fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Polska najlepsza na Szybowcowych Mistrzostwach Europy 2024 - Foto: Z kolekcji: Jacek Dankowski,  Łukasz Błaszczyk
Polska najlepsza na Szybowcowych Mistrzostwach Europy 2024 - Foto: Z kolekcji: Jacek Dankowski, Łukasz Błaszczyk

Polscy piloci szybowcowi byli rewelacyjni w Czechach na 22. Szybowcowych Mistrzostw Europy w klasach Standard, Club i 15-metrowej. Indywidualnie zdobyli najwyższe trofea – dwa złote medale i jeden srebrny. Co więcej! ... w klasyfikacji zespołowej mistrzostw zdecydowanie wygrała Polska zdobywając złoty medal.

W 22. Szybowcowych Mistrzostwach Europy w klasie Standard, Club i 15-metrowej wystartowało 100 zawodników, reprezentujących 18 krajów. Wśród nich polscy piloci szybowcowi, którzy od 3 sierpnia walczyli w Czechach o tytuły mistrzów Europy. Rywalizacja do samego końca była zaciekła, ale kunszt i determinacja Polaków pozwoliły zdobyć im najwyższe miejsca.

W najliczniej obsadzonej klasie Club, w fenomenalnym stylu zdecydowanie wygrał Jacek Flis (Aeroklub Ziemi Zamojskiej) zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Europy. Prowadził w klasyfikacji generalnej prawie nieprzerwanie od pierwszej konkurencji. Wygrał trzy z jedenastu rozegranych konkurencji. Latał na własnym szybowcu LS 3. Drugi nasz zawodnik Mikołaj Zdun (Aeroklub Leszczyński) wywalczył dobre 6. miejsce, latając na własnym szybowcu LS 3.

W klasie 15-metrowej wygrał Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) zdobywając złoty medal i broniąc tytułu Mistrza Europy. Ten wynik wylatał na aeroklubowym, polskim szybowcu klasy 15-metrowej Diana 2. Paweł Wojciechowski (Aeroklub Leszczyński) również z polskim szybowcem Diana 2, po wspaniałym finiszu zakończył mistrzostwa na doskonałym 2. , zdobywając srebrny medal i tytuł Wicemistrza Europy. Tym samym nasi zawodnicy powtórzyli sukces z poprzednich Mistrzostw Europy rozgrywanych na Litwie w 2022 roku.

Warto dodać, że pierwsza konkurencja w tej klasie była wyjątkowo nieudana dla naszych pilotów (zajęli odległe 18. i 21. miejsce) z powodu lądowania poza lotniskiem w początkowej fazie trasy, co przełożyło się na duże straty punktowe. Polacy jednak nie poddali się, fantastycznie współpracowali i systematycznie odrabiali straty, dokonując prawie niemożliwego. Udowodnili, że są zawodnikami najwyższej klasy.

W klasie Standard na tegorocznych Mistrzostwach Europy wystartowało dwóch polskich pilotów. Niestety początek był bardzo pechowy. Podobnie jak w klasie 15-metrowej obydwaj wylądowali w początkowej fazie trasy ponosząc ogromne straty punktowe (zajmując odległe 31. i 33. miejsce). Kolejne konkurencje pokazały jednak, że umiejętności i ambicja pozwalają osiągnąć wiele – Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski) zakończył mistrzostwa na 11. a nasz najmłodszy zawodnik, debiutant Maciej Kowalski (Aeroklub Kielecki) na 15. miejscu. Obaj latali na aeroklubowych szybowcach Discus 2a.

W klasyfikacji zespołowej, po pierwszej konkurencji Polacy znajdowali. się na odległym 14 miejscu. Dzięki niezwykłemu kunsztowi i ogromnej woli walki wszystkich naszych zawodników, Polska systematycznie pięła się do góry. Już po piątej konkurencji biało-czerwoni objęli prowadzenie. W kolejnych zwiększali przewagę nad rywalami. W klasyfikacji zespołowej mistrzostw zdecydowanie wygrała Polska zdobywając złoty medal.

We wszystkich klasach rozegrano 11 konkurencji. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco: