piątek, 26 październik 2018 08:36

Rozmowa z Prezesem PPL: lotnisko w Radomiu obsłuży pół Polski.

Napisane przez Echodnia.eu
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Foto: Grzegorz Tuszyński Foto: Grzegorz Tuszyński

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie to kolejna ważna inwestycja dla Polski. Jak patrzy na lotnisko w Radomiu Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze? Niedawno ten właśnie podmiot został właścicielem Portu Lotniczego Radom. Teraz zamierza w ciągu dwóch lat stworzyć lotnisko, które będzie obsługiwać znaczną część obecnych pasażerów warszawskiego Okęcia.

Dlaczego właśnie Radom?

Już znacznie wcześniej były prowadzone bardzo wnikliwe analizy zapotrzebowania na ruch lotniczy, z których wynika w sposób jednoznaczny, że lotnisko Okęcie, mimo przebudowy do swoich maksymalnych parametrów, do roku 2027 nie będzie w stanie obsłużyć od 9 do 15 milionów pasażerów. Decyzja o wyborze lotniska komplementarnego była więc dla nas kluczowa. Przeprowadziliśmy bardzo dokładną analizę, która wykazała, że takim portem może być lotnisko w Radomiu.

Jego największym atutem był czas trwania inwestycji. Dzięki uzyskanym wcześniej decyzjom środowiskowym i wszelkim innym pozwoleniom jesteśmy w stanie wybudować profesjonalne lotnisko w ciągu najbliższych dwóch lat. Oprócz tego na naszych oczach zmienia się dostępność komunikacyjna Radomia i całego regionu. Docelowo dojazd z Warszawy koleją ma zająć 50 minut, a gdy zostanie wybudowana droga ekspresowa S7 od Warszawy do Grójca i dalej na południe, również samochodem będzie można pokonać szybciej ten dystans. Dzięki dobrej komunikacji nastąpi więc zbliżenie Radomia do stolicy.

A zbliżenie do Modlina nie byłoby lepsze? Jest w końcu bliżej stolicy.

Szukając lotniska uzupełniającego dla Warszawy, musieliśmy znaleźć taki port lotniczy, który będzie uzupełniający nie tylko dla Okęcia, ale potem również dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeprowadziliśmy oczywiście bardzo dokładną analizę, z której wynika, że Modlin znajdzie się w zasięgu CPK. Tak, jak obecnie największą barierą dla rozwoju lotniska w Łodzi jest warszawski port Chopina, tak również Modlin musi mieć potem jakiś sens biznesowy. Dziś Modlin jest portem tylko jednego przewoźnika, przewozi 3 miliony pasażerów, ale przynosi straty i nie generuje środków na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Dodatkowo ze względu na ograniczenia środowiskowe, w tym bliskość rzek i obszarów chronionych, może wykonywać do 66 operacji lotniczych na dobę i już zbliża się do tego poziomu. Czy będzie mógł go przekroczyć, jest to w mojej ocenie bardzo problematyczne, właśnie ze względów środowiskowych. Koronnym argumentem stał się również czas trwania inwestycji w Modlinie, który oszacowaliśmy na ponad cztery lata, a sam koszt modernizacji oceniamy na astronomiczną kwotę 1 miliarda złotych.

A ile operacji lotniczych będzie w Radomiu?

Zgodnie z decyzją środowiskową, nie ma żadnego limitu operacji dobowych. Budując lotnisko zakładamy 6-8 operacji na godzinę, ale to będzie zależeć również od zapotrzebowania oraz prognoz linii lotniczych. W pierwszej fazie Radom ma obsługiwać 3 miliony pasażerów rocznie z charakterystyką ruchu czarterowego.

Jak ma wyglądać to nowe lotnisko?

Przede wszystkim przyjazne dla pasażera, a więc ze strefą gastronomiczną i komercyjną, do tego parking na 3,5 tysiąca pojazdów. Terminal będzie posiadał powierzchnię 30 tysięcy metrów kwadratowych oraz 9 gate’ów, czyli bramek, umożliwiających wejście pasażerów do samolotów. Na płycie będzie 11 miejsc postojowych dla maszyn, w tym dwa dla samolotów większych niż popularne Boeingi 737 czy Airbusy A320. Budowa takiego lotniska to bardzo duża i ważna inwestycja, która pociągnie za sobą kolejne wokół samego portu lotniczego.

Na przykład jakie?

Hotelowe, biznesowe, spedycyjne. Nasza spółka – córka, Chopin Airport Development, już rozważa budowę hotelu przy radomskim lotnisku.

Kiedy maszyny wejdą na plac budowy?

To pytanie słyszę najczęściej (śmiech). Uruchamiamy postępowania przetargowe. To kolosalna inwestycja za kwotę 500 milionów złotych. Zakładamy, ze realne prace zaczną się w przyszłym sezonie budowlanym. Liczyliśmy na to, że uda się rozpocząć je jeszcze w tym roku, ale niestety, proces przejmowania portu lotniczego był żmudny i trudny. W pierwszym etapie prac zacznie się rozbudowa drogi startowej do długości 2,5 tysiąca metrów.

Jakie uciążliwości przyniesie duże lotnisko dla mieszkańców Radomia i okolic?

Zanim odpowiem, posłużę się przykładem Okęcia. W obszarze ograniczonego użytkowania, czyli tam, gdzie jest wyższa tak zwana norma hałasowa mieszka 317 tysięcy ludzi. Ograniczenie środowiskowe, związane z normą dobową emitowanego hałasu, wynosi 600 operacji na dobę. W związku z tym, że samoloty są coraz cichsze, będziemy mogli zbliżyć się tam do 800. W Radomiu ten obszar będzie wytyczony dopiero po uruchomieniu lotniska, ale zakładamy, że obejmie tylko około 20 tysięcy mieszkańców. Nie demonizowałbym zatem kwestii hałasu, bo poza tym będzie latać flota najnowocześniejszych samolotów, które są naprawdę bardzo ciche. Zgodnie z obowiązującym prawem tam, gdzie natężenie hałasu przekraczałoby 50 decybeli jesteśmy zobligowani do zapewnienia mieszkańcom izolacji akustycznej, nawet jeśli będzie to związane z wymianą okien. A do tego słynna już sprawa odszkodowań za utratę wartości działek przy lotnisku... Takie insynuacje są po prostu nieprawdziwe. Już dziś pojawiły się podmioty, oferujące wymianę okien oferują na koszt PPL, czy pomagające w uzyskiwaniu odszkodowań, choć nie wiadomo na jakiej podstawie. Przestrzegam zatem przed firmami, które oferują teraz tego rodzaju usługi. Te kwestie zaistnieją dopiero po uruchomieniu lotniska, podobnie jak określanie czy występuje spadek wartości danej nieruchomości.

Nie obawia się pan tej negatywnej kampanii, która już trwa, że Radom to lotnisko, z którego i tak nikt nie zechce latać?

Podjęliśmy decyzję scricte biznesową, poprzedzoną wielokryteriową analizą z udziałem różnych podmiotów. Podważanie tego projektu to element szerszej kampanii czy strategii. Podobne negatywne opinie były równie głośne w przypadku strategicznej decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przeciwstawiano mu projekt tak zwanego duoportu.

Po co budować ogromny port, który umieści Polskę na światowych szlakach przewozowych, skoro mogą być dwa lotniska regionalne, dowożące pasażerów do hubów zagranicznych?

To, że powstaje CPK kłóci się z pewnymi interesami gospodarczymi. Jestem wręcz przekonany, że znajdzie się ogromne finansowanie na negatywne kampanie. Co do samego Radomia - owszem, nikt wcześniej z niego nie latał, bo nie miał prawa z uwagi na podstawowe parametry. Nie wszyscy wiedzą, że lotnisko było certyfikowane do 10 tysięcy pasażerów rocznie, więc żadna poważna linia nie była nim zainteresowana. Druga sprawa to funkcjonalność lotniska, która była taka, że teraz musimy budować je od nowa. Po trzecie - dostępność komunikacyjna Radomia szybko się zmienia. Coraz bliżej są Kielce, Lublin, Łódź, nie mówiąc już o Warszawie. Spowoduje to wzrost obszaru dla ruchu pasażerskiego. Radom i region najbardziej na tym skorzystają, a my też chcemy zarabiać.

Źródło informacji: Echodnia.eu

 

Czytany 690 razy

Artykuły powiązane

 • Rozpoczynają się zimowe ferie. Lotnisko w Krakowie przygotowane.

  Dzisiaj w pięciu województwach naszego kraju rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe, czas odpoczynku i relaksu dla dzieci, młodzieży a także ich rodziców. Wielu z nich zapewne skorzysta z podróży samolotem z Kraków Airport. Austria, Szwajcaria, Włochy to popularne kierunki narciarskie.

 • Lotnisko w Modlinie w grudniu po raz pierwszy odprawiło 3-milionowego pasażera.

  Wydział prasowy Lotniska w Modlinie informuje, że w każdym miesiącu port lotniczy bił kolejne rekordy, a w grudniu po raz pierwszy, port odprawił 3- milionowego pasażera w ciągu jednego roku kalendarzowego. 

 • Przez kilka dni będą utrudnienia w dojeździe do krakowskiego lotniska.

  W związku z pracami inwestycyjnymi PKP PLK S.A., w dniach 14-18.01.2019 mogą wystąpić utrudnienia w dojeździe do Kraków Airport. W tych dniach będę prowadzone prace inwestycyjne PKP PLK S.A. związane z modernizacją Stacji Kraków Mydlniki, w związku z powyższym, nastąpi całkowita przerwa w ruchu pociągów na odcinku Kraków Lotnisko – Kraków Główny.

 • Czy Rząd Wielkiej Brytanii zaostrzy przepisy dla posiadaczy dronów?

  Jak pisze portal independent.co.uk Rząd Wielkiej Brytanii ma rozważyć nowe przepisy, które powinny zapobiec nielegalnemu użyciu dronów w pobliżu lotnisk i innych ważnych miejsc z ograniczonym dostępem. Działania te są efektem zakłócania lotów na lotnisku Heathrow.

 • Wrocławskie lotnisko ma za sobą swój najlepszy rok w historii. Obsłużyło o 17,3% podróżnych więcej niż przed rokiem.

  Wrocławskie lotnisko ma za sobą swój najlepszy rok w historii. Port obsłużył o 17,3% podróżnych więcej niż przed rokiem. Dodatkowo, kilka wydarzeń w 2018, w tym pojawienie się nowych znaczących przewoźników, to kamienie milowe dla rozwoju lotniska.

 • Najważniejsze wydarzenia i statystyki Portu Lotniczego w Krakowie.

  W grudniu 2018 r. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 558 881 pasażerów (17% więcej w stosunku do grudnia 2017 roku). Odnotowano 4 216 operacji lotniczych (14% więcej w stosunku do grudnia 2017). Łącznie w 2018 roku obsłużono 6 769 369 pasażerów, czyli o 934 tysięcy więcej niż w 2017 roku.

 • Budowa nowego lotniska w Radomiu. Nie będzie lotów, nie ma pracy.

  Część pracowników radomskiego portu cywilnego dostała propozycję pracy na Okęciu, inni stracą etat. Z Radomia, na czas przebudowy, ma się też wynieść część wojskowych, będą latać na innych lotniskach. Państwowe Porty Lotnicze od 1 stycznia zamknęły lotnisko na Sadkowie dla cywilnych statków powietrznych, a od kwietnia nie będą mogli latać także żołnierze.

 • Radomskie lotnisko zamknięte dla lotów wojskowych. Co z jednostką wojskową?

  Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów cywilnych. Od kwietnia nie będą mogli z niego korzystać także wojskowi. Ma ruszyć zapowiadana przebudowa, na początek pasa startowego. Co z żołnierzami i pracownikami cywilnymi radomskiej jednostki?

 • Pierwszy przetarg na rozbudowę lotniska w Radomiu rozstrzygnięty.

  Około 1,5 miliona złotych zapłacą Państwowe Porty Lotnicze za projekt oraz przygotowanie programu funkcjonalno - użytkowego budynków zaplecza technicznego i biurowego nowego lotniska cywilnego w Radomiu. Zwycięzca rozstrzygniętego niedawno przetargu na wykonanie dokumentacji będzie miał w sumie trzy miesiące. Przypomnijmy, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze są nowym właścicielem lotniska cywilnego na Sadkowie. Planują rozbudowę radomskiego portu.

 • Rozbudowa Portu Lotniczego Radom-Sadków - darowizna Wojewody Mazowieckiego.

  Lotnisko cywilne Radom-Sadków pozyskało nieruchomości gruntowe na cele rozbudowy. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera przekazał w formie darowizny dla Gminy Miasta Radomia działki o powierzchni półtora hektara. Przekazana darowizna na potrzeby lotniska cywilnego użytku publicznego pozwoli rozbudować płytę główną oraz dojazdy i parkingi.

 • 750-tysięczny pasażer na lotnisku w Rzeszów-Jasionka.

  Po raz pierwszy w historii port lotniczy Rzeszów-Jasionka w jednym roku obsłużył ponad 750.000 pasażerów. Ta okrągła liczba została przekroczona dziś podczas popołudniowego rejsu Lufthansy z Rzeszowa do Monachium. 750-tysięcznym pasażerem okazał się p. Wojciech Karcz, który otrzymał od zarządu lotniska i przewoźnika linii Lufthansa oraz firmy Baltona okolicznościowe upominki. Został również zaproszony do odbycia podróży w klasie biznes. Ponadto na wszystkich pasażerów udających się do Monachium czekał specjalny, jubileuszowy tort.

 • Redukcja etatów w Porcie Lotniczym Radom. 20 osób dostało wypowiedzenia.

  20 osób, z około 90 wszystkich zatrudnionych w Porcie Lotniczym Radom, dostało wypowiedzenia z pracy. Niewykluczone, że cześć z nich znajdzie pracę na warszawskim Okęciu, a niektórzy wrócą do Radomia po modernizacji portu.

 • Uroczyste podsumowanie XVI edycji AIR SHOW 2018. W uroczystości uczestniczyli organizatorzy, partnerzy oraz przedstawiciele przemysłu.

  Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Pan gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła podczas Uroczystego Podsumowania XVI edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018 podziękował „wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w organizację XVI edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018. Dzięki Państwa zaangażowaniu radomskie pokazy zostały przeprowadzone na tradycyjnym wysokim poziomie, oraz godnie uświetniły stulecie istnienia polskiego lotnictwa.”

 • Posadzki żywiczne na lotniskach – jakie efekty specjalne można uzyskać?

  Okres okołoświąteczny i sylwestrowy to dla wielu osób czas bliższych i dalszych podróży. Wizyta na lotnisku może być dobrą okazją, aby zatrzymać się na chwilę i spojrzeć pod nogi. W obiektach służących do transportu powietrznego na całym świecie można znaleźć posadzki żywiczne z ciekawymi efektami wizualnymi. 

 • Blue Air - nowy przewoźnik w Polsce, nowy przewożnik w Kraków Airport.

  Krakowskie lotnisko powitało wczoraj kolejnego przewoźnika w swojej siatce połączeń, świętując inauguracyjny lot linii Blue Air z Turynu (Włochy). Przewoźnik oferuje loty z Krakowa do Turynu trzy razy w tygodniu: w środy, piątki i niedziele. Dwugodzinny lot odbywa się na pokładzie samolotu Boeing 737-500 z 120 miejscami.

 • Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje w sprawie sylwestrowych pokazów fajerwerków.

  Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że od dnia 31.12.2018 r. od godziny 22.00 LMT (21.00 UTC) do dnia 01.01.2019 r. do godziny 04.00 LMT (03.00 UTC) działalność pirotechniczna prowadzona do wysokości 150 m AGL oraz wypuszczanie balonów z helem i lampionów w całym rejonie FIR EPWW objęte są zgodą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Szefostwa Służb Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP w zakresie wykorzystania przestrzeni powietrznej i nie wymagają zgłaszania za pomocą formularzy zgłoszenia pokazów.

 • Wielu chętnych do przebudowy lotniska cywilnego w Radomiu. Ocena ofert w trzech przetargach.

  W trzech z czterech przetargów dotyczących rozbudowy portu lotniczego w Radomiu poznaliśmy oferentów, a w ostatnim wyznaczono termin przyjmowania ofert na 21 grudnia. Na razie wszystko wskazuje na to, że na wiosnę na Sadkowie rzeczywiście pojawią się maszyny budowlane. Do przetargu Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” dotyczącego wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych dla samolotów zgłosiło się dwóch oferentów.

 • Lufthansa poszerza ofertę saloników na lotnisku we Frankfurcie.

  Pasażerowie posiadający dostęp do saloników biznesowych mogą teraz liczyć na jeszcze bardziej relaksujący pobyt w strefie Schengen 1A na lotnisku we Frankfurcie przed odlotem. W odpowiedzi na wysokie zainteresowanie dwoma istniejącymi już salonikami przewoźnika w tej strefie, które płynie ze wzrostu liczy pasażerów, Lufthansa otwiera kolejny salonik – Panorama Lounge.

 • Port Lotniczy Wrocław: już 20 połączeń sieciowych dziennie.

  Samoloty w barwach sieciowych przewoźników – Lufthansy, Air France, SAS oraz SWISS – można dziś spotkać na wrocławskim lotnisku częściej niż kiedykolwiek przedtem. A będzie ich jeszcze więcej: już w lutym zadebiutują flagowe linie belgijskie Brussels Airlines, a od sezonu letniego holenderski potentat KLM. Liczba pasażerów korzystających z połączeń sieciowych wzrosła w tym roku o ponad 20%.

 • Port Lotniczy Wrocław - znakomite wyniki w listopadzie.

  Wrocławskie lotnisko obsłużyło blisko 16% pasażerów więcej. W imponującym tempie rozwijają się połączenia sieciowe, bardzo dobre wyniki notują też tanie linie. Wzrost liczby pasażerów na wrocławskim lotnisku przekracza prognozy.

Redakcja poleca

Sie 10, 2018
Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 13, 2018
To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 14, 2018
Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Maj 16, 2018
Sikorsky/PZL Mielec, firma Lockheed Martin (NYSE: LMT), podpisała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 11, 2019
Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Sty 03, 2019
Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Gru 15, 2018
Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 16 śmigłowców ...
Gru 15, 2018
14 grudnia 2018 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 19 Stycznia 2019    |    Wydarzyło się: 1940 – Otwarto Port lotniczy Dublin. 1946 - Odbył się pierwszy lot amerykańskiego eksperymentalnego samolotu odrzutowego Bell X-1. 1950 – Dokonano oblotu kanadyjskiego myśliwca Avro Canada CF-100 Canuck. 1960 - 42 osoby zginęły w Ankarze w katastrofie samolotu Sud Aviation Caravelle należącego do skandynawskich linii SAS. 1975 – Palestyńscy terroryści ostrzelali na paryskim lotnisku Orly izraelski samolot pasażerski; rannych zostało 20 osób. 2006 - 42 słowackich żołnierzy zginęło, a jeden został ranny w katastrofie samolotu wojskowego An-24 w północnych Węgrzech. 1965 – Rozpoczęła się bezzałogowa amerykańska misja kosmiczna Gemini 2. 1918 - Urodził się Tadeusz Góra, polski generał, pilot, szybownik (zm. 2010).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top