piątek, 09 listopad 2018 08:28

Europejski Trybunał Obrachunkowy przedstawił sprawozdanie nt. praw pasażerów w UE.

Napisane przez WalkPR
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons Foto: Pixabay.com / Licencja: CC0 Creative Commons

Rozporządzenie WE 261 to niewątpliwy sukces, jeśli chodzi o prawa pasażerów, jednak wciąż doświadczają oni problemów z uzyskaniem należnych im odszkodowań. Taki wniosek zawarto w sprawozdaniu przedstawionym dzisiaj przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) w Brukseli.

Raport zatytułowany „Prawa przysługujące pasażerom w UE są kompleksowe, jednak pasażerowie wciąż muszą o nie walczyć" (dostępny na: https://www.eca.europa.eu/en/Pages/NewsItem.aspx?nid=11020) stanowi kompletny audyt osiągniętych efektów w zakresie praw pasażerów.

Sprawozdanie potwierdza, że pasażerowie cieszą się dobrze rozwiniętym unijnym systemem praw pasażerów, który tworzy Rozporządzenie WE 261/2004. Komisja Europejska postrzega prawodawstwo dotyczące pasażerów jako jeden ze swoich największych sukcesów w zakresie wzmacniania pozycji konsumentów. Problemy nie wynikają zatem z braku odpowiedniego systemu ochrony, ale z ogólnej nieświadomości podróżnych, jak również z kwestii dotyczących egzekwowania przepisów.

Sprawozdanie ukazuje, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zmniejszenia kosztów pomocy i odszkodowań ponoszonych przez przewoźników, jak również wydłużenie czasu oczekiwania z 3 do 5 godzin, w całości opierała się na bardzo ograniczonych danych udostępnionych Komisji przez linie lotnicze, co sprawiło, że te elementy wniosku okazały się nietrafione.

Ponadto, niedawno opublikowany przez Kolegium Europejskie dokument badawczy potwierdził skuteczność Rozporządzenia WE 261/2004 w ograniczaniu opóźnień lotów. Podkreślono w nim również znaczenie pracy europejskiej branży roszczeniowej w motywowaniu linii lotniczych do poprawy jakości świadczonych usług. Kontynuując działania mające na celu reprezentowanie praw pasażerów w Europie, APRA wzięła udział w debacie okrągłego stołu zainteresowanych stron, zorganizowanej dzisiaj w Brukseli w celu przedstawienia sprawozdania ETO.

W sprawozdaniu z audytu stwierdzono ponadto, że agencje ds. roszczeń i alternatywne organy rozstrzygania sporów wypełniają luki w egzekwowaniu przepisów dotyczących zgodności z przepisami w zakresie praw pasażerów. Przedstawiono w nim przypadki, w których pasażerowie byli ignorowani, a ich roszczenia nieuznawane przez linie lotnicze, do momentu wpisania pasażerów na listy powadzone przez agencje roszczeniowe, co pomogło pasażerom skutecznie dochodzić swoich praw.

 

Przewodniczący APRA Christian Nielsen zauważa: "Raport pokazuje, że pasażerowie chcą otrzymywać odszkodowania po doznaniu przykrych skutków odwołanego czy opóźnionego lotu. Jednak 2/3 pasażerów nie domaga się należnego im odszkodowania, ponieważ uważają, że próby te okażą się nieskuteczne lub nawet nie mają świadomości przysługujących im praw. Jesteśmy dumni z dotychczasowej pracy wykonanej przez europejską branżę roszczeniowej na rzecz likwidowania luki w zakresie świadomości pasażerów i sprawiedliwego rozpatrywania roszczeń oraz z niecierpliwością czekamy na okazje, które pozwolą nam pomóc jeszcze większej liczbie pasażerów na całym świecie w zrozumieniu i egzekwowaniu przysługujących im praw wobec linii lotniczych, które nie zawsze postępują zgodnie z obowiązującym prawem".

***

O APRA

Stowarzyszenie Rzeczników Praw Pasażera (Association of Passenger Rights Advocates – APRA) zostało założone w 2017 roku w celu stworzenia jednolitego stanowiska w sprawie ochrony praw pasażerów linii lotniczych. Założone przez wiodące światowe firmy odszkodowawcze, jego misją jest zapewnienie maksymalnej ochrony pasażerom linii lotniczych. Stowarzyszenie bierze aktywny udział w konstruktywnym dialogu z instytucjami europejskimi i krajowymi, jak również liniami lotniczymi, portami lotniczymi, krajowymi organami egzekucyjnymi i innymi kluczowymi interesariuszami.

APRA to połączenie solidnych danych, dogłębnych analiz i wspólnej wiedzy specjalistycznej – wszystko po to, aby dostarczać bardziej rzetelnych informacji prawodawcom i walczyć o interesy europejskich pasażerów linii lotniczych. Założycielami i jednocześnie członkami APRA są: AirHelp, EUclaim, Flightright i Reclamador.

Źródło informacji: WalkPR

Czytany 182 razy

Artykuły powiązane

 • Polskimi Liniami Lotniczymi LOT poleciało aż 8 milionów pasażerów w ciągu jednego roku.

  Po raz pierwszy w historii Polskimi Liniami Lotniczymi LOT poleciało aż 8 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Tak dobry wynik to efekt dynamicznego rozwoju polskiego przewoźnika – nowych połączeń, floty i zwiększania liczby dostępnych miejsc na najpopularniejszych trasach. Do końca roku LOT planuje przewieźć 8,8 mln pasażerów, czyli dokładnie tyle, ile przewiduje strategia rentownego wzrostu LOT-u.

 • Wzrost ruchu pasażerskiego na lotnisku w Katowicach.

  Październik 2018 roku był w Katowice Airport dwudziestym ósmym miesiącem z rzędu ze wzrostem ruchu pasażerskiego ogółem. Jednocześnie był to najlepszy dziesiąty miesiąc roku w historii pyrzowickiego lotniska.

 • Jak chronić swoje dane, gdy linie lotnicze tego nie robią.

  W cyfrowych czasach bezpieczeństwo danych jest ważną kwestią. Niestety, wiele firm nadal skąpi na inwestycje w cyberbezpieczeństwo. Linie lotnicze British Airways i Aer Lingus ujawniły, że atak hakerski zagroził danym setek tysięcy ich klientów.

 • Linie KLM przygotowały zupełnie nową wersję serwisu pokładowego dla pasażerów klasy biznes na lotach europejskich.

  Od sezonu zimowego, KLM wprowadza nową koncepcję cateringu w klasie biznes na lotach KLM Cityhopper w Europie. Ponadto, na pasażerów czekają kolejne nowości produktowe na pokładzie – kawa od Douwe Egberts oraz kosmetyki firmy Rituals.

 • Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego za rok 2017.

  Udostępnianie opinii publicznej skonsolidowanych informacji o stanie bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym i rozpowszechnianie ich wśród branży lotniczej jest wymaganiem stawianym całej międzynarodowej społeczności lotniczej, w tym nadzorom i przemysłowi.

 • „Fly Better” – nowa kampania promocyjna Emirates.

  Emirates, jedna z najbardziej uznanych linii lotniczych ze względu na najwyższą jakość usług, zachęca pasażerów z całego świata, aby „latali lepiej” w nowej, śmiałej kampanii promującej markę.

 • Podróż z dzieckiem - nowa strefa edukacyjna w terminalu pasażerskim.

  Dzisiaj wycieczka dzieci z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu przetestowała nową strefę edukacyjną na antresoli w terminalu pasażerskim Kraków Airport. To miejsce, w którym dzieci wraz z opiekunami mogą odpocząć przed podróżą; jest to też kolejny interaktywny punkt na mapie wycieczek organizowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

 • Primera Air ogłosiła bankructwo - jakie prawa mają pasażerowie?

  Islandzka linia lotnicza Primera Air ogłosiła, że od 2 października 2018 r. zawiesza wszystkie swoje loty. Magdalena Bursa-Łapińska, Radca Prawny AirHelp wyjaśnia, co powinni wiedzieć pasażerowie, którzy mieli wykupione bilety na loty tej linii.

 • Air France instaluje internet we wszystkich samolotach.

  Nadeszła długo oczekiwana wiadomość przez pasażerów Air France. Już niebawem będzie można korzystać z pokładowego internetu we wszystkich samolotach i na wszystkich trasach przewoźnika. Instalacją zostaną objęte w pierwszej kolejności m.in. samoloty Airbus A330 i Boeing 777. Do końca tego roku internet będzie dostępny już na 30 trasach Air France (22 trasy międzykontynentalne i 8 europejskich), a montaż zakończy się w 2020 roku, obejmując całą flotę. Do tej pory w Air France z pokładowego internetu mogli korzystać tylko pasażerowie Boeingów 787 – tzw. „Dreamlinerów”.

 • Blisko 12 milionów pasażerów na Lotnisku Chopina.

  lisko 12 milionów osób zostało obsłużonych na Lotnisku Chopina od stycznia do końca sierpnia 2018 roku. To wzrost o 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Prawie 11 milionów pasażerów to uczestnicy ruchu międzynarodowego.

Top