czwartek, 04 październik 2018 11:00

Flota H225M Caracal świętuje okrągłe 100 000 godzin nalotu.

Napisane przez Airbus Helicopters
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Airbus Helicopters Foto: Airbus Helicopters

Śmigłowiec H225M, użytkowany w liczbie 88 egzemplarzy przez 6 krajów na całym świecie, przekroczył przełomowe 100 000 godzin nalotu. Pierwszy śmigłowiec dostarczono Siłom Powietrznym Francji w 2006 r. W tym samym roku Francuskie Siły Powietrzne wysłały go do Libii, gdzie H225M, znany także jako Caracal, pomyślnie ewakuował około 300 osób. Od tamtej pory 11-tonowy H225M dowiódł swojej niezawodności i trwałości w warunkach bojowych i obszarach kryzysów, takich jak Afganistan, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Republika Środkowoafrykańska i Mali, a także w Libii, wspierając operacje pod przewodnictwem NATO.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni widząc, jak śmigłowiec H225M latający w różnych zakątkach globu i niekiedy w najtrudniejszych warunkach operacyjnych osiągnął ten symboliczny kamień milowy”, powiedział Michel Macia, szef programu Super Puma w Airbus Helicopters. „Jego najnowocześniejsza awionika i światowej klasy czteroosiowy autopilot, nadzwyczajny zasięg i ładowność, połączone z dużą kabiną, zaprojektowaną do przewozu 28 żołnierzy oraz potężne uzbrojenie powietrze-ziemia i powietrze-powierzchnia wraz z systemem walki elektronicznej umożliwiają użytkownikom H225M wykonywanie najbardziej wymagających misji”, dodał Michel Macia.
Przystosowany do operowania z okrętów i lądu, nawet w warunkach oblodzenia, śmigłowiec ten może latać przy każdej pogodzie, a załoga ma możliwość użytkowania gogli noktowizyjnych. Niezrównany zasięg śmigłowca, wynoszący 1296 km, może być zwiększony dzięki opcji tankowania paliwa podczas lotu, co wydłuża jego długotrwałość do 10 godzin, jak zademonstrowały niedawno Siły Powietrzne Francji w warunkach operacyjnych.
H225M, członek rodziny śmigłowców Super Puma, wzmacnia siły zbrojne Francji, Brazylii, Meksyku, Malezji, Indonezji i Tajlandii. Niedawno Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii ponownie zaufały niezawodności tych śmigłowców, zamawiając kolejne cztery do misji ratownictwa bojowego i transportu żołnierzy. Inni niedawni nabywcy H225M to Kuwejt, który w 2016 r. zawarł kontrakt na 30 śmigłowców i Singapur. H225M nieustająco cieszy się zainteresowaniem rządów na całym świecie jako potężny wielozadaniowy śmigłowiec zdolny do spełnienia ich potrzeb operacyjnych.

Źródło informacji: Airbus Helicopters

Czytany 867 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 październik 2018 11:02

Artykuły powiązane

Top