powietrzu swój samolot B777-200 w dniu 12 czerwca 1994 r. Nadal używał go jako samolot testowy przez kilka lat. Samolot ten dołączył do floty Cathay Pacific w 2000 roku, przewożąc pasażerów tej lini lotniczej, aż do przejścia na emeryturę w tym roku.

Od czasu pierwszego lotu, program B777 stał się najpopularniejszym na świecie dwusilnikowym samolotem. Jego wyjątkowe połączenie dalekiego zasięgu, optymalnego zużycia paliwa i popularnej kabiny przyciągnęło przewoźników, którzy złożyli ponad 1660 zamówień. Cathay Pacific był jednym z pierwotnych klientów, a obecnie operuje jedną z największych flot B777.

"Cathay Pacific odegrał kluczową rolę w ogromnym sukcesie programu 777. Linia ta znacznie przyczyniła się do oryginalnego projektu samolotu i od tego czasu jest jednym z największych ambasadorów tego modelu. Teraz są pierwszym klientem naszego nowego samolotu B777X. Cieszymy się, że możemy współpracować z Cathay w sprawie darowizny na rzecz muzeum, jako sposobu dzielenia się niezwykłą historią Boeinga 777 przez wiele lat "- powiedział Kevin McAllister, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes.

W latach 90-tych Cathay Pacific była jedną z niewielu linii lotniczych, które dostarczały cenne wymagania dla 777 podczas fazy projektowania. Dzięki temu macierzysta linia lotnicza w Hongkongu stała się wyjątkową okazją do udoskonalenia funkcji samolotu, zgodnie z jego potrzebami. Wśród próśb znalazł się przekrój kabiny podobny do Boeinga 747, nowoczesnego "szklanego" kokpitu, systemu "fly-by-wire" oraz niższych kosztów operacyjnych.

Dyrektor generalny Cathay Pacific, Rupert Hogg, powiedział: "Jako pierwszy na świecie model 777, B-HNL zajmuje wyjątkowe miejsce w historii zarówno naszej linii lotniczej, jak i lotnictwa komercyjnego i jesteśmy bardzo zadowoleni, że wkrótce przyniesie ona przyjemność entuzjastom lotnictwa w swoim nowym domu w Arizonie."

"Nasze samoloty 777-200 służyły nam wyjątkowo dobrze w ciągu ostatnich dwóch dekad, a ponieważ stopniowo przechodzimy na emeryturę w nadchodzących miesiącach, z niecierpliwością czekamy na przyjęcie od 2021 roku najnowocześniejszych samolotów 777-9 do naszej floty." - dodał.

Źródło informacji i zdjęć: Boeing Press Release

Czytany 358 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 wrzesień 2018 09:02

Artykuły powiązane

Top