100 lat Polsko Niepodległa Polska

niedziela, 02 wrzesień 2018 13:41

„Piloci” powrócą na Dużą Scenę 22 września. Teatr Roma prezentuje nowy plakat.

Napisane przez Teatr Muzyczny Roma
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przypomnijmy, że „PILOCI” to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, war-szawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci.

Nie jest to dokumentalny zapis wydarzeń historycznych, ani próba odtworzenia dziejów polskich któregokolwiek z polskich dywizjonów lotniczych uczestniczących w Bitwie o Anglię w 1940 roku. To fikcyjna fabuła, dla której pewne wydarzenia historyczne były inspiracją – ale jej przebieg, główni bohaterowie i konstrukcja poszczególnych scen są od początku do końca wytworem wyobraźni i inwencji twórczej autora libretta.

Przesłuchania do ról odbyły się w październiku i listopadzie 2016 roku. Zgłosiło się do nich blisko 600 osób. Ostatecznie wyłoniono ponad 60 aktorów, wokalistów i tancerzy, którzy wzięli udział w realizacji musicalu. Są wśród nich artyści, którzy brali już udział we wcześniejszych spektaklach w TM ROMA, ale są i tacy, dla których to debiut na tej scenie.

Próby muzyczne rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku, a próby reżyserskie na dużej scenie – ze scenografią, kostiumami i rekwizytami – trwały od połowy sierpnia. Filmy, animacje i cyfrową scenografię – integralne elementy inscenizacji – Platige Image. Premiera odbyła się 7 października, były również dwa spektakle przedpremierowe w dniach 5 i 6 października. Bilety rozchodziły się jak ciepłe bułeczki.

Jak zwykle w TM ROMA główne role będą miały podwójną, a czasami nawet potrójną obsadę. To konieczność, gdy spektakl grany jest 7 razy w tygodniu (poniedziałki są wolne, ale w sobotę zawsze są dwa spektakle) przez kilka czy kilkanaście miesięcy. Ponieważ zespół jest bardzo liczny, ogromną rolę do odegrania ma tutaj dział Koordynacji Pracy Artystycznej, którego obowiązkiem jest między innymi ustalenie obsady na każdy spektakl w takim sposób, aby występy w spektaklu nie kolidowały z ewentualnymi innymi zobowiązaniami, jakich wcześniej mogli się podjąć wokaliści, aktorzy i tancerze.

„Piloci” to trzeci polski musical na deskach TM ROMA, ale pierwszy adresowany do widzów dorosłych. Wcześniejsze – „Piotruś Pan” i „Akademia Pana Kleksa” były tytułami familijnymi.

Patronem medialnym musicalu jest min. Portal Aviation24.pl

Źródło informacji: Teatr Muzyczny Roma

Czytany 880 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 02 wrzesień 2018 13:55

Artykuły powiązane

Top