100 lat Polsko Niepodległa Polska

piątek, 07 wrzesień 2018 08:14

Pierwszy lot wschodniej Polski im. Pawła Zołotowa.

Napisane przez Navcomsystems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Navcomsystems Foto: Navcomsystems

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego – uroczystości z takich okazji nie mogą zostać zapomniane. Już w najbliższy piątek 7 września, rozpocznie się I Lot Polski Wschodniej im. Pawła Zołotowa. Jest to trzydniowe, wyjątkowe, niekomercyjne spotkanie pilotów z całego kraju, połączone z licznymi atrakcjami współtowarzyszącymi.

Impreza ma za zadanie propagować turystykę samolotową oraz promować organizacje i firmy lotnicze z Lubelszczyzny oraz utrwalać podniebne tradycje tego regionu.

Wydarzenie celowo zostało zaplanowane na najbliższy weekend 7-9 września, aby wzorem roku ubiegłego, zsynchronizować je z cyklem imprez lotniczych „Skrzydła nad Kazimierzem”. Pomysł powstał dzięki wydawnictwu KAGERO Publishing. Wydawnictwo i firma lotnicza Navcom Systems skonsolidowały siły i tak oto zrodziła się ta impreza. Dołączyły do nich Aeroklub Lubelski i Aeroklub Stalowowolski. Chociaż organizatorami są przedsiębiorstwa komercyjne, sama impreza ma charakter non-profit. Uczestnicy rajdu pokrywają koszty związane z wyżywieniem, noclegiem, paliwem i innymi ewentualnymi kosztami logistycznymi. Organizatorzy zapewniają opracowanie atrakcyjnego programu rajdu, pomoc w rezerwacji hoteli, pomoc logistyczną techniczną i nawigacyjną itp.

Organizatorzy podkreślają, że nie tylko podwójna rocznica jest specjalną okazją, ale równie ważnym celem jest konsolidacja środowiska pilotów i właścicieli samolotów turystycznych, umożliwienie nawiązania osobistych kontaktów ludzi, którzy poświęcili się temu wspaniałemu stylowi życia jakim jest latanie.

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

navcom rajd lot polski zołotow

Wzorem dla I Lotu Polski Wschodniej był ubiegłoroczny I FLY RAJD - towarzyski zlot pasjonatów lotnictwa (warto podkreślić, zlot bardzo udany), zorganizowany również przez Navcom Systems i KAGERO Publishing. Nawiązały się nowe znajomości, uczestnicy zwiedzili Lublin, a z lotu ptaka podziwiali Lubelszczyzn. Była to również świetna okazja do zapoczątkowania cyklicznej imprezy lotniczej.

„– Chcemy, aby miasto Świdnik o tak silnych lotniczych korzeniach znowu zatętniło życiem, aby na rozległym, zielonym lotnisku – poza operacjami stricte szkoleniowymi – odbywały się zloty, rajdy, zawody sportowe i pokazy lotnicze – mówi Grzegorz Jędrasik, prezes Navcom Systems Fly. – Chcemy wnieść swój wkład w lotniczą rewitalizację tego miejsca, tym bardziej, że sama nazwa „Świdnik” kojarzona jest z lotnictwem. To wielkie wyzwanie.” – tak zapowiadał na rozpoczęciu ubiegłorocznej imprezy, inaugurującej działalność Fly Academii, prezes Navcom Systems Fly i dotrzymał słowa. Szkoła nie tylko kształci pilotów, organizuje pogawędki „przy kawce”, ale jest też współorganizatorem i partnerem dużych lotniczych imprez.

Samoloty przylecą w piątek na lotnisko Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu (EPLR). Na sobotę organizatorzy zaplanowali przelot na trasie Radawiec (EPLR), Kazimierz nad Wisłą, Sandomierz, Turbia (EPST) z wieczornym lądowaniem na lądowisku firmy PRONAR Sp. z o.o. Narew II. W niedzielę uczestnicy wydarzenia będą gośćmi tejże firmy. Wydarzenie będzie obfitowało też w atrakcje na ziemi. Na odwiedzanych lotniskach zostanie rozegrana konkurencja na celność lądowania. Wyjątkowy charakter rajdu podkreśli udział samolotów historycznych, w tym Piper Cub śp. Pawła Zołotowa. Samolot został odrestaurowany przez Antoniego Nowaka z Żywca i jest atrakcją wielu pokazów lotniczych. Wśród uczestników rajdu znajdą się m.in. samoloty historyczne, uczestnicy ubiegłej edycji rajdu. Instruktorzy Navcom Systems Fly Academy, będą mieli pieczę nad bezpieczeństwem załóg na każdym etapie rajdu.

Uczestników prosimy o zarezerwowanie dobrej pogody i zabranie ze sobą uśmiechów.

I Lot Polski Wschodniej jest imprezą dla pilotów i właścicieli samolotów turystycznych oraz historycznych.

Źródło informacji i zdjęć: Navcomsystems

Czytany 921 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 08:26

Artykuły powiązane

Top