środa, 17 październik 2018 09:22

Airbus Helicopters dostarczy śmigłowce H135 pogotowiu Holandii oraz H145 pogotowiu Niemiec.

Napisane przez Airbus Helicopters
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Christian Keller / Airbus Foto: Christian Keller / Airbus

Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB zawiera z Airbusem umowę ramową na sześć śmigłowców H135 Amsterdam, 16 października 2018 r. – Airbus Helicopters i Królewski Holenderski Klub Turystyczny ANWB (Algemene Nederlandse Wielrijdersbond) – operator lotniczego pogotowia ratunkowego, podpisały umowę ramową na maksymalnie sześć śmigłowców H135 z awioniką Helionix. Dodatkowo postanowiły, że pierwsza partia trzech śmigłowców zostanie dostarczona w 2019 i 2020 r.

„Społeczeństwo holenderskie jest zależne od usług HEMS (śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego), które świadczymy we współpracy z czterema szpitalami uniwersyteckimi, i jesteśmy przekonani, że H135 jest najlepszym śmigłowcem dostępnym dla naszych misji”, powiedziała Petra van Saaze, dyrektor ANWB Medical Air Assistance. „Helionix pomoże nam szczególnie usprawnić nasze operacje wykonywane przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu”.
„Dziękujemy ANWB za jego nieustające zaufanie do Airbus Helicopters, a szczególnie do H135”, powiedział Thomas Hein, szef sprzedaży Airbus Helicopters w Europie Zachodniej. „H135 to sprawdzony i nowoczesny śmigłowiec, będący punktem odniesienia w lotnictwie ratowniczym na całym świecie”.
ANWB Medical Air Assistance jest w 100% własnością Królewskiego Holenderskiego Klubu Turystycznego ANWB i jest jedynym operatorem śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego (HEMS) w Holandii, wykonującym ponad 8500 misji rocznie, dla potrzeb których eksploatuje sześć śmigłowców z rodziny H135. Dzięki swoim śmigłowcom ANWB obsługuje cztery centra urazowe w Holandii, siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. ANWB modernizuje swoją flotę do najnowszych standardów technicznych dzięki nowym H135. Dodatkowo ANWB użytkuje dwa śmigłowce H145, które we współpracy z lokalnym pogotowiem ratunkowym rocznie wykonują ponad 600 lotów jako dostępne bez przerwy ambulanse dla mieszkańców Wysp Fryzyjskich.
H135 to śmigłowiec będący punktem odniesienia dla operatorów śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego (HEMS) na całym świecie. Łączy on szeroką, niczym nie przesłoniętą kabinę z doskonałymi osiągami, zasięgiem i udźwigiem – a także niskim poziomem emisji hałasu podczas lotu. Ponadwymiarowe przesuwane boczne drzwi i tylne drzwi uchylne umożliwiają szybki załadunek i wyładunek pacjentów, a dodatkowe bezpieczeństwo w czasie operacji naziemnych zapewnia firmowe rozwiązanie Airbusa – otunelowane śmigło sterujące (Fenestron).

Awionika Helionix obejmuje 4-osiowego automatycznego pilota i innowacyjnie rozmieszczone przyrządy, pomagające w polepszeniu świadomości sytuacyjnej. W kabinie umieszczono trzy duże wielofunkcyjne wskaźniki elektroniczne, umożliwiające wykonywanie lotów w goglach noktowizyjnych (NVG). Na jednym z nich wyświetlane są tzw. pierwsze ograniczenia, w razie potrzeby pokazujące pilotowi odpowiednie parametry pracy silników.
Do chwili obecnej na całym świecie eksploatowanych jest ponad 1270 śmigłowców z rodziny H135, które wylatały blisko 5 milionów godzin.

------------------------------------------------------------------

Podczas wystawy Helitech Airbus Helicopters i niemieckie lotnicze pogotowie ratunkowe DRF Luftrettung podpisały umowę na dostawę trzech śmigłowców H145 w 2019 r. Dzięki temu zamówieniu flota niemieckiej śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego (HEMS) zwiększy się do 17 H145, czyniąc ją jednym z największych użytkowników H145 na świecie.
„Osiągi H145 oraz dodatkowe korzyści, które wnosi do naszych operacji awionika Helionix, pomagają nam realizować każdego dnia naszą misję ratowania życia ciężko rannych lub chorych pacjentów”, powiedział dr Krystian Pracz, prezes zarządu DRF Luftrettung.
„Dziękujemy DRF Luftrettung za stałe zaufanie do Airbus Helicopters”, powiedział Thomas Hein, szef sprzedaży Airbus Helicopters w Europie Zachodniej. „DRF było pierwszym klientem, który zamówił H145 w 2014 r., a dzisiejsza umowa potwierdza naszą wzajemną współpracę”.

H145 DRFFoto: Christian Keller / Airbus

DRF Luftrettung jest jednym z największych operatorów HEMS w Niemczech. Organizacja ta eksploatuje w 31 bazach w Niemczech i Austrii ponad 50 śmigłowców Airbusa służących do lotnictwa sanitarnego i ratownictwa medycznego, w tym operacji ratowniczych z użyciem wciągarki. Dzięki rozpoczęciu nocnych lotów ponad 20 lat temu, obsługująca dziewięć placówek w trybie 24/7 (w 2019 r. będzie ich dziesięć), DRF Luftrettung ma największe doświadczenie w nocnych operacjach HEMS w całej Europie. Ponadto odrzutowce DRF Luftrettung szybko i bezpiecznie przewożą osoby, które miały wypadek lub ciężko zachorowały podczas pobytu za granicą, do szpitali w swoich ojczystych krajach. DRF Luftrettung było pierwszym nabywcą H145 w 2014 r. i obecnie ma do dyspozycji 14 śmigłowców tego typu.
Od momentu rozpoczęcia eksploatacji w 2015 r. dostarczono ponad 200 śmigłowców H145, które wylatały już przeszło 110 000 godzin. Napędzany dwoma silnikami Safran Arriel 2E, H145 jest wyposażony w cyfrowy układ sterowania silnikiem (FADEC), cyfrową awionikę Helionix oraz doskonałego 4-osiowego autopilota zwiększającego bezpieczeństwo i redukującego wysiłek pilota. Szczególnie niski poziom emitowanego hałasu sprawia, że H145 jest najcichszym śmigłowcem w swojej klasie.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus Helicopters

Czytany 284 razy

Artykuły powiązane

 • Śmigłowiec Mi-14PŁ/R nr 1012 powrócił do Darłowa.
  Z WZL nr 1 w Łodzi powrócił śmigłowiec SAR Mi-14PŁ/R nr 1012, który od roku przechodził proces wydłużania resursu. Do zakładów poleciał także drugi śmigłowiec Mi-14PŁ/R, który przejdzie tam analogiczny proces.
 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Śmigłowiec BLMW poleciał po chorego pasażera promu.
  W świąteczne niedzielne popołudnie, załoga dyżurna śmigłowca ratowniczego z Gdyni-Babich Dołów, ewakuowała na ląd potrzebującego pomocy medycznej pasażera promu. Poszkodowany znajdował się 50 km na północy zachód od Rozewia.
 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

 • Airbus i Ursa kontynuują współpracę w dziedzinie satelitarnego obrazowania radarowego.

  Spółka Airbus Defence and Space będzie kontynuować udostępnianie danych ze swoich satelitów radarowych spółce Ursa Space Systems (dalej: Ursa), firmie analitycznej z sektora data fusion, z którą Airbus współpracuje od 2015 r.

Top