środa, 26 wrzesień 2018 14:39

Śladami 305 Dywizjonu Bombowego. Delegacja Muzeum Sił Powietrznych w Becklingam.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Sił Powietrznych oraz Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi prowadzi prace badawcze nad tradycjami 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

MJDOP przyjęła tradycje Dywizjonu oraz imię płk. pil. Szczepana Ścibiora – jednego z dowódców. Zbliża się, planowane na 5 stycznia, święto przyjęcia sztandaru jednostki. W ramach przygotowań Muzeum Sił Powietrznych zostało zaproszone do współpracy nad nową salą tradycji jednostki oraz do pomocy w  merytorycznym przygotowaniu święta.

17 września br. pracujący nad nową salą tradycji żołnierze MJDOP oraz delegacja MSP wyruszyła w podróż studyjną szlakiem bojowym 305. Podobnie jak każdy dywizjon bombowy tak i 305. odznaczał się dużymi stratami personalnymi. Polegli lotnicy licznie spoczywają na cmentarzach Niemiec, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. W poszukiwaniu tradycji oddaliśmy część poległym, spoczywającym m.in. w Becklingam.

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Przejeżdżając przez Bredę – miejsce wielu nalotów polskich dywizjonów bombowych w oczy rzucają się pomniki upamiętniające polskich wyzwolicieli miasta – 1 Dywizję Pancerną gen. Maczka. Jeden z nich stanowi

zdobyty niemiecki czołg Pantera, podarowany miastu 29 października 1945 roku.

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Tu również znajduje się Memoriał poświęcony Generałowi i poległym polskim żołnierzom, wśród których spotkamy lotników zarówno z dywizjonów bombowych, jak i myśliwskich. Mogiły ich wyróżniają się spośród przeważających skrzydeł husarskich, orłem umieszczonym na kamiennym krzyżu.

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Szukając inspiracji i dobrych praktyk zapoznaliśmy się z wystawami Muzeum Wału Atlantyckiego, gdzie poza zachowanymi elementami umocnień, prezentowane jest uzbrojenie przeciwlotnicze, wówczas super nowoczesny radar, które powstrzymać miały alianckie rajdy bombowe w czasie II wojny światowej, jak również pułapki przygotowane przez Niemców na plaży, przygotowane z myślą o spodziewanej inwazji aliantów.MSP DĘBLIN 305 Dywizjon BombowyMSP DĘBLIN 305 Dywizjon BombowyMSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Wśród najważniejszych punktów podróży znalazł się Pomnik Lotników Polskich w Northolt…MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

…oraz  Brooklands Museum – miejscu gdzie produkowane były samoloty bombowe Vickers Wellington, będące na wyposażeniu 305 dywizjonu. Pracownicy muzeum bardzo ciepło przyjęli naszą delegację oferując pomoc w bieżących i przyszłych projektach badawczych. Pomoc ta jest nie do przecenienia. Liczymy, że uda nam się wykonać model 3D samolotu Wellington, w którym wirtualnie można będzie umiejscowić elementy tego samolotu znajdujące się w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych.

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Wśród zbiorów muzeum Brookland znajdują się unikalne bomby do niszczenia tam, czy wywołujące efekt trzęsienia ziemi – broń, która przed użyciem bomby atomowej miała za zadanie zniszczyć witalne ośrodki III Rzeszy. Wiedzą na ich temat dzielili się z nami specjaliści w tej dziedzinie.

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Równie serdecznie przyjęci zostaliśmy w Instytucie i Muzeum Sikorskiego w Londynie, gdzie przechowywane są liczne pamiątki 305 Dywizjonu, wśród których znajdują się oryginale dzienniki bojowe i kronika dywizjonu. MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

To badając zasoby archiwalne Instytutu mogliśmy odtworzyć losy poszczególnych lotników oraz szlak bojowy dywizjonu. MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Prace nad zachowaniem w pamięci dorobku dywizjonów bombowych Polskich Sił powietrznych prowadzi również stowarzyszenie w Ingham – miejscu stacjonowania 305 – RAF Ingham Heritage Group. Brytyjscy i polscy sympatycy lotnictwa własnymi siłami zagospodarowują budynki i obszar dawnej polowej bazy RAF, by uczcić stacjonujące tam w czasie wojny jednostki. MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Szeroko zakrojony projekt zakłada rewitalizację całego terenu bazy, odtworzenie oryginalnych zabudowań i stworzenie muzeum, wraz z częścią edukacyjną. Pierwsze prace zostały wykonane. Gratulujemy Geofowi Burtonowi, który zainicjował projekt, wspaniałej inicjatywy i siły w dążeniu do celu.MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy Wspólne prace badawcze MJDOP i MSP zapoczątkowane zostały w zeszłym roku, kiedy to delegacje obu placówek wzięły udział w dorocznym święcie upamiętniającym polskich lotników w Charleroi (Belgia), gdzie pochowani są trzej członkowie załogi, którą dowodził Szczepan Ścibior w dniu 5/6 sierpnia 1941 roku. Również w tym roku złożyliśmy hołd poległym lotnikom na cmentarzu w Charleroi Nord.

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

MSP DĘBLIN 305 Dywizjon Bombowy

Serdecznie dziękujemy dowódcy Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi płk. dypl. pil. Mirosławowi NAWROCKIEMU za zaproszenie do współpracy, a pracownikom wszystkich odwiedzonych placówek za okazaną życzliwość i pomoc.

Fot. Jacek Zagożdżon oraz chor. Tomasz BIENIARA
Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych

Czytany 482 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 wrzesień 2018 14:51

Artykuły powiązane

 • O samolocie Hawker Hurricane w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W niedzielę 11 listopada o godzinie 12:00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna. Tym razem muzeum na cel bierze samolot myśliwski, na którym latali również piloci słynnego Dywizjonu 303, Hawker Hurricane.

 • W 1946 roku była Parada Zwycięstwa bez Polaków. Czas to naprawić.

  W 1946 roku podczas Parady Zwycięstwa w Londynie zabrakło Polaków. Dlatego w stolicy Wielkiej Brytanii 9 listopada Polaka Dorota Kotlewska zorganizowała miniparadę by uczcić naszych pilotów i żołnierzy.

 • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i muzealne "Wieczory Filmowe".

  Muzeum Sił Powietrznych zaprasza pasjonatów lotnictwa i kinomanów na nowy cykl spotkań do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W środę 14 listopada 2018 roku o godzinie 17.00  w ramach MUZEALNYCH WIECZORÓW FILMOWYCH zaprezentujemy film „Pod twoją obronę” z 1933 roku w reżyserii Józefa Lejtesa  i Edwarda Puchalskiego.

 • Książka: Niebo rozwianych nadziei. Zachodni sojusznicy wobec wojny powietrznej w Polsce we wrześniu 1939 roku.

  Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita daremnie oczekiwała obiecanej jej lotniczej pomocy zachodnich aliantów, jest w Polsce powszechna. Choć jednak od dramatycznych wydarzeń tego okresu minęło już niemal osiem dziesięcioleci, informacje o mechanizmach decyzji podejmowanych wówczas w Paryżu i Londynie wciąż pozostawały zaskakująco niepełne, oparte na ograniczonej podstawie źródłowej.

 • Wystartował specjalny serwis Polskiego Radia o polskich lotnikach walczących w Anglii.

  W trakcie podniebnej bitwy o Anglię podczas II wojny światowej nasi piloci zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili. To właśnie bohaterskim polskim żołnierzom walczącym w RAF (Royal Air Force – Królewskie Siły Powietrzne) poświęcony jest nowy, specjalny – uruchomiony 31 października – serwis Bitwaoanglie.Polskieradio24.pl.

 • Muzeum Sił Powietrznych nagrodziło najlepsze modele.

  56 modelarzy zaprezentowało 259 redukcyjnych modeli konkursowych oraz 215 pozakonkursowych podczas I Ogólnopolskiego Mityngu Modelarskiego, jaki miał miejsce w Muzeum Sił Powietrznych w weekend 27-28 października 2018 r.

 • Muzeum Sił Powietrznych na szlaku lotniczej pamięci.

  Z inicjatywy Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddział w Krakowie,  23 października 2018r miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ludzie lotnictwa i miejsca pamięci”. Konferencję otworzyły wystąpienia: płk. rez. pil. inż. Stanisława Wojdyły, Przewodniczącego Rady Naukowej prof. nadzw. dr hab. Andrzeja Olejko, Sekretarza konferencji – płk. rez. dr Jerzego Kucka oraz dowódcy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk. pil. Pawła Bigosa.

 • 100 modeli na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego.

  W poniedziałek 5 listopada 2018 roku  o godzinie 12.00 Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy modelarskiej, prezentującej samoloty z lat 1918-2018. Ekspozycja jest podsumowaniem I Ogólnopolskiego Mityngu Modelarskiego, który będzie miał miejsce 27-28 października w Dęblinie.

 • Samolot AT-6 w malowaniu niemieckiego Luftwaffe z II WŚ spadł na autostradę.

  Samolot w tym malowaniu, co było zaskoczeniem dla kierowców, spadł na autostradzie do Los Angeles w Kalifornii.

 • Porozumienie o współpracy Lotniczej Akademii Wojskowej z SKW.

  16.10. 2018 r. Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk oraz Szef SKW Maciej Materka podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a Lotniczą Akademią Wojskową.

Top