poniedziałek, 22 październik 2018 14:26

W Porcie Lotniczym w Łodzi odbyły się ćwiczenia "Piro 2018".

Napisane przez NOSG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: NOSG Foto: NOSG

18 października 2018 r. w Porcie Lotniczym w Łodzi odbyły się ćwiczenia „ Piro 2018 „ zorganizowane przez Komendanta Lotniskowej Straży Pożarnej przy współudziale Placówki Straży Granicznej w Łodzi.

W ćwiczeniach udział wzięli Strażacy z Państwowej Ochotniczej Straży Pożarnej, jednostki Ratownictwa Medycznego z Łodzi, Służby Ochrony Lotniska Portu Lotniczego w Łodzi oraz uczniowie pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze, którzy brali czynny udział w ćwiczeniach, jako statyści - pasażerowie samolotu.

Tematem ćwiczeń było awaryjne lądowanie samolotu pasażerskiego Klasy C (np. Boeing 737) z 24 osobami na pokładzie, w tym jedną osobą zachowującą się agresywnie. Agresywny pasażer wypchnął stewarda, który spadając ze schodów skręcił sobie nogę. Agresor - pasażer po opuszczeniu samolotu rzucił pod kadłub samolotu bagaż podręczny i zaatakował funkcjonariuszy Straży Granicznej. Podczas obezwładniania, krzyczał, że w bagażu jest bomba. Kierujący działaniami podjął decyzję o ewakuacji pasażerów i załogi oraz wprowadził do dalszych działań pirotechnika Straży Granicznej. Podczas próby rozpoznania bagażu doszło do jego eksplozji, w której pirotechnik SG został ranny w nogi. Do ewakuacji rannego pirotechnika z miejsca zdarzenia użyto robota pirotechnicznego. Ewakuowanemu pirotechnikowi udzielono pomocy medycznej. Eksplozja spowodowała zapłon tylnej części samolotu i do działań przystąpiły jednostki straży pożarnej.

Przeprowadzone ćwiczenia, mają na celu podniesienie sprawności działania służb na wypadek podobnego zdarzenia z wykorzystaniem procedur zawartych w Planie Działania w Sytuacji Zagrożenia Portu Lotniczego w Łodzi.

Tekst i zdjęcia PSG w Łodzi / Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Czytany 293 razy

Artykuły powiązane

 • Potrójne święto Ryanair na krakowskim lotnisku.

  Ryanair wczoraj świętował 5-lecie bazy w Krakowie oraz skorzystanie z oferty przewoźnika w stolicy Małopolski przez 20-milionowego pasażera. Ryanair jest obecny w Krakowie od 2005 roku. W sezonie zima 2018/2019 Ryanair zainaugurował 3 nowe trasy do: Ammanu, Lwowa i Kijowa; tym samym łącznie oferuje niemal 60 tras z Krakowa.

 • Lotnicy morscy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w ćwiczeniu Anakonda-18.
  Wczoraj rozpoczęły się największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP, prowadzone w układzie międzynarodowym pod kryptonimem Anakonda 18. W ćwiczeniu udział biorą załogi śmigłowców i samolotów BLMW, a także stanowiska dowodzenia Baz Lotniczych.
 • Nowy dyrektor lotniska w Radomiu. Wcześniej zarządzał lotniskiem na Okęciu.

  Piotr Bejnarowicz jest dyrektorem radomskiego lotniska. To wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Ostatnio był wicedyrektorem lotniska Chopina w Warszawie.

 • Płyta do odladzania samolotów we Wrocławiu teraz jeszcze większa.

  Właśnie zakończyła się jedna z kluczowych inwestycji Portu Lotniczego Wrocław zaplanowanych na ten rok. Po sześciu miesiącach intensywnych prac nowe stanowisko na płycie do odladzania samolotów jest gotowe. Co istotne - prace ukończono przed startem rekordowego sezonu zimowego.

 • Stary terminal przylotów na wileńskim lotnisku ma zostać wyburzony.
  Minister komunikacji Rokas Masiulis oświadczył, że podczas rekonstrukcji wileńskiego lotniska ma być wyburzony budynek terminalu przylotów. Żeby można było tego dokonać, zbudowany tuż po II wojnie światowej gmach, musiałby zostać wykreślony z listy chronionych przez państwo obiektów dziedzictwa kulturowego.
 • Warszawa 158 portem lotniczym w siatce połączeń easyJet.

  Czołowy europejski przewoźnik lotniczy easyJet zainaugurował loty z Warszawy do Londynu Gatwick, które będą się odbywać w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Przewiduje się, że z nowego połączenia, obsługiwanego przez samoloty A320, skorzysta 77 000 osób.

 • M-346 kontra F-16, Bieliki kontra Jastrzębie ... czyli powietrzne szkolenie.

  Ćwiczyliśmy pojedyncze walki powietrzne na bliskich odległościach, walki grupowe oraz przechwycenia. Przekonaliśmy się, że manewrowość Masterów jest bardzo zbliżona do F-16, a system symulacji uzbrojenia tego samolotu niemal całkowicie oddaje charakter Jastrzębi – mówi kpt. pil. Mariusz Fischer, instruktor M-346. Rozmawiamy z nim o szkoleniu pilotów w Krzesinach.

 • Chiny chcą zbudować lotnisko na Antarktydzie.

  Chiny oficjalnie ogłosiły, że w listopadzie rozpoczną budowę pierwszego lotniska na Antarktydzie. Chińska gazeta, Keji Daily, poinformowała, że naukowcy rozpoczęli już prace geodezyjne, będące pierwszym etapem budowy lotniska, które będzie w stanie obsłużyć mały chiński samolot polarny o nazwie Snow Eagle 601.

 • Dziś rozpoczyna się Nocny Bieg Pamięci Bohaterskich Lotników Podlasia.

  Nocny Bieg Pamięci Bohaterskich Lotników Podlasia doczekał się swojej III edycji. I choć to dopiero III taka impreza, to jest ona w tym roku w pewnym sensie jubileuszowa. Będzie to nasza forma obchodów 100 – lecie Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego! - piszą organizatorzy imprezy.

 • Rozmowa z Prezesem PPL: lotnisko w Radomiu obsłuży pół Polski.

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie to kolejna ważna inwestycja dla Polski. Jak patrzy na lotnisko w Radomiu Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze? Niedawno ten właśnie podmiot został właścicielem Portu Lotniczego Radom. Teraz zamierza w ciągu dwóch lat stworzyć lotnisko, które będzie obsługiwać znaczną część obecnych pasażerów warszawskiego Okęcia.

Top