wtorek, 13 grudzień 2016 13:02

W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144. W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144. W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144.

O takim modelu jeszcze nie pisaliśmy na łamach naszego portalu. USS Enterprise CV-65, bo to właśnie o niego chodzi, już niedługo zostanie zwodowany w „stoczni” Dominika Krysty. Ten zapalony modelarz kończy budowę tego lotniskowca i już niedługo będziemy mogli podziwiać jak USS Enterprise pływa. Nie wiemy, kto jeszcze zostanie matką chrzestną tego okrętu, ale już teraz przyglądamy się temu projektowi z uwagą. Zapraszamy do przeczytania wywiadu przeprowadzonego z pomysłodawcą tej modelarskiej konstrukcji. Mamy również zdjęcia z poszczególnych etapów budowy.

Mariusz Barszcz: Jesteś modelarzem lotniczym czy okrętowym?
Dominik Krysta: To zaczęło się wszystko 5 lat temu od najprostszego modelu szybowca RC, a teraz latam już modelami z IIWŚ, dokładnie Focke Wolf FW-190. Natomiast Spitfire czeka na oblatanie, czyli jak by nie było jestem modelarzem lotniczym.

MB: Skąd pomysł na zbudowanie tak ogromnego lotniskowca?
DK: Mariusz lotniskowce zawsze mnie satysfakcjonowały, parę lat temu sklejałem model lotniskowca USS Nimitz, był to model plastikowy i miał jakieś 20 cm. Jednak to nie było to, od kiedy zacząłem latać modelami RC narodził się pomysł zbudowania lotniskowca atomowego i tak wpadły mi plany USS Enterprise CV-65, oczywiście plany zostały powiększone .

MB: Budujesz go sam czy ktoś ci jeszcze pomaga?
DK: Model lotniskowca powstaje od samego początku moimi rękoma i tak też one go zakończą, jedyna pomoc jaką mam to konsultację odnośnie materiałów do budowy w sklepie modelarskim " BOCIANMIX" w Bielsku-Białej prowadzi go Piotr Cieślar.

MB: Możesz podać jego wymiary?
DK: Co do wymiarów tego modelu lotniskowca USS Enterprise CV-65 to długość - 168 cm, szerokość - 42 cm i wysokość - 43 cm.

MB: Czy w takim razie rodzina jeszcze ciebie nie wyrzuciła z domu?
DK: Odnośnie rodziny i budowy modelu lotniskowca to bywało różnie. Na samym początku żona i rodzice powiedzieli mi tylko tyle, że zwariowałem i gdzie to będę trzymał w domu. Podczas budowy i powstawania wszystkich elementów czyli kadłuba , pokładu i wieży kontrolnej zaczęli wierzyć w mój projekt i zmieniać zdanie odnośnie lotniskowca, na dzień dzisiejszy wszyscy bliscy mnie wspierają i trzymają kciuki by wszystko się powiodło i by nie zatonął.

MB: Robisz go dla siebie czy na zamówienie?
DK: Wszystkie modele co kupuję i robię od podstaw robię dla siebie i satysfakcji wykonania czegoś fajnego.

MB: Ile czasu trwa już budowa i kiedy zamierzasz go zakończyć? Ile czasu dziennie poświęcasz swojej pasji?
DK: Budowa tego projektu trwa już 6 miesięcy a jeśli chodzi o zakończenie i zwodowanie to planuję go na wiosnę 2017 r. Przy projektach i swojej pasji poświęcam wszystkie wolne chwile, na ile tylko pozwalają mi obowiązki domowe i praca oczywiście. Nie mogę zapomnieć o mojej wspaniałej żonie, która czasem nie może zrozumieć że robię to co kocham.

MB: Rozumiem, że samoloty, które na nim "stacjonują" mają taką samą skalę jak sam lotniskowiec?
DK: Skala modeli myśliwców na lotniskowcu to 1:144, a co do lotniskowca to skali jeszcze nie określiłem, ale porównując prawdziwy okręt do wielkości myśliwców to powinno się wszystko zgadzać.

MB: Na jakim jest teraz etapie?
DK: Etap budowy na dzień dzisiejszy to powstanie całej skorupy lotniskowca, wstępnie pomalowany jak widać na zdjęciach, sklejone modele myśliwców, ale jeszcze bez kalkomanii , a co do następnych prac to cała elektryka pod pokładem i przed wodowaniem wyważanie modelu lotniskowca.

MB: Ile modeli samolotów będzie "startować" z twojego" lotniskowca?
DK: Modeli na samym pokładzie będzie 12 szt. i 1 pod pokładem widoczny z boku lotniskowca. Myśliwce stacjonujące na moim Enterprise to 7 szt. "F-14A TOMCAT" i "F/A-18D HORNET" szt. 6.

MB: Będzie załoga? Jakieś iluminacje nocne, może emitery lotniczych dźwięków?
DK: Jeśli chodzi o załogę, jak mi się uda dostać w skali 1:144 jakąś załogę to nie omieszkam ją kupić i zainstalować na pokładzie lotniskowca. Co do iluminacji nocnej jest w planach. Mam zamiar podświetlić pomieszczenia pod pokładem, wieżę kontrolną i cały pokład czyli pas startowy i pas do lądowania. Emiter dźwięków coś pomyślimy, wielkie dzięki za podsunięcie pomysłu, jak tylko uda mi się coś takiego znaleźć to będzie fajnym uzupełnieniem modelu.

MB: Gdzie będziemy mogli go zobaczyć w przyszłości?
DK: Jeśli chodzi o oglądanie mojego projektu lotniskowca to znajomi z Facebooka proponują mi go wystawić na zlotach modelarskich co odbywają się w Bielsku-Białej, a tak poza tym będzie można podziwiać film po zwodowaniu lotniskowca na Facebooku i mam małą nadzieje że ten film także znajdzie się u was na "Aviation24".

MB: Oczywiście nie omieszkamy poinformować naszych czytelników o rezultacie wodowania tego spektakularnego modelu lotniskowca. Dziękuję za wywiad.
DK: Dzięki.

Z Dominikiem Krystą rozmawiał Mariusz Barszcz.
Zdjęcia: Dominik Krysta

Czytany 8634 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 11:13

Artykuły powiązane

 • Wyniki VIII Rajdowych Mistrzostw Polski oraz Samolotowego Rajdowego Pucharu Polski 2018.
  Komisja Samolotowa Aeroklubu Polskiego udostępniła materiały oraz wyniki po zakończeniu VIII Rajdowych Mistrzostw Polski w Nowym Targu, oraz dodatkowo wyniki końcowe Samolotowego Rajdowego Pucharu Polski 2018.
 • Roboty będą wspierać produkcję samolotów bojowych.

  Inżynierowie BAE Systems będą niebawem mogli czerpać korzyści z użytkowania robotów współpracujących z zespołami linii produkcyjnej (collaborative robots – cobots – „koboty”), zaprojektowanych aby wspierać ludzi w złożonych procesach produkcji samolotów bojowych. Takie rozwiązania mają wejść w życie już w tym roku.

 • Muzeum lotnicze Hermeskeil. Czasem warto zboczyć z głównych dróg.

  Olbrzymim plusem podróżowania po Europie samochodem jest to, że można odwiedzić miejsca położne z dala od dużych miast - takie jak to prywatne muzeum lotnicrwa, gdzieś w polu, nieco na północ od drogi z Trewiru do Saabrucken. - pisze Jacek Balcer.

 • MQ-25 to duży skok w przyszłość systemów tankowania w powietrzu.

  Opracowana przez Skunk Works misja bezzałogowa MQ-25 została zaprojektowana tak, aby zapewnić solidne możliwości tankowania, aby wesprzeć sojusznicze wojska i zwiększyć zasięg lotniskowców Stanów Zjednoczonych. Ta nowa oferta opiera się na dziedzictwie systemów bezobsługowych, w tym RQ-170.

 • Centralny poligon lotniczy w Nadarzycach. Lotnicza szkoła ognia.

  Klucz czterech samolotów myśliwsko-bombowych Su-22 z prędkością 800 km/h nadleciał nad cel. Około 1500 m nad ziemią spod skrzydeł każdej maszyny oderwały się dwie półtonowe bomby. Po kilku sekundach na ziemi nastąpiły eksplozje. Czołgi i transportery przeciwnika przestały istnieć.

 • Sesja fotograficzna Air to air. Poznaj tajniki robienia zdjęć w locie.

  F-16 w zachodzącym słońcu, MiG-29 nad zamkiem w Malborku, Mi-17 na tle Giewontu – takie zdjęcia zobaczymy w albumie przygotowywanym przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych z okazji stulecia polskiego lotnictwa. Zdjęcia powstały podczas ponad 30 sesji fotograficznych air to air – maszyny były fotografowane z powietrza.

 • Linie Emirates dokonują przełomu w druku przestrzennym części do samolotów.

  Linie Emirates wykorzystują nowoczesną technologię druku przestrzennego w produkcji komponentów kabin samolotów. Przewoźnik dokonał przełomowego kroku, stosując nową i innowacyjną metodę selektywnego spiekania laserowego (Selective Laser Sintering, SLS) do wytworzenia obudowy monitorów. Innym niedawnym osiągnięciem był wydruk techniką 3D, certyfikacja i montaż kratek wentylacyjnych w kabinach samolotów, które obecnie przechodzą testy pokładowe.

 • Noc pełna wrażeń w Instytucie Lotnictwa. Galeria zdjęć z imprezy.

  Kolejna lotnicza noc za nami. Instytut Lotnictwa jak co roku przygotował moc atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Wiele stanowisk z kręgu techniki lotniczej mogło zaoferować zwiedzającym szereg nowinek technicznych.

 • Lotniczy weekend w Targach Kielce już 7 i 8 października.

  Blisko 1500 sympatyków paralotni, szybowców, samolotów ultralekkich oraz wszelkiego latającego sprzętu i akcesoriów lotniczych odwiedziło Targi Kielce podczas premierowej PARAGIEŁDY połączonej z TLL - Targami Lotnictwa Lekkiego w roku 2016. W tym roku proponujemy nową formułę wydarzenia, rozszerzoną o sporty ekstremalne, czyli FUN & EXTREME oraz Model KIT Expo - Targi Modelarstwa Redukcyjnego.

 • XXVII Warszawskie Zawody Samolotowe na 90. rocznicę powstania Aeroklubu Warszawskiego.

  W dniach od 29 września do 1 października 2017 r. na lotnisku Warszawa-Babice EPBC odbędą się XXVIII Warszawskie Zawody Samolotowe.

Top