środa, 17 październik 2018 09:58

Demonstrator szybkiego wirolotu Racer celująco zaliczył przegląd projektu wstępnego.

Napisane przez Airbus Helicopters
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Airbus Helicopters kontynuuje prace rozwojowe demonstratora technologii Racer (Rapid And Cost-Efficient Rotorcraft – szybki i ekonomiczny wiropłat) finansowanego ze środków H2020 Unii Europejskiej w ramach programu Clean Sky 2, którego celem jest zapewnienie najlepszego kompromisu między prędkością, efektywnością kosztową, zrównoważonym rozwojem i osiągami misji.

Po walidacji konfiguracji aerodynamicznej demonstratora w ubiegłym roku, kluczowe podzespoły pomyślnie przeszły przegląd projektu wstępnego (PDR), co umożliwiło rozpoczęcie produkcji pierwszych komponentów. Planuje się, że montaż końcowy prototypu rozpocznie się w czwartym kwartale 2019 r.
„Chciałbym podziękować wszystkim naszym europejskim partnerom za ich doskonałą pracę i za zaangażowanie w ten fantastyczny projekt”, powiedział Tomasz Krysiński, szef badań i innowacji Airbus Helicopters. „Przegląd projektu wstępnego jest znaczącym osiągnięciem programu Racer, ponieważ pozwala ostatecznie ustalić interfejsy i trójwymiarowe modele głównych podzespołów przed szczegółowym projektowaniem i produkcją kluczowych komponentów”.
Jako pierwsze będą wyprodukowane elementy, których wytworzenie jest najbardziej czasochłonne. Zespoły pracowników Airbus Helicopters rozpoczęły już produkcję wału przenoszącego napęd do śmigła pchającego, jednego z najbardziej innowacyjnych komponentów Racera. Innymi kluczowymi podzespołami są: obudowa przekładni śmigła pchającego, zamówiona i produkowana przez włoską Avio Aero (wchodzącą w skład GE Aviation), i tytanowa struktura skrzydła, którą zajmuje się GE Aviation Integrated Systems z Hamble, w Wielkiej Brytanii. Rumuńska INCAS / Romaero już rozpoczęła produkcję kompozytowych paneli bocznych kadłuba Racera, a hiszpańska Aernnova – podstawowej struktury elementów ogona.
Wraz z partnerami Airbus Helicopters dopracowuje obecnie zakres przyszłych lotów demonstracyjnych Racera w programie Clean Sky 2, które rozpoczną się w 2020 i obejmą około 200 godzin lotu. Pierwsza część skupi się na stopniowym zwiększaniu parametrów lotu i na ocenie kluczowych docelowych osiągów, a także prędkości, właściwości pilotażowych, stateczności i aerodynamiki. Druga faza będzie miała na celu wykazanie, że wirolot jest odpowiedni do wykonywania potencjalnych misji, w których większa prędkość i efektywność
przyniosłyby istotną wartość dodaną, takich jak ratownictwo medyczne (EMS), poszukiwanie i ratownictwo (SAR) i transport prywatny. Druga faza prób w locie pozwoli również na dopracowanie procedur lotu przy niskim poziomie emitowanego hałasu, unikatowych dla konstrukcji demonstratora Racera.

Źródło informacji i grafiki: Airbus Helicopters

Czytany 338 razy

Artykuły powiązane

 • Ortyl: naszą ambicją powinno być stworzenie samolotu polskiej konstrukcji.

  Otwierając debatę na temat szans i możliwości zbudowania samolotu polskiej konstrukcji, marszałek przypomniał, że Polska posiada bardzo silny klaster - „Dolinę Lotniczą” zlokalizowaną w woj. podkarpackim, skąd pochodzi aż 90 proc. produkcji całego krajowego przemysłu lotniczego. Zaznaczył jednak, że nadal brakuje produktu końcowego, jakim byłby samolot. „Musimy mieć produkt finalny. (…) Ostatnią taką konstrukcją, który powstała w Polsce była Iryda, ale nieszczęśliwie nie udało jej się dokończyć” – mówił Ortyl.

 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • W trzy godziny z Europy do Australii samolotem.

  Naukowcy z Uniwersytetu w La Coruñi pracują nad projektem STRATOFLY, który ma umożliwić latanie z olbrzymią prędkością. 15 lat temu ze służby wycofano najsłynniejszy, naddźwiękowy samolot pasażerski – Aérospatiale-BAC Concorde.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

 • Linie Emirates prezentują pierwszą na świecie „ścieżkę biometryczną”, wyznaczając nowe standardy obsługi klienta na lotnisku.

  Linie Emirates przygotowują się do wprowadzenia pierwszej na świecie „ścieżki biometrycznej”, która umożliwi pasażerom sprawne przemieszczanie się po macierzystym lotnisku przewoźnika Dubai International bez żadnych przeszkód.

Top