środa, 24 październik 2018 13:31

W tej chwili na niebie znajduje się średnio 9 728 samolotów. 15 niesamowitych ciekawostek lotniczych na Światowy Dzień Statystyki.

Napisane przez SkyCop
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Foto: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl Foto: Mariusz Barszcz / Aviation24.pl

Trudno wyobrazić sobie życie bez podróży lotniczych. Lotnictwo jest kluczem do wyjazdów wakacyjnych i poznawania świata. A ponieważ statystyka zajmuje się mierzeniem tego świata, to Skycop prezentuje lotnicze ciekawostki statystyczne z okazji obchodzonego niedawno Światowego Dnia Statystyki.

 1. KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze) – to najstarsza na świecie linia lotnicza działająca pod własną nazwą. Powstała w 1919 roku, gdy tylko ludzie zdali sobie sprawę, że samoloty to coś więcej niż trumny dla pionierów lotnictwa.
 2. Prawdopodobnie wiesz, że jedzenie linii lotniczych jest okropne – zaraz po najgorszym jedzeniu szpitalnym. Ale czy wiesz, że linie lotnicze American Airlines zaoszczędziły 40 tys. dolarów w 1987 roku, eliminując jedną oliwkę z każdej sałatki serwowanej w pierwszej klasie?
 3. Pierwszy lot transatlantycki został wykonany przez brytyjskich lotników Johna Alcocka i Arthura Whittena Browna w dniach 14-15 czerwca 1919. Użyli zmodyfikowanego bombowca Vickers Vimy, którym wystartowali z Nowej Funlandii. Próbowali wylądować na łące, która jednak okazała się trzęsawiskiem Galway. Samolot uległ uszkodzeniu, jednak piloci wyszli cało. Lot trwał aż 16 godzin. Dziś można udać się do Londynu do Nowego Jorku w 6.
 4. Skoro jesteśmy przy Londynie: Heathrow to bardzo ruchliwe lotnisko – tak bardzo, że samolot startuje co 45 sekund!
 5. Wróćmy jednak do faktów dotyczących żywności: Lufthansa obsługuje 5% światowej podaży kawioru. Niemieckie linie lotnicze kupują rocznie 10 ton kawioru.
 6. Pierwszy lot braci Wright był prawdopodobnie najkrótszym w historii lotnictwa, bo trwającym zaledwie 12 sekund, na dystansie 120 stóp (36,5 m). To mniej niż rozpiętość skrzydeł Boeinga 747!
 7. Odprawa online to świetny wynalazek, ale nie istnieje od zawsze. Została wprowadzona po raz pierwszy dopiero w 1999 roku przez nieistniejące już Northwest Airlines (1926-2010).
 8. Dalekodystansowy Boeing 747 nie jest małym samolotem – tylko górny pokład ma taki sam metraż, jak popularny Boeing 737, którym latasz na wakacje tanimi liniami. A mówimy tylko o górnym pokładzie, który nadaje 747 charakterystyczny garb z przodu kadłuba!
 9. Airbus A380 – konkurent 747 – również nie należy do najmniejszych. Gdyby wszystkie przewody z tego samolotu zostały ułożone w jednej linii, rozciągnęłyby się na odcinku 320 mil, czyli na przykład z Edynburga do Londynu.
 10. Lotnisko w Hamburgu jest w pełni zdolne do obsługi tych wielkich A380. Dlaczego wspominamy akurat o Hamburgu? Ponieważ jest to najstarsze lotnisko w Europie – zostało zbudowane w 1911 roku. Każdego roku ten port lotniczy obsługuje 18 milionów osób!
 11. W każdej chwili na niebie znajduje się średnio 9 728 samolotów, przewożących 1 270 406 osób. Jednak żaden z nich nie otrzymał kanapki w niewygórowanej cenie.
 12. Jeśli uważasz, że twoje uszy cierpią podczas startu i zniżania, wyobraź sobie, jaki byłby lot bez kabiny ciśnieniowej. Pierwszy samolot pasażerski z kabiną ciśnieniową pojawił się dopiero w 1938 roku i był to Boeing 307 Stratoliner – powstało jednak tylko dziesięć egzemplarzy. Pierwszym powszechnie używanym był natomiast Lockheed Constellation, wprowadzony na rynek w 1943 roku.
 13. Zagubienie się na lotnisku to kiepska sprawa. Zagubienie się na Międzynarodowym Lotnisku króla Fahda jest tragedią lub prawdziwą przygodą. Ten port lotniczy ma powierzchnię 780 kilometrów kwadratowych (więcej niż powierzchnia Bahrajnu!) i znalazł się w Księdze rekordów Guinnessa.
 14. Czy wiesz, jaki jest najdłuższy lot na świecie? Zaszczyt ten przypada niedawno wznowionemu połączeniu Singapore Airlines z Singapuru do Newark. Podczas lotu pokonuje się odległość 16 700 km w ciągu 18 h 45 min.

Tylko w zeszłym tygodniu w samej Europie odwołano prawie 2 000 lotów, a 32 000 było opóźnionych. Na szczęście nie musisz tego akceptować, próbując wypoczywać na twardym lotniskowym krzesełku w oczekiwaniu na lot. Poznaj swoje prawa i domagaj się odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty ze Skycop. Otrzymasz do 600 euro za zakłócony lot!

Źródło informacji: Skycop.com

Czytany 476 razy

Artykuły powiązane

 • W trzy godziny z Europy do Australii samolotem.

  Naukowcy z Uniwersytetu w La Coruñi pracują nad projektem STRATOFLY, który ma umożliwić latanie z olbrzymią prędkością. 15 lat temu ze służby wycofano najsłynniejszy, naddźwiękowy samolot pasażerski – Aérospatiale-BAC Concorde.

 • Pasażer Air France 3-milionowym podróżnym lotniska we Wrocławiu.

  Wrocławskie lotnisko obsłużyło w tym roku rekordową liczbę pasażerów. Wzrost port zawdzięcza w dużym stopniu nowym połączeniom, takim jak trasa Wrocław-Paryż.

 • Wzrost ruchu pasażerskiego na lotnisku w Katowicach.

  Październik 2018 roku był w Katowice Airport dwudziestym ósmym miesiącem z rzędu ze wzrostem ruchu pasażerskiego ogółem. Jednocześnie był to najlepszy dziesiąty miesiąc roku w historii pyrzowickiego lotniska.

 • Urumqi Air przyjmie dostawę pięciu samolotów ARJ21-700 od COMAC przed końcem roku 2019.

  W zeszłym tygodniu na 12. Chińskiej Międzynarodowej Wystawie Lotnictwa i Przestrzeni Lotniczej (Airshow China) linie Urumqi Air podpisały umowę z firmą Commercial Aircraft Corporation of China Ltd (COMAC) na przyjęcie dostawy dwóch samolotów ARJ21-700 od COMAC przed końcem tego roku z planami na kolejne trzy modele ARJ21-700 w roku 2019.

 • Ile kosztuje prywatny odrzutowiec? Rynek business jetów.

  Dane mówią same za siebie - w Polsce, Czechach i Słowacji zarejestrowanych jest już ponad sto prywatnych odrzutowców. Coraz większa liczba firm i biznesmenów uznaje własny samolot za najlepsze rozwiązanie transportowe.

 • 1,6 mln. pasażerów zostało obsłużonych na Lotnisku Chopina w październiku 2018 r.

  Rok wcześniej, w tym samym okresie, z usług stołecznego portu skorzystało 1,4 mln. osób. To wzrost o 9,1 proc. Nigdy wcześniej w październiku z Lotniska Chopina nie korzystała tak duża liczba podróżnych.

 • W październiku 2018 wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 280 tys. pasażerów.

  Ogromnywzrost odnotowały tanie linie, imponująco  rośnie też ruch do największych europejskich portów przesiadkowych. Z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało w październiku 2018 o 17,4% pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. – Największy udział mieli w tym przewoźnicy niskokosztowi, ale tylko niewiele mniejszy wzrost odnotowali przewoźnicy sieciowi. W porównaniu do poprzedniego roku nadal obserwujemy wyraźne ożywienie ruchu w segmencie czarterów turystycznych – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

 • Lotnicze szkolnictwo techniczne a rozwój i potrzeby branży lotniczej w Polsce.

  25 października 2018 r. odbyła się VIII Konferencja Technicznych Szkół Lotniczych „Lotnicze szkolnictwo techniczne a rozwój i potrzeby branży lotniczej w Polsce”, zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych, LS Airport Services, LS Technics oraz LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o.

 • Stały wzrost przewozów pasażerskich na Lotnisku Warszawa/Modlin.

  Liczba obsłużonych pasażerów w październiku 2018 wyniosła 264 736. Dzięki temu Modlin odnotował 6,0% wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Jest to najlepszy październik w historii portu i kolejny już tegoroczny miesiąc z dodatnim bilansem. W pierwszych 10 miesiącach tego roku obsłużyliśmy 2 601 777 pasażerów, wzrost wyniósł 5,1%. W całym roku 2018 spodziewamy się przekroczenia po raz pierwszy progu 3 mln pasażerów. - możemy przeczytać na stronie lotniska.

 • Ruch lotniczy Ryanaira w Październiku wzrósł o 11%.

  Linie lotnicze Ryanair opublikowały dane statystyczne za październik 2018 r. gdzie min. całkowity ruch lotniczy wzrósł o 11% do 13,1 mln pasażerów przy współczynniku wypełnienia 96%.

Top