fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

 - Foto: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 128 w Łodzi
- Foto: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 128 w Łodzi

To niewiarygodne! Prawie 10-cioletni Alek zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej olimpiadzie wiedzy o lotnictwie i przemyśle lotniczym w kategorii Student/uczeń. Alek był najmłodszym uczestnikiem. Oprócz niego w tej kategorii startowali tylko licealiści szkół lotniczych i studenci.

Organizatorzy dla Alka przygotowali dyplom za uczestnictwo, a tymczasem on sprawił wszystkim niespodziankę i zgarnął pierwszą nagrodę. To sensacyjna wiadomość. Młody zawodnik pokonał ok 50-ciu o wiele starszych od siebie fachowców w tym starych wojskowych i studentów LAW i to w dniu 101 rocznicy pierwszej przysięgi lotniczej, w której uczestniczył.

Mówi Filip Idzikowski, który zna dobrze Alka: - "Ja napewno nie dałbym rady załapać się do pierwszej 10-tki... ale Alek oczywiście wkuł wszystko na blachę pogadał z pilotami i wygrał bo nie wymięka tylko walczy! A walczy o szansę dla wykluczonych dzieci z zespołem Aspergera, o nadzieję dla swojej fantastycznej rodziny i o oderwanie od rzeczywistości. Ten wielki złoty puchar będzie to w nim od teraz i na zawsze umacniał jak ktoś głupi wytknie go paluchem na osiedlowym podwórku. Lotnictwo jest dla niego lepsze niż każda terapia i leki! Przecież to widać i każdy terapeuta to potwierdzi!"

alek wygrał olimpiadę lotniczą

"Alka poznałem w Radomiu na obchodach 100 lecia w 2018r. i od tamtej pory jest zawsze z nami a my z nim i tak juz zostanie. Może Miasto albo Państwo zrozumie co naprawdę znaczą hasła, których mają pełne plakaty. Alek jest pierwszym członkiem naszego Komitetu Ochrony Grobu Żwirki i Wigury czego dowodem jest srebrna naszywka ŻW. Wszystko co robimy jest to właśnie dla przyszłych pokoleń takich fajnych Polaków jak Alek" - Podsumowuje Filip Idzikowski.

Przypomnijmy, pytania na Olimpiadzie zostały podzielone na kategorie:

1. Historia lotnictwa i przemysłu lotniczego w Polsce,
2. Osiągnięcia sportowe,
3. Współczesne lotnictwo wojskowe,
4. Współczesne lotnictwo cywilne, przemysł i zaplecze badawczo-rozwojowe.

Etapu pierwszego olimpiady przez Internet nie przeprowadzano z uwagi na fakt dysponowania salą mogącą pomieścić znacznie ponad 100 osób. Organizatorzy otrzymali 64 zgłoszeń osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w olimpiadzie. Do drugiego etapu (finału) zakwalifikowano wszystkich zgłoszonych uczestników. Do ostatecznej rozgrywki przystąpiło 53 uczestników w tym 43 uczniów i studentów.

Reprezentowani byli także pracownicy naukowi oraz inżynierowie.

Jury olimpiady wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: uczeń/student i pozostali uczestnicy (dorośli).

W kategorii uczeń /student zwyciężyli:

       I miejsce     Aleksander Matczak Słupecki - uczeń szkoły podstawowej (Łódź)            

       II miejsce     Maciej Oleksy              -          student L.A.W. Dęblin           

       III miejsce     Krystian Szczepański     -           student L.A.W. Dęblin

W kategorii pozostali ( dorośli)   zwyciężyli :

       I miejsce       Lucjan Wantuła              -           Gliwice

     II miejsce       Mariusz Grabowiecki    -           Bodzechów woj. Świętokrzyskie

     III miejsce       Bogdan Pawlak               -           Biała Podlaska

Wyróżniono: Łukasza Cymera z Chrzanowa, Arkadiusza Hernika z Radomia, oraz Szymona Siembidę ze Stalowej Woli.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary oraz nagrody ufundowane przez sponsorów olimpiady.

Organizatorami Olimpiady byli : Portal internetowy www.interwizja.edu.pl , Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stowarzyszenie Polska w Unii Europejskiej, Naczelna Organizacja Techniczna w Białej Podlaskiej, Podlaska Agencja Consultingowa RECTUS-WOC, Bialskopodlaski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, oraz Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, które użyczyło salę widowiskowo-konferencyjną wraz obsługą i nagłośnieniem, a także przygotowało program artystyczny. Prezydent miasta udzielił pomocy organizacyjnej oraz wsparł olimpiadę materialnie. Wsparcia olimpiadzie udzielił także Poseł na Sejm R.P. Marcin Duszek, który zorganizował konkurs rysunkowy z nagrodami, dla młodzieży ze szkół podstawowych. Organizatorzy olimpiady zaprosili młodzież z dwóch techników, mając na uwadze promocję olimpiady wśród młodzieży szkół bialskich. Grupie nauczycieli i uczniów wręczono legitymacje Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Mechaników Polskich.

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk rozpoczynając część oficjalną (po napisaniu testu przez uczestników finału), podkreślił związki miasta z wojskiem w przeszłości oraz zasygnalizował wydarzenia w najbliższej perspektywie w tej dziedzinie.

Leszek Zieliński nauczyciel jednej ze szkół bialskich zaprezentował historię Podlaskiej Wytwórni Samolotów, która funkcjonowała na terenie Białej Podlaskiej w latach 1923 1939 i była jednym z największych zakładów tej branży w II R.P., przyczyniając się do dynamicznego rozwoju miasta

Wydarzenie uświetnił chór męski Echo Podlasia założony w 1927 roku przez Podlaską Wytwórnię Samolotów. Część oficjalna rozpoczęła się Marszem Lotników w wykonaniu właśnie tego chóru. Przed uczestnikami wydarzenia wystąpił opromieniony wieloma sukcesami, młodzieżowy zespół Chwilka.

Patronat honorowy nad Olimpiadę sprawował Paweł Soloch Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W pracach jury wzięli udział m.in. gen. bryg. w st. spocz. Ryszard Dębski ITWL przewodniczący jury, prof. UJK. dr hab. Paweł Soroka Koordynator PLP, Przewodniczący Rady Głównej Olimpiady, płk dypl. pilot Jan Smolarek honorowy Prezes Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, płk. dypl. pilot Wiesław Sokołowski Prezes Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, ppłk. pil Franciszek Ostrowski, a także autor pytań mjr. mgr Wojciech Stachowicz.

Patronatem medialnym olimpiadę objęło 10 tytułów prasowych, internetowych i radia.

Część oficjalna finału olimpiady była transmitowana na żywo w YouTube interwizja tv,

link: https://www.youtube.com/watch?v=XNSSswaH4DM&t=7554s

Finaliści Olimpiady przyjechali między innymi z: Dęblina, Stalowej Woli, Radomia, Łodzi, Lublina, Woj. Świętokrzyskiego, Warszawy i Białej Podlaskiej. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób.

Sponsorami olimpiady byli: PIOTRANS Wisznice, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, WOD KAN Biała Podlaska, WARTER FUELS S.A., Zamel z Białej Podlaskiej, NOT z Białej Podlaskiej, Prezydent Miasta Biała Podlaska, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Red. Grzegorz Sobczak, Waldemar Gronostajski -Prezes Klubu Lotniczego w Białej Podlaskiej, Red. Nacz. Portalu www.interwizja.edu.pl oraz Podlaska Agencja Consultigowa RECTUS-WOC.

Pucharami i dyplomami za I, II i III miejsce nagrodzono zwycięzców w dwóch kategoriach w kategorii uczeń/student oraz w kategorii dorośli. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy za uczestnictwo w olimpiadzie. Oprócz nagród rzeczowych sponsorzy ufundowali także loty widokowe nad miastem.

Stały zespół roboczy przygotowujący olimpiadę stanowili: Tadeusz Kochanowski RR NOT w Białej Podlaskiej, płk dypl. pilot Jan Smolarek, płk dypl. pilot Wiesław Sokołowski, ppłk. Mgr inż. Krzysztof Demczuk, ppł. Pil. Franciszek Ostrowski, mjr mgr Wojciech Stachowicz, ppłk. Stanisław Pietras, inż. Henryk Zawistowski, mjr. Jerzy Trudzik, mjr. pil. Marian Kiryk, mgr Leszek Zieliński, Zbigniew Kapela dyr. B.C.K.,oraz mgr inż. Tadeusz Kucharuk Red. Nacz. www.interwizja.edu.pl

Istotnego wsparcia zespołowi udzielili profesor Paweł Soroka Przewodniczący Rady Głównej Olimpiady oraz gen. bryg. w st. spoczynku Ryszard Dębski ITWL.

Ĺąródło informacji: interwizja.edu.pl , Niebo bez Granic , Tadeusz Kucharuk
Foto: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 128 w Łodzi