wtorek, 13 grudzień 2016 13:02

W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144. W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144. W Polsce powstaje jeden z największych lotniskowców … w skali 1:144.

O takim modelu jeszcze nie pisaliśmy na łamach naszego portalu. USS Enterprise CV-65, bo to właśnie o niego chodzi, już niedługo zostanie zwodowany w „stoczni” Dominika Krysty. Ten zapalony modelarz kończy budowę tego lotniskowca i już niedługo będziemy mogli podziwiać jak USS Enterprise pływa. Nie wiemy, kto jeszcze zostanie matką chrzestną tego okrętu, ale już teraz przyglądamy się temu projektowi z uwagą. Zapraszamy do przeczytania wywiadu przeprowadzonego z pomysłodawcą tej modelarskiej konstrukcji. Mamy również zdjęcia z poszczególnych etapów budowy.

Mariusz Barszcz: Jesteś modelarzem lotniczym czy okrętowym?
Dominik Krysta: To zaczęło się wszystko 5 lat temu od najprostszego modelu szybowca RC, a teraz latam już modelami z IIWŚ, dokładnie Focke Wolf FW-190. Natomiast Spitfire czeka na oblatanie, czyli jak by nie było jestem modelarzem lotniczym.

MB: Skąd pomysł na zbudowanie tak ogromnego lotniskowca?
DK: Mariusz lotniskowce zawsze mnie satysfakcjonowały, parę lat temu sklejałem model lotniskowca USS Nimitz, był to model plastikowy i miał jakieś 20 cm. Jednak to nie było to, od kiedy zacząłem latać modelami RC narodził się pomysł zbudowania lotniskowca atomowego i tak wpadły mi plany USS Enterprise CV-65, oczywiście plany zostały powiększone .

MB: Budujesz go sam czy ktoś ci jeszcze pomaga?
DK: Model lotniskowca powstaje od samego początku moimi rękoma i tak też one go zakończą, jedyna pomoc jaką mam to konsultację odnośnie materiałów do budowy w sklepie modelarskim " BOCIANMIX" w Bielsku-Białej prowadzi go Piotr Cieślar.

MB: Możesz podać jego wymiary?
DK: Co do wymiarów tego modelu lotniskowca USS Enterprise CV-65 to długość - 168 cm, szerokość - 42 cm i wysokość - 43 cm.

MB: Czy w takim razie rodzina jeszcze ciebie nie wyrzuciła z domu?
DK: Odnośnie rodziny i budowy modelu lotniskowca to bywało różnie. Na samym początku żona i rodzice powiedzieli mi tylko tyle, że zwariowałem i gdzie to będę trzymał w domu. Podczas budowy i powstawania wszystkich elementów czyli kadłuba , pokładu i wieży kontrolnej zaczęli wierzyć w mój projekt i zmieniać zdanie odnośnie lotniskowca, na dzień dzisiejszy wszyscy bliscy mnie wspierają i trzymają kciuki by wszystko się powiodło i by nie zatonął.

MB: Robisz go dla siebie czy na zamówienie?
DK: Wszystkie modele co kupuję i robię od podstaw robię dla siebie i satysfakcji wykonania czegoś fajnego.

MB: Ile czasu trwa już budowa i kiedy zamierzasz go zakończyć? Ile czasu dziennie poświęcasz swojej pasji?
DK: Budowa tego projektu trwa już 6 miesięcy a jeśli chodzi o zakończenie i zwodowanie to planuję go na wiosnę 2017 r. Przy projektach i swojej pasji poświęcam wszystkie wolne chwile, na ile tylko pozwalają mi obowiązki domowe i praca oczywiście. Nie mogę zapomnieć o mojej wspaniałej żonie, która czasem nie może zrozumieć że robię to co kocham.

MB: Rozumiem, że samoloty, które na nim "stacjonują" mają taką samą skalę jak sam lotniskowiec?
DK: Skala modeli myśliwców na lotniskowcu to 1:144, a co do lotniskowca to skali jeszcze nie określiłem, ale porównując prawdziwy okręt do wielkości myśliwców to powinno się wszystko zgadzać.

MB: Na jakim jest teraz etapie?
DK: Etap budowy na dzień dzisiejszy to powstanie całej skorupy lotniskowca, wstępnie pomalowany jak widać na zdjęciach, sklejone modele myśliwców, ale jeszcze bez kalkomanii , a co do następnych prac to cała elektryka pod pokładem i przed wodowaniem wyważanie modelu lotniskowca.

MB: Ile modeli samolotów będzie "startować" z twojego" lotniskowca?
DK: Modeli na samym pokładzie będzie 12 szt. i 1 pod pokładem widoczny z boku lotniskowca. Myśliwce stacjonujące na moim Enterprise to 7 szt. "F-14A TOMCAT" i "F/A-18D HORNET" szt. 6.

MB: Będzie załoga? Jakieś iluminacje nocne, może emitery lotniczych dźwięków?
DK: Jeśli chodzi o załogę, jak mi się uda dostać w skali 1:144 jakąś załogę to nie omieszkam ją kupić i zainstalować na pokładzie lotniskowca. Co do iluminacji nocnej jest w planach. Mam zamiar podświetlić pomieszczenia pod pokładem, wieżę kontrolną i cały pokład czyli pas startowy i pas do lądowania. Emiter dźwięków coś pomyślimy, wielkie dzięki za podsunięcie pomysłu, jak tylko uda mi się coś takiego znaleźć to będzie fajnym uzupełnieniem modelu.

MB: Gdzie będziemy mogli go zobaczyć w przyszłości?
DK: Jeśli chodzi o oglądanie mojego projektu lotniskowca to znajomi z Facebooka proponują mi go wystawić na zlotach modelarskich co odbywają się w Bielsku-Białej, a tak poza tym będzie można podziwiać film po zwodowaniu lotniskowca na Facebooku i mam małą nadzieje że ten film także znajdzie się u was na "Aviation24".

MB: Oczywiście nie omieszkamy poinformować naszych czytelników o rezultacie wodowania tego spektakularnego modelu lotniskowca. Dziękuję za wywiad.
DK: Dzięki.

Z Dominikiem Krystą rozmawiał Mariusz Barszcz.
Zdjęcia: Dominik Krysta

Czytany 6147 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 11:13

Artykuły powiązane

 • System szkolenia dotyczącego naprowadzania na cel samolotów bojowych posiada mandat NATO.

  Polski system szkolenia JTAC-ów, czyli żołnierzy naprowadzających lotnictwo na cele naziemne, uzyskał akredytację NATO i Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu szkolący się w Dęblinie specjaliści, wyjeżdżając na misje lub międzynarodowe ćwiczenia wojskowe, mogą naprowadzać na cel samoloty sił powietrznych całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 • Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth po raz pierwszy wychodzi w morze.

  Byliśmy świadkami historycznej chwili, HMS Queen Elizabeth, pierwszy lotniskowiec typu QE, wyszedł w morze z portu Rosyth, w celu rozpoczęcia pierwszego etapu prób, na północny-wschód od szkockiego wybrzeża.

 • SKON o samolotach dla VIP.
  –  Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma nic do ukrycia ws. zakupu maszyn dla najważniejszych osób w państwie – zapewnił w środę w Sejmie wiceminister obrony Bartosz Kownacki.
 • Lotnicze Depułtycze. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie zaprasza na lotniczy piknik.

  10 i 11 czerwca na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbędzie się II Międzynarodowy Piknik Lotniczy – „Lotnicze Depułtycze”. Przez dwa dni miłośnicy podniebnych akrobacji będą mogli podziwiać największe gwiazdy lotnictwa w akcji. Nie zabraknie też historycznych samolotów oraz występów formacji.

 • Lotniczy czerwiec z Aeroklubem Krakowskim.

  W imieniu Aeroklubu Krakowskiego serdecznie zapraszamy na wyjątkowe lotnicze wydarzenia. Już w najbliższy weekend na Lotnisku w Pobiedniku Wielkim odbędą się Międzynarodowe Zawody Modeli Kosmicznych zaliczane do Pucharu Świata - World Cup in Cracow 2017.

 • Europejska Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

  W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 20 majaod godziny 19.00 do 24.00 gościliśmy uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. W ciągu nocy odwiedziło nas ponad tysiąc osób.

 • Pokazy lotnicze w Powidzu już 13 maja!

  Wystawy polskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego, prezentacja Zespołu Działań Specjalnych, defilada to atrakcje święta 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Prawdziwą gratką dnia otwartych koszar będą pokazy lotnicze. 13 maja w powietrzu zaprezentują się odrzutowe F-16 i MiG-29, transportowe Casy i Herculesy oraz śmigłowce Mi-17 i Mi-28.

 • Kawalerzyści na spadochronach.

  Najlepsi skoczkowie potrafią szybować z pełnym wyposażeniem na odległość kilkunastu kilometrów od miejsca zrzutu. Dzięki temu mogą zaskoczyć przeciwnika lub zmylić oddziały zwalczające desant. Pół tysiąca żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej przez pięć dni ćwiczyło skoki z różnych wysokości na spadochronach desantowych i tunelowych.

 • 12. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. W. Wieczorka.

  30 kwietnia na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu odbędzie się trening Samolotowej Reprezentacji Polski oraz 12. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. W. Wieczorka.

 • Konferencja Lotnicza 2017.

  W imieniu Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Rzeszów i Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów serdecznie zapraszamy Państwa na „Konferencję Lotniczą 2017” w Rzeszowie!

1 komentarz

 • Link do komentarza Jacek sobota, 11 marzec 2017 13:02 napisane przez Jacek

  Idea fajna. Jednak lotniskowiec jest mniej więcej dwa razy za mały. Przy 342 m prawdziwego okretu, w skali 1/144 model powinien mieć 237cm a nie 160...

  Poza tym przeredagujcie artykuł, bo odpowiedzi na niektóre pytania są zamienione.

  Raportuj

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top