środa, 03 październik 2018 12:58

Przetestowaliśmy dron X-bee drone 3.3 Wi-Fi. Nauka przez zabawę.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Aviation24.pl / Red Foto: Aviation24.pl / Red

Wiele osób często zaczyna zabawę z dronami kupując sprzęt wart ponad kilka tysięcy złotych. Czy warto inwestować od razu w drona, którego możemy uszkodzić i nasza średnia krajowa pójdzie w błoto? Chyba nie. A co w takim razie zrobić, jeżeli ktoś chce się sprawdzić w pilotażu bezzałogowca i jednocześnie poczuć się jak to jest być operatorem drona obserwacyjnego, a przy tym nie zbankrutować? Na rynku jest wiele propozycji, w różnych cenach i z różnymi możliwościami. My postanowiliśmy się przyjrzeć jednej z takich propozycji i sprawdzić, czy nie zniszczymy tej zabawki przy pierwszym locie...

Dron X-bee drone 3.3 Wi-Fi produkowany przez polską firmę Overmax trafił do nas w zasadzie przypadkowo. Do tej pory sprawdzaliśmy się w pilotażu śmigłowców RC, a zabawa dronami wydawała nam się po prostu nudna. Daliśmy się namówić i z lekkim biciem serca przystąpiliśmy do testu.

Po rozpakowaniu pudełka naszym oczom ukazał się zestaw składający się z drona, elastycznych podpór i osłon śmigieł, aparatury sterującej, elementów wymiennych: śmigieł i śrubek, kabla do ładowania oraz trzech akumulatorów. I teraz fajna rzecz, bo kabel, który możemy podłączyć do ładowarki telefonu komórkowego lub bezpośrednio do listwy zasilającej z wyjściami USB, ma 3 wyjścia na 3 akumulatory jednocześnie. Jedynie szkoda, że w aparaturze sterującej nie ma takiej możliwości, żeby można było ją ładować np z USB, ale tak niestety jest w takich zestawach.

dron overmax

dron overmax

dron overmax

dron overmax
Złożenie drona zajmuje w zasadzie minutę, a podłączenie kamery kolejną. Cała konstrukcja drona jest bardzo lekka, a elementy, szczególnie osłon i podpór są miękkie i wydawałoby się, że rozpadną się przy każdym uderzeniu o przeszkodę czy ziemię. Ale niech to Was nie zmyli. Nasz testowany dron przy pierwszym locie w domu poleciał między krzesła i stół i praktycznie poszatkował meble, gubiąc w trakcie wszystkie elementy osłon. Jakie było nasze zdziwienie gdy po doczepieniu elementów, ta mała zabawka wyglądała jakbyśmy ją wyjęli dopiero z pudełka.

Pierwszy lot w pomieszczeniu za nami. Już trochę ochłonęliśmy, nie będziemy wzywać PKBWL. Czas na kalibrację i sparowanie kamery drona z zestawem WI-FI, czyli naszym smartphonem. Kalibracja to w zasadzie wykonanie odpowiedniego ruchu dwoma drążkami na raz, a dla bardziej zaawansowanych producent umieścił na klawiaturze przyciski do kalibracji, które będziemy mogli wypróbować dopiero na większej przestrzeni.

Aby skorzystać z kamery i podglądu na żywo za pomocą smartphona ściągamy i instalujemy na nim odpowiednią aplikację. I w zasadzie to wszystko. Włączamy drona, na smartphonie wyszukujemy sieć WI-FI o nazwie wskazanej w instrukcji, wciskamy PLAY w aplikacji i już możemy się cieszyć podglądem na żywo "placu boju". Na aparaturze sterującej znajdują się przyciski GÓRA-DÓŁ do kamery, szkoda, że ruch kamery jest skokowy, ale za takiego drona i w takiej cenie możemy wybaczyć taką ułomność. Dzieciakom będzie się podobać.

dron overmax

dron overmax
Czas na wyjście w teren i sprawdzenie możliwości naszego "małego przyjaciela".

Pierwszy test został przeprowadzony na otwartej przestrzeni przy wietrze 7km/h i porywach do 20km/h. Dron po starcie w miarę stabilnie utrzymywał się w powietrzu i mimo swojej lekkości utrzymywał się w żądanej pozycji. Dopiero po osiągnięciu wysokości ponad 10 metrów trzeba było go lekko kontrować, żeby nie odleciał tam, gdzie nie chcemy. Podczas tego testu jeszcze przy nieumiejętnym naszym sterowaniu dron kilka razy mocniej "przyziemił" i raz uderzył w kamerę na statywie. I tu po raz kolejny ten mały rekreacyjny dron okazał się niezniszczalny. Jedynym mankamentem, i tutaj uwaga do producenta, są plastikowe zaślepki na śruby mocujące śmigła, które przy większym "crashteście" wyskakują z otworów i w takiej trawie raczej się ich już nie znajdzie. W zasadzie można ich nie montować, bo stanowią tylko raczej ozdobę.

W pierwszym teście również pomierzyliśmy czas lotu na jednym akumulatorze i wynosi on 8 minut w czasie ciągłego lotu (ładowanie takiego akumulatora lub 3 sztuk naraz zajmuje 2 godziny). Mamy zatem 2 godziny ładowania i 24 minuty lotu.

W kolejnym teście do lotów wykorzystaliśmy park z drzewami i niewielką przestrzenią między nimi, czyli test unikania przeszkód. Wiatr silniejszy, 15 km/h w porywach do 30 km/h. Zdajemy sobie sprawę z tego, że był to teren zasłonięty przez drzewa, ale i tak chwilami czuło się mocniejsze podmuchy wiatru, więc mogliśmy sprawdzić jak w takich warunkach zachowuje się dron. Tym razem stery przejęło młode pokolenie. Ponieważ to dron rekreacyjny przeznaczony do nauki latania, w kolejnym locie testował go nastolatek, który pierwszy raz miał w rękach takie urządzenie. W czasie dwóch lotów po 8 minut, w zasadzie sterowanie dronem nie sprawiało mu większych trudności. Raz tylko z ułańską fantazją ten mały bezzałogowiec został skierowany nieopatrznie na jedno z drzew, ale po poszatkowaniu liści i upadku z wysokości 3 metrów nic się nie wydarzyło i był gotowy do kolejnego lotu w ciągu kolejnych 10 sekund.

dron overmax

dron overmax

dron overmax

dron overmax
Podsumowanie:
Dron X-bee drone 3.3 Wi-Fi , który jak już wcześniej wspomnieliśmy jest dronem rekreacyjnym, zapewni każdemu początkującemu użytkownikowi wiele wrażeń. Przy tym wg nowych przepisów obowiązujących od 11 września nie podlega rejestracji w ULC, bo waży poniżej 250 gramów. Jego lekkość i sprężystość osłon powoduje, że jest praktycznie niezniszczalny. Jedyną rzeczą, na którą zwracamy uwagę to niepotrzebne zaślepki śrub śmigieł, które i tak po uderzeniu w sztywną przeszkodę lubią wyskoczyć ze swoich otworów. Kolejna kwestia to instrukcja w zakresie wykorzystania aplikacji WI-FI, która mogłaby być dokładniej opisana. Szczególnie zabrakło nam wyjaśnienia funkcji ustawiania toru lotu drona, ale myślimy, że po kilku lotach można dojść do tego metodą prób i błędów, co na pewno uczynimy. Jednak największą przyjemność sprawia normalne sterowanie lotem i podgląd lotu z kamery. Nie jest to rozdzielczość pozwalająca na nagrywanie filmów z jakością full HD, ale i tak jest to fajny dodatkowy gadżet, dzięki któremu możemy popodglądać otaczający nas świat z lotu ptaka. Dron przy swojej cenie, około 299 zł, oferuje naprawdę dużo fajnych i przydatnych funkcji, dlatego możemy go polecić szczególnie osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z taką formą rekreacji na świeżym powietrzu ... a nawet i w domu.

Zachęcamy również do zapoznania się z aspektami latania takim dronem i innymi modelami w AKADEMII DRONA

Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Czytany 1058 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 październik 2018 13:33

Artykuły powiązane

 • Uskrzydlony popularyzator nauki - Radek Brzózka.

  Jego pasją są jest paralotniarstwo. Nieraz zdarzało się, że w czasie wielokilometrowych lotów do głowy wpadał mu pomysł na kolejny program popularnonaukowy z cyklu "Jak to działa?". Dziennikarz Radek Brzózka jest finalistą w konkursie Popularyzator Nauki.

 • I-014 „Kermit” – Bezzałogowy samolot własnego projektu. Część druga.

  Artykuł ten jest kontynuacją artykułu z października 2018 roku, i stanowi drugą część cyklu publikacji. Od czasu pierwszej prezentacji mego samolotu poczyniłem pewne postępy w budowie, widoczne na zdjęciach. W oparciu o foremniki wykonane na bazie sporządzonych własnoręcznie makiet, wykonałem osłonę „kabiny” oraz dziobowy dekielek gondoli ładunkowej.

 • Crashtest drona i samolotu. DJI oskarża autorów testu o sianie pianiki.

  We wrześniu środowisko droniarzy obiegł film prezentujący skutki kolizji popularnego drona DJI ze skrzydłem samolotu. W odpowiedzi DJI oskarża naukowców o stronniczość i żąda usunięcia publikacji z internetu.

 • I-014 „Kermit” – Bezzałogowy samolot własnego projektu. Część pierwsza.

  Przedstawiam plon mych kilkuletnich, samotnych, można by rzec „samozwańczych” poczynań lotniczych. Efektem tych prac jest samolocik I-014 „Kermit” – projekt autorski, realizowany wyłącznie w oparciu o środki własne lub też samodzielnie zdobyte. - pisze konstruktor Michał Imiołek.

 • Nowa oferta zabawek Emirates z ulubieńcami pasażerów.

  Linie Emirates wprowadziły nowe zabawki z kolekcji Emirates Fly with Me oraz zestawy zabawek dla dzieci Lonely Planet Kids we wszystkich klasach. W nowej linii zabawek znajdą się cztery ulubione postacie wybrane przez pasażerów i fanów w zeszłorocznym plebiscycie organizowanym w mediach społecznościowych.

 • Akademia Drona - poznaj aspekty latania bezzałogowymi statkami powietrznymi.

  Choć latanie dronem wydaje się bardzo proste, dla początkujących operatorów ilość informacji może być przytłaczająca. Bezzałogowe statki powietrzne to w końcu zaawansowane technologicznie urządzenia, a korzystanie z nich jest regulowane przez prawo.

 • Bezzałogowy Statek Powietrzny Phoenix na wyposażeniu Zakładu Teledetekcji Instytutu Lotnictwa.

  Od drugiej połowy maja 2018 roku nowy  model Bezzałogowego Statku Powietrznego (BSP) – Phoenix (1:10) jest na wyposażeniu Zakładu Teledetekcji Instytutu Lotnictwa. Zostały już przeprowadzone loty testowe i w najbliższym czasie model będzie wykorzystywany jako nośnik platformy multispektralnej QUERCUS.6, która z kolei służy do pozyskiwania zobrazowań powierzchni leśnych w projekcie LIFE HESOFF. Uzyskany materiał stanowi podstawę do realizacji jednego z głównych zadań projektu – szacowania zdrowotności drzewostanów dębowych w kontekście oceny działania fosforynów jako elicytorów odporności drzew na patogeny z rodzaju Phytophthora.

 • NASA zrealizowała lot dużym bezzałogowcem w publicznej przestrzeni powietrznej.

  Zdalnie pilotowany samolot Ikhana, należący do NASA, sterowany z centrum badawczegp Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, z powodzeniem przeprowadził we wtorek pierwszą misję w systemie National Airspace już bez systemów ratunkowych. Ten historyczny lot przesuwa Stany Zjednoczone o krok bliżej do normalizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej wykorzystywanej przez komercyjnych i prywatnych operatorów statków bezzałogowych.

 • Airbus uruchamia ośrodek oblotów bezzałogowca Zephyr w Australii Zachodniej.

  Władze Australii Zachodniej ogłosiły 5 czerwca, że z położonego w tym stanie ośrodka będą odbywać się loty próbne bezzałogowej platformy Zephyr. Grupa Airbus wybrała port lotniczy Wyndham w Australii Zachodniej na główny ośrodek prób w locie opracowywanego przez ten koncern pseudosatelity Zephyr.

 • Warmaty na bojowo. Ćwiczenia z użyciem dronów-pocisków.

  Wyznaczyłem strefę podejścia do celu i trafiłem we wrak czołgu. Wszystko trwało około 10 minut, ale wymagało maksymalnego skupienia – mówił szer. Jacek Sidoruk, tuż po wykonaniu swojej pierwszej misji bojowej z użyciem zestawu Warmate. Szeregowy jest w grupie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy ukończyli właśnie kurs na operatorów systemu amunicji krążącej.

 • Bezzałogowiec zasilany energią słoneczną będzie mógł latać przez rok.

  Dzięki umowie zawartej między dwiema nowatorskimi brytyjskimi firmami BAE Systems i Prismatic, już niebawem powstanie nowy elektryczny bezzałogowy statek powietrzny (UAV), który może pozostać w powietrzu nawet rok bez konieczności przeprowadzenia obsługi.

 • Airbus wprowadza zaawansowanego drona do kontroli wizualnej samolotów w hangarach.

  Na wystawie MRO Americas Grupa Airbus po raz pierwszy demonstruje innowacyjne narzędzie do obsługi technicznej – Airbus Advanced Inspection Drone – urządzenie skonstruowane na platformie bezzałogowego statku powietrznego, przeznaczone do użytku wewnątrz hangarów. Ten specjalistyczny dron ma przyspieszać i ułatwiać kontrolę wizualną samolotów, znacząco redukować czasy ich przestoju i poprawiać jakość raportowania przeglądów.

 • Symulator samolotu Boeing 737 dostępny w Warszawie!

  Jesteś pilotem? Pasjonujesz się lotnictwem? A może po prostu jesteś ciekaw, jak steruje się samolotem pasażerskim? Teraz każdy ma możliwość usiąść za sterami samolotu B737NG w AirPoint na Saskiej Kępie w Warszawie.

 • Nowe udogodnienia dla dzieci na lotnisku Chopina.
  Z myślą o wygodzie najmłodszych pasażerów otwarty został dwupoziomowy plac zabaw, pierwszy z trzech, które pojawią się na terenie Lotniska Chopina. Pozostałe dwa, które znajdą się w Strefie Schengen i Non Schengen, zostaną udostępnione dzieciom jeszcze w lutym.
 • Pierwszy mandat dzięki namierzeniu przez drona źródła zanieczyszczania powietrza.

  Katowice wspólnie z Gliwicami oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Flytronic rozpoczęły kilkutygodniowe testy drona pomagającego wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych. Umożliwia on m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno- i wielorodzinnych. Nowa technologia może okazać się bardzo użyteczna, na co dowodem jest fakt, że już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska wystawiła mandat w wysokości 500 zł.

 • CES 2018: Typhoon H Plus, Firebird FPV i HD Racer – Yuneec przedstawia trzy nowe produkty.

  Yuneec, wiodąca na całym świecie marka dronów przedstawiła w miniony czwartek trzy nowe produkty na Targach Elektroniki Użytkowej CES w Las Vegas: Typhoon H Plus, nowy czołowy model nagrodzonej serii Typhoon H, HD Racer, sprytny Racing-Quadrokopter z kamerą FPV oraz Firebird FPV, nowoczesny następca światowej legendy Firebird. Dzięki nowym produktom firma Yuneec nie tylko wzmacnia swoją aktualną pozycję na rynku dronów, ale równocześnie poszerza pole branżowe smart hobby, do którego w przyszłości dołączą HD Racer oraz Firebird FPV.

 • BAE Systems i Uniwersytet w Manchesterze opracowują unikalną technologię sterowania lotem.

  BAE Systems i Uniwersytet w Manchesterze pomyślnie ukończyły pierwszą fazę prób w locie niewielkiego bezzałogowego statku powietrznego MAGMA, w którym do manewrowania zastosowano unikalny system nadmuchu powietrza, torując drogę przyszłym projektom samolotów o obniżonej wykrywalności.

 • Niebezpieczne drony i modele śmigłowców zatrzymane w Dorohusku.
  Służba Celno-Skarbowa zatrzymała na granicznym przejściu kolejowym w Dorohusku partię zabawek wyprodukowanych w Chinach.
 • Dzieci poniżej 12. roku życia nudzą się już po 49 minutach lotu.

  Młodzi podróżnicy średnio już po 49 minutach i 47 sekundach lotu zaczynają zadawać budzące grozę pytanie „Daleko jeszcze?”. Z myślą o rodzicach walczących z nudą pociech, linie Emirates nawiązały współpracę z doktor Sandi Mann, psycholog i specjalistką w dziedzinie nudy z University of Central Lancashire. Wspólnie z przewoźnikiem dr Mann opracowała Współczynnik Dziecięcej Nudy (Child Boredom Quotient, CBQ) pozwalający rodzicom ustalić dokładny moment, w którym ich dzieci zaczną się nudzić, aby mogli zaplanować aktywności i podróżować bez zmartwień.

 • W Zabawie pod Tarnowem „wylądował” samolot z II wojny światowej.

  To samolot legenda. Taką Dakotą Jan Nowak-Jeziorański został przerzucony do Polski w trakcie II wojny światowej. Wylądował wtedy pod Tarnowem, a akcja odbyła się pod kryptonimem Most III.

Redakcja poleca

Sie 10, 2018
Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 13, 2018
To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 14, 2018
Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Maj 16, 2018
Sikorsky/PZL Mielec, firma Lockheed Martin (NYSE: LMT), podpisała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 11, 2019
Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Sty 03, 2019
Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Gru 15, 2018
Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 16 śmigłowców ...
Gru 15, 2018
14 grudnia 2018 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 18 Stycznia 2019    |    Wydarzyło się: 1911 – Amerykanin Eugene Ely jako pierwszy pilot udanie wylądował samolotem na pokładzie statku. 1960 – 50 osób zginęło w katastrofie samolotu Vickers Viscount w amerykańskim stanie Wirginia. 1969 - W katastrofie Boeinga 727 pod Los Angeles zginęło 38 osób.1977 - Premier Jugosławii Džemal Bijedić zginął w katastrofie lotniczej w górach na terenie Bośni. 1986 – W katastrofie samolotu Sud Aviation Caravelle w Gwatemali zginęło 87 osób. 1988 – W katastrofie samolotu Ił-18D w chińskim mieście Chongqing zginęło 108 osób. 2005 - W Tuluzie został zaprezentowany Airbus A380. 1969 - Radziecki kosmonauta Borys Wołynow stracił kilka zębów w wyniku twardego lądowania kapsuły Sojuz 5. 1888 – Urodził się Thomas Sopwith, brytyjski pionier lotnictwa, żeglarz (zm. 1989). 1932 - Urodził się Henryk Landsberg, polski pilot cywilny.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top