piątek, 07 wrzesień 2018 13:57

Grupa Leonardo: Spółka PZL Świdnik gotowa na kolejne realizacje dla polskiego wojska.

Napisane przez Centrum Prasowe PAP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autor: Bartlomiej Mostek from Warszawa, Poland (PZL W-3PL Głuszec) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons Autor: Bartlomiej Mostek from Warszawa, Poland (PZL W-3PL Głuszec) [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

PZL Świdnik, spółka zależna Grupy Leonardo, współpracuje z polskimi siłami zbrojnymi w obszarze śmigłowców i jest gotowa na kolejne wyzwania, tak by dostarczyć wojsku najlepsze statki powietrzne - przekonywali przedstawiciele spółki, która podczas 26. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2018 w Kielcach prezentowała m.in. wywodzący się ze śmigłowca produkowanego w Świdniku bezzałogowy, opcjonalnie pilotowany SW-4 Solo oraz W-3PL Głuszec - obecnie najnowocześniejszy śmigłowiec w naszej armii.

Marco Lupo, wiceprezes Leonardo na region Bałkanów i Europy Wschodniej, podkreślił, że Grupa Leonardo ma ugruntowaną pozycję na świecie i równie mocną w Polsce, dzięki dostawom dla polskiego wojska swoich produktów i technologii, m.in. systemu zaawansowanego szkolenia pilotów z samolotem M-346 Master (który w Polsce otrzymał nazwę Bielik), wieży HITFIST 30 mm do pojazdów Rosomak, jak również około 160 śmigłowców, które przez lata wyprodukowano w PZL-Świdnik na rzecz polskich sił zbrojnych.

„Jeśli chodzi o M-346 Master, dostarczymy polskim siłom powietrznym cztery dodatkowe maszyny do 2020 r. w ramach podpisanego w ub.r. kontraktu. Tym samym Polska będzie wykorzystywała łącznie 12 samolotów szkolenia zaawansowanego „Master”. Kontrakt zakłada też opcję zakupu kolejnych czterech egzemplarzy. Jestem przekonany, że optymalna liczba dla polskiego lotnictwa to właśnie 16 sztuk” - oświadczył Marco Lupo.

Jak podkreślił, grupa Leonardo jest zainteresowana dalszą współpracą z polskim wojskiem, m.in. w obszarze programu dotyczącego śmigłowców uderzeniowych. „Oferujemy Polsce udział w budowie i rozwoju nowego europejskiego śmigłowca uderzeniowego AW249. Maszyna jest obecnie na etapie prac projektowych, a program realizowany jest na zlecenie włoskiego Ministerstwa Obrony. W lipcu tego roku podpisaliśmy z Polską Grupą Zbrojeniową list intencyjny w sprawie współpracy w ramach programu AW249. Wierzymy, że ta kooperacja jest wielką szansą dla polskiego przemysłu, ponieważ pozwoli na realny udział w programie wykorzystującym najbardziej zaawansowane technologie” - podkreślił Marco Lupo.

Marco Lupo w rozmowie z PAP mówił o znaczeniu współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową. „Współpracujemy z PGZ w różnych obszarach. Wyposażyliśmy polskie transportery opancerzone Rosomak w wieże HITFIST 30 mm. Proponujemy kontynuację tej współpracy poprzez integrację pocisków przeciwpancernych Spike z wieżami naszej produkcji. Oferujemy to rozwiązanie polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej. Jest ono łatwo dostępne, ma zerowy poziom ryzyka, ponieważ mamy doświadczenia z integracji pocisków Spike we włoskiej armii. Możemy dostarczyć ten system w bardzo krótkim czasie, co naszym zdaniem jest kluczowe dla bezpieczeństwa kraju” - wyjaśnił.

Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, przypomniał, że firma bierze też udział w przetargu na śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. „Proponujemy śmigłowiec AW101. Jest to maszyna, która została zaprojektowana do realizacji misji morskich i jest sprawdzona przez jedne z największych marynarek wojennych w Europie. Jesteśmy pewni możliwości AW101, który naszym zdaniem jako jedyny spełnia wymagania polskiego wojska”.

W trakcie Salonu Grupa Leonardo prezentuje śmigłowiec W-3PL Głuszec - to najnowsza wersja śmigłowca Sokół, stanowiącego podstawę floty śmigłowcowej polskich sił zbrojnych, zmodernizowana do wersji wsparcia bojowego w ścisłej współpracy z polskim przemysłem obronnym. „Jest on obecnie najnowocześniejszym śmigłowcem używanym przez Siły Zbrojne RP. Maszyna ta jest wykorzystywana przez żołnierzy 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu - powiedział PAP Grzegorz Lenart, pilot testowy PZL Świdnik. - Celem modernizacji tej wersji Głuszca było zwiększenie jego możliwości do ataku celów naziemnych” - wyjaśnił pilot.

Jak dodał Grzegorz Lenart, Głuszec jest wyposażony w najnowocześniejsza awionikę oraz osprzęt pozwalający mu wykonywać wiele różnorodnych zadań na współczesnym polu walki. Rodzina śmigłowców Sokół może zostać zintegrowana z rozmaitym sprzętem, sensorami oraz systemami, włączywszy w to różne systemy uzbrojenia.

Spółka PZL-Świdnik pokazuje też bezzałogowy / opcjonalnie pilotowany SW-4 Solo, który pod koniec ubiegłego roku odbył swój pierwszy bezzałogowy lot. „Ideą było stworzenie opcjonalnie pilotowanego śmigłowca, czyli takiego, który może być pilotowany przez pilota, ale może również latać samodzielnie jak dron. Maszyna ta może w pełni autonomicznie wystartować, wykonać lot, zrealizować misję, wrócić do miejsca startu i wylądować” - wyjaśnił pilot testowy PZL Świdnik, Grzegorz Lenart.

Solo jest częścią programu OCEAN2020, najważniejszego projektu związanego z inicjatywą Europejskiego Funduszu Obronnego, oraz projektu HELIMARIS mającego na celu modyfikację opcjonalnie pilotowanego śmigłowca do realizacji misji morskich. Ten drugi projekt jest prowadzony w PZL-Świdnik, we współpracy z polskimi ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz wyższymi uczelniami. W ramach OCEAN2020 platformy bezzałogowe różnych rodzajów (stałopłaty, wiropłaty, platformy nawodne i podwodne) zostaną zintegrowane z ośrodkami dowodzącymi i kontrolnymi jednostek morskich, umożliwiając wymianę danych poprzez satelity z ośrodkami dowodzącymi i kontrolnymi na lądzie. Na zespół OCEAN2020, któremu przewodzi Grupa Leonardo, składa się 42 partnerów z 15 krajów europejskich, w tym z Polski.

Grupa Leonardo, będąca częścią europejskiego konsorcjum Eurofighter, proponuje Polsce także udział w programie budowy wielozadaniowego samolotu bojowego Eurofighter, który może zostać zaoferowany Polsce jako myśliwiec następnej generacji. Przedstawiciele Leonardo, która przewodzi w Polsce kampanii eksportowej tej maszyny, podkreślają, że Eurofighter to największy projekt współpracy przemysłowej w Europie. Leonardo deklaruje współpracę z polskim przemysłem i daleko idący transfer technologii, podkreślając, że konsorcjum Eurofighter jest właścicielem wszystkich praw intelektualnych do myśliwca.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
Czytany 665 razy

Artykuły powiązane

 • Francuski SAF zwiększa flotę o kolejnych sześć śmigłowców Airbus Helicopters.

  SAF Group, francuski użytkownik cywilny, mający siedzibę w Alpach, zamówił sześć nowych śmigłowców Airbusa dla służb ratownictwa medycznego (EMS), ratownictwa górskiego, prac wysokościowych i transportu pasażerskiego. Zamówienie obejmuje trzy lekkie śmigłowce jednosilnikowe i trzy lekkie śmigłowce dwusilnikowe, które będą używane we Francji i na wyspie Reunion, gdzie SAF nabył ostatnio towarzystwo Hélilagon. Dostawa sześciu śmigłowców planowana jest na 2019 r.

 • Gwiazdy lotnictwa w niedzielę opanowały Targi Kielce.

  Sebastian Kawa, Marcin Szamborski,Janusz Orłowski, Jerzy Makula oraz Mateusz Rękas i Jacek Bogdański - to nazwiska znane miłośnikom sportów lotniczych. W Targach Kielce trwają Targi Lotnictwa Lekkiego oraz Paragiełda i Międzynarodowe Targi Modelarstwa Redukcyjnego Model Kit Expo.

 • Zwycięzcy 62. Pucharu Gordona Bennetta odwiedzą Targi Lotnictwa Lekkiego.

  Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. W tym roku wygrali go Polacy! W roku stulecia niepodległości Polski załoga balonowa w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, startująca z numerem POL-2 we wspaniałym stylu zdobyła to największe balonowe trofeum na świecie. Pokonali w powietrzu dystans ponad 1145 km.

 • Święto Lotnictwa Lekkiego po raz trzeci od jutra w Kielcach!

  Targi Lotnictwa Lekkiego już w roku ubiegłym podwoiły liczbę wystawców i zwiedzających. Trzecia, tegoroczna edycja wystawy odbędzie się w Kielcach w dniach 13-14 października. Wydarzenie przyciąga wielkie osobowości branży lotnictwa lekkiego i kilkadziesiąt znanych marek. Targom Lotnictwa Lekkiego towarzyszy Paragiełda oraz II Międzynarodowe Targi Modelarstwa Redukcyjnego Model Kit Expo.

 • W połowie bieżącego roku śmigłowiec Zephir przeprowadził testy spadochronu balistycznego.

  W czerwcu firma Zefhir z powodzeniem zakończyła światowy test swojego autorskiego systemu bezpieczeństwa z użyciem ratunkowego spadochronu balistycznego. Jego rewolucyjna technologia została przetestowana na lotnisku Oristano-Fenosu.

 • Sikorsky S-97 Raider podczas kolejnych testów przekroczył prędkość 370km/h.

  Lekki taktyczny prototypowy śmigłowiec Sikorsky S-97 Raider szybko rozwija się dzięki swojemu harmonogramowi lotów próbnych, który ostatnio przekroczył prędkość 370km/h podczas testów w Sikorsky Development Flight Center. Raider, opracowany przez firmę Sikorsky, firmę należącą do Lockheed Martin, oparty jest na sprawdzonej technologii X2, umożliwiającej dwukrotnie większą prędkość niż w przypadku konwencjonalnych śmigłowców.

 • Śmigłowiec MH-139 zastąpi UH-1N, przeznaczonego do ochrony baz rakiet balistycznych.

  Boeing dostarczy śmigłowiec MH-139 i wsparcie posprzedażowe dla Sił Powietrznych USA, aby zastąpić ponad czterdziestoletnie śmigłowce UH-1N "Huey" używane do ochrony miejsc stacjonowania amerykańskich wyrzutni międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

 • Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii zamawiają śmigłowce H225M.

  Airbus Helicopters pozyskał zamówienie na cztery kolejne, wielozadaniowe śmigłowce H225M (poprzednia nazwa: EC725) od Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii (RTAF) w ramach programu rozwoju floty wiropłatów. To dodatkowe zamówienie zwiększy do 2021 r. liczbę H225M w służbie RFAT do 12 sztuk.

 • Święto 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Odbyła się uroczysta zbiórka.
  Dzisiaj świętują żołnierze i pracownicy 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Dzień święta bazy rozpoczęła uroczysta zbiórka stanów osobowych, podczas której wręczono medale i wyróżnienia.
 • Relacja fotograficzna z XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

  Tegoroczny XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczął sie 4 września, a skończy się 9 września w niedzielę. Kielecki Salon zgromadził 624 wystawców z 31 krajów świata m.in. Stanów Zjednoczonych, Chin czy Korei Południowej.

Top