100 lat Polsko Niepodległa Polska

środa, 19 wrzesień 2018 13:41

Polacy w spadochronowym rekordzie Europy 30-Way!

Napisane przez Aeroklub Polski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski / Facebook / Herman Slot Źródło zdjęcia: Aeroklub Polski / Facebook / Herman Slot

W Holandii spadochroniarze ustanowili rekord Europy 30-Way w Canopy Formation. Wśród 30 skoczków spadochronowych aż ośmiu było z Polski. Ogromnym wsparciem dla ustanowienia tego rekordu byli: Michał Balonis, Marcin Bąk, Paweł Michalski, Szymon Chełmicki, Maciej Gago, Iza Pilarczyk, Grzegorz Sujkowski i Jarosław Zwierzyński.

Poza naszymi rodakami do rekordu przyczyniło się także pięciu Holendrów, czterech Niemców, trzech Finów, po dwóch Czechów, Rosjan, Rumunów, oraz po jednej osobie z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Estonii i Belgii.

Całe przedsiewzięcie w powietrzu zarejestrowały kamery operowane przez dwóch Francuzów i Polaka – Tomasza Burzę.

Canopy Formation polega na zbudowaniu formacji, zbudowanej z jak największej liczby spadochroniarzy z otwartymi czaszami spadochronów. Ilość osób, biorących udział w „rekordowym skoku” jest ściśle zaplanowana, a każdy spadochroniarz ma przypisane miejsce, którego nie wolno mu zmienić. Trudność tego zadania wymaga od skoczków posiadania międzynarodowej licencji sportowej FAI (Międzynarodowa Federacja Lotnicza).

Pobity rekord to jeden z wielu sukcesów Polaków. Dwa lata temu polska obsada przyczyniła się do ustanowienia rekordu Europy 25-Way, który własnie pobili.

Źródło informacji: Aeroklub Polski

Czytany 335 razy Ostatnio zmieniany środa, 19 wrzesień 2018 13:51

Artykuły powiązane

Top