piątek, 28 wrzesień 2018 10:31

Airbus testuje łączność obronną 4G/5G za pomocą balonu stratosferycznego.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Spółka Airbus przeprowadziła pomyślnie próby nad zastosowaniem rozwiązań stratosferycznych do łączności 4G/5G, używając do tego celu balonu. Poddana testom technologia to Airbus LTE AirNode, kluczowa część przedsięwzięcia w zakresie powietrznej infrastruktury bezpiecznej łączności, prowadzonego przez ten europejski koncern aeronautyczny pod nazwą Network for the Sky (NFTS).

Jest to nowej generacji rozwiązanie do łączności dalekiego zasięgu, oparte na różnego rodzaju platformach latających o ultrawysokim pułapie operacyjnym, takich jak – również opracowany przez spółkę Airbus – bezzałogowiec Zephyr, funkcjonujących jako stałe komórki do bezpiecznej transmisji danych między rozmaitymi statkami powietrznymi, w tym śmigłowcami, taktycznymi bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz ich szczególną kategorią – bezzałogowcami klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance – średni pułap, długi czas lotu).

Najnowsze próby, przeprowadzone w Kanadzie dzięki wsparciu francuskich i kanadyjskich agencji kosmicznych, polegały na wyniesieniu w powietrze za pomocą balonu stratosferycznego i przetestowaniu na pułapach sięgających 21 km rozwiązania Airbus LTE AirNode – przeznaczonego do działania na dużej wysokości urządzenia pełniącego funkcję przekaźnika sieci komórkowej. Podwieszone do balonu, pomyślnie zapewniało ono na obszarze o średnicy 30 km dostęp do poufnego, prywatnego systemu łączności. Używając dwóch pojazdów i dwóch dronów, prowadzący próbę zespół Airbus śledził lot balonu na odcinku ponad 200 km, wymieniając między sobą przekaz wideo o rozdzielczości 4K i symulując w ten sposób działania typowe dla korzystających z transmisji w czasie rzeczywistym misji wywiadowczo-rozpoznawczo-nasłuchowych. Wymieniane przez uczestników testu dane były przesyłane przez utworzoną sieć prywatną z prędkościami od 0,5 do 4 Mb/s, a więc porównywalnymi z dostępnymi w sieciach komórkowych klasy 4G/5G.

LTE AirNode to stosunkowo łatwe we wdrożeniu rozwiązanie, znacznie zwiększające elastyczność operacyjną misji powietrznych. Umożliwia ono doraźną, bezpieczną łączność między różnego rodzaju statkami powietrznymi znajdującymi się względem siebie w odległości pozwalającej im wzajemnie obejmować się jego zasięgiem. To doskonałe narzędzie w działaniach wymagających stałej i niezawodnej komunikacji przy użyciu wysokoprzepustowych kanałów transmisji danych. Zaletą LTE AirNode jest również to, że mogą z niego korzystać nie tylko jednostki powietrzne, ale też naziemne i morskie – i to przez wiele tygodni, a nawet miesięcy z rzędu. Łączy ono stałą dostępność typową dla komunikacji satelitarnej z elastycznością, jaką daje stosowanie bezzałogowych statków powietrznych. To szczególna sieć ad hoc, dająca się z powodzeniem przystosowywać do potrzeb wszystkich rodzajów użytkowników i scenariuszy, od operacji sił specjalnych po niesioną ofiarom klęsk pomoc humanitarną.

Spółka Airbus oficjalnie przedstawiła światu rozwiązanie NFTS podczas międzynarodowego salonu lotniczego Farnborough Air Show w 2018 r.. Scalając kilka różnych technologii w jedną odporną na awarie globalną sieć o topologii siatki, oferuje ono samolotom pełną integrację z innymi korzystającymi z szybkiej transmisji danych uczestnikami pola walki. 

Do tej pory samoloty, bezzałogowce i śmigłowce korzystały z odrębnych sieci, zmagając się z ograniczeniami wynikającymi z niskiej przepustowości, niepełnej interoperacyjności i wysokiej awaryjności. NFTS zintegruje w jedną, globalną, bezpieczną sieć bardzo różne technologie, np. łączność z satelitami geostacjonarnymi oraz poruszającymi się po orbicie średniej i niskiej, łączność taktyczną powietrze-ziemia, ziemia-powietrze i powietrze-powietrze, transmisję głosu, łączność komórkową w standardzie 5G oraz łączność laserową.

Twórcy Network for the Sky planują uczynić z tego rozwiązania fundament nowoczesnego, połączonego siecią powietrznego pola bitwy, zakładając osiągnięcie jego pełnej funkcjonalności jeszcze przed rokiem 2020. Program NFTS stanowi część prowadzonego przez spółkę Airbus projektu Future Air Power. Jest przy tym na całej rozciągłości koordynowany z pracami nad rozwojem europejskiego systemu FCAS (European Future Combat Air System).

airbus balon łączność 5G

[Tłumaczenie tekstów na ilustracji:]

Network for the Sky (nie tłum.)

Stratospheric balloon – Balon stratosferyczny

Payload – Urządzenie

Drones – Drony

Vehicles – Pojazdy

Private LTE Network Coverage – Zasięg prywatnej sieci LTE

Stratosphere – Stratosfera

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 381 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2018 10:36

Artykuły powiązane

 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

 • Airbus i Ursa kontynuują współpracę w dziedzinie satelitarnego obrazowania radarowego.

  Spółka Airbus Defence and Space będzie kontynuować udostępnianie danych ze swoich satelitów radarowych spółce Ursa Space Systems (dalej: Ursa), firmie analitycznej z sektora data fusion, z którą Airbus współpracuje od 2015 r.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii odebrały dwa nowe H225M.

  Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) odebrały dostawę siódmego i ósmego wielozadaniowego śmigłowca H225M (znanego wcześniej pod nazwą EC725).

 • A350-900 w specjalnym malowaniu Airbus i China Airlines.

  Linie China Airlines (CAL) odebrały pierwszy z najnowszej serii zamówionych samolotów A350-900. Egzemplarz został przekazany tajwańskiemu przewoźnikowi w unikalnym, wspólnym malowaniu łączącym jego charakterystyczny, symbolizujący kwiat śliwy logotyp ze specjalnym motywem plecionki włókien węglowych, zaprojektowanym przez spółkę Airbus specjalnie dla A350 XWB.

Top