sobota, 03 listopad 2018 13:26

Stary terminal przylotów na wileńskim lotnisku ma zostać wyburzony.

Napisane przez wilnoteka.lt
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: By Kaihsu Tai [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons Foto: By Kaihsu Tai [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
Minister komunikacji Rokas Masiulis oświadczył, że podczas rekonstrukcji wileńskiego lotniska ma być wyburzony budynek terminalu przylotów. Żeby można było tego dokonać, zbudowany tuż po II wojnie światowej gmach, musiałby zostać wykreślony z listy chronionych przez państwo obiektów dziedzictwa kulturowego.

„Usunięcie starego budynku terminalu z listy obiektów dziedzictwa kulturowego byłoby ważnym krokiem politycznym, który pozwoli wybudować nowoczesny terminal przylotów, aby przylatujący do Wilna czuli się jak w nowoczesnym kraju; stary budynek naprawdę nie reprezentuje naszego kraju jako innowacyjnego” – oświadczył minister komunikacji Rokas Masiulis podczas środowego spotkania sejmowego Komitetu Ekonomiki.

Ze słów ministra wynika, że wyburzenie starego terminalu i budowa nowoczesnego są planowane na lata 2028–2030. Obecnie ruszają negocjacje z Ministerstwem Kultury w kwestii usunięcia powojennego budynku z listy chronionych przez państwo obiektów dziedzictwa kulturowego.

Wileński Międzynarodowy Port Lotniczy otwarto 17 sierpnia 1932 roku jako Lotnisko Porubanek, które powstało w sąsiadującej wówczas z Wilnem wsi o tej samej nazwie. Pierwszym przewoźnikiem, który rozpoczął regularne loty do Wilna były PLL LOT. Na uroczystość inauguracji połączenia lotniczego z Warszawy do Wilna przyjechał ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki, przedstawiciele rządu i wojsk RP. Lotnisko Porubanek było przeznaczone do obsługi 20 operacji lotniczych dziennie. Terminal przylotów został zbudowany zgodnie ze standardowym wzorem radzieckich terminali lotniskowych. Przed II wojną światową wileńskie lotnisko obsługiwało zarówno ruch krajowy do Warszawy, jak i zagraniczny do Rygi, a od 15 kwietnia 1939 roku również do Kowna. 

Podczas II wojny światowej lotnisko było wykorzystywane jako wojskowe. Pierwszy budynek hali przylotów został zniszczony podczas wojny. Po wojnie powstał nowy, który jest czynny do dziś.

Na podstawie: diena.lt, inf.wł.

Źródło informacji: http://wilnoteka.lt/artykul/stary-terminal-przylotow-na-wilenskim-lotnisku-ma-zostac-wyburzony

Czytany 252 razy

Artykuły powiązane

 • Ruszył przetarg na przebudowę portu lotniczego w Radomiu.

  Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło przetarg na przebudowę pasa startowego lotniska na Sadkowie. Trwają też procedury przetargowe dotyczące budowy płyty postojowej, dróg kołowania, terminala oraz budynków administracyjnych portu cywilnego.

 • Potrójne święto Ryanair na krakowskim lotnisku.

  Ryanair wczoraj świętował 5-lecie bazy w Krakowie oraz skorzystanie z oferty przewoźnika w stolicy Małopolski przez 20-milionowego pasażera. Ryanair jest obecny w Krakowie od 2005 roku. W sezonie zima 2018/2019 Ryanair zainaugurował 3 nowe trasy do: Ammanu, Lwowa i Kijowa; tym samym łącznie oferuje niemal 60 tras z Krakowa.

 • Nowy dyrektor lotniska w Radomiu. Wcześniej zarządzał lotniskiem na Okęciu.

  Piotr Bejnarowicz jest dyrektorem radomskiego lotniska. To wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Ostatnio był wicedyrektorem lotniska Chopina w Warszawie.

 • Płyta do odladzania samolotów we Wrocławiu teraz jeszcze większa.

  Właśnie zakończyła się jedna z kluczowych inwestycji Portu Lotniczego Wrocław zaplanowanych na ten rok. Po sześciu miesiącach intensywnych prac nowe stanowisko na płycie do odladzania samolotów jest gotowe. Co istotne - prace ukończono przed startem rekordowego sezonu zimowego.

 • Warszawa 158 portem lotniczym w siatce połączeń easyJet.

  Czołowy europejski przewoźnik lotniczy easyJet zainaugurował loty z Warszawy do Londynu Gatwick, które będą się odbywać w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Przewiduje się, że z nowego połączenia, obsługiwanego przez samoloty A320, skorzysta 77 000 osób.

 • Chiny chcą zbudować lotnisko na Antarktydzie.

  Chiny oficjalnie ogłosiły, że w listopadzie rozpoczną budowę pierwszego lotniska na Antarktydzie. Chińska gazeta, Keji Daily, poinformowała, że naukowcy rozpoczęli już prace geodezyjne, będące pierwszym etapem budowy lotniska, które będzie w stanie obsłużyć mały chiński samolot polarny o nazwie Snow Eagle 601.

 • Dziś rozpoczyna się Nocny Bieg Pamięci Bohaterskich Lotników Podlasia.

  Nocny Bieg Pamięci Bohaterskich Lotników Podlasia doczekał się swojej III edycji. I choć to dopiero III taka impreza, to jest ona w tym roku w pewnym sensie jubileuszowa. Będzie to nasza forma obchodów 100 – lecie Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego! - piszą organizatorzy imprezy.

 • Rozmowa z Prezesem PPL: lotnisko w Radomiu obsłuży pół Polski.

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie to kolejna ważna inwestycja dla Polski. Jak patrzy na lotnisko w Radomiu Mariusz Szpikowski, prezes przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze? Niedawno ten właśnie podmiot został właścicielem Portu Lotniczego Radom. Teraz zamierza w ciągu dwóch lat stworzyć lotnisko, które będzie obsługiwać znaczną część obecnych pasażerów warszawskiego Okęcia.

 • Nowe połączenie lotnicze i nowy przewoźnik na lotnisku w Lublinie.

  Znane są już szczegóły nowego połączenia z lubelskiego lotniska. Od kwietnia pasażerowie polecą do Belgii. Wiosną przyszłego roku z Portu Lotniczego Lublin będą wykonywane loty na nowej trasie do Belgii. Będzie je obsługiwał nowy przewoźnik, jakim jest TUIfly.

 • W Porcie Lotniczym w Łodzi odbyły się ćwiczenia "Piro 2018".

  18 października 2018 r. w Porcie Lotniczym w Łodzi odbyły się ćwiczenia „ Piro 2018 „ zorganizowane przez Komendanta Lotniskowej Straży Pożarnej przy współudziale Placówki Straży Granicznej w Łodzi.

Top